40 litrové more



Všetko okolo morskej akvaristiky

Moderátor: Roman

40 litrové more

Odoslaťod maros » 06 Nov 2003 11:31 am

Na stranke akvarium sk som videl popis 40 litrovej
nadrze v ktorej boli klauni,kozovite korali,sasanky,rurkovce
Zaujimalo by me ci taketo akvarium moze v skutocnosti fungovat
ked cele technicke vybavenie tvori len vzduchový kompresor
a vnutorný filter
maros
 
Príspevky: 13
Založený: 08 Máj 2003 20:36 pm

Reklama

Re: 40 litrové more

Odoslaťod Roman » 06 Nov 2003 12:21 pm

Ano, hlavne ak tam mas len 1 malickeho klauna, 1 krevetu , nekrmis vela a dost casto nadrz cistis a menis vodu.
Princip malych nadrzi je v tom, ze nemaju vykonnu filtraciu ale musis casto menit vodu pred tym nez sa v nej nahromadi vela odpadovych latok.
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: 40 litrové more

Odoslaťod RastoPD » 06 Nov 2003 20:51 pm

O tej castej vymene mozno diskutovat v pripade, ked pouzijes "bahno". Ja osobne si asi jedno take male more spravim. Ked mi to moja kasa dovoli ... :-)))
Skor mam obavu z prehrievania nadrze cez den a ochladenia v noci, ale noc sa da poriesit ohrievacom, ale to teplo cez den bude treba si odvadzat, co zvysi odpar.
V kazdom pripade som videl jedno 29 lt more a mi skoro oci odpadli.
Obrázok používateľa
RastoPD
 
Príspevky: 59
Obrázky: 6
Založený: 12 Jún 2003 19:13 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: 40 litrové more

Odoslaťod Roman » 07 Nov 2003 11:46 am

RastoPD napísal:O tej castej vymene mozno diskutovat v pripade, ked pouzijes "bahno".


Ale otazka bola, ci to moze fungovat len "ked cele technicke vybavenie tvori len vzduchový kompresor a vnutorný filter "

BTW: poznam niekolko ludi, ktori nasadili bahno v priebehu posledneho roka a len 3 , ktori ho zatial nevyhodili. Osobne stale nie som presvedceny o "bahennom zazraku" , myslim si ze spravne osadene a prevadzkovane akvarko s odpenovacom bude mat dlhodobe lepsiu stabilitu a kvalitu prostredia. V ramci chvilkovej nalady som si 20lb balenie bahna kupil, ale stale mi lezi v skrinke a neviem ci ho vobec pouzijem. Mozno skusim jedno 130l akvarko na bahno a ked to bude rok bezat OK, mozno pouzijem bahno aj do svojich vacsich akvarok. Urcite to vsak nebude jediny sposob filtracie, necham tam aj odpenovac a denitrator.
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: 40 litrové more

Odoslaťod tom » 07 Nov 2003 15:11 pm

Ked sa tu bavite o takych malych objemoch ... Rozmyslam (pomalicky), ze by som chcel skusit nejake male more ... Chcel by som tak 80l. Stacil by na to odpenovac ? Co este dalsie by som potreboval ? Osadku by som chcel asi 2 klaunov a sasanku, nech im spravim radost :-). Mohlo by to fungovat ? Nebol by to maly objem ? Pitam sa asi blbo, ale s morom skusenost nemam ziadnu. A radsej sa najskor spytam, ako spravim nejaku blbost ...
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: 40 litrové more

Odoslaťod Roman » 07 Nov 2003 15:37 pm

tomasm napísal:Ked sa tu bavite o takych malych objemoch ... Rozmyslam (pomalicky), ze by som chcel skusit nejake male more ... Chcel by som tak 80l. Stacil by na to odpenovac ? Co este dalsie by som potreboval ? Osadku by som chcel asi 2 klaunov a sasanku, nech im spravim radost :-). Mohlo by to fungovat ? Nebol by to maly objem ? Pitam sa asi blbo, ale s morom skusenost nemam ziadnu. A radsej sa najskor spytam, ako spravim nejaku blbost ...


