Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod vincent van gogh » 20 Mar 2016 14:51 pm

@Jirka Ščobák : Prečítal som si tvoj blog, hned ako sa objavil na SME. No,tažko k tomu niečo dodať,kedže je to tvoj čisto osobný (však aký iný) názor a pohlad na vec....
Debatovať trebárs niekde na pivku by sa ale dalo dlho.... :) Píšeš svižne a proti forme žiadne námietky.Ked tak,tak v obsahovej rovine a pojmologii....(napr. Larixove akva nepovažujem za low-tech.Lebo.Aká je definícia? Dá sa vôbec formulovať? )

Jedna veta ma skoro nadvihla :D .Citujem: "...rostliny a ryby jsou samy o sobě pěkné,tak proč z nich ještě dělat nějaký layout?"
Hmm,tu musím ešte porozmýšlať nad sofistikovanou odpovedou,ešte ju nemám :mrgreen: .Ale príklad: je tu niekdo,kto má tuším taký valec a v nom rastliny.Rastliny rastú ,autor sa raduje.
No a ja si hovorím: však sú to vodné rastliny,tak vo vode jednoducho rastú.Žiadny šokantný záver.Ale čo tak tomu dať (aspoň) nejaký tvar?

To ma privádza k druhej poznámke o aquascapingu.Tam je tiež definícia pomerne široká a nerozumiem presne tomu dešpektu,ktorý sa vytvára.
Ved aquascaping vyrástol,vytvoril sa práve z tých desaťročí ,(alebo storočí) základov ,povedal by som prazákladov akvaristiky,ako ju tak rád prezentuješ.

To je podobné,ako ked Picasso vystavil svoje Slečny z Avignonu. Tiež mu už "nestačil" doterajší akademizmus a pod ťarchou svojho obrovského talentu skrátka musel hladať niečo iné,niečo nové.

Ešte si dovolím jeden citát :"Súbežný rozvoj úsilia imitovať prírodu v obmedzenom prostredí nádrže využívaním štrku,kameńov,konárov a iných predmetov na vytvorenie príťažlivého prostredia (aquascaping) úplne zmenil chov domáceho miláčika vo vode na zálubu s neobmedzeným umeleckým horizontom.
V takto zariadenom akváriu so správne zvolenými a pestovanými rastlinymi rybičky nielen vyzerajú lepšie,majú jasnejšie a výraznejšie sfarbenie,ale žijú v prirodzenejšom prostredí než v minimálne dekorovaných nádobách."

Barry James :Akváriové rastliny,Slovart,2003.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1682
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Reklama

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod snajprik » 21 Mar 2016 12:12 pm

Loki12 napísal:Ja už snajprikove "zaručene pravdy" a jeho super fundovane zdovodnenia rovno preskakujem.


Za tým čo som napísal si aj stojím. Riasu vytvára nadbytok svetla, nedostatok živín (zelena), alebo ak ti niečo začne hniť v akváriu (hneda). Prebitom živín,či malo svetla riasu nespôsobí. Ak s tým nesúhlasiš je to tvoj názor, ktorý ti určite neberiem, ale chcel by som aby si mi to niečím dokázal, že sa ja mýlim :)
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Hora » 21 Mar 2016 13:09 pm

snajprik napísal:
Loki12 napísal:Ja už snajprikove "zaručene pravdy" a jeho super fundovane zdovodnenia rovno preskakujem.


Za tým čo som napísal si aj stojím. Riasu vytvára nadbytok svetla, nedostatok živín (zelena), alebo ak ti niečo začne hniť v akváriu (hneda). Prebitom živín,či malo svetla riasu nespôsobí. Ak s tým nesúhlasiš je to tvoj názor, ktorý ti určite neberiem, ale chcel by som aby si mi to niečím dokázal, že sa ja mýlim :)


snajprik tie studie kde citas,
zelena riasa rozne druhy vznikaju pri nadbytku svetla,hneda pri nedostatku,cierna riasa,ktora patri medzi cervene vyhovuje silnejsie prudenie napr. vyvod z filtra a obaluje vsetko,co prudu stoji v ceste,prebytok zivin ktore nie su spotrebovane rastlinami sposobi prave rast rias,vtedy nemaju konkurenta v podobe rastlin
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod grello » 21 Mar 2016 14:37 pm

