Akvarijné ryby - choroby (ako postupovať keď chcem radu)



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Akvarijné ryby - choroby (ako postupovať keď chcem radu)

Odoslaťod martin_s » 23 Júl 2012 13:44 pm

Milý/á užívateľ/ka.
Keďže si v tejto sekcii fóra, tak pravdepodobne sa vyskytol v tvojom akváriu problém v podobe ochorenia. Aj keď sa ti môže zdať, že potrebuješ odpoveď hneď (najlepšie do 5 s. po odoslaní otázky), nie je potrebné robiť paniku. Zhlboka sa nadýchni a postupuj podľa nasledujúcich krokov:

  • Urob v akváriu jednorazovú výmenu 50% vody (nie je potrebné čakať 24 hodín kým vyprchá chlór, pokiaľ ide o vodu z verejného vodovodu a nie je v nej cítiť veľké množstvo chlóru, alebo nejde o vodu z vlastnej studne do ktorej si práve nalial prípravok na jej dezinfekciu). Výmenou nič nepokazíš, práve naopak. Vo väčšine prípadov je takáto výmena účinnou „prvou pomocou“.
  • Prečítaj si clanky/pravidla_diskusie.php , najmä body 7, 9, 10 a 18.
  • Použi search.php a pokús sa nájsť už existujúcu odpoveď napísanú vo fóre. Väčšina najbežnejších ochorení je vo fóre už niekoľko krát preberaná. (Stručný návod na používanie vyhľadávania)
  • Ak si odpoveď nenašiel/nenašla tak svoju otázku napíš do fóra, buď do už existujúcej témy (ak taká existuje), alebo ak si príslušnú tému nenašiel/nenašla tak založ tému novú. Nepíš však ako názov „POMOOOC“ a podobné duchaplné slová. V názve skús pomenovať daný problém (napr. „Bakteriálny rozpad plutiev“, „Krupička“ a pod.)
Vzhľadom k tomu, že nie sme jasnovidci, budeme potrebovať na to aby sme ti vedeli poradiť čo najviac informácií. Pri písaní svojej otázky môžeš postupovať podľa nasledovnej schémy:

Popis problému: príznaky (vonkajšie príznaky, zmeny v správaní postihnutej ryby, atď.), udalosti ktoré tomu predchádzali (doplnenie nových rýb, doplnenie dekorácie, zmena v hnojení, prehriatie vody, výmena filtra, atď.), ostatné dôležité informácie...

Informácie o akváriu:
    Veľkosť a rozmery nádrže
    Založenie (ako dlho je akvárium založené, po akej dobe od založenia boli vpustené ryby...)
    Filtrácia (druh, či ide non-stop)
    Údržba (frekvencia, spôsob, množstvo vymenenej vody, čistenie filtra...)
    Rastliny - ŽIVÉ (množstvo, druhy)
    Živočíchy (jednotlivé druhy a ich počet)
    Kŕmenie (frekvencia, druh krmiva, atď.)
    Výsledky testov (NO2-, NH4+/NH3, NO3-, pH, GH, KH, t...)
Pomôže pripojenie fotografie akvária, detailu ryby s príznakmi ochorenia
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Reklama

Re: Akvarijné ryby - choroby (ako postupovať keď chcem radu)

Odoslaťod Cony » 13 Sep 2013 11:13 am

Ahoj, som tu nova a zadam svoju otazku ohladne choroby samozrejme do prislusnej temy, tu sa chcem len opytat na ten prvy bod, ktory sa tu uvadza, vymena vody 50% hned po vypusteni. Ak nenecham vodu odstat, nebude priliz stuneda? Potrebujem spravit vymenu rychlo, lebo mam nejaku chorobu v akva a rybky hynu, bojim sa len, ci nenarobim vacsiu skodu ak dam tak studenu vodu. Viem, ze s teplou sa nema miesat, ale co ak by som troska z tej studenej zohriala a zmiesala, to by slo? Alebo sa mam spoliehat na to, ze studenou cistou vodou napacham menej skody, ako ked vodu nevymenim rychlo. Dakujem, idem vyhladat pre mna potrebnu temu. :D
Cony
 