80l z odpenovacom TUNZE 3110 a nejakymi cerpadielkami funguje u mojho brata uz rok a celkom dobre. Ma v nom 2 klaunov A.ocellaris, 1 hlavaca Escensius bicolor a asi 10 makkych koralov.
Ak by si do takeho maleho (rozumej nestabilneho) systemu dal symbioticku sasanku, urobil by si tak radost iba predavacovi, lebo by si cca kazde 2 mesiace utratil 1000-2000 za novu.
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: 40 litrové more

Odoslaťod canart » 12 Nov 2003 17:13 pm

Roman, mam dojem, ze vseobecne sasanky nemaju dlhu zivotnost (tak 2 roky?) aj vo vacsich nadrziach. Neviem, nie som odbornik na more, ale zda sa mi, ze sasanky ani nie su dolezite pre klaunov.
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra

Re: 40 litrové more

Odoslaťod Roman » 13 Nov 2003 09:42 am

canart napísal:Roman, mam dojem, ze vseobecne sasanky nemaju dlhu zivotnost (tak 2 roky?) aj vo vacsich nadrziach. Neviem, nie som odbornik na more, ale zda sa mi, ze sasanky ani nie su dolezite pre klaunov.


Bohuzial mas pravdu. V prirode sa sasanky dozivaju aj sto rokov, v akvariu v priemere pol roka (od 3 dni do par rokov u fakt dobrych akvaristov). Vdaka tomu , ze su velmi pekne, akvaristi za ne platia dost $$$ a lahko sa lovia, miestni lovci na Filipinach a v Indonezii ich takmer zlikvidovali, cim znicili prirodzene zivotne prostredie pre klauny. V mori klaun bez sasanky neprezije, nema ho co chranit pred dravcami. Priemerna zivotnost klauna v mori je 1-2 roky.

V akvariu, naopak, klauni sasanku vobec nepotrebuju, dokonca mozem z vlastnych skusenosti potvrdit, ze bez sasanky su menej agresivni a vytieraju sa. V akvariu, kde nehrozia predatori sa klauni mozu dozivat az 16 rokov (v niektorych ZOO)
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: 40 litrové more

Odoslaťod marco » 13 Nov 2003 10:49 am

Tak, tak, dobre hovoris, az mi je to divno.....

Roman napísal:Ano, hlavne ak tam mas len 1 malickeho klauna, 1 krevetu , nekrmis vela a dost casto nadrz cistis a menis vodu.
Princip malych nadrzi je v tom, ze nemaju vykonnu filtraciu ale musis casto menit vodu pred tym nez sa v nej nahromadi vela odpadovych latok.
marco
 
Príspevky: 17
Obrázky: 1
Založený: 12 Nov 2003 17:22 pm
Bydlisko: Trencin

Re: 40 litrové more

Odoslaťod marco » 13 Nov 2003 11:04 am

Ale trepes, trepes Roman.......to bude z toho lacneho vina tetrapak.....

Ja poznam 10 ludi co bahno nasadili a nikto ho doteraz nevypol!!!!!!! Rady chovatelov na bahno sa zatial len rozsiruju.......tym samozrejme nechcem tvrdit ze je to jediny dobry filtracny system. Je to len ina alternativa!!!

Kritici bahna pochadzaju vyhradne z radov chovatelov ktory bahno vobec nepouzivaju, maju iba keci :D ale cele to ma uroven informacie "jedna babka povedala". Ak sa aj najde niekto s pouzivatelov, tak je pricina skoro vzdy niekde inde(slaby prietok, svetlo, cerpadlo atd.) Aj ked ja osobne mam poddimenzovany prietok, svetlo aj objem bahna ide mi to bez problemov....

