Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 22 Máj 2016 20:51 pm

hongi napísal:vsetko je to pekne , len skoda ze tie akvaria nie :mrgreen:



Myslím, že táto poznámka je slušne povedané "nemiestna"
Dovolím si tvrdiť, že nieje ani jedno miesto pod hladinou také, aké majú "pekné" akvária. Z ľudského pohľadu je všetko tam pod hladinou škaredé, teda aspoň nie "pekné". samozrejme hovorím o riekach, prípadne jazerách.
Ku príkladu najznamejšia rieka :wink:
https://www.youtube.com/watch?v=Or55cKUj8mk


A predsa má svoje neopisateľné čaro, pulz a verme, že i rovnováhu, čiže to slovo "pekné" je niekde na poslednom mieste a teda nemiestne :pivo:
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Reklama

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Jirka Scobak » 23 Máj 2016 23:53 pm

Včera jsem založil nové miniakvárium a mohl by to být totální low-tech (západní balkónové okno) http://rybicky.net/nadrze/25313
Jediné, co nevím, je, jak se bude místo líbit Ammannia sp. 'Bonsai', kterou jsem si koupil v sobotu od Skaly. Ale na druhou stranu je to světlé stanoviště od rána do večera, na pár hodin dokonce trocha přes stromy zředěných slunečních paprsků, pozice přímo u skla a možnost vyrůst nad hladinu.

Ještě umyju zvenčí okno :).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 24 Máj 2016 22:55 pm

Nebude sa to prehrievať? Myslím voda. Potom je viac než pravdepodobné, že voda zozelená, alebo sa mýlim? To už vyzerá ako to známe "wild aquarium" Mne osobne sa to páči a držím palce, aby to akvárium všetko zlé obchádzalo. :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Jirka Scobak » 25 Máj 2016 02:29 am

To je dobrá otázka. Nevím. Ale nemuselo by. Podívej:
http://scobak.blog.sme.sk/c/150042/Akva ... -okne.html
Toto se v minulosti také nepřehřívalo, mělo to ještě víc přímého světla, nebylo to na rozdíl od tohoto na podlaze, žily v tom krevetky (krevetky žily už v elementce na tom samém místě předtím) a zaniklo, až když kořeny papyru rozložily stěny "akvária" (dnes mám onen papyrus ve velkém květináči s vodou).

P.S. Co mám zkušenosti, voda nebude zelenat. Teda - ne, když to akvárium udělám já :).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Jirka Scobak » 25 Máj 2016 12:00 pm

Jeden komentář na mém FB k mému článku o jednoduchých akváriích zněl:
"Kdysi jsem míval bezzásahové akvárium asi 600 litrů. Bezzásahové - rozumněj tím: nekrmil jsem, neměnil jsem vodu, nečistil jsem ho, mrtvolky jsem neodstraňoval (te dělali šneci). Jediným zásahem bylo dolití vody ve čtvrtletních intervalech. Akvárium si 4 roky žilo svým vlastním životem. Po čtyřech letech jsem ho musel zrušit - byl jsem překvapen při likvidaci, co všechno v něm přežilo."

Na dotaz, co v tom bylo a z čeho žily ryby, zněla odpověď:
"Sumečky a živorodky, z rostlin tam byl jávský mech, microsorium a sagitarie, nějaké hygrofily.
Předpokládám, že se (ryby) živily především řasama, občas tam kladli vajíčka komáři, možná i docházelo k sežrání potěru."

