Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Jirka Scobak » 20 Feb 2016 01:08 am

Určité základní otázky se opakují tak často, že jsem psychicky nevydržel a napsal toto:
https://dennikn.sk/blog/akvaristika-zacina-u-rostlin/
Nejedná se o návod k založení konkrétního akvária, ale o návod, jak uvažovat (neuvažovat) při zakládání akvária.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod steben » 20 Feb 2016 22:08 pm

Pre mna zaujimave citanie. Zaujalo ma ze sa to da aj inak ako len high tech akvarko s mnozstvom techniky. Ake rastliny by si odporucal pre zaciatocnika na zabeh akvaria? Anubias nana by som chcel urcite. Ten je pomalorastuci.
steben
 
Príspevky: 6
Založený: 20 Jan 2016 21:46 pm

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod Jirka Scobak » 21 Feb 2016 00:05 am

Anubias nana bych právě nebral z důvodu, že mi pro začátek moc nepomůže (pokud - zakryl bych ho jinými rostlinami). Osobně mám rád kryptokoryny. Pokud jsem je dal do low-tech akvária, nikdy mi žádná neuhynula. Můžeš samozřejmě použít echinodory. Sagittariu subulatu. Valisnerie. Aponogeton, pokud na něj narazíš. Nezmiňuju "akvarijní plevel", mezi který řadím toto: http://scobak.blog.sme.sk/c/153192/Daru ... ovano.html

Pokus se nalézt nějakého akvaristu, který bude mít od základního druhu větší množství.

P.S. Když anubias, zajímal by mě nějaký velký, co vyroste nad hladinu. Takové mám dva.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod j » 21 Feb 2016 10:05 am

steben napísal:Zaujalo ma ze sa to da aj inak ako len high tech akvarko s mnozstvom techniky.

Iste že sa dá. Toto je krásna ukážka ako funguje akási davová psychóza, či marketing, alebo ako to pomenovať.
Ludia sú pobláznený kadejakými modernými trendami a celkom zabúdajú že sa kopa vecí dá robiť aj celkom jednoducho a lacnejšie. A to pozorujem všade naokolo, nie len v akvaristike.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod Jirka Scobak » 21 Feb 2016 12:31 pm

j napísal:Toto je krásna ukážka ako funguje akási davová psychóza, či marketing, alebo ako to pomenovať.
Ludia sú pobláznený kadejakými modernými trendami a celkom zabúdajú že sa kopa vecí dá robiť aj celkom jednoducho a lacnejšie. A to pozorujem všade naokolo, nie len v akvaristike.


Náhodou jsem právě dočetl akvaristický denník jedné holky, která používá high-tech (rok a půl, je to asi na hodinu). Má spoustu techniky, ale taky spoustu práce. Používá mnoho druhů rostlin a víc druhů ryb. Už jich tam hodně vložila a zas hodně vyhodila.
Kdyby se na její akvárium podívala má žena, řekne, že vypadá líp, než moje. S tím nic neudělám. Ta holka se doopravdy snaží, není začátečník, ale i přes názor mé ženy si myslím, že už z podstaty má problém. Má spousty různých rostlin a jak se některá začne přemnožovat, ostříhá ji ke své představě. Takže se v akváriu něco rozběhne a zase zastaví. Rozběhne se něco dalšího a jiné začne stagnovat. Rovnováha je v takovém akváriu problém. To samé s rybami.

Tady: http://rybicky.net/nadrze/21167
Dostal jsem se na ni tak, že jsem si včera donesl domů rostlinu Lagenandra meeboldii, díval se, kdo ji má v akváriu, chtěl vědět, jako s ní má zkušenost a začal číst denník od začátku, protože jsem nevěděl, kdy ji do akvária dala (skoro ji nezmiňuje).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod Jirka Scobak » 21 Feb 2016 12:32 pm