Len tak pre zaujimavost, poznam morskych akvaristov ktory nepouzivaju ziadny biofilter, idu len v jednej nadrzi s odpenovacom a ako biofilter pouzivaju nadrz ako taku, a cumel som na tie vysledky....... :shock:

A ty netrep Roman, a konecne zapoj to bahno co ti hnije v skrini......a potom kritizuj..... :lol:

PS: Najcastejsia kacica o bahne je ze zvysuje pritomnost tazkych kovov vo vode...........tak preco to potom tak ide, ha? Pozrite si akva u Berku alebo Romanove Palikove a bude Vam to jasne.....a ked nie co Vam brani utracat tazke peniaze za techniku a chemiu, ved aj tak sa to da, nie....... :?: :?: :?:


marco

BTW: poznam niekolko ludi, ktori nasadili bahno v priebehu posledneho roka a len 3 , ktori ho zatial nevyhodili. Osobne stale nie som presvedceny o "bahennom zazraku" , myslim si ze spravne osadene a prevadzkovane akvarko s odpenovacom bude mat dlhodobe lepsiu stabilitu a kvalitu prostredia. V ramci chvilkovej nalady som si 20lb balenie bahna kupil, ale stale mi lezi v skrinke a neviem ci ho vobec pouzijem. Mozno skusim jedno 130l akvarko na bahno a ked to bude rok bezat OK, mozno pouzijem bahno aj do svojich vacsich akvarok. Urcite to vsak nebude jediny sposob filtracie, necham tam aj odpenovac a denitrator.[/quote]
marco
 
Príspevky: 17
Obrázky: 1
Založený: 12 Nov 2003 17:22 pm
Bydlisko: Trencin

Re: 40 litrové more

Odoslaťod Roman » 13 Nov 2003 13:12 pm

no comment, na toto Ti radsej odpoviem osobne
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: 40 litrové more

Odoslaťod barky » 13 Nov 2003 13:16 pm

Ale Roman ved potes aj nas odpovedou, nemusis sa hanbit ved snad tu sme nejaka open society :-)
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: 40 litrové more

Odoslaťod Roman » 13 Nov 2003 13:57 pm

pre vysvetlenie ostatnym, Marca poznam dost dlho a poznam aj jeho akvarko. On + 2 dalsi ludia, ktorych poznam osobne su s bahnom spokojni. Poznam vsak zopar dalsich , ktori (Marco neuraz sa) maju s morom trochu viac skusenosti a od bahna upustili. Mal som moznost vidiet zopar akvarii pred bahnom, s bahnom a aj po bahne a mam svoj nazor. Netvrdim, ze bahno neskusim, ale som ku vsetkym marketingovym aktivitam, ktore zacinaju slovami "Miracle.." skepticky.
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: 40 litrové more

Odoslaťod kyslík » 13 Nov 2003 14:09 pm

Kedže aj ja začínam s" morom" , tak si dovolím k tejto téme pár viet.
Bahno má svojich odporcov a svojich zástancov . Ja osobne sa práve chystám bahno rozbehnúť.Info , že bahno obsahuje ťažké kovy naozaj koluje , pár akvaristov bahno až tak nechváli.
Sám som počul teóriu, od tejto skupiny akvaristov , že tvrdé korály pri tejto filtrácii nejdú.To bolo ešte v júli tohto roku, ked som absolvoval okružnú cestu po morských akvaristoch. Pozbierať info, niečo vidieť a tak..

Ale bahno som videl u pár ľudí a výsledky boli skutočne veľmi pekné.Ale to bolo len pár návštev.
Spektrofotometrická analýza bahna , bola uverejnená ,myslím , že na nemeckých stránkach , tam sa žiadne ťažké kovy nenašli.

Ja si myslím , že hádať sa, nemá zmysel, všetko ukáže čas a na koniec, si každý vyberie to svoje. Prax je najlepší radca a poradca. Dúfam,že sa Roman s Marcom nepobijú :D

Zdraví Kyslík
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: 40 litrové more

Odoslaťod Roman » 13 Nov 2003 15:28 pm

Neboj sa , nikto sa s nikym bit nebude.
Marcove reakcie su v pisanej forme trochu prikre, ale je to dobry chlapec.

