aktivne uhlie



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: aktivne uhlie

Odoslaťod Jan Blanar » 05 Máj 2010 13:35 pm

myslel som aj jedno aj druhé - regenerácia aj meranie
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Reklama

Re: aktivne uhlie

Odoslaťod jiri sajar » 05 Máj 2010 15:19 pm

aktívne uhlie sa dá vzhľadom na skutočnosť, že ide vlastne o čistý uhlík, regenerovať len vyžíhaním absorbovaných chemikálií za vysokých teplôt - v domácich podmienkach to nie je prakticky realizovateľné, alebo nedocielite potrebne vysokej teploty aby všetky odpadné látky, ktoré aktívne uhlie absorbovalo, bezo zvyšku zhoreli, alebo bude teplota príliš veľká a zhorí vám aj samotné aktívne uhlie .... naviac sa toto žíhanie vykonáva alebo v ochrannej atmosfére alebo vo vákuu aby bolo zabránené prístupu O2...
takže ja by som osobne problém regenerácie aktívneho uhlia vôbec neriešil
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: aktivne uhlie

Odoslaťod martin_s » 05 Máj 2010 15:34 pm

jiri sajar napísal:aktívne uhlie sa dá vzhľadom na skutočnosť, že ide vlastne o čistý uhlík, regenerovať len vyžíhaním absorbovaných chemikálií za vysokých teplôt - v domácich podmienkach to nie je prakticky realizovateľné, alebo nedocielite potrebne vysokej teploty aby všetky odpadné látky, ktoré aktívne uhlie absorbovalo, bezo zvyšku zhoreli, alebo bude teplota príliš veľká a zhorí vám aj samotné aktívne uhlie .... naviac sa toto žíhanie vykonáva alebo v ochrannej atmosfére alebo vo vákuu aby bolo zabránené prístupu O2...
takže ja by som osobne problém regenerácie aktívneho uhlia vôbec neriešil

Ja ta len trosku poopravim - aktivne uhlie sa regeneruje prehriatou vodnou parou a podla jej teploty a pristupu/nepristupu kyslika ide bud o desorpciu (okolo 200°C) alebo reaktivaciu (okolo 600°C, bez pristupu kyslika).
A len tak naokraj - latky nie su aBsorbovane ale aDsorbovane (aktivne uhlie je tuha latka, nie kvapalna)
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: aktivne uhlie

Odoslaťod jiri sajar » 05 Máj 2010 16:04 pm

máš pravdu ide o adsorpciu...
nie som chemik....
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: aktivne uhlie

Odoslaťod vagascan » 14 Máj 2010 14:15 pm

zlepil som si externy filter zo skla, vodu z akva (25l) do "nadoby" mi cerpa filter fan mikro plus, ktory ma na vstupe hruby molitan, a v externy filter mam na 1/4 naplneny molitanom. Uvazujem o dalsich moznostiach niekolkonasobnej fitlracie. Akvarium mam rastilinne s krevetkami a rybickami. Precital som si celu diskusiu a nedospel som k zaveru. DAT ako dasliu stupen filtracie Aktivne ulhie, alebo NEDAT ? Alebo nieco take?
http://www.shopakva.sk/tropical-poro-ri ... -1390.html

vdaka

vagascan
vagascan
 
Príspevky: 337
Založený: 08 Jan 2010 00:50 am

Re: aktivne uhlie

Odoslaťod martin_s » 14 Máj 2010 14:34 pm

vzhladom na to ze ti bude viazat aj latky, ktore potrebuju rastliny, tak by som ho nedaval...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: aktivne uhlie

Odoslaťod BarbarOSA » 14 Máj 2010 14:37 pm

Podla mna nejake porovite materialy ako gulicky a valceky a neviem co je urcite lepsia volba ako nic..
Samozrejme v kombinacii s molitanom, porpiade vatou, tych moznosti je neurekom, myslim tych naplni..
Skus si precitat temu Vonkajsi filter, tam pisu chalani o naplniach a roznych sposoboch ich ulozenia..

A k aktivnemu uhliu, odcerpava z vody vsetko mozne, dobre aj zle bohuzial..
Ma taku schopnost, cize vyriesi problem so zakalmi, odcerpa zvysky lieciv atd..
Voda je cistucka krasna..Neviem co by som este napisal..