Snajprik, a môj komentár si si prečítal? To je dôkaz, odpozorovaný z vlastnej skúsenosti a určite ti moje zdôvodnenie potvrdia ostatní. Okrem toho, pýtal som sa prvý. Ty máš aké zdôvodnenie? Zjavne úplne nechápeš tú základnú biológiu a fungovanie rastlín. Ja som ti vysvetlil prečo nemáš pravdu, ale ty si mi neodpovedal... Tak?
Obrázok používateľa
grello
 
Príspevky: 350
Obrázky: 0
Založený: 23 Júl 2012 20:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod snajprik » 21 Mar 2016 15:18 pm

grello napísal:Snajprik, a môj komentár si si prečítal? To je dôkaz, odpozorovaný z vlastnej skúsenosti a určite ti moje zdôvodnenie potvrdia ostatní. Okrem toho, pýtal som sa prvý. Ty máš aké zdôvodnenie? Zjavne úplne nechápeš tú základnú biológiu a fungovanie rastlín. Ja som ti vysvetlil prečo nemáš pravdu, ale ty si mi neodpovedal... Tak?

To vysvetlenie je na knižku! Preto som ta račej preskočil :) To je skôr na cely večer pri pive, to par vetami nedám. :o
Zjednodušene môj návod, račej menej svietiť (0,1-0,2W/L 10h T5-LED+ Easy Profito- EasyCarbo) Odstrániť odumierajúce zvyšky rastlín, odkaliť 1-2x mesačne, akva umiesiť tak, aby doň nesvietilo priame slnko, drevo dať také aby nehnilo. Riasa nebude, pritom porastu aj náročne rastliny. Ja sa držím tohto a za 20 rokov som nemal riasu.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Jirka Scobak » 21 Mar 2016 15:38 pm

Loki12 napísal:Co uz vieme o Cryptach je ze ich zaujimavostou je ze ziju vlastne dvojaky zivot. Cast roka v emerze a cast roka v submerze. Preto si kladiem otazky:
Nebudu tieto vlastkove korene prejavom prave toho ze hlavny koren nema tak taku schopnost cerpat ziviny? (tak ako sme u korenov inych rastlin zvyknuti)
Nesluzia tieto vlastkove korene aj na prijem kysliku/uhlika/...? (kedze ich listy casto prechadzaju prechodom na iny stav - submerz/emerz - tak je toto ich vlastnost)
A nie je zaujimave ze Cryptosky maju fakt dlhokanske hlavne korene, rozlezene po celkom akva substrate, ale tieto vlaskove korene len okolo rastlinky? (stale viac ma to tiahne k teorii, ze hlavne korene su na rozsirovanie potomstva a vlastkove su vlastne ne prijem zivin)


Dost zajímavá část diskuse. Podle názoru z časopisu Akvárium Terárium červenec-srpen 2005 rostou vlasové kořeny mezi rostlinami, kde se hromadí detrit (už jsem to tu někde dával).

j napísal:Z rastlín je tam niekolko druhov kryptokorín, na dreve je niečo machu a nejaké mikrosorium a na hladine l. minor.


Pěkná džungle :).

Zero: Rád bych to viděl naživo!

vincent van gogh: Těžko reagovat. Ono by to fakt chtělo pokecat naživo :). Jen chci říci, že necítím despekt vůči žádné podobě akvaristiky.

Diskuse snajprika o živinách, kterých je málo a jejich přidání omezí růst řas: Mám názor, že věci mají být v rovnováze (netvrdím, že to umím). Pokud například bude akvárium s dostatkem světla, ale nedostatkem živin, pak rostliny moc neporostou, ale řasy, které živin až tolik nepotřebují, mohou prosperovat. V takovém akváriu pak situaci doopravdy může vyřešit přidání živin (za předpokladu, že jsou rostliny schopny začít tyto živiny rychle využívat).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Hora » 21 Mar 2016 16:44 pm

snajprik napísal:
grello napísal:Snajprik, a môj komentár si si prečítal? To je dôkaz, odpozorovaný z vlastnej skúsenosti a určite ti moje zdôvodnenie potvrdia ostatní. Okrem toho, pýtal som sa prvý. Ty máš aké zdôvodnenie? Zjavne úplne nechápeš tú základnú biológiu a fungovanie rastlín. Ja som ti vysvetlil prečo nemáš pravdu, ale ty si mi neodpovedal... Tak?