Pro porovnání, moje velké, 2,5 měsíce se rozbíhající akvárium: http://rybicky.net/nadrze/24568
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod hooopy » 21 Feb 2016 15:30 pm

neda mi nereagovat.
nechcem vystupovat ako zastanca tej ci one akvaristiky, toho ci oneho druhu, ci pristupu. Jirka, tvoje akvaria ti robia radost a si s nimi spokojný. To je pekne a tak to ma byt. Isteže sa da robit akvaristika na niekolkych urovniach. Ale nie je mozne tvrdit, ze hight tech je prehnany pristup a da sa to aj bez neho. High tech je INÝ pristup, prinasajuci ine vysledky, pozadujuci ine naroky na techniku , cas a hlavne vedomosti.
Je kopa prikladov (uz len tu na akve) kedy pridu noví uzivatelia a s predstavou nadrze, ktora by sa nemusela hanbit na aquascape sutaži, sa snazia ziskat informacie, ako to spravit v ich setovej zostave o velkosti 54litrov. Ale netusia co to obnasa. Vysvetlovat im, ze to ide a staci len nebyt "hig tech akvaristom" je naivne.

Takze za mna, chces byt low tech,. bud low tech, ale rataj s tym , ze tvoje vysledky budu "lowtech", ( vynimku spomeniem na konci prispevku). Chces byt high tech, bud nim ! Cakaj ale, ze to bude stat viac penazi, techniky, studia.
Oba pristupy sa daju robit s laskou a oba sa nazyvaju akvaristika. Len ich treba rozlisovat.
Ak niekomu staci nadrz, aku si post-ol nad mojim prispevkom a je to jeho predstava a ciel, je jasne, ze sa moze ubrat low-tech smerom, bez nutnosti studovat difuzie plynov, medzne vrstvy na listoch rastlin, ci ine pojmy spajajuce sa s hig tech avaristikou, a dosiahne to.

Ako vyssie spominanu vynimku v kategorii low tech akvarií, by som povazoval larixove akvarium, ktore ale ked som spoznal blizsie, ma nabada k myslienke, ze low tech to sice je ( pouzitou technikou a osvetlenim), ale znalosti, ktore majitela nadrze k takemu vysledku doviedli, su davno na urovni high tech a to tiez nebude pre zaciatocnika. Som za to, ze k tak peknemu low tech akvarku sa da dostat len cez vedomosti, ktore sa aplikuju pri high tech akvariach a rozhodne je to vysoka skola akvaristiky.

Uznavam, poradit zacatocnikovi , ze si ma kupit CO2 flasu, svetlo 2W/liter, a litre hnojiv je scestne, pokial sam nie je rozhodnuty touto cestou ist. Ale je nutne , v pripade, ze to zaciatocnik nevie, vysvetlit, ze niektore vysledky idu dosiahnut len jednym sposobom, a sice high tech.

mier vsetkym akvaristom.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod Jirka Scobak » 21 Feb 2016 15:58 pm

Netvrdím, že je high-tech přehnaný přístup. Problémy, které například vidím v akváriu holky, na kterou jsem dal link, nezpůsobil samotný high-tech. Ten jen umožnil, že rostliny rostou rychleji a opticky se akváriu víc daří, takže člověk udělá chybu a napráská tam toho moc a následně (podle mě další chyba) se snaží "vnutit" akváriu tvar. Netvrdím v akváriu úplně nerealizovat svoji představu, ale osobně to třeba řeším tak, že když mi moc roste Najas quadelupensis, snažím se ji stále vtlačovat do určitého místa, než abych ji vyhazoval. To jsou věci, které nesouvisí s high-tech a low-tech, ale jen ukazují, že člověk, který se vydá cestou high-tech, může mít také problémů dost. Finálně totiž i high-tech vyžaduje značné kvantum znalostí, zkušeností a citu.

Souhlasím, že k pěknému low-tech akváriu se dá dostat jen přes znalosti.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod j » 21 Feb 2016 22:48 pm

hooopy napísal:Uznavam, poradit zacatocnikovi , ze si ma kupit CO2 flasu, svetlo 2W/liter, a litre hnojiv je scestne, pokial sam nie je rozhodnuty touto cestou ist. Ale je nutne , v pripade, ze to zaciatocnik nevie, vysvetlit, ze niektore vysledky idu dosiahnut len jednym sposobom, a sice high tech.
mier vsetkym akvaristom.

A presne o tomto sú občas moje príspevky. Nemám nič proti hightech, lowtech, middletech a neviem ešte akej tech, nech si každý ide svojou cestou, ale trochu mi vadí keď niektorí ludia podla mňa úplne zbytočne vyhadzujú peniaze za veci ktoré nepotrebujú, aspoň nie v tej fáze akvaristického vývoja v akej práve sú. Ak to preženiem, tak mi to príde ako keď si čerstvý absolvent vodičáku kúpi niesto normálneho auta na zacvičenie rovno ferari s ktorým s najväčšou pravdepodobnosťou napácha viac zla ako úžitku.

