400l Južna Amerika



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: 400l Južna Amerika

Odoslaťod Rpnecro » 13 Aug 2012 17:53 pm

@Milan666 - dík za identifikáciu a pochvalu, teraz aspoň viem, že som bol celú dobu v omyle hold bola kúpená ako alternanthera a ja som strašný antibotanik :D
@dado44 - sklo je 10mm
Obrázok používateľa
Rpnecro
 
Príspevky: 245
Obrázky: 40
Založený: 22 Nov 2010 20:38 pm
Bydlisko: Korňa - Čadca

Reklama

Re: 400l Južna Amerika

Odoslaťod Rpnecro » 23 Aug 2012 18:41 pm

Vzhľadom k tomu že sa dlhodobo potĺkam s problémom obsahu N a rastom žabiaku, lepšie povedané s absolútnou absenciou N.
A po mesačnom pokuse s pridávaním N do hodnoty NO3 5-10 som zistil, že pridávanie u mňa rapidne obmedzilo rast žabiaka (keď som prestal pridávať N02 aj NO3 išlo za 3 dni na 0 a do týždňa bol žabiak späť).
Vyzerá to tak, že emerzne rastliny to N dokážu vycucať kompletne.

Zvažujem preto kompletne odstránenie filtra a čerpadla ponechať iba na zavlažovanie emerzu a cirkuláciu.

Čo si o tom myslíte ?
Obrázok používateľa
Rpnecro
 
Príspevky: 245
Obrázky: 40
Založený: 22 Nov 2010 20:38 pm
Bydlisko: Korňa - Čadca

Re: 400l Južna Amerika

Odoslaťod Milan666 » 23 Aug 2012 19:53 pm

Kolobeh vody v akváriu je dosť dôležitý, tam kde mi trčia rastliny nad hladinu mám také minipidi čerpadielko, aby mi to rozháňalo a miešalo vodu po akva. Aspoň u mňa to má len pozitívum
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 400l Južna Amerika

Odoslaťod chnuro » 24 Aug 2012 08:29 am

Rpnecro napísal:Vzhľadom k tomu že sa dlhodobo potĺkam s problémom obsahu N a rastom žabiaku, lepšie povedané s absolútnou absenciou N.
A po mesačnom pokuse s pridávaním N do hodnoty NO3 5-10 som zistil, že pridávanie u mňa rapidne obmedzilo rast žabiaka (keď som prestal pridávať N02 aj NO3 išlo za 3 dni na 0 a do týždňa bol žabiak späť).
Vyzerá to tak, že emerzne rastliny to N dokážu vycucať kompletne.

Zvažujem preto kompletne odstránenie filtra a čerpadla ponechať iba na zavlažovanie emerzu a cirkuláciu.

Čo si o tom myslíte ?

Nerozumiem, čo sleduješ odstránením filtra...
Akvárium síce môže fungovať aj bez filtra, resp. filter môže byť nahradený cirkulačnými čerpadlami, ale nerozumiem prečo, keď filter ti môže značne pomôcť s čistením akvária a vlastne tým aj so žabiakom.
To, že ti dokáže klesnúť NO3 na 0 je iba dôsledok prosperujúcej flóry. Problém je, že ju nesmieš limitovať dusíkom, ani fosforom. Teda vlastne ani CO2 :-). To je vždy iba riasový prúser. Ostatné nedostatky sa dajú pomerne dobre a bezbolestne naprávať priebežne. Pokles NO3 môže byť spôsobený filtrom iba v prípade použitia absorbčných materiálov. Ty sám musíš vedieť, čo tam máš.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: 400l Južna Amerika

Odoslaťod lubosmihula » 26 Aug 2012 18:20 pm

možno že Rpnecro plánuje pomôcť rastlinám tak, že ich bude dotovať NH4, namiesto NO3, alebo ináč povedané skrátenym kolobehom dusíka. Rastliny totiž ľahšie spracuvávajú NH4 ako NO3. Tým pádom lepšia konkurencia riase. Alebo myšlienka bola iná? :angel:
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: 400l Južna Amerika

Odoslaťod Rpnecro » 29 Aug 2012 17:21 pm

Zase som tu dlho nemal čas niečo napísať tak nech je o čom debatovať...

Aby som sa vyjadril viac. V podstate základná idea odstránenia filtra vznikla z viacerých dôvodov a to konkrétne:

1. Je očividné že rastliny stíhajú N z vody pomerne rýchlo "vycucať" čiže z môjho pohľadu je viac menej zbytočne držať tam medzi kus techniky, ktorý ho premieňa z jedného stavu na druhy, keď sa už v tom prvom stave dá spotrebovať bez toho aby niečo ohrozil.
A na druhu stranu v akva je také množstvo koreňov a kameňov (a tým aj plochy na usadenie baktérii) a pomerne málo rýb (s ohľadom na veľkosť), že pripadne kolísanie a chvíľkové výbehy NH4 by mali hravo premeniť.
Čo mimochodom korešponduje s názorom "lubosmihula" takže sa trafil :D

2. Z hľadania a zisťovania po nete je zjavne, že väčšina ľudí prevádzkujúci paludária filtre nepoužíva, pretože im prišli zbytočne.
Väčšina argumentuje tým, že paludárium je niečo ako ďalší stupeň klasického akvária, kde je vlastne navyše aj niečo nad vodou. (niekde je to hlavná časť, niekde nie) A tým pádom sa to zas viac priblíži prírode, takže filter by ten dojem iba kazil.
S týmto docela súhlasim.