Asi len tolko, ze rastlinky neviem ci budu zrovna profitovat, ak budes mat ako napln uhlie a nebudes hnojit, popripade inak dodavat latky potrebne k stavbe tkaniv rastliniek..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: aktivne uhlie

Odoslaťod pha » 23 Máj 2010 09:18 am

smik: tak ako pokracuje uhlie? nelieta NO3 coraz nizsie? skusil som zeolit, ze nech to dlsie vydrzi, ako uhlie, no NO3 raz hore raz dole, tak som to vybral. Neviem ci mam to uhlie skusat. Diki
Inak da sa kupovat vo velkom omnoho lacnejsie, takze regeneracia ako pisali je zbytocna. Dakujem vsetkym
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: aktivne uhlie

Odoslaťod Jan Blanar » 24 Máj 2010 07:11 am

Mne rastlinky pri aktivnom uhli ,,stoja,, alebo rastu moc moc pomaly no s tym som ratal / podla mna / najlepsia investicia je investovat do pomaly rastucich rastlin / bohato zarastene akva NO3 na minime. Ak chcem aby mi ,,dusik,, siel dole do akva prechodne dam nieco rychlo rastuce / pridam na osvetleni a ide dole. Pocase ked je akva zabehnute postupne nahradzam pomaly rastucimi rastlinkami. A ide to.......vela zalezi aj od vstupnej vody, obsadky ryb atd. Ale regeneracia pri aktivnom uhli sa v podmnienkach hobby akva naozaj neoplati. Co sa tyka dlzky zivotnosti aktivne uhlie ma svoju kapacitu - potom su zachytene latky uvolnovane spetne do vody. Tolko moje skusenosti
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: aktivne uhlie

Odoslaťod pha » 24 Máj 2010 10:30 am

Jan Blanar: pridavas KNO3, ked mas uhlie vo filtri? a ako rychlo sa znizuje? Dikes
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: aktivne uhlie

Odoslaťod Jan Blanar » 24 Máj 2010 11:04 am

Hej pridávam - cistý roztok KNO3, a ide dole rýchlo do týždňa. Lenže akva má objem 75 litrov a je na to 1 liter aktívneho uhlia.
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: aktivne uhlie

Odoslaťod Jan Blanar » 24 Máj 2010 11:07 am

este musim dodat že pred aplikáciu KNO3 uhlie vyberiem a dám naspät po 8-10 hodinach /cas co som v práci/ nech sa rastliny ,,nacucajú,, - to jest obdobie hojnosti a biedy, ale vsetko to ide za plného osvetlenia a burčiakovania :-)
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: aktivne uhlie

Odoslaťod pha » 24 Máj 2010 11:10 am

Este keby si napisal kde sa to pohybuje v cislach? Dako by som to vypocital na svoje akva. Dikes.
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: aktivne uhlie

Odoslaťod smik » 24 Máj 2010 18:43 pm

To pha: Moje krátká zkušenost s aktivním uhlím. Mám akva necelých 500L. Po přidání aktivního uhlí v množství cca 1L (jedna komora filtru Eheim 2075) se zlepšila čirost akvarijní vody. Při akva o délce 180 cm a pohledu z boční strany jsem někjaký rozdíl zaznamenal. Problém je v délce jeho absorbční schopnosti. Mám pocit, že bych ho musel měnit tak po 14-ti dnech ( a to nehodlám). Po vyčerpání slouží jako běžná biologická filtrace. Co se týká živin tak jsem nezaznamenal, žádný vliv na jejich kolísání. Přidávám stejné dávky a tak jak se hodnoty drželi před použitím aktivního uhlí tak se drží stále. Podle mých zkušeností aktivní uhlí neabsorbuje ani NO3, PO4 případně Fe. Jiné prvky neumím měřit. Předběžný závěr. Pro velká akvária je použití aktivního uhlí příliš nákladné. Pro menší (případně miniakvária) bych s ním naprosto neměl problém. Jeho vliv na čistotu (průzračnost) vody je nemalý.
Každopádně bych si nedovolil používat doporučení, které zaznívají v diskusích, o nesmyslnosti použití aktivního uhlí v jiných případech než při odstraňování např. léčiv z akvarijní vody.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: aktivne uhlie