(reagoval jsem, že určitě docházelo k sežrání potěru)

Dotyčného znám dlouhé roky, ten člověk je dost drsnej. Na druhou stranu v 600 litrech a solidně zařasené nádrži určité množství živorodek přežít dokáže.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Hora » 25 Máj 2016 12:23 pm

Jirka Scobak napísal:nekrmil jsem, neměnil jsem vodu, nečistil jsem ho, mrtvolky jsem neodstraňoval (te dělali šneci). Jediným zásahem bylo dolití vody ve čtvrtletních intervalech. Akvárium si 4 roky žilo svým vlastním životem.

no možno mimo denného života(kam nechodí manželka),veď nemohlo byť vidno dovnútra,muselo byť cítiť,rybky v rozklade,živorodky tiež narobia svoje,niekoľkoročná voda :arrow: ..................................
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Jirka Scobak » 25 Máj 2016 12:36 pm

Nemá manželku. Měl partnerku, ale už je sám. Pro představu o člověku: Množil hromady kaktusů, množil hmyz (když ještě partnerku měl, pomáhala mu krmit housenky). Živil se sám od doby, "co ho fotr vyhodil z baráku". Vyrůstal v oblasti pouličních gangů (měli prý jediný případ v tehdejší republice, že se parta výrostků z nudy sebrala a svévolně zaútočila na policejní stanici), dělal závodně karate a finálně měl i štěstí, že se tomuto světu vyhnul.

Nemám šajnu, jak jeho ryby moc trpěly nebo netrpěly, na druhou stranu jedna uhynulá živorodka v 600 litrech, s rostlinami a šneky nic neznamená a akvárium v reálu často smrdí až tehdy, když vypustíš většinu vody.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Hora » 25 Máj 2016 12:39 pm

ten litrový objem to zachraňoval ale koľko živorodiek namnožilo za tie roky,keď totálny nezáujem o vnútrajšok :pivo:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Boris Bečár » 25 Máj 2016 21:55 pm

Jirka Scobak napísal:..., voda nebude zelenat. Teda - ne, když to akvárium udělám já :).


Môžeš odkryť svoje tajomstvo? :)
Obrázok používateľa
Boris Bečár
 
Príspevky: 245
Obrázky: 2
Založený: 30 Júl 2011 14:43 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 25 Máj 2016 22:19 pm

Hora napísal:ten litrový objem to zachraňoval ale koľko živorodiek namnožilo za tie roky,keď totálny nezáujem o vnútrajšok :pivo:

By si neveril, ale živorodky sa množia do "ideálneho" množstva. Teda množia sa naďalej ale už nie po 50-100 kusoch, ale na jeden výter 2-3 kúsky. Mám s tým skúsenosť. No nechcem sa samozrejme za dotyčného prihovárať :pivo:
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Jirka Scobak » 25 Máj 2016 23:18 pm

Boris Bečár napísal:
Jirka Scobak napísal:..., voda nebude zelenat. Teda - ne, když to akvárium udělám já :).


Môžeš odkryť svoje tajomstvo? :)


Nejsem si jist :). Realita je, ze jsem při zakládání "poslední sady" akvárií (14 ks) zákal vody (jakýkoli) nezažil a i v posledních patnácti letech jsem ho zažil jen jednou v jedné váze. Při založení nové nádrže používám vodu ze staré. Detrit ze staré nádrže. Starý štěrk. V podstatě to v značné míře JE stará nádrž :). Pak akvárium pozoruji. Problémy dovedu registrovat rychle.

Včera jsem se byl podívat na akvárium ve třídě našich prťat, které jsem před třema měsíci zakládal. Rostliny stagnují. Jsou na nich řasy, které standardně nemám (kdybych chtěl, nevím, jak je docílit). Dal jsem nějaké instrukce, mělo by to fungovat, ale stejně - ta paní učitelka nevidí určité věci, co jsou pro mě pŕirozené. Těžké vysvětlit :).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Jozef I. » 26 Máj 2016 00:37 am

Jeden čas som mal tiež moje 5L rastlinné akvárečko na okne. bolo tam niekoľko týždňov na západnom okne s priamym slnko a vôbec nezazelenalo. Voda bola celý čas číra a akvárečko prosperovalo. nechápem čím to mohlo byť, že to tak fungovalo nakoľko mám aj 5l bandasky na daždovú vodu a tam sa vždy na stenách spraví riasa... :)
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Boris Bečár » 26 Máj 2016 01:08 am

Práve preto sa pýtam :)
Obrázok používateľa
Boris Bečár
 
Príspevky: 245
Obrázky: 2
Založený: 30 Júl 2011 14:43 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Jirka Scobak » 26 Máj 2016 10:27 am