Možno by nebolo zlé keby niekto šikovný napísal nejaké stručné ale dostatočne zrozumitelné porovnanie rôznych prístupov pri zakladaní akvária, porovnal výhody a nevýhody (pracnosť, časová náročnosť, financie) jednotlivých smerov a niekde to tu, alebo do časopisu vyvesil. Potom by možno ubudlo podobných prekvapených reakcií akou bola hneď prvá v tomto vlákne.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod Jirka Scobak » 22 Feb 2016 00:06 am

Naše Prťata jsou v druhé třídě základní školy a mají ve třídě akvárium. Takové to akvárium, ve kterém je zařasený anubias a pár přežívajících zbytků něčeho, možná echinodoru (podobný stav u ryb). Před časem se něco stalo a vychcípaly jim skoro všechny ryby. Tak jsem se navrhl, že jim to znovuzařídím (učitelku zastavil před tím, než šla kupovat techniku) a přišel se podívat na aktuální stav. Nejprve třeba říci, že představa byla, aby mělo každé dítě svoji vlastní rybičku. Ok. Třicetilitrové akvárium s krytem jedním malým synodontisem a jednou mrňavou černobílou mřenkou. Bez štěrku. Jinak prázdné. Mysleli si, že když jim vše vychcípalo, je nejlepší štěrk vyhodit. A bez časového spínače na světlo. Přikázal jsem koupit štěrk, zašel k Ivanu Vyslužilovi pro kryptokoryny, nabral ze svého akvária vodu, 1,5 láhve detritu, vzal trochu svého starého štěrku, pár hrstí hlíny pro pokojové rostliny a vrazil to tam (v praxi to trvalo 45 minut práce). Dostali časový spínač. Podle správ, které mám (a jedné nevýrazné fotografie), rostliny už tři týdny drží ve dnu. Žádné nové ryby se zatím nepořídily.
Toto píšu proto, abychom si ujasnili, kde je realita mnoha lidí. To, co občas vidím na FB fóru Akvaristika ČR - rady, tipy, triky, je dost podobné.

Teď si představte, že s lidmi na této úrovni, někdo bude chtít řešit techniku :).

Slova: "Akvaristika je “buď/anebo”. Buď budete mít funkční akvárium nebo vám v něm bude přežívat několik posledních ryb a rostlin", které mám v blogu, jsem poprvé použil při komunikaci s učitelkou našich Prťat. Protože pro tyto lidi je fungující (ne "pěkné" ale fungující) akvárium, ve kterém jim nic nehyne, luxus.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod astro » 22 Feb 2016 00:44 am

Ja by som Tvoj prístup Jirko nepomenoval ani tak low tech ako skôr old school. Kedysi neboli filtre, externé už vôbec nie, nebolo CO2, hnojenie, UV lampy, LED svetlá a plno iných vymožeností. Keď ich niekto nechce používať, ok, v poriadku, nech ich nepoužíva. Zjavne to podľa Tvojich akváriek ide. Ale keď ich niekto chce a má na to zdroje prečo ich nepoužiť keď vedia uľahčiť prácu s akvárkom?
Nie každý chce iba funkčné akvárko, niekto chce pekné akvárko pretože ho má ako súčasť zariadenia bytu - napr. ja. Moje akvárium je súčasťou obývačky, chcem aby vyzeralo dobre, reprezentatívne. A tak využijem všetky dostupné prostriedky aby spĺňalo tak estetické ako aj funkčné podmienky. Tvoje akvárka by som si do obývačky nedal - nepáčia sa mi. Ale to je v poriadku, tebe sa nemusí páčiť moje. Stav môjho akvárka (v akejkoľvek fáze jeho života) by som Tvojim prístupom nedosiahol.
Nechcem sa nijako dotknúť Tvojich postupov, máš ich rokmi overené a fungujúce. Keď som ja prišiel na akvu Ty si tu bol už ostrieľaný harcovník a ja som hltal Tvoje príspevky a teším sa, že si sa po rokoch vrátil. Len nemôžeme chcieť od každého aby začínal malou stolovou jednodruhovou nádržou plno kryptokorýn bez vymožeností techniky keď si akurát dostaval dom a v stene obývačky si pripravil miesto na 900 litrovú nádrž ako doplnok tohto reprezentatívneho priestoru.
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod astro » 22 Feb 2016 00:48 am