Otazka bahno ano/nie je podstatne komplexnejsia nez len obsah kovov (nie len tazkych).
Bahenna filtracia ako princip vyuziva niekolko vseobecne znamych fyzikalne-chemickych procesov + pouziva riasy ako sposob spotrebovania zivin.
Verim, ze akvarka mozu fungovat s takmer akymkolvek sposobom filtracie, velke nadrze maju dokonca znacnu samocistiacu schopnost. Na celkovej prosperite nadrze ma podstatne vyssi podiel to, ako zodpovedne k nej akvarista pristupuje, ako je nadrz prerybnena, ako dodrziava karantenu, ci neprekrmuje, ako je osvetlena , ake je v nej prudenie a ci sa osadenstvo dobre znasa navzajom + kopec inych faktorov.

Preto neakceptujem nazory, ze ten alebo tamten "zazrak" je jediny spravny, hlavne ked historia ukazuje preukazatelne vysledky. Nebranim sa pokroku a viem, ze akvarka beziace na bahno maju nizsie naroky na udrzbu (netreba cistit odpenovac a doplnat stopove prvky) ale prave tato nizsia udrzba vedie skor k zanedbavaniu v presvedceni, ze "zazrak" vsetko vyriesi za mna.
Viem kolko mam ryb v akvarkach a viem kolko zradla denne do systemu vlozim. Mnozstvo bielkovin, tukov a cukrov, ktore denne hodim zivocichom sa po prejdeni traviacim systemom zivocichov dostanu do vody. Ryba nie je pes alebo macka, ktora si odskoci do krabice z pieskom, vsetko skonci vo vode v ktorej zije spolu s koralmi , sasankami atd.
Vsetok ten organicky material (odpad) sa musi z akvarka nejako dostat von.
Moznosti je niekolko:
1, vymena vody (v morskej akva neekonomicke, sol je draha)
2, mechanicka filtracia odpenovacom: odstrani z vody vela bielkovin , fosfatov a bohuzial aj dost ziaducich stopovych prvkov (stroncium, jod)
3, denitrifikacia: prebieha v hlbokom (>10cm) dne a v bahne alebo v denitrifikatore , odstrani vsak len dusik
4, naviazanie tychto zivin na rastlinnu hmotu a pravidelne vyhadzovanie tychto rias

Klasicka filtracia sa spolieha hlavne na 1 + 2 , pri bahne absentuje 2, casto sa zanedbava 1 a mystifikuje sa 3 a 4 sposob.
Bahno ma jeden zaujimavy plus a to je pouzitie rias na ktore sa svieti 24h denne. Tieto riasy aj v noci fotosyntetizuju a tym velmi dobre stabilizuju pH.

Dovody, preco bahnu neverim su tieto;
1; zanedbavana vymena vody, to sice nie je priamo chyba bahna , ale je sposobena poverami okolo "zazraku"
2; ziaden sposob odstranovania bielkovin pred tym , nez sa rozlozia na amoniak, dusitany a dusicnany
3; vzhladom na podstatu denitrifikacie, vsetky bielkoviny sa najprv musia rozlozit (ergo znecistit vodu este viac) na jednoduche zluceniny dusika, ktore potom v bahne v silne redukcnom prostredi denitrifikacne bakterie rozlozia na plynny dusik N2 a CO2. Kde beru zdroj uhlika mi ostava zahadou. Tento proces vsak nijakym sposobom neodstranuje zluceniny fosforu, kovy a siru. (toto vsetko je v krmive v nemalych mnozstvach).
4; odstranovanie skodlivin vdaka prirastku hmoty rias vo filtri je precenovane. Podla vypoctov Kapelera by na odstranenie 1g rozlozeneho krmiva vhodeneho do akvarka (kolko tam denne nahadzeme mrazenych , susenych a zivych bielkovin?) museli riasy nabrat asi x10nasobok hmoty, cize na 1g krmiva denne, by som musel denne vysklbat desiatky gramov rias... (nepamatam si to cislo presne, uz tu knihu nemam)