Príspevky: 8
Založený: 13 Sep 2013 11:09 am

Re: Akvarijné ryby - choroby (ako postupovať keď chcem radu)

Odoslaťod martin_s » 13 Sep 2013 11:42 am

Ja si normalne pri vymene miesam s+t a nikdy som s tym nemal absolutne ziadny problem... Ako som uz aj inde pisal tak podla hygienickych noriem by ani problem byt nemal preco pokial mas vodu z hromadneho zasobovania...
Samozrejme mozes to riesit aj tym ze si das ohriat studenu vodu na potrebnu teplotu...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Akvarijné ryby - choroby (ako postupovať keď chcem radu)

Odoslaťod Cony » 13 Sep 2013 11:45 am

Dakujem, toto som potrebovala vediet, idem tu vodu teda rychlo vymenit a uvidime. Idem to riesit dalej do prislusnej temy, vdaka.
Cony
 
Príspevky: 8
Založený: 13 Sep 2013 11:09 am

Re: Akvarijné ryby - choroby (ako postupovať keď chcem radu)

Odoslaťod Milan666 » 03 Okt 2013 20:19 pm

Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvarijné ryby - choroby (ako postupovať keď chcem radu)

Odoslaťod martin_s » 31 Mar 2014 09:47 am

cezar.milan napísal:martin_s kde si??? To pri mojich neutrálnych príspevkoch si hneď aj so zbytočným komentárom

Cez vikendy nemam momentalne moc pristup k internetu (stale som este v procese stahovania sa a este nemam na novej adrese zavedeny net). Taktiez mam aj ine povinnosti a nie som tu non-stop (ako kazdy zo spravcov a ani to nie je moja povinnost tu byt stale, alebo v case od-do), takze si tie svoje otazniky odpusti.

Temu som premazal.

Maja odporucam ti DOBRE si prehodnotit co a ako do fora napises!
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Akvarijné ryby - choroby (ako postupovať keď chcem radu)

Odoslaťod sirPavol » 31 Mar 2014 10:19 am

Sorry za OT, ale prečo mám pocit, že nektorí sa ženú za počtom príspevkov? A potom Martin zabíja čas premazávaním :-(
Obrázok používateľa
sirPavol
 
Príspevky: 770
Obrázky: 83
Založený: 25 Dec 2010 18:28 pm
Bydlisko: Prešov, Stropkov

Re: Akvarijné ryby - choroby (ako postupovať keď chcem radu)

Odoslaťod jan.kossa » 28 Júl 2014 18:32 pm

Dobrý.....mam karasy a jednej na chvoste sa vytvaraju take pluzgiere neviete poradit co s tym???
jan.kossa
 
Príspevky: 3
Založený: 28 Júl 2014 18:08 pm

Re: Akvarijné ryby - choroby (ako postupovať keď chcem radu)

Odoslaťod radorado » 28 Júl 2014 18:35 pm

To je vtip,ale nevies citat hned vrchny prispevok .
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: Akvarijné ryby - choroby (ako postupovať keď chcem radu)

Odoslaťod jan.kossa » 28 Júl 2014 18:38 pm

diki za radu tak mi porad koho a ako sa mam toto spytat
jan.kossa
 
Príspevky: 3
Založený: 28 Júl 2014 18:08 pm

Re: Akvarijné ryby - choroby (ako postupovať keď chcem radu)

Odoslaťod radorado » 28 Júl 2014 19:13 pm

tak este raz citujem z prveho prispevku:

"Vzhľadom k tomu, že nie sme jasnovidci, budeme potrebovať na to aby sme ti vedeli poradiť čo najviac informácií. Pri písaní svojej otázky môžeš postupovať podľa nasledovnej schémy:

Popis problému: príznaky (vonkajšie príznaky, zmeny v správaní postihnutej ryby, atď.), udalosti ktoré tomu predchádzali (doplnenie nových rýb, doplnenie dekorácie, zmena v hnojení, prehriatie vody, výmena filtra, atď.), ostatné dôležité informácie...