To vysvetlenie je na knižku! Preto som ta račej preskočil :) To je skôr na cely večer pri pive, to par vetami nedám. :o
Zjednodušene môj návod, račej menej svietiť (0,1-0,2W/L 10h T5-LED+ Easy Profito- EasyCarbo) Odstrániť odumierajúce zvyšky rastlín, odkaliť 1-2x mesačne, akva umiesiť tak, aby doň nesvietilo priame slnko, drevo dať také aby nehnilo. Riasa nebude, pritom porastu aj náročne rastliny. Ja sa držím tohto a za 20 rokov som nemal riasu.


pri tvojom udavanom w/l snaha o udrzanie narocnejsich druhov by bolo zbytocne experimentovanie,ktora kolko znesie,
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 21 Mar 2016 23:17 pm

snajprik napísal:
Za tým čo som napísal si aj stojím. Riasu vytvára nadbytok svetla, nedostatok živín (zelena), alebo ak ti niečo začne hniť v akváriu (hneda). Prebitom živín,či malo svetla riasu nespôsobí. Ak s tým nesúhlasiš je to tvoj názor, ktorý ti určite neberiem, ale chcel by som aby si mi to niečím dokázal, že sa ja mýlim :)


Kiež by si skôr rozmýšlal ako píšeš. Riasu nevytvára nadbytok svetla, ani nedostatok živín, riasu vytvára skôr nepomer svetla, živín a CO2. No ani to sa nedá jednoznačne potvrdiť, k tomu môžme pripísať i nedostatok rastlín, resp. ich zlá kondícia. Pretože i hnitie rastlín môže rozkolísať rovnováhu vo vode. Jasné, že i úhyn a následný rozklad živočíchov je pohromou.
Takže skús vylúčiť svetlo, či už nadbytok, alebo nedostatok a rovnako vynechaj živiny (nedostatok-nadbytok) a riasu môžeš mať i tak. Názorný príklad. Postav fľašu s čistou vodou na okno a časom a bez tvojho zásahu tam zazelená riasa. Musel by si však niečo vedieť čo sú spóry.
Ja ti poradím a začni tu:
http://planta.aquariana.cz/rasy_01.htm
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Luke58 » 28 Mar 2016 20:10 pm

I.P. Pavlov napísal:
Názorný príklad. Postav fľašu s čistou vodou na okno a časom a bez tvojho zásahu tam zazelená riasa. Musel by si však niečo vedieť čo sú spóry.


Presne to som uz chcel napisat :). Voda samotna ma v sebe tolko zivota, mikroorganizmov to co nevidime neznamena ze neexistuje. Pod mikroskopom je to dzungla. Ten isty pripad som mal aj ja flasa na polievanie rastlin bola na zemi a po priblizne pol roku sa zazelenala :). To co je zelene logicky potrebuje k svojmu zivotu svetlo kedze je to zaklad energie ta fotosynteza pre dany druh zivota. A realny stav z akvaria, zelenu riasu mam len presne tam na stenach akvaria kde mam najvacsiu intenzitu svetla.

O ostatnych riasach este len naberam skusenosti, ale myslim ze vacsina mi da za pravdu ze kazdy druh zivota patri k akvariu.
Obrázok používateľa
Luke58
 
Príspevky: 92
Obrázky: 5
Založený: 23 Feb 2016 14:19 pm
Bydlisko: Košice - KVP

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Jirka Scobak » 13 Apr 2016 16:14 pm

http://rybicky.net/fotogalerie.php?sekc ... 4&s=0&sl=0
Před měsícem a půl založené miniakvárium (11l), obrázek z dnes. Do jisté míry fungující i na denní světlo (nemá spínač, zapínáme a vypínáme ručně, když bylo pár dní bez žárovky, naorientovaly se listy kryptokoryn směrem do místnosti - západní balkónové okno a dveře). Myslím, že dost přírodní a old school :).