j napísal:Možno by nebolo zlé keby niekto šikovný napísal nejaké stručné ale dostatočne zrozumitelné porovnanie rôznych prístupov pri zakladaní akvária, porovnal výhody a nevýhody (pracnosť, časová náročnosť, financie) jednotlivých smerov a niekde to tu, alebo do časopisu vyvesil. Potom by možno ubudlo podobných prekvapených reakcií akou bola hneď prvá v tomto vlákne.

Po pravde, toto si neviem predstaviť. Aké máme vlastne smery? (ak nejaké vôbec máme). Myslíš ako rastlinkár, rybičkár... a tak? Čo je low tech, high tech.. a pod? Ako to chceš preboha rozdeliť? Keď mám vzduchový filter je low tech ale keď si kúpim externý je to už high tech alebo hich tech začína až keď začnem svietiť ledkami? A čo keď nemám filter vôbec a svietim ledkami, kam sa zaradím? ...
Neškatuľkujme sa, jeden rád dolky, jiný zase holky. Podstatné je, že nádrž je taká akú ju chce jej majiteľ.
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod larix » 22 Feb 2016 01:19 am

Jirka Scobak napísal:Akvaristika je “buď/anebo”. Buď budete mít funkční akvárium nebo vám v něm bude přežívat několik posledních ryb a rostlin", které mám v blogu, jsem poprvé použil při komunikaci s učitelkou našich Prťat. Protože pro tyto lidi je fungující (ne "pěkné" ale fungující) akvárium, ve kterém jim nic nehyne, luxus.


Bohužiaľ množstvo ľudí si pred založením akvária neprečíta ani základný návod, nemajú ani predstavu ako na to. Bohužiaľ ako zdroj informáciíí často použijú obsluhu v akvaristike. Vo väčšine prípadov (česť výnimkám) je to zdroj najhorší. Pritom funkčné low-tech akvárko je podľa mňa úplne jednoduchá záležitosť, stačí dodržať pár zásad:
- na dno primerane zrnitý kremičitý štrk
- maximum nenáročných rastlín (odumrú, skúsim iné, až kým nanájdem 4-5 druhov, ktorým sa darí)
- decentné množstvo vhodne zvolených rýb, prípadne pár čističov (krevetky, slimáky, otíci), zarybňovať postupne po zábehu
- primerané, nie veľmi intenzívne osvetlenie 8-12 hodín denne
- do menšieho bublifuk, do väčšieho niečo výkonnejšie (nie s príliš výkonným čerpadlom a nie príliš malým objemom filtračnej hmoty)
- výmena 20% vody týždenne alebo dvojtýždenne (raz za čas nahrubo povysávať detrit)
- striedme kŕmenie
Hotovo, bodka.
Ďalšie veci sú už iba nadstavba a je mnoho možností, ktorým smerom sa vydať.
Druhá vec je, ak má to akvárium aj nejako reprezentatívne vyzerať. Na to už človek musí mať aj trošku nejaké to výtvarné cítenie. Ale aj bez tohoto talentu stačí mať aspoň zmysel pre estetiku a nepchať tam modrý štrk, lebky a podobné blbosti a akvárium bude vyzerať pekne, prirodzene a zdravo. Netreba na to ani množstvo náročných rastlín, pekne naaranžovať sa dajú aj "buriny", k tomu nejaký korienok, jávsky mach,...
Mne low-tech vyhovuje lebo ho považujem za bližšie prírode a akvárium pre mňa predstavuje kus prírody doma, je to pre mňa taký meditatívnejší a menej násilný spôsob. High-tech je podľa mňa viac o akcii a navyše v drvivej väčšine prípadov sa vytvárajú podmienky pre rastliny na úkor živočíchov, pre ktoré sú podmienky high-tech nádrží vyslovene škodlivé. Pre mňa sú živočíchy a rastliny v akváriu, rovnako ako v prírode, rovnocenné a snažím sa vytvoriť priaznivé podmienky pre obe skupiny organizmov.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod Jirka Scobak » 22 Feb 2016 01:33 am

astro napísal:Ja by som Tvoj prístup Jirko nepomenoval ani tak low tech ako skôr old school.