Informácie o akváriu:
Veľkosť a rozmery nádrže
Založenie (ako dlho je akvárium založené, po akej dobe od založenia boli vpustené ryby...)
Filtrácia (druh, či ide non-stop)
Údržba (frekvencia, spôsob, množstvo vymenenej vody, čistenie filtra...)
Rastliny - ŽIVÉ (množstvo, druhy)
Živočíchy (jednotlivé druhy a ich počet)
Kŕmenie (frekvencia, druh krmiva, atď.)
Výsledky testov (NO2-, NH4+/NH3, NO3-, pH, GH, KH, t...)
Pomôže pripojenie fotografie akvária, detailu ryby s príznakmi ochorenia"

chapes? :)
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: Akvarijné ryby - choroby (ako postupovať keď chcem radu)

Odoslaťod jarviss36 » 05 Aug 2014 11:22 am

I am not so good in breeding fishes and thanks to your advice. Before, all I thought was that when I give food to the fish it is alright but now it needs a lot of care and much attention.
jarviss36
 
Príspevky: 20
Založený: 30 Júl 2014 18:11 pm

Re: Akvarijné ryby - choroby (ako postupovať keď chcem radu)

Odoslaťod cezar.milan » 05 Aug 2014 17:01 pm

Buď konkrétny
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Akvarijné ryby - choroby (ako postupovať keď chcem radu)

Odoslaťod Nita » 28 Aug 2014 13:13 pm

prosím ťa, nejednaj tu s ludmi ako s totálnymi redtardmi. Naozaj. To, že sa vyznáš lepšie neznamená, že niektorí z nás sú retardovaní, tak nás, prosím, nehádž vo svojej hlave všetkých do jedného vreca.
Niektorí sme spravili všetko a neuspeli sme, preto sa pýtame. Ked ťa neikoho otázky rozhorčujú, lebo niekomu nesadlo hento a tamto fórum ktoré našiel ohladom svojho problému, a pýta sa znova sám a čaká na reakcie rôznych ludí, tak počkaj, čo mu povedia iní a neskáč do toho hned. Ty si myslíš, že ak je na jednu tému jedna diskusia už založená, tak v nej nájdeme úplne všetko a všetkým nám to bude vyhovovať a zodpovedať všetky otázky? My sa tu musíme chovať slušne a ty niesi výnimka.
Fakt s niektorými jednáš ako s debilmi.
Nita
 
Príspevky: 23
Založený: 25 Aug 2014 12:43 pm

Re: Akvarijné ryby - choroby (ako postupovať keď chcem radu)

Odoslaťod martin_s » 28 Aug 2014 13:17 pm

Konkretne vsimni si clanky/pravidla_diskusie.php body 9. a 10.

Okrem toho z inej temy:
martin_s napísal:
Nita napísal:Článok som si pozrela (nečítala celý), ja viem o rôznych druhoch filtrov tak to ma to učiť nemusíte, práve preto chcem tento starý vymeniť. ale zase nejdem čítať to všetko aby som tam našla presne to, o čom hovoríš :?:

Na toto je len jedna odpoved: Kto nema zaujem a snahu si najst odpoved sam, ten si ju nezasluzi ani od druhych!
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Akvarijné ryby - choroby (ako postupovať keď chcem radu)

Odoslaťod Nita » 28 Aug 2014 13:27 pm

Martin, prosím ťa, niekedy jedna otázka sedí do viac tém. Každému človeku by to možno sedelo inkde.
Sú tu aj príjemnejší a nápomocnejší ludia než ty. A ja som si myslela, že sa tu ludia môžu navzájom učiť, radiť a pýtať sa. všímam si aj na dalších fórach že ak prispeje začiatočník chudák tak namiesto pomoci ho zhejtujete. To ako prečo? ako dobre aj mne niektoré otázky prídu smiešne ale preto netreba každého zrušiť ved čo ked si to bude čítať další začiatočník s konkrétnou otázkou a tiež sa niečo naučí? Ved ty si tiež zo dňa na den nevedel všetko. Tiež by si ocenil, ak by si sa vrátil do tých čias, keby ti niekto poradil, pomohol. Ja som takú možnosť nemala a za tých 8 rokov som sa možno nedostala tam kde si ty tak pšššššt
Nita
 