P.S. Není naplněno až dohora - vodu přidávám podle toho, jak rostou rostliny.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 13 Apr 2016 16:28 pm

Ja to schvaľujem :) Prečo nejde doliať vodu? Treba doplniť :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Jirka Scobak » 13 Apr 2016 17:26 pm

Čím nižší vodní sloupec, tím více světla. Rostliny při zakořeňování to ocení. Plus ti roste řasa na menším prostoru. A je důvod po malých dávkách doplňovat vodu :).

P.S. Pokud přilévám vodu v závislosti na růstu rostlin, mají rostliny stále stejně světla.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 13 Apr 2016 22:05 pm

Už rozumiem :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Jirka Scobak » 19 Máj 2016 19:56 pm

Napsal jsem článek na téma jednoduchých akvárií: http://rybicky.net/clanky/1570-obhajoba ... ch-akvarii
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Hora » 19 Máj 2016 21:05 pm

Jirka Scobak napísal:Akvárium na pracovním stole jsem už zvětšil ze 100 litrů na 250, tam už místo nemám.

:shock: :?:
to už nemôže fungovať ako stôl,keď 250 má 100x50cm :wink:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Jirka Scobak » 20 Máj 2016 00:43 am

Hora napísal:to už nemôže fungovať ako stôl,keď 250 má 100x50cm :wink:


Nikdy jsem nebyl zvyklý mít hodně místa na stole :). Stůl je asi 170x80 a už při jeho výrobě jsem počítal s akváriem. Levá i pravá přední noha stolu (z mého pohledu) jsou posunuté hlouběji (a zadní noha pod akváriem není přímo v rohu stolu, ale je posunuta asi 30 cm do středu). Jednak tím snižuji prohýbání, jednak mi nohy zepředu méně překážejí. Nebýt tam akvárium, opřu se o stůl a převrátím ho :).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod hongi » 20 Máj 2016 11:10 am

vsetko je to pekne , len skoda ze tie akvaria nie :mrgreen:
hongi
 
Príspevky: 924
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Jirka Scobak » 20 Máj 2016 11:16 am

Měl jsem dřeva, kameny jako ty. Keramické jeskyně. A nějak mě to po letech přestalo bavit. Zabírá to místo. Hromadí se pod tím kal. Mušíš z toho drhnout řasy (nebo to zaroste vegetací a ani nevíš, že to tam je). A když nemáš vyloženě ryby vyžadující skrýše, k ničemu to není.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod hongi » 20 Máj 2016 13:55 pm

Myslim ze esteticka stranka akvaria je pre 99,9 ludi dolezita. kto uz by chcel mat doma skarede akvarium ? :?
hongi
 
Príspevky: 924
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Jirka Scobak » 20 Máj 2016 17:27 pm

Ujasněme si pojmy. Je velmi těžké nalézt v přírodě škaredého živočicha nebo škaredou rostlinu. Co pak způsobí, že je akvárium škaredé?

Akvárium může být zanedbané. Akvárium může být nevkusné (s postavičkou umělohmotového Harabina, například). Akvárium může být nevhodné pro život živočichů, kteří se v něm nacházejí. Ale škaredé? Jak chceš dosáhnout škaredého akvária? Napadá mě akvárium, ve kterém jsou rostliny i živočichové v naprosto katastrofálním stavu, těsně před smrtí. Ale pokud se jedná o akvárium se zdravými rostlinami, zdravými živočichy a s vyčistěnou alespoň přední stěnou, jak může být takové akvárium škaredé?

Ano, cpu akvária všude, kde se dá. Samotná akvária však kvůli tomu škaredá nejsou. Pro každé s nich si dovedu představit zasazení do prostoru, ve kterém budou vypadat dobře. Pár z nich by potřebovalo určitou údržbu, aby naplno vyniklo, ale kvůli tomu se nedá říci, že jsou škaredá.