Old school se mi líbí :).
Když slyším, že v minulosti šlo to a toto a bylo to bez techniky - ono to jde i dnes.

Moje akvária byla a jsou primárně o touze mít nějakou rostlinu, živočicha a aby to fungovalo co nejdéle. Nemám podmínky na to aranžovat je jako estetický prvek bytu. To už spíš takový celkový pocit - když jsem doma a v kazdém prostoru mimo WC je akvárium a svítí to a něco v tom roste a hýbe se :).

Některé věci jsou s low-tech problém, ale na druhou stranu, když jsem za posledních 15 let zasadil kryptokorynu v akváriu bez filtrace a vzduchování - neztratil jsem ani jednu rostlinu. I echinodory v pořádku. Je více "základních" rostlin, které na FB ve fórech lidé komentují, že mají takový a takový problém - ale mě rostou. Možná, že použití techniky "vyrovnává šance". Na jedné straně rostou rostliny, co by bez toho nerostly, na druhé straně úplně jednoduché rostliny mají problémy, pokud člověk high-tech neumí používat.

P.S. Larix napsal moc pěkný komentář.

P.P.S. Nejsou rostliny samy o sobě pěkné? Když vidím nějaké "ukázkové akvárium" a jsou tam různé kryptokoryny a echinodory ... tak ... to jsou rostliny, co chtějí dominovat. Každá sama o sobě. Pokud dosáhnu, že žijí na svém vyhrazeném místě ... ona je to spíš stagnace.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod Jirka Scobak » 22 Feb 2016 01:39 am

Ještě k old school. Občas, když mám nějaký problém, hledám i ve starší akvaristické literatuře, protože situace, ve kterých jsem, staří akvaristé často znali :).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod hooopy » 22 Feb 2016 03:06 am

Echinodory a kryptokoryny. Predstavitelia historie, starsej doby, tej "minulej" akvaristiky. Bohuzial, teda nastastie, dnes je na pultoch predajni omnoho sirsie spektrum rastlin, ktorym uz nebude stacit nadrz so ziarovkou, alebo nebodaj nadrz vylozena na okne v dennom svetle.
Tak ako dnes uz nestaci na uspokojive byvanie dom z hliny a machu ( i ked netvrdim, ze si to niekto nemoze vybrat ako svoj zivotny styl). Vsetko ide dopredu. S tymto vyvojom prisli aj nejake standardy. A medzi nimi je napriklad aj filtracia. Je jedno aka, aj ked bublifuk uz povazujem za naozaj neestitcku zalezitost do nadrze v obyvacke, uz nehovoriac o technickyh limitoch. Ja, Jirko, povazujem tvoje nadrze, vzhladom na ich rezim., za nestandardne. A myslim, ze Tvoja skola, ako zacat s akvaristikou uz je tiez extrem. A tiez priznavam, ze druhy extrem je vsetko to tzv. high tech. Do oboch tychto krajnych poloh sa da dostat, ak to majitel chce, hoci je zaciatocnik. Ale opakujem, nie je to mnou spominany standard.
Tebou spominanu Ratajovu knizku mam doma. Jej nazov je pravdivy, no len z casti. Dnes uz sa davno daju robit nadrze, kde podstatna cast nie su rastliny a dokonca sa obcas ani nemusia hodit k rybej osadke, ci biotopu. Tam sa uz clobek bez filtracie nezaobide. A dobrej filtracie. Po druhe, pan Rataj tam pise veci, dnes by sme uz napisali, ako astro vyssie poznamenel, vychadzajuce zo starej skoly. Vzhladom na polohu, v ktorej sa dnesna akvaristika hybe, su tam mnohokrat s prepacenim bludy.