Na téma živorodky a jejich namnožení se: Včera večer jsem udělal video svého akvária 40x60x25 (samozřejmě bez filtrace). Původní stav byl asi deset gupek. A to jsou ještě některé rostliny čerstvě zasazené :).
https://www.facebook.com/jiri.scobak/vi ... 6369535464

K zelenému akváriu: Pochopil jsem to, jako zákal a ne řasy. Řasy samozřejmě nějaké budou. Pokud budou takové, co se dají sežrat, použiju něco, co je sežere. Například tahle koule na severním okně http://rybicky.net/nadrze/25222 Koukněte na obrázek (celkový pohled na kouli) v galerii z 8. 5. Řekl jsem si, že je to jedlé a nasadil "na práci" dvanáct krevetek. Pracují dobře, podívejte na novější obrázky.
Nebo tato sklenice na západním okně a se sluncem http://rybicky.net/nadrze/25220. Když se podíváte na první fotku v galerii ze 7. 5. vidíte na dně chuchvalce něčeho zeleného, co zbylo po předchozích rostlinných obyvatelích. Když jsem do sklenice strkal bucephalandry, nechal jsem jsem to tam. A je to pryč! Nevím, co konkrétně to sežralo, možná okružák, možná nálevníci, možná lasturnatky, možná obojí. Ale je to pryč.
Pokud jde o tahavé vláknité řasy, na ty mám pinzetu :).

Jak dosáhnout tohoto - základ asi je v dostatečném množství jiných rostlin. Současně nedodávat do vody víc živin, než rostliny dokáží využít. Průběžně kontrolovat a dělat drobné zásahy.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod j » 27 Máj 2016 07:31 am

Jirko - si správny cvok (v tom najlepšom zmysle). Kto si hraje nezlobí. :mrgreen:
Super!

P.S. škoda toho videjka na facebooku, tam sa nedostanem.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Jirka Scobak » 28 Máj 2016 01:30 am

Toto by už mělo být ok (zapni si přehrát v HD kvalitě) https://www.facebook.com/jiri.scobak/vi ... 1420569452
Nahrál jsem ještě jednou a jinam - problém předchozího byl, že ona stránka je uzavřená skupina a abys viděl obsah, musíš být na FB a ještě jejím členem. Neuvědomil jsem si, pardon.

P.S. Děkuju za komentář :).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Jirka Scobak » 09 Júl 2016 14:22 pm

Jedno z mých akvárií:
Obrázok

Další z mých akvárií:
Obrázok

A ještě jedno:
Obrázok

Při low-tech trvá, než akvárko začne dostávat nějakou prezentovatelnou formu, občas strááašně pomalu :).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod paloi » 09 Júl 2016 14:57 pm

Jirka Scobak napísal:
Při low-tech trvá, než akvárko začne dostávat nějakou prezentovatelnou formu, občas strááašně pomalu :).


Nuž ale akvarista musí byť tvor trpezlivý :D
Obrázok používateľa
paloi
 
Príspevky: 197
Založený: 18 Aug 2010 06:58 am

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod vincent van gogh » 10 Júl 2016 01:23 am

Jirka Scobak napísal:
Při low-tech trvá, než akvárko začne dostávat nějakou prezentovatelnou formu, občas strááašně pomalu :).

Jo,jo,ale to je táááák relatívne.
záleží na mnohých faktoroch.... Čo považuješ za formu? Nehovoriac o tom,čo je "prezentovatelná"? A už vôbec nie ,čo je to vlastne Low Tech....
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1682
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Jirka Scobak » 10 Júl 2016 11:51 am

To je jako, když vyšla Kuchařka Stařenky Oggové (fanoušci Terryho Pratchetta jsou v obraze) a v poznámkách v úvodu bylo, že lidé, kteří knihu z poznámek Stařenky Oggové připravovali, měli výrazný problém s tím, že Stařenka používá měrnou jednotku zvanou "špetka". Aby zjistili, kolik je čeho doopravdy potřeba, stálo to "špetku" (hehe) experimentování.

