Ako dlho maju byt zapnute zariadenia v akva? (NO2/NO3...)



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: Ako dlho maju byt zapnute zariadenia v akva?

Odoslaťod Roman » 11 Sep 2003 15:52 pm

majko napísal:skala, vai, paci sa mi tato debata. Postupne sa k tomu dostaneme. Takze po troche studia som sa dozvedel, ze proces podobny denitrifikacii zacne prebiehat aj s SO4, pricom vznika H2S, ktory je toxicky a smrdi :D . Takze k produktom ktore vznikaju pri vypnutom filtri mozeme pripisat aj H2S. Ako vznikne CH4 som zatial nenasiel, ale hladam. Ak to niekto vie prosim nech napise. Dik za doplnenie.

vznik H2S nie je nic neobvykle , siry mame v akvariach dost , dostava sa tam v potrave vo forme bielkovin. Ked som este mal sladkovodne akva , mal som vzadu asi 10cm vrstvu strku a raz som ho prehrabal pri sadeni echinodorov a ruka mi smrdela sirovodikom aj po 3 umytiach vonavym mydlom.
Vo vseobecnosti velke filtre a prilis hlboke dno je zahravanim sa so stastim :-)
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Reklama

Re: Ako dlho maju byt zapnute zariadenia v akva?

Odoslaťod majko » 11 Sep 2003 15:59 pm

Roman napísal:Vo vseobecnosti velke filtre a prilis hlboke dno je zahravanim sa so stastim :-)

Preco myslis? Preco nie hlboke dno mi je jasne. Ale velky filter?
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Ako dlho maju byt zapnute zariadenia v akva?

Odoslaťod canart » 11 Sep 2003 16:04 pm

majko napísal: ja som nasiel na nete, ze z nasich rybiciek idu von bielkoviny, aminokyseliny a peptidy(to zatial neviem presen co to je).

Peptidy su organicke zluceniny zlozene z 2 a viac aminokyselin spojenych peptidovou vazbou. Ak obsahuje takato zlucenina mnoho aminokyselin (dlhe retazce) s relativnou atomovou hmotnostou nad 10 000 (makropeptidy), jedna sa o jednoduche bielkoviny, inymi slovami proteiny.
Este existuje termin proteidy, co su zlozite bielkoviny, ktore obsahuju okrem aminokyselin aj nebielkovinove skupiny (napr. lipoproteidy).
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra

Re: Ako dlho maju byt zapnute zariadenia v akva?

Odoslaťod majko » 11 Sep 2003 16:32 pm

canart: Dik za info.

skala: neviem ako si na tom z nemcinou, ale velmi pekny clanok o kolobehu latok a vecami s tym spojenymi je na:

www.aquacare.de/meer/info/veroeff/bak1_str/bak1_str.htm
www.aquacare.de/meer/info/veroeff/bak2_nf/bak2_nf.htm

na konci je aj zoznam literatury.
Zaujme Ta nieco take?
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Ako dlho maju byt zapnute zariadenia v akva?

Odoslaťod Roman » 11 Sep 2003 17:00 pm

Roman napísal:
majko napísal:Vo vseobecnosti velke filtre a prilis hlboke dno je zahravanim sa so stastim :-)
Preco myslis? Preco nie hlboke dno mi je jasne. Ale velky filter?

no ked ti zahnije filter s 1l filtracnej hmoty vyperies ho aj v umyvadle a na biologicku rovnovahu celeho 200l akvarka to bude mat asi taky dopad ako to ci raz za cas prekrmis alebo nenakrmis. Ale predstava , ze by som musel prepierat 4 ks 20l molitanovych dosiek a 20l koralovej drte ma nelaka, to je cele...
Ked si predstavim, ze niekedy nie som doma , ZSE vypnu na 6h prud a potom ho zapnu a filtre sa znovu spustia a vyplavia, nie je mi vsetko jedno. Nastastie take dlhodobe vypadky nie su bezne a nejaka polhodinka sa na kvalite filtra az tak neprejavi.
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Ako dlho maju byt zapnute zariadenia v akva?

Odoslaťod majko » 12 Sep 2003 06:48 am

To s vypadkom prudu je dobry argument. Mas pravdu. Inak by filter "zhnit" nemal. Asi je treba potom pouzit UPS.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Ako dlho maju byt zapnute zariadenia v akva?

Odoslaťod skala » 12 Sep 2003 07:40 am

Majko, ak ta to tak zaujima, snad nieco najdem, ale teraz to nemam pri sebe. Skus zabludit na fns.uniba.sk. Ak nezabudnem, skusim najst nieco v prednaskach buduci tyzden, najskor v stredu. Inak zaujima ma to velmi.

ad k tym nemeckym odkazom, no nemecky som sa ucil 7 rokov, ale viacmenej marne. :( ale tie znacky mi nieco hovoria :)
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Predchádzajúca

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.