Príspevky: 23
Založený: 25 Aug 2014 12:43 pm

Re: Akvarijné ryby - choroby (ako postupovať keď chcem radu)

Odoslaťod Nita » 28 Aug 2014 13:31 pm

nebolo tam to, čo si hovoril o tom molitane a hlave filtra :) fakt skôr než by si nakopčil všetky linky by si mohol ľudsky napísať o čo ide. Btw sú tu aj iní ľudia ktorí vedia reagovať, nie len ty. Keby si ľudí hned nerušil, tak by možno dostali odpovede. A nemusel by hľadať niečo, teda nič konkrétne tuna v niektorých prípadoch :) všetci sú zlí len ty nikdy neorbíš chyby? či jak? :lol:
Nita
 
Príspevky: 23
Založený: 25 Aug 2014 12:43 pm

Re: Akvarijné ryby - choroby (ako postupovať keď chcem radu)

Odoslaťod 88lukas18 » 03 Nov 2014 21:38 pm

Potrebujem radu ..neviem preco mi zacali dochnut rybky po dvoch mesiacoch ?
88lukas18
 
Príspevky: 1
Založený: 03 Nov 2014 21:22 pm

Re: Akvarijné ryby - choroby (ako postupovať keď chcem radu)

Odoslaťod martin_s » 04 Nov 2014 00:37 am

Pretoze...
(Evidentne si si nedal ani len namahu precitat si prvy prispevok v tejto teme, nie to este aby si si precital pravidla alebo pouzil vyhladavanie... Proste si si len otvoril prvu temu a napisal "duchaplnu" otazku pre jasnovidca s kristalovou gulou... :idea: )
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Akvarijné ryby - choroby (ako postupovať keď chcem radu)

Odoslaťod Yasha4 » 20 Máj 2015 20:57 pm

Dobrý deň :D som tu nový a potrebujem pomoc :/ v akváriu sa my vytvorilo niečo hnedo sivé asi riasa či také niečo.
používal so prípravok PROTALON-707 a nič :(
Už prešiel mesiac a stále to tam mám .
Ďakujem za odpoveď. :)
Prílohy
2015-05-20 21.04.18.jpg
Yasha4
 
Príspevky: 2
Založený: 20 Máj 2015 20:45 pm

Re: Akvarijné ryby - choroby (ako postupovať keď chcem radu)

Odoslaťod martin_s » 21 Máj 2015 09:03 am

Yasha4 tvoja otazka sem vobec nepatri, pravdepodobne si len klikol prvu temu na ktoru si narazil a do nej dal otazku bez akejkolvek snahy si odpoved najst...
Odporucam pozriet si clanky/pravidla_diskusie.php a vsimni si body 9. (ten obzvlast), 10., 11.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Akvarijné ryby - choroby (ako postupovať keď chcem radu)

Odoslaťod Yasha4 » 21 Máj 2015 11:34 am

Nie je ľahké niečo hľadať keď neviem čo to je pán Admin.
Prosím dali by ste mi link ?
Yasha4
 
Príspevky: 2
Založený: 20 Máj 2015 20:45 pm

Re: Akvarijné ryby - choroby (ako postupovať keď chcem radu)

Odoslaťod martin_s » 21 Máj 2015 11:49 am

Link:
pouzivanie-vyhladavania-vo-fore-akva-sk
pouzivanie-vyhladavania-vo-fore-akva-sk-t15945.html
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Akvarijné ryby - choroby (ako postupovať keď chcem radu)

Odoslaťod brunik1 » 01 Máj 2016 19:47 pm

dobry den ,chcel by som sa opytat na Labeo dvojfarebné [Epalzeorhynchos bicolor] ,asi ma depresie,uz par dni sa schovava za filtrom.
zda sa mi ze ani neje. :D
brunik1
 
Príspevky: 2
Založený: 01 Máj 2016 19:35 pm

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.