To som ale zasiel daleko. Nechcem vytrhavat z kontextu detaily. Suhlasim s hlavnou myslienkou. Rastilny su zakladom, ale len v tych nadrziach, kde sa ocakavaju, kde su vzhladom na biotop vitane. Dnesne rastliny ale potrebuju viac nez echinodory z minula. A pod pojmom dnesne rastliny tak nejak metaforicky vnimam priemernu nadrz, ktora sa da vidiet v nejednej predajni, bez CO2, vykonovo prehnanych osvetleni, amazonie na dne, ci kobercekovych rastlin typu HC. Navyse, ak maju nadrze spajat prirodu, zdravie flory i fauny a estetiku, urcite sa dostaneme k filtracii, vyzive v dne, ( a tym nemyslim hlinu), a osvetleniu primeranemu skladbe rastlin.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod j » 22 Feb 2016 08:47 am

astro napísal:
j napísal:Možno by nebolo zlé keby niekto šikovný napísal nejaké stručné ale dostatočne zrozumitelné porovnanie rôznych prístupov pri zakladaní akvária, porovnal výhody a nevýhody (pracnosť, časová náročnosť, financie) jednotlivých smerov a niekde to tu, alebo do časopisu vyvesil. Potom by možno ubudlo podobných prekvapených reakcií akou bola hneď prvá v tomto vlákne.

Po pravde, toto si neviem predstaviť. Aké máme vlastne smery? (ak nejaké vôbec máme). Myslíš ako rastlinkár, rybičkár... a tak? Čo je low tech, high tech.. a pod? Ako to chceš preboha rozdeliť? Keď mám vzduchový filter je low tech ale keď si kúpim externý je to už high tech alebo hich tech začína až keď začnem svietiť ledkami? A čo keď nemám filter vôbec a svietim ledkami, kam sa zaradím? ...
Neškatuľkujme sa, jeden rád dolky, jiný zase holky. Podstatné je, že nádrž je taká akú ju chce jej majiteľ.

Uznávam že nie je lahké vymedziť presné hranice jednotlivých kategórií a vôbec definovať nejaké kategórie.
Ja by som tu nehovoril o škatulkovaní. Skôr o používaní zdravého rozumu. Nie v každom prípade je prospešné podliehať moderným trendom bez kritického zváženia či sú v tom-ktorom prípade prínosom. Nič viac nič menej.

P.S. Tak nejak som sa zamyslel a skúsil sa zaškatulkovať a vychádza mi to, že by som asi mal spadať do lowtech. Vo všetkých akvárkach iba svietim a bežia mi tam interné filtre. Nehnojím, nemeriam parametre a napriek tomu všetko viac-menej funguje bez väčších problémov, akvária plne spĺňajú (nie len) moje estetické požiadavky (aj keď vždy je čo vylepšovať), sú plné rastlín, rybyčky plávajú a hlavne ma nič neznervózňuje - napr. či vyšlo 5 alebo nedajbože až 8 bubliniek CO2, či náhodou externý filter niekde nepúšťa, či je pomer železa a fosforu OK a pod. A možno som len sprostý, resp. lenivý aby som sa začal venovať "komplikovanejšej" akvaristike. :lol:
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod Jirka Scobak » 23 Feb 2016 00:50 am

hooopy napísal:Vzhladom na polohu, v ktorej sa dnesna akvaristika hybe, su tam mnohokrat s prepacenim bludy.


Poloha, ve které se akvaristika dnes hýbe, pro mě není podstatná. Mám omezený počet akvárií a mohu mít omezený počet rostlin a živočichů. Nikdy nemohu mít všechno, co bych chtěl, protože se mi jednoduše nevejde. Toto je problém nás všech. Ať děláme low nebo high. Chceme mít rostliny a živočichy v dobré kondici a je celkem jedno, o jaký (jak obyčejný) druh jde.

Můj cíl je "blbuvdorné akváriu" fungující do jisté míry samo. Samozřejmě to tak nejde vždy, ale mám už teď nádrže s krevetkami nebo raky, které, když na to přijde, vydrží možná i měsíc tak, jak jsou a když se po měsíci vrátím, nebude v nádrži s vysokou pravděpodobností probíhat žádná kalamita. Mým cílem je nádrž, do které vložím rostliny a živočichy a oni se v ní budou stále obnovovat (s tím, že občas nějaké přebytky věnuji).

Oprosťme se od toho, jak výsledku dosahuji a položme si otázku: "Je tento cíl špatný?" Můj názor je, že je to SUPER cíl. V okamžiku, když bych použil techniku, nastane problém, když zahapruje. Když se ucpe filtr. Přestane fungovat CO2. Atd. Jediné, co se mým nádržím může stát, že praskne žárovka nebo praskne akvárium. Ale v reálu, pokud nádrž funguje měsíce, roky, aniž by se v ní něco dělo, je reálné očekávat, že se v ní nemá co pokašlat, ani, když si jí nějakou dobu nebudu všímat.