Odoslaťod pha » 25 Máj 2010 08:30 am

Jan Blanar: co si sa zlakol otazky? :) Teraz mi to doslo, ale chcel som len vediet ako drzis NO3 pri uhli vo filtry.
smik: na tvoje akva 500l by sa asi fakt muselo pouzivat vacsie mnozstvo, alebo castejsia vymena. To ze si si nevsimol ze to nejde po NO3 ma asi za nasledok EI metoda. Takze mne to vychadza, ze sem tam aj ked nieje daka katastrofa v akvarku, tak pre vacsie HDcko mozem pouzit to uhlie. Skusim priemyselne, co sa pouziva pri klasickych uhlikovych filtroch. Diki
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: aktivne uhlie

Odoslaťod trinitysk » 25 Máj 2010 11:15 am

pha: To NO3 aj PO4 suhlas so smikom. Tiez som s uhlim svojho casu experimentoval. U Fe je to take vselijake. Mal som ho tam podla testu tak ako vzdy, cize O.K. ale niektore rastliny (HC a mlade vyhonky Pogo) mi zacali zltnut....Musel som pridavat Fe viacej a dvihnut hodnoty (asi o 1/3 vacsie davky). Jedine co som v akva menil bolo to uhlie...takze to bolo urcite uhlim...Ked som ho vybral z filtra tak som sa vratil k povodnym davkam...Nie som chemik takze neviem odpovedat ako je to mozne...ale bolo to tak..:-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: aktivne uhlie

Odoslaťod pha » 25 Máj 2010 11:28 am

myslel som ze NO3 bude uhlie davat dolu podobne ako zeolit, mozno trochu menej, Vam vychadza ze nie a dokonca moze ist po Fe, tak to ho tam nejdem teda ani davat, cista voda sa da dosiahnut aj bez uhlia.
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: aktivne uhlie

Odoslaťod trinitysk » 25 Máj 2010 12:47 pm

O tom, ze by aktivne uhlie znizovalo No3 som, priznam sa, ani nepocul...Zakladom znizovania N je pravidelna vymena vody (vratane opatrneho cistenia dna pokial je to mozne vzhladom na ratslinky) za vodu novu kde mas obsah N latok mensi ako u povodnej vody (co nie je az taka samozrejmost, u mna je to naopak, ja rastlinky skor vymenou vody prihnojujem N ..:-), dalsou moznostou je mat prosperujuce rastlinky a rozumne osadenie rybkami a v neposlednom rade selektivny iontomenic na N, ktory sa poziva najma v "diskusovych nadrziach" resp. ja som sa tam s tym hlavne stretol (nazory sa roznia ci je to spravne alebo nie...su tam pre aj proti, poznam ale ako chovatelov tak beznych akvaristov co to pouzivaju a su velmi spokojni....).
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: aktivne uhlie

Odoslaťod Jan Blanar » 25 Máj 2010 14:44 pm

Môžem to premerať, lebo čísla si nepamätám, ale test toho času nemám - možno kúpim na burze v Košiciach ak vydržíte. Ak mi to nenaruší rozpočet chcem kúpiť krevetky. Inak mám v akva Caridina cantonensis BEE a Cherrynky a tie sú pre mňa dostatočným indikátorom toho, že je N dole inak by bolo po nich.
No ak to tak súri pár dní po burze tu vyhodím svoje skúsenosti v čislach, lebo inak ma asi ,,zoženiete,,
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: aktivne uhlie

Odoslaťod Poly » 25 Máj 2010 14:59 pm

Uhlie neviaze NO3-. Uhlie neviaze ziadne anorganicke soli, pretoze su to vsetko polarne latky. Uhlie viaze dobre len nepolarne (=organicke latky), ale napr. alkoholy, org. kyseliny a pod. su polarne, tie uz viaze horsie. Takisto neviaze vacsinu kovov. Cize hnojiva by predsalen nemuseli byt ohrozene :)
Naopak zeolit viaze lepsie polarne latky - anorganicke soli, teda aj dusicnany a pod. Dnes sa daju uz vyrobit zeolity na mieru - maju danu velkost porov a dostanu sa do nich len molekuly danej velkosti a struktury.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: aktivne uhlie