Moje zavery:
- Bahno funguje, OK
- Vacsina jeho majitelov netusi ako
- Vacsina majitelov bahna ma uspechy s nenarocnymi koralmi a rybami, OK, aj ked viem aj o takom , co ma uspechy hlavne s riasami a uhynmi :-)
- vacsina tych, ktori skusali narocne tvrde SPS koraly zaznamenala po prechode na bahno podstatne zhorsenie rastu a zdravia koralov
(na vysvetlenie: niektorym druhom koralov (Xenia, sarcophyton sa dari vo vode s obsahom NO3 >20mg/l , v cistejsej vode chradnu a xenie hynu dost rychlo. Naopak tvrde koraly zle znasaju obsah NO3 nad 10mg/l)
- podla mna, vacsina majitelov bahna pomaha svojim koralom hlavne tym, ze kvoli bahnu zabezpecili dost dobre prudenie, lebo to vycitali na sacku od bahna + stabilizacia pH riasami , ako vedlajsi efekt riasovej komory. Prinos samotneho bahna je diskutabilny.

Cakam na vysledky pokusu jedneho akvaristu z prahy, ktory sa nastval na marketingove blaboly a spravil "bahnofilter bez bahna", nasypal tam namiesto "zazraku" za 1000sk/kg obycajny jemny vapencovy (aragonitovy) piesok zo stavebnin na cca 30sk/kg. Vsetko ostatne ako u bahnofiltrov. Prve vysledky ukazovali, ze na fungovanie akvarka ma vacsi vplyv to prudenie + svetlo + hrubka vrstvy piesku nez zlozenie "zazracneho bahna"

Kazdy zo sposobov filtracie ma svoje +/- , nevyhodou klasiky je nutnost kupit a udrziavat odpenovac, doplnat stopove prvky (ak chovate koraly, ktore ich potrebuju), vyhoda je v jednoznacne intenzivnejsom odstraneni neziaducich latok z vody.
PONUKA:
Tym, ktori neveria odpenovacu ponukam 1000sk cash, ak si myslia , ze odpadova tekutina v odpenovaci neobsahuje koncentrovany odpad a pred mojimi ocami vypiju obsah nadobky s tym co odpenovac Tunze vyslahal za 1 tyzden. Ak sa najde niekto, kto to vyexuje, ma 1000 a ja na tomto mieste napisem obsiahly clanok o tom, ze odpenovac je zbytocny.

s pozdravom

Roman
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: 40 litrové more

Odoslaťod marco » 13 Nov 2003 16:54 pm

Ale ste sa rozbehli......jaka bitka.......to vsetko bola len strategia ako dostat z Romana obsiahlejsie informacie.......a funguje to, nie!!!! :idea:

Viac menej sa stotoznujem s tym co tu Roman napisal, su plusy aj minusy....mne osobne sa velmi zlepsil stav xenii a anthelii, rastu ako dive....pravdou vsak zostava ze nemam tvrde koraly (okrem Euphylie) takze vplyv bahna na ne nemozem overit....zatial....budem reportovat az nieco dokupim, ale priznam sa ze mam strach...

Romanov vyklad bol sice dost odborny ale v podstate ma pravdu ze kazdy system ma nieco do seba...a som rad ze nam to tu tak podrobne opisal :lol: :lol: :lol: ... faktom ale zostava ze pri navsteve p.Berku som videl tie najvacsie tvrde koraly ake vobec existuju!!!!!(ak neratam tie co som videl v Thajsku pri potapani) takze vplyv bahna na tvrde koraly nemoze byt az taky negativny.......alebo ze by nam tam nieco zatajili, hm???? Buducnost ukaze.