P.S. Toto nevnímám jako nějakou "ostrou" diskusi. Argumentujeme. Kecáme :).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod j » 23 Feb 2016 09:19 am

Jirko, v jednom máš pravdu - tebe sa určite nemôže stať to čo našim známym: po celonočnom výpadku prúdu už len ráno lovili mŕtvolky. Predpokladám že akvárko vďaka technike fungovalo na hrane a bez jej pomoci bola za pol dňa na svete katastrofa.
Čiže aj pri "tech" akvárku treba byť opatrný a netlačiť na pílu, hlavne čo sa živočíchov týka.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod Jirka Scobak » 23 Feb 2016 10:52 am

j: Nejhorší, co se mi stane při výpadku energie, je, že musím znova nastavit všechny časovače :).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod marlo » 23 Feb 2016 12:46 pm

Dovolim si sa pridat k tejto diskusii.

Vela veci s toho co Jirka napisal samozrejme plati .

ALE

je 21.storocie a rastlinky ,ktore sme pred par rokmi nepoznali su dnes bezne dostupne. Ale pre svoj rast v akvariu potrebuju svoje specificke podmienky,prostredie .
Tak isto su tu rozne aktivne substraty,dekoracne strky ,techika ,chemia ktora nam velmi ulahcuje starostlivost .
A v neposlednom rade sa aj vdaka Amanovi stalo z akvaria v priestore umelecke dielo.
Akvaria su casto sucastou roznych priestorov kde su stredobodom pozornosti a tak musia vyzerat naozaj perfektne.
A to sa inak ako pouzitim roznych pomocok a pripravkou niekedy velmi tazko ak nie vobec dosahuje.
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod Jirka Scobak » 23 Feb 2016 13:02 pm

marlo: Mám jedinou námitku.
Technika a chemie vyžadují nové vědomosti, bez kterých se dá pokašlat asi ve stejném rozsahu, jako v minulosti. Nebral bych to, že "usnadňují život" nebo "zmenšují pravděpodobnost chyby" - práce bude mít akvarista asi stejně. To, co dělají a v čem mají smysl, je, že urychlují procesy (růst rostlin) a umožňují více lidem věci, které by se v minulosti podařily jen těm nejzkušenějším akvaristům. Aquascaping v rozsahu, v jakém se využívá dnes, by bez nich asi možný nebyl.

V ostatních věcech neříkám ani ň.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod snajprik » 23 Feb 2016 13:14 pm

Tak toto už je trosku divoký low tech, bez akejkoľvek filtrácie ci odkalovania... Pri malých plytkých akva ešte sa to da, ale pri väčšom vodnom stĺpci a to ešte bez osvetlenia kde by rastlinky produkovali kyslík...
To prežijú len ryby menej náročne, čo vedia dýchať s hladiny ako živorodky.
Osobne i ja sa snažím o lowtech akva 100x50x60 výška, osvetlenie 26W filter 3,8W a to je zapnute len 13h denne, ktoré riadia časovacie hodiny + 2x mesačne vymením v pepsi fľaške 300g cukru s drozdím. Keď dva týždne sa na akva nepozriem ani si to osadenstvo v akva nevšimne tých 200 krevetiek s 15 rybičkami, je tam dosť potravy rias planktónu čim sa kŕmia.
Bez aspoň nejakej špongie a niečoho čo by trosku hýbalo s vodou v akva to už je trosku moc.
PS: ako už cez 30 rokov mam lowtech akva, ale vždy aspoň špongia a bublifuk, či čerpadlo zo špongiou tam je stále.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod Hora » 23 Feb 2016 13:56 pm

no ja by som bez filtra ani zivorodky nedal,vzhladom na mnozenie,zravost a travenie,skor tak bojovnicu.
Rastliny v hnojenom a nehnojenom(pmdd,co2) akvariu je markantny rozdiel,co viem porovnat.Ak hlavne akvarium mam v obyvacke ako nahradu tv,musi vyzerat a preto,nie som za prekracovanie hranic.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.