Odoslaťod smik » 25 Máj 2010 15:42 pm

Poly napísal:Uhlie neviaze NO3-. Uhlie neviaze ziadne anorganicke soli, pretoze su to vsetko polarne latky. Uhlie viaze dobre len nepolarne (=organicke latky), ale napr. alkoholy, org. kyseliny a pod. su polarne, tie uz viaze horsie. Takisto neviaze vacsinu kovov. Cize hnojiva by predsalen nemuseli byt ohrozene :)
Naopak zeolit viaze lepsie polarne latky - anorganicke soli, teda aj dusicnany a pod. Dnes sa daju uz vyrobit zeolity na mieru - maju danu velkost porov a dostanu sa do nich len molekuly danej velkosti a struktury.


Ano to odpovídá mým zkušenostem.Tyto výsledky jsem čekal.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: aktivne uhlie

Odoslaťod trinitysk » 25 Máj 2010 16:14 pm

Podla mojich zaznamov som vtedy pouzival E15 a V30 od Dennerle. Takze som prave teraz napisal Berndovi Kaufmannovi (http://forum.dennerle.info/topic.asp?TOPIC_ID=527) ktory robi pre Dennerle poradenstvo (mimochodom chodi s firmou na expedicie novych rastlin a pod. co Dennerle organizuje), nech sa mi vyjadri ako vplyva aktivne uhlie na hnojenie v akvariu. Sam som zvedavy ...odpoved tu zavesim pre zaujimavost...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: aktivne uhlie

Odoslaťod trinitysk » 25 Máj 2010 21:39 pm

Prikladam 2 odpovede B.Kaufmanna v tomto linku: http://forum.dennerle.info/topic.asp?TOPIC_ID=527. Nemcinari si to mozu pozriet doslovne, vystupujem tam pod tym istym nickom ako tu.
Pre nenemcinarov prelozim obsah odpovede. Nedoporucuje/odhovara akvaristov od dlhodobeho pouzivania aktivneho uhlia pretoze odburava/odtstranuje ciatocne aj uzitocne stopove prvky - doslovna citacia (nepise bohuzial konkretne ake ma na mysli, pripadne nejake % mnozstva odburavania v case).
Ked som popisal moju konkretnu situaciu tak ako tu hore - moja 2. detailnejsia otazka (filtrovanie cez uhlie a asi po 10 dnoch zltnutie listov poga a HC) tak mi odpisal ze sa moje tusenie ze to sposobilo uhlie sa presne zhoduje s jeho nazorom.
O odbornosti B.Kaufmanna by som nepochyboval, oficialne robi poradcu pre Dennerle, zucastnuje sa ich vyprav, pravidelne publikuje a je vnimany ako jeden z poprednych nemeckych odbornikov.. momentalne mu vysla aj kniha. Do pozornosti davam aj jeho velmi zaujimave clanky...http://www.aquamax.de/ ako aj poslednu knihu ..vo volnom preklade Abeceda/Slabikar rias...(Algen-Fibel Aquarium).kto vie po nemecky nemal by vahat...:-)
Necakam, ze sa tymto uzavrie polemika ohladne pouzivania/nepouzivania aktivneho uhlia a jeho ucinok/neucinok na mikroprvky (mea culpa, budem si davat pozor, predtym som vylucne vravel o Fe ale samozrejme mam na mysli klasicke komercne hnojiva ktore obsahuju sirsie spektrum a nielen Fe). Len to cele potvrdzuje ze je to nejednoznacne a moja skusenost nie je jedina....Kazdopadne ja uhlie neee.. :)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: aktivne uhlie

Odoslaťod matej.m » 12 Jún 2010 22:00 pm

nazdar , chcem sa spytat , mam diskusi a poradili mi ze aktivne uhlie by som mal pouzivat pre istotu lebo diskusi su dost labilne atd... ale mam v akvariu aj vela rastlin , neposkodi im to dako? nezobere im to uhlie dake dolezite mineraly alebo neico podobne? dik
matej.m
 
Príspevky: 2
Založený: 11 Jún 2010 19:00 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.