Za sebe bych definoval, že když jsem na začátku roku přišel na Rybičky.net, více lidí se nad mými akvárii ušklibovalo (na českém akvaristickém fóru jsem se v minulosti nikdy neprezentoval). Dnes už se toto zdaleka v takové míře neděje a naopak pomalu přibývají lidé vyjadřující se pozitivně.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod lubosmihula » 10 Júl 2016 19:42 pm

Zdieľam názor, že všetko to, čoho sa dotkne ľudská ruka je nedokonalé. Príroda ako taká je dokonalá a funguje perfektne pokiaľ nezasiahne človek. A práve preto prírodné akva, kde zasiahnem čo najmenej. Je to kúsok dokonalého biostroja v skenenej nádobe, do ktorého vstupuje čo najmenej hadičiek, káblov a pod. a on šlape ako hodinky.
Toto je hlavný dôvod, prečo sa mi páčia takéto akvária aké má Jirka.
Samozrejme tie technicky - človekom- upgrejdované sú krajšie, ale chýba mi tam taká originalita či lepšie povedané naturálnosť.
Hi tech sú pekné, to je jasné, no niektorým chýba akvaristický šarm prirodzenosti a navyše sú chúlostivé. Je to ako mať za manželku modelku, ak na ňu zaprší, či ju vôbec spoznám.
Mimochodom hĺadám do môjho low techu cryptocoryne parva, nemáte niekto typ?
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Jirka Scobak » 11 Júl 2016 02:23 am

To s modelkou a deštěm je dost hezké přirovnání :).

Kdybys byla v BA, pošlu tě do akvaristiky v Hornbachu, tam mají C. parva docela často. Akorát je to rostlina, co velmi pomalu roste. I na kryptokorynu.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod MajoX » 11 Júl 2016 20:32 pm

K tejto teme, hlavne ako sa mnohi navazaju do Jirku za jeho nazory plati stare zname.. "raz vidiet je viac ako tisickrat pocut" - v tomto pripade citat.. a nesuhlasim s Jirkovou zenou ze jeho akva vyzeraju na fotke lepsie ako v reale.. ja som tie akvaria videl nazivo, podla mna prave na fotkach nevyzeraju vobec tak ako v reale.. ked uz tu davate kadejake prirovnania, niektori ludia chodia do chorvatska lebo je tam priezracna voda a niektori do talianska lebo je pieskova plaz.. v chorvatsku si clovek nepolezi a v taliansku neuzije cistu vodu.. kazdy ma proste to svoje.. pre mna tie jeho akva vyzeraju ovela lepsie ako napr. akva v ziline v mirage, kde je obrovske akva zrkadlovo cista voda, koraly, ziadne rastliny a plavaju tam zraloky a x ryb stale dokola dokola dokola..
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Jirka Scobak » 10 Sep 2016 02:27 am

Ahojte!
Včera jsem fotil akvárium, které máme v koupelně: http://rybicky.net/fotogalerie.php?sekc ... 6&s=0&sl=0
Onen echinodorus v něm roste déle, než deset let, možná 13, ale nikdy nebyl takto mohutný. Aktuálně se žádná jiná rostlina nevejde.

Stabilní a odolný biotop. Množí se CPO, větší raky postihuje vorticella, takže jsem poslední týdny realizoval větší výměny vody a méně krmím. Akvárium zvládlo několikaměsíční zelenou vodu (v druhé polovině júla docela intenzivní), kterou jsem zčásti ignoroval a jen řešil rychlejšími výměnami 10% vody. Ecininodoru to nevadilo, CPO vypadají, že taky ne (množí se dál). Ještě je trochu zelené, ale už lepší.

Rakům neposkytuji žádné skrýše - echinodorus je natolik hustý, že sám o sobe do značné míry stačí.

Jak je u mě standardem, žádný filtr. Rozměry: d40 v40 š20. Detrit neodkaluji. Zítra nasadím neritinu na očištění starých listů.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.