3. Z pohľadu na rastliny by rastliny rastúce emerzne mali spotrebovať viac N (majú viac svetla, rastú väčšie, rastu rýchlejšie...), takže N bude, dá sa povedať stále malo ak sa to nepreženie s rybami.
Toto je ale iba môj názor tak môžete vyvracať moje teórie, rad sa vždy niečo priučim... :)

Filter som už odstránil takže je to v pokusnej fáze a keďže akvárium je pre mňa niečo na čom sa stále niečo učím a snažím sa dosiahnuť stav bez zasahovania. Toto je taký malý krok zase ďalej k nejakému tomu uzavretému ekosystému, ktorý bude fungovať s minimom zásahov.
V podstate ak to nebude fungovať parametre meriam stále, takže v prípade náznakov katastrofy nie je problém zbehnúť do obchodu a kúpiť externý filter a povedať si "tak toto nefunguje" nič sa nestalo ide sa ďalej ...
Obrázok používateľa
Rpnecro
 
Príspevky: 245
Obrázky: 40
Založený: 22 Nov 2010 20:38 pm
Bydlisko: Korňa - Čadca

Re: 400l Južna Amerika

Odoslaťod Rpnecro » 31 Aug 2012 22:37 pm

Ak sa niekedy naučím fotiť možno bude aj lepšia fotka ale zatiaľ aspoň takto...
Prílohy
IMG_2003.JPG
Aktualny stav
Obrázok používateľa
Rpnecro
 
Príspevky: 245
Obrázky: 40
Založený: 22 Nov 2010 20:38 pm
Bydlisko: Korňa - Čadca

Re: 400l Južna Amerika

Odoslaťod hongi » 01 Sep 2012 03:34 am

rpnecro pocuj, neda mi nenapisat par uznanlivych slov :D
tvoja nadrz a jej vyvoj ma fakt zaujali, od zvolenia biotopu, to ako si to zrealizoval i konecny efekt, osadka a ako nadrz vyzera sa mi ozaj paci. (stalo by za to vidiet to nazivo :wink: ) tiez ocenujem tvoju snahu priblizit sa prirode a nechat to v jej rukach s minimalnym zasahovanim tych tvojich. takisto sa mi paci pokus zbavit sa veskerej techniky, v tom drzim ozaj palec a uistujem ze to ide aj bez nej a akvarium moze byt perfektne prosperujuce a zdrave.
tym ale nechcem samozrejme podcenovat pracu filtra. kolko ze tam mas ryb? tiez cast nad vodou je super, tie paprade su paradne. pacia sa mi tie tmave miesta a zakutia, drevo,.. nejdem to menovat vsetko, cele je to skratka fasa.
takze nech sa dari a sledujem ta dalej :pivo:
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: 400l Južna Amerika

Odoslaťod Milan666 » 01 Sep 2012 08:11 am

Treba uznať, dávam dole klobúk. Na mňa pôsobí ako amazonia a pohľad na to doma musí liečiť
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 400l Južna Amerika

Odoslaťod Dusky » 01 Sep 2012 16:17 pm

neda sa ti spravit video? chcel by som to vidiet detailejsie, ja bych tam dal hned nejake perletovky :D
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: 400l Južna Amerika

Odoslaťod Rpnecro » 09 Sep 2012 18:48 pm

Dusky chcel video tak som kupil nové baterky do fotaku a nieco pokrutil :)
Zatiaľ iba nad vodou. Ak sa mi podarí prísť nato ako zabrániť odleskom od okna na skle urobím aj vodu...
http://www.youtube.com/watch?v=AbtI1reEM_E
Obrázok používateľa
Rpnecro
 
Príspevky: 245
Obrázky: 40
Založený: 22 Nov 2010 20:38 pm
Bydlisko: Korňa - Čadca

Re: 400l Južna Amerika

Odoslaťod chnuro » 09 Sep 2012 19:14 pm

polarizačný filter, alebo počkať kým sa zotmie.
Ale ty myslíš asi odlesky kvôli zvdvihnutému svetlu. Ak máš, daj si nejakú dosku , ktorá ti zakryje všetko od hladiny až po svetlo. Podobný problém mám ja v minicku ;-).