Jaká akvária máš ty? Ukaž.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Luke58 » 20 Máj 2016 23:20 pm

Neviem preco kazdy riesi akvarium a estetiku na tom akvariu. Ved kazdy z nas ludi je jedinecny ma ine sny, tuzby, myslienky a ciele. Tak ako aj kazdemu sa paci ina zena tak isto je to aj s akvariom. Kazdy podla svojho robi a je stastny ked vidi to akvarium. Kazdy ma niekde inde prioritu preco ma to akvarium, niekto ma akvarium aby sa mohol vystatovat pred priatelmi a rodinou ze aha ake macherske mam akvarium s cisto krystalovou vodou. Ale su tu aj ludia ako Jirka, co som naozaj rad. Takito ludia maju akvarium koli poteseniu a koli poznaniu ze chcu vediet co je najlepsie a co treba tomu akvariu aby prezilo aby prosperovalo ved v podstate o to kazdemu ide aby prosperovalo akvarium a to akvarium priblizovalo biotop podobny tomu prirodnemu. Vy si myslite ze v zivej realnej prirode nemate bahno a kal ? Tolko toho tam je ze az az, priroda sa o to stara sama. Ked mi tu niekto napise ze ide o estetiku tak ma trha, neviem ci ludia ktori chcu mat akvarium aj realne vedia nieco o realnej prirode ako to vyzera v prirode kde neide o estetiku ale o prezitie. Prezije ten najsilnejsi, takto to vidim aj v Jirkovych akvariach to je priroda. Tak prosim uzavrime debaty na estetiku akvaria, ved to akoby ste vycitali druhemu preco s takou skaredou zenou je, ved kazdy ma iny vkus. Dolezita je tuzba poznania, vediet viac o tom ako to ma sliapat bez rias aj s riasami aby bola dokonala symbioza.
Obrázok používateľa
Luke58
 
Príspevky: 92
Obrázky: 5
Založený: 23 Feb 2016 14:19 pm
Bydlisko: Košice - KVP

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod hongi » 21 Máj 2016 11:29 am

Nechcem sa natahovat o slovicka. Co je skarede a podobne. A vlastne sa nechcem natahovat o nicom, nech ma kazdy zenu aj akvarium ake len chce... :pivo: No ja by som len take hocijake nechcel ani jedno ani druhe :wink:
hongi
 
Príspevky: 924
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Jirka Scobak » 21 Máj 2016 12:21 pm

hongi napísal:A vlastne sa nechcem natahovat o nicom, nech ma kazdy zenu aj akvarium ake len chce... :pivo: No ja by som len take hocijake nechcel ani jedno ani druhe :wink:


Mám z tebe dojem člověka, který na něco povrchně pohlédl a plácl první hloupost, co ho napadla.
Máš tu v galerii pár fotek. Žádný celkový pohled na akvárium. Několik pěkných rostlin. Na jedné fotografii je vidět černá štětičková řasa.

Taky dovedu nafotit slušně vypadající detaily ve svých akváriích:
C. becketii: http://rybicky.net/fotogalerie.php?sekc ... &s=20&sl=0
C. 'Flamingo': http://rybicky.net/fotogalerie.php?sekc ... 4&s=0&sl=0
Krystalka: http://rybicky.net/fotogalerie.php?sekc ... &s=14&sl=0
Okružák: http://rybicky.net/fotogalerie.php?sekc ... sl=0&vse=0
CPO: http://rybicky.net/fotogalerie.php?sekc ... sl=0&vse=0
Lagenandra: http://rybicky.net/fotogalerie.php?sekc ... 1&s=6&sl=0
Mechovci: http://rybicky.net/fotogalerie.php?sekc ... sl=0&vse=0
Každý obrázek je z jiné nádrže (mám jich 20).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Luke58 » 21 Máj 2016 23:47 pm

hongi napísal:Nechcem sa natahovat o slovicka. Co je skarede a podobne. A vlastne sa nechcem natahovat o nicom, nech ma kazdy zenu aj akvarium ake len chce... :pivo: No ja by som len take hocijake nechcel ani jedno ani druhe :wink:


Nieje vsetko zlato, co sa blízka ;-)
Obrázok používateľa
Luke58
 
Príspevky: 92
Obrázky: 5
Založený: 23 Feb 2016 14:19 pm
Bydlisko: Košice - KVP

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.