Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod Milan666 » 13 Jún 2013 22:35 pm

Nechcem sa zastávať tých starších ľudí na dedinách, no treba brať v úvahu, že ich pokazili komunisti, vedeli ste, že svine zakálali v spálni pod perinou, aby sa tak vyhli nahlasovacej povinnosti z prasiat? Tým už bolo jedno kam z odpadom, prepáčte OT
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Reklama

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod Maja » 13 Jún 2013 22:40 pm

"igelitky" z kukuričného škrobu- super výmysel, len si dávať pozor aby ste do toho neodložili niečo do skrine :). Mám vo zvyku opraté sezónne oblečenie dať do igeliten tašen, poriadne zalepiť a... a minulú zimu som vytriasla tretinu skrine aj s rozpadnutými bielymi šupinkami :D. A mala som v tom odložený aj štrk od Denerle :twisted: .
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod Maja » 13 Jún 2013 23:06 pm

Inak - poriadne som si Vašu rozpravu o inváznych druhoch prečítala a Rpnecro nastolil dve ďalšie dobré príčiny- tento problém je vlastne stretnutím mnohých príčin. A ako sme už toľkokrát v našej dennej realite zažili, akonáhle má dôsledok viac ako 1 príčinu, začnú sa tieto dve príčiny jedna na druhú vyhovárať a začne ping pong, čim viac príčin, tým si to prehadzujú a umývajú ruky šikovnejšie. V reláciách ryby rybky rybyčky, halali, jedna s nejakou žabkou... padnú tam aj eko témy (tá so žabkou bola čisto eko magazín) a bolo tam o našich slovenských rakoch a inváznych amerických a bohužial skutočne za decimáciu môžu - americké - už si nepamätám tie presné nazvy, ale zavliekli nejakú hnusnú chorobu. Aj, že ľudia upozorňovali, že rybári vraždili na brehu malé raky- to vysvetlovali. Rak bol bežným jedlom našich predkov. ( moja vsuvka :) :Rybyčku ste nesmeli, ale rakov, žaby- na tie chodili malí chlapci a v starých kuchárkach -ešte aj v mojej :) je na ne veľa receptov. :), taktiež na slimáky.) rozoberali tam decimáciu nadmerným lovom, potom prišiel račí mor a potom decimácia znečistením a reguláciou tokov, no a nakoniec- zlatý klinec trestu smrti nášho raka- inváznym americkým rakom. Skúsim to pohľadať v archívoch relácií, ak nájdem, dám link.
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod prasan » 14 Jún 2013 00:09 am

Jednalo sa o račí mor.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod Maja » 14 Jún 2013 01:55 am

krásno-smutne video k téme (aj vám bude na záver mierne do plaču?)
http://www.youtube.com/watch?v=-IiYufe7oKk
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod prasan » 14 Jún 2013 06:38 am

Nedá mi.Skoro v každom podobnom príspevku ľudia tvrdia (resp.majú takú predstavu) ,že rak žije v čistej vode.Toto nie je tak celkom pravda.Čistej ak myslíme ,nie chemicky znečistenej.I naše raky však tolerujú dosť značne biologicky znečistenú vodu.
PS:Chválim ľudí čo niečo podobné robia.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod Dusky » 16 Jún 2013 18:55 pm

samozrejeme som vedel ze raky ziju len v chemicky cistej vode, samozrejme ze preziju ked bude aj kalna voda, ale musi dobre prekyslicena, ano komunistom bolo jedno kde odlozia odpad, len rozdiel je v tom ze dnes dobe je vela plastovych flasiek, mozete sa prist pozriet na nasu rieku kolko flasiek, polystyrenu atd. objavite na hladine
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod prasan » 16 Jún 2013 19:52 pm

To nemáte rybársky zväz čo by to z času na čas odpratal? Naši(za čo ich pochvaľujem) ,občas dáku tú brigádu organizujú.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod Sunkafit » 16 Jún 2013 20:30 pm

každy organizuje brigady ktore su povinne
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod Dusky » 16 Jún 2013 21:29 pm

samozrejme ze mame, ale mame na svete aj vela ludi ktorym je jedno ze odhodia flasku do vody :D
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod Milan666 » 17 Jún 2013 13:21 pm

Dusky, spomínaš komunistoch, ba práve za nich bolo v riekách rybníkoch dostatok rýb, a rakov? Tých sme sa tak napchali, že nás už nebavilo ich chytať. Nehovorím o krmive pre rybky, nitenky, komárie larvy, dafnie, perloočky.... a mohol by som pokračovať, no a vykúpať si sa mohol na každej dedine. Nevravím, že bolo všetko v poriadku, no dnes byznis a komercia prehlušila už dávno chyby komunistov a to v oveľa väčšom rozsahu. Zasnežovanie (umelé), aquaparky, umelé nádrže kúpaliská, kde sa všade používa bezmezme chlór a iné chemické prípravky len, aby nedajbože niekto nezačal kýchať?! No a tá všetka voda potrebuje vymeniť a kde už so starou?, no opäť do rybníkov, potokov ako aj umelý sneh z lyžiarských stredísk, potom prídu záplavy a tie stiahnú späť do korýt ten bordel po nás aaááááááááá.......
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod Maja » 17 Jún 2013 13:39 pm