Inak video je super ;-)
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: 400l Južna Amerika

Odoslaťod TTjopo » 09 Sep 2012 19:29 pm

vsetko tam vyzera byt super az na tu vystuhu na akva to je velka skoda
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: 400l Južna Amerika

Odoslaťod Dusky » 09 Sep 2012 21:22 pm

je to super, pekne
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: 400l Južna Amerika

Odoslaťod Rpnecro » 10 Okt 2012 22:13 pm

Konečne som sa dokopal aj k videu pod vodou a vďaka chnuro -vmu tipu s doskou :D nebude ani vidieť okno.
Teraz už len počkať než sa to natiahne na YT... :arrow: :arrow: :arrow: :arrow:
Obrázok používateľa
Rpnecro
 
Príspevky: 245
Obrázky: 40
Založený: 22 Nov 2010 20:38 pm
Bydlisko: Korňa - Čadca

Re: 400l Južna Amerika

Odoslaťod j » 12 Okt 2012 06:59 am

Tak ten vršok je absolútne geniálny. :shock: Neviem sa na to video vynadívať. Zaujímalo by ma či nemáš problém s vlhkosťou v byte.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: 400l Južna Amerika

Odoslaťod Rpnecro » 12 Okt 2012 18:52 pm

Práve naopak izba z akva ma voľný prechod do ostatných izieb a v dome bol docela problém so suchým vzduchom.
Teraz sa mi najlepšie dýcha práve v tejto izbe.

Na druhu stranu ale keď som skúsil izbu zavrieť na pol dňa, potom to bolo ako keby si vyšiel do lesa po búrke :roll:

Ale izba je stále otvorená takže je to skvelý vyrovnávač vlhkosti v dome.
Obrázok používateľa
Rpnecro
 
Príspevky: 245
Obrázky: 40
Založený: 22 Nov 2010 20:38 pm
Bydlisko: Korňa - Čadca

Re: 400l Južna Amerika

Odoslaťod Rpnecro » 12 Okt 2012 23:52 pm

Tak a tu je to pod vodou:
Obrázok používateľa
Rpnecro
 
Príspevky: 245
Obrázky: 40
Založený: 22 Nov 2010 20:38 pm
Bydlisko: Korňa - Čadca

Re: 400l Južna Amerika

Odoslaťod hongi » 13 Okt 2012 00:23 am

:pivo: parádička. U mňa jedno z najkrajších akvárií čo som na akve videl. Presne podľa môjho gusta. Ale chválou som ťa už zasypal o niečo vyššie, takže sa nebudem opakovať.
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: 400l Južna Amerika

Odoslaťod chnuro » 13 Okt 2012 09:00 am

Ja teda osobne preferujem skôr nature akvária na štýl toho, čo mám doma, ale toto tvoje je proste "waaw". Video som skukol celé. Nad svojím ďalším scapom sa budem musieť zamyslieť :-). Veľmi dobre sa na to pozerá. Decentne zarastené, decentne zarybnené.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: 400l Južna Amerika

Odoslaťod Dusky » 13 Okt 2012 12:20 pm

veru pekne akvarium a tie apistogramy su super
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: 400l Južna Amerika

Odoslaťod j » 15 Okt 2012 07:32 am

Super - na živo ako celok to musí byť ešte krajšie. Prosím ťa - čo sú zač tie "bezneónové" neonky (teda aspoň mi to pripomínalo neonky, len im na tom videu nevidieť modrý pásik)? Tie ďalšie tetry boli priesvitné (Pristella maxillaris)? Zaujímavé že sa ukázali až pri kŕmení - zo začiatku videa som si ich vôbec nevšimol. Ukrývajú sa pred tým dominantným samcom?
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: 400l Južna Amerika

Odoslaťod Rpnecro » 15 Okt 2012 19:13 pm

Neonky su diamantove.
http://rybicky.net/atlasryb/neonka_diamantova

Akva ma do hĺbky 60cm (spredu do zadu) a väčšina ryb sa premáva v strede nádrže medzi koreňmi a rastlinami takže ich moc nevidieť.
Trebárs také lorikarie som videl od ich vypustenia iba 2x na par minút :D Len tak na to aby som vedel, že ešte žijú.

Z tetier sú tam:
Pristella maxillaris
Paracheirodon sp.n.
Hemigrammus erythrozonus
Obrázok používateľa
Rpnecro
 
Príspevky: 245
Obrázky: 40
Založený: 22 Nov 2010 20:38 pm
Bydlisko: Korňa - Čadca

Re: 400l Južna Amerika

Odoslaťod j » 16 Okt 2012 07:40 am

Rpnecro napísal:Trebárs také lorikarie som videl od ich vypustenia iba 2x na par minút :D Len tak na to aby som vedel, že ešte žijú.

Z tetier sú tam:
Pristella maxillaris
Paracheirodon sp.n.
Hemigrammus erythrozonus


Zaujímavé - mne lorikarie normálne celý deň vegetujú na štrku pri prednom skle, len v čase kladenia ikier zaliezajú do dutiny v koreni.
Nad tými Pristellami uvažujem že ich zoženiem deťom do akvárka k neónkam. Syn sa mi sťažoval že sa im tam všetko moce popri dne a chcel by niečo čo by oživilo stred a vrch akvária. To by tie Pristelly hádam mohli. Akvárko je vysoké 35cm (-5cm štrk - čiže nejakých 30cm volného vodného stĺpca).
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 16 hostí.