V kazdom pripade bahno urcite nie je ZAZRAK, ale len premysleny system filtracie, na to nesmiete zabudat, a preto v ziadnom pripade nemozno zanedbavat rutinne veci ako vymena vody, meranie hodnot atd. Inak budete sklamany, morska akvaristika je o neustalom pozorovani svojich chovancom a samozrejme o kontinualnom vzdelavani, kazdy den sa nieco naucime a kazdy den nas stoji peniaze :cry: ale myslim ze s opatrnostou sa da vyjst :) zbrklost nie je na mieste.....na tom som par krat doplatil, a myslim ze Roman takisto...

Co sa tyka Romanovho nazoru ze to ide aj bez bahna, iba na koralovu drt(ci aragonit) ma to nieco do seba, ked som prerabal klasiku na bahno, bezal som dva mesiace na bahno system bez bahna, mal som tam iba koralovu drt, riasy a 24hod svetlo a islo to velmi dobre.....tiez si myslim ze je to skor o sposobe filtracie a pohybu vody ako o obsahu bahna...pacil sa mi nazor prezentovany na reef.cz kde bola filtracia bahnom prirovnavana k samoocistnej sile rieky v prirode.....ci tak nejak.

No a nakoniec, ten maglajz z jeho odpenovaca by som v ziadnom pripade neriskoval, ani za 100000sk, mal som moznost ho vidiet a nevyzeralo to ani zdaleko ako JIM BIM.......skor ako sliz z Matrixu :x

PS: Aby som uviedol veci na spravnu mieru, bitka nehrozi, s Romanom sme velmi dobri kamosi, vidime sa kazdy tyzden, spolu nakupujeme morske potvory a spolu nadavame ked nam to kape :cry: , som vsak rad ze som ho vyprovokoval k obsiahlejsej diskusii, vzdy ma potesi ked ho rozcertim, lebo potom sa fakt rozpise..........a to predsa vsetci chcete nie???

Zdravim

Marco

Roman napísal:Neboj sa , nikto sa s nikym bit nebude.
Marcove reakcie su v pisanej forme trochu prikre, ale je to dobry chlapec.

Otazka bahno ano/nie je podstatne komplexnejsia nez len obsah kovov (nie len tazkych).
Bahenna filtracia ako princip.....
marco
 
Príspevky: 17
Obrázky: 1
Založený: 12 Nov 2003 17:22 pm
Bydlisko: Trencin

Re: 40 litrové more

Odoslaťod marco » 13 Nov 2003 17:06 pm

Nikdy sa neurazim ved vies ze ta mam rad :D

no a to MIRACLE je fakt prehnane, no ale ved to poznas, amici a reklama........pre nich je vsetko vymyslene v USA miracle.......

Bahnovemu sposobu filtracie stale fandim, ale mam na neho triezvy nazor.

PS: Potvrdzujem ze Roman ma ovela viac precitaneho ako ja, takze jeho nazor ma vzdy zaujima......

Roman napísal:pre vysvetlenie ostatnym, Marca poznam dost dlho a poznam aj jeho akvarko. On + 2 dalsi ludia, ktorych poznam osobne su s bahnom spokojni. Poznam vsak zopar dalsich , ktori (Marco neuraz sa) maju s morom trochu viac skusenosti a od bahna upustili. Mal som moznost vidiet zopar akvarii pred bahnom, s bahnom a aj po bahne a mam svoj nazor. Netvrdim, ze bahno neskusim, ale som ku vsetkym marketingovym aktivitam, ktore zacinaju slovami "Miracle.." skepticky.
marco
 
Príspevky: 17
Obrázky: 1
Založený: 12 Nov 2003 17:22 pm
Bydlisko: Trencin

Re: 40 litrové more

Odoslaťod Aton » 14 Nov 2003 01:58 am

Apropos more a koraly...

..vcera ci predvcerom som videl na Spektre celkom zaujimavy dokument o ochrane, resp. obnove znicenych koralovych utesov na severozapade Bali. Princip spocival v tom, ze sa zo stareho betonoveho zeleza zvarila akasi kostra, ktora sa polozila na dno. Na zelezo potom jednoducho drotom pripevnili zive koraly, ktore tak ziskali novu oporu a priestor na rast. Ryby samozrejme ziskali urcitu ochranu vdaka kovovej kostre (sieti) a koralom.