U nás to bolo za komančov práve opačné. Som z dedinky Okoličné pri Lipt. Mikuláši. V rámci meliorácie tokov preorali bagrami Váh u nás od Hrádku po Ružomberok tak, že neostal doslova kameň na kameni. Môj otec mal ako malý, záznam u policajtov a rodičia za neho museli splatiť dlh štátu, lebo s kamarátmi rozbili báger kameňmi :) keď im zbagroval kláštornú pláň kde sa kúpavali :). Boli celá banda -tak 6 až 12 roční :), ale báger zriadili o to lepšie :D. V Mare- to si už písal, sa ani nekašlali tie dediny zrovnať zo zemou, odviezť material znehodnocujúci vodu, len domy zbúrali (strechu) a zatopili, bol to hororový pohľad keď klesla Mara- dediny duchov aj s plotmi a stromami. No a to čo robili v Ružomberku, to už je fakt hororové čitanie, to by sa mohol rozpísať Denis- čo bola celulózka za svinstvo. Všetky potoky okolo nas boli "meliorované" tj rozjazdené bágrami. Dakedy pstruhový potom bol sivá silne páchnuca stoka z priesakov spod smetiska Vetetná Poruba, močka z JRD Mier (a vlastne všetkých JRD) sa volne vylievala do potokov alebo splachovala dolu kopcom a pálila ako yperit všetko živé... atď atď... po páde komančov, nám európa nariadila zmenu odpadového hospodárstva, smetisko sa upravilo, JRD klepli po prstoch a nariadili zmeny a v potoku sú znova pstruhy :), v Smrečianke grinďaje (hláče), vodná elektráreň na kláštornej pláni má na boku stupaćku pre ryby :). Ja som spokojná, u nás to šlo k lepšiemu.
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod Milan666 » 17 Jún 2013 13:46 pm

Som rád, že to má dobrý koniec. Ja netvrdím, že za komančov bolo všetko idálne, zrejme som mal šťastie na svoje a širšie okolie. Teraz má zlý pocit z toho čo tu máme
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod Maja » 17 Jún 2013 15:52 pm

Dalo sa ľahšie kradnúť :D. Teraz sú už všede tie .... kamery, sbska a ploty :D. Naše deti by ani neverili, čo všetko sa za komančov dalo ukradnúť :). Kárička a cez ňu plachta bola základný doplnok domácnosti aj v bytovke :). Vtedy bol iný nočný život ako teraz :twisted: . V noci som postretávala susedov, ktorých som cez deň nevidela aj pol roka :). Teraz sa už my bieli kradnúť hanbíme a spoluobčania s vreskom kradnú aj cez deň. Minulú jeseň keď som si odbehla na .... do kukurice a vyšla som z nej k autu s dvoma tvrdými múčnymi kukuricami (jednu v zuboch- bola som hladná ako vlk), tak ma už čakali policajti aj s autom a drbali ma ako sirotu podhradských. Po originálnej výhovorke, že jednou si musím urgentne zvýšiť krvný cukor a druhou si chcem spestriť môj .álny život- ma pustili :twisted: . (tá druhá bola pre morča)
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod prasan » 17 Jún 2013 16:39 pm

Trocha sa to zvrtlo mimo tému.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod skala » 17 Feb 2014 00:14 am

Jazierka v Piešťanoch
Prílohy
a000010108.jpg
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod cezar.milan » 17 Feb 2014 13:51 pm

Úžasné! Závidím ti tie vychádzky za nimi :)
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod Luker13 » 17 Feb 2014 16:55 pm

boli casy ked to bolo v jazierkach farebnejsie vdaka gupkam a sem tam clovek zbadal aj nejaku tu guramu a cichlidky, aj ked tie som videl pri poslednej navsteve
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod skala » 17 Feb 2014 17:48 pm

Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod cezar.milan » 17 Feb 2014 20:18 pm

Ako vravím, úžasné! Avšak "skvelí" akvaristi to časom svojimi rybami zamoria, či?
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod spider30 » 17 Feb 2014 20:34 pm

Radsej nech skoncia tam v jazierku ako maju plavat v zachode... Ale to neznamena ze sa zastavam "uzastnych" akvaristov.
Obrázok používateľa
spider30
 
Príspevky: 469
Obrázky: 12
Založený: 07 Feb 2012 12:21 pm
Bydlisko: okr.Spisska Nova Ves

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod Staffik » 17 Feb 2014 20:58 pm

Neviem ci to tu bolo spomenuté,ale Kamenná Poruba pri Rajci je odstavená :( rybky,krevetky sú nenávratne preč!
Staffik
 
Príspevky: 116
Obrázky: 2
Založený: 19 Dec 2012 22:35 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod luko36 » 17 Feb 2014 21:03 pm

tak na taketo videjko by som sa dokazal kukať neustale, paraaada
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod skala » 17 Feb 2014 21:50 pm

K zamoreniu cezar.milan - nemyslím. Aj mozambiky časom zmiznú (zmizli). Viem, že kedysi tam bolo veľmi veľa písmenkových korytnačiek, zrejme v rokoch 1995-2000 a veľa z nich vraj skončilo v Jurskom Śúri, v nejakej prestupnej stanici pre distribúciu do ZOO. Pochybujem, žeby iné ryby ako "vhodné" niekto vychytával. V jazierkach boli aj žaby Xenopus laevis, kožnatky činske, ale po čase vždy zmizli. Zrejme aj tým, že ide o geotermálnu vodu, ktorá má svoje chemické zloženie, ktoré dlhodobo nevyhovuje týmto druhom, časom zmiznú. Niektoré zrejme rýchlo, iné po mesiacoch, 1-2 rokoch. Dlhodobo to vidím iba na Poecilia reticulata, P. sphenops, Xiphophorus helleri, snáď aj P. velifera či P. latipinna.

Jazierka chodím "pozorovať" často, aj keď som už roky skôr v Bratislave. Ale od takého 1990 ich poznám celkom slušne.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.