Trik vsak bol aj v tom, ze zelezna kostra sa napojila dlhym kablom z pevniny na nizky jednosmerny prud z obycajnej akumulatorovej nabijacky, druhy pol tvorila titanova elektroda vlozena tiez do mora. Na povrchu zeleznej kostry sa vdaka elektrolyze zacal usadzovat uhlicitan vapenaty a horecnaty a vznikal akysi umelo vytvarany reef.

"Vynalezcovia" tohto systemu tvrdili, ze aj pripevnene koraly rastu omnoho rychlejsie vdaka jednosmernemu prudu, lebo im ulahcuje tvorbu uhlicitanoveho skeletu...

...takze odhodla sa niekto pustit si do morskeho akvaria prud? :?
Aton
 
Príspevky: 19
Založený: 26 Okt 2003 23:10 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 40 litrové more

Odoslaťod Roman » 14 Nov 2003 09:59 am

Aton napísal:...takze odhodla sa niekto pustit si do morskeho akvaria prud? :?

Ja by som sa hlavne neodhodlal vlozit do akvaria kov. To co je v nekonecnom oceane zanedbatelne mnozstvo ionov vo vode, v akvarku by akykolvek kusok zeleza sposobil riasovy boom.

BTW reefy sa uz dlhsiu dobu obnovuju potapanim vrakov lodi, dokonca som niekde videl , ze do mora na kopu nahadzali stare lietadla, cim vznikol reef a atrakcia pre potapacov.
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: 40 litrové more

Odoslaťod gabriela » 14 Nov 2003 11:15 am

To len potvrdzuje, ze mat v akvariu, crepniky, sklenne flase, potopene vraky lodi a iny gycovity bordel, nieje vlastne bordel, ale prirodzene prostredie, takmer biotop ;)
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: 40 litrové more

Odoslaťod Aton » 15 Nov 2003 00:18 am

Roman napísal:Ja by som sa hlavne neodhodlal vlozit do akvaria kov. To co je v nekonecnom oceane zanedbatelne mnozstvo ionov vo vode, v akvarku by akykolvek kusok zeleza sposobil riasovy boom.


No ak je ten kov pripojeny na katodu pod jednosmernym napatim, ani jeden kation zeleza z neho neutecie...
Aton
 
Príspevky: 19
Založený: 26 Okt 2003 23:10 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 40 litrové more

Odoslaťod kyslík » 18 Nov 2003 09:34 am

Roman napísal:Neboj sa , nikto sa s nikym bit nebude.
Marcove reakcie su v pisanej forme trochu prikre, ale je to dobry chlapec.

Otazka bahno ano/nie je podstatne komplexnejsia nez len obsah kovov (nie len tazkych).
Bahenna filtracia ako princip vyuziva niekolko vseobecne znamych fyzikalne-chemickych procesov + pouziva riasy ako sposob spotrebovania zivin.
Verim, ze akvarka....


Ahoj Roman , klobúk dolu pred Tvojimi vedomosťami, má to logiku,naozaj píšeš "súvislo" ako vraví Marco, snáď
len jednu poznámku : v bode 3 píšeš , že nie je jasné z kade berú denitrifikačné baktérie zdroj uhlíka.
Odpoveď, / údajne /, červy , ktoré žijú v bahne, sa živia detritom a ako vedľajší produkt je organický uhlík.. pôvod tejto info : J.Berka na fóre See. To by vysvetľovalo, prečo sú červy také potrebné pri bahne...
Zdraví Kyslík
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: 40 litrové more

Odoslaťod Majo » 06 Okt 2004 19:32 pm

neviem ci sa mi to len zda :shock: , ale ma toto forum este nieco spolocne so 40 litrovim morom :wink: ?
Obrázok používateľa
Majo
 
Príspevky: 3
Založený: 06 Okt 2004 19:26 pm
Bydlisko: Martin


Naspäť na Morská akvaristika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.