Bettárium III (110l)



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Bettárium III (110l)

Odoslaťod michellebebe » 14 Apr 2017 12:11 pm

Toto akvárium bude pre tretiu samičku betty. Takto bude mať každá betta vlastné akvárko a nebudem sa musieť obávať, že si navzájom ublížia. Ale najskôr budem musieť všetko zohnať a poriadne ho zabehnúť :)
Plán akvárka:
Akvárium: 70x35x45 110l
Filter: Atman JKA-IP201, 500l/h, kocka filtračného molitanu, rozstrekovacia rampa
Ohrievač: Eheim Jager 100w
Osvetlenie: Chihiros A601
Substrát: Tetraplant complete substrate, Hagen štrk 1-2mm.
Flora: nejaké cryptocoryny, hygrophily a zvyšok potom uvidím
Fauna: betta splendens samička (Amélia), potom neskôr neocaridiny davidi
Akvárko bude (chcela by som aby bolo) plné rastlín. Proste džungľa :)
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Reklama

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod chuanvaldes » 15 Apr 2017 08:28 am

Hmm... Takže tretie... 8) Budem držať palce! :pivo:

Ale nemožem si nechať pre seba názor, že je to strašne škoda mať tri rovnaké akvária. Prečo zase Betta? Chápem, že su to tvoje srdcovky. Ale prostě je to škoda. Zkus popremýšľať o niečom inom. Čo tak svetlý piesok, korene, lístie, nejaký Echinodorus, Vallisnerie, naliať tam rašelinový výluh, k tomu pancierniky, nejaké tetry a máš krásnu amazoniu... :angel:

Neviem, mna by proste tri rovnaké nádrže po nejakej dobe strašne nudili... :|
Obrázok používateľa
chuanvaldes
 
Príspevky: 276
Založený: 22 Apr 2016 09:43 am
Bydlisko: Praha

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod michellebebe » 15 Apr 2017 14:34 pm

Betta preto, lebo tam pôjde samička Amélia, aby som nemala 2 samičky spolu. Teraz je Amélia stále zalezená vzadu, lebo druhá samička ju odháňa. Ale ak by som aj mala akvárko bez betty, tak aj tak by som časom tam nejakú bettu dala. Tomu by som nezabránila. Betty sú pre mňa ako závislosť :D
Teraz keď mám dve akvárka a obe zarastené s bettami, tak mne neprídu rovnaké. V každom mám iné rastliny a inak rozostavané a keď sa na ne pozriem tam mi prídu tie akvárka odlišné. Myslím si, že kebyže sa aj pokúsim o iný druh/štýl akvárka, tak aj tak po čase by som ho zaplnila celé rastlinami. Pralesové akvárka ma proste priťahujú najviac :)
No a čo sa týka rastlín, tak premýšľala som aj nad echinodorusom. Zatiaľ nad čím premýšľam je: hygrophila corambora/siamensis, echinodorus bleheri, lilaeoopsis brasiliensis, nymphaea lotus, mach na dreve. Možno cryptocoryne, ale to už by bolo asi veľa druhov.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod michellebebe » 06 Jún 2017 10:21 am

Takže akvárium by mohlo byť už tento alebo budúci týždeň :D Mala tam byť Amélia, ale keď už nie je, tak som mala rôzne myšlienkové pochody čo s akvárkom. Najskôr, že by tam bol nejaký beťák, potom som videla akvárium kde bol mlok/čolek východný a premýšľala som že by som spravila ripárium/paludárium, ale oni potrebujú nízku teplotu a to by bol problém cez leto. Potom som premýšľala, že rájovca, ale aj ten by potreboval nižšiu teplotu. Tak som zas skončila u beťáka.
No a potom, že ako bude vyzerať akvárium pre beťáka. Najskôr som premýšľala, že by som sa pokúsila o nejaký ten akože aquascaping, lenže pre beťáka by bolo asi najlepšie husto zarastené akvárium. Potom som premýšľala, že by som spravila čisto biotopové akváriu ako bolo v 45l čo som mala. Potom mi napadlo, že by som mohla spraviť husto zarastené "na divoko". Potom som premýšľala, že by som sa mohla pokúsiť o low-tech akože holandské akvárium. A posledná myšlienka bola, že by som proste z nenáročných rastlín náhodne vybrala nejaké a tie by som dala do akvárka. Každopádne chcem aby to bolo vhodné akvárko pre beťáka.
Teraz keď sa nemusím ponáhľať so zariaďovaním tohto akvárka, tak mám čas na premýšľanie/zariaďovanie. A to je trochu pre mňa problém, lebo sa neviem rozhodnúť ako by malo to akvárko vyzerať :lol:
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 06 Jún 2017 22:06 pm

Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod michellebebe » 07 Jún 2017 18:39 pm

Vyzerá to tak, že to nakoniec bude (dúfam) veľmi zarastené pralesové akvárium :D To si myslím, že bude pre beťáka najlepšie.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 08 Jún 2017 23:03 pm

Skús si vyhľadať na nete "betta habitat" a napodobni prírodzené podmienky
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod michellebebe » 09 Jún 2017 09:06 am

Hľadala som na youtube wild betta a našlo mi rôzne videá o chytaní divokých bojovníc.
https://www.youtube.com/watch?v=f4GMC-dX8rw
https://www.youtube.com/watch?v=LFcsLPt7Zmk
A potom som našla odkaz kde sú príklady akvárok pre divoké betty a celkom ma oslovili:
http://www.aquaticquotient.com/forum/sh ... ild-Bettas
Takže plán je vytvoriť akože biotopové akvárko (rastliny pôvodom z Ázie). Kryptocoryny, microsorum, plávajúce na hladinu a ešte možno nejakú inú, ak bude miesto (rozmer je 70x35 a z toho bude odoberať miesto aj filter)

Na rybičky som si vyhľadala zoznam rastlín ktoré nie sú náročné na svetlo a pochádzajú z Ázie.
Ceratopteris cornuta Cladophora aegagropila Crinum thaianum Cryptocoryne affinis Cryptocoryne alba Cryptocoryne aponogetifolia Cryptocoryne beckettii Cryptocoryne bullosa Cryptocoryne cordata var. siamensis ´Rosanervig´Cryptocoryne crispatula var. balansae Cryptocoryne ferruginea var. ferruginea Cryptocoryne ferruginea var. sekadauensis Cryptocoryne griffithii Cryptocoryne matakensis Cryptocoryne nevillii Cryptocoryne thwaitesii Cryptocoryne undulata Cryptocoryne waseri Marsilea crenata Microsorum pteropus Microsorum pteropus 'Narrow' Microsorum pteropus 'Red' Microsorum pteropus 'Thor's Hammer' Microsorum pteropus 'Trident' Microsorum pteropus 'Undulata' Monosolenium tenerum Najas indica Taxiphyllum alternans Taxiphyllum barbieri Taxiphyllum sp. 'Flame moss' Vallisneria gigantea Vesicularia dubyana Vesicularia montagnei Vesicularia reticulata

Takže zatiaľ je plán Cryptocoryne crispatula alebo c. aponogetifolia, na drevo Microsorum pteropus, plávajúcu buď pistie alebo najas indica. A ešte sa mi veľmi páči nymphoides taiwan. Uvidím koľko sa mi tam toho zmestí. Plus pridám nejaké listy. Potom by som tam chcela mať aj krevetky.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 10 Jún 2017 10:47 am

No vidíš! Tlieskám! Vynechaj pistiu, tá buď rastie, alebo naopak hnije, čo nedobre robí pre kvalitu vody. Vymeň ju za "salvia minima"
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod michellebebe » 05 Júl 2017 10:14 am

Už to začína :)
Obrázok
Ohrievač som dala za filter. Rastliny by mohli byť budúci týždeň a potom začnem so zábehom. Ešte mi chýba krycie sklo, ale kým bude akvárko zabehnuté a pripravené pre beťáka, tak dovtedy zoženiem. Viem že mám ešte čas na premýšľanie o beťákovy, ale na poslednej burze som videla krásnych crowntail samcov. Boli čierny s červenými plutvami. Ich plutvy mi veľmi pripomínali červené pavúčie ľalie (higanbana, lycoris radiata). Úplne ma tí samci očarili. Takže pravdepodobne bude v budúcnosti v tomto akvárku crowntail samček :D
Chuanvaldes ma inšpiroval a namotal na "botanicals" :lol: Takže aj nejaké tie budú tiež v akvárku :)
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 06 Júl 2017 22:13 pm

Pekne, pekne! Dobre na to ideš!
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod matus.galan » 07 Júl 2017 14:07 pm

Ale pozor ma botanicals,treba poriadne povarit,potom preplachut a nechat odstat. Ja som minule skoro otravil akva ked sim nahodil prevarene listie a podobne,no nastastie som si po par hod vsimol,ze sa nieco deje,veci vybral,vymenil vodu,vsetko znova este raz prevaril, nechal dva dni v cistej vode,prepla chol a tak do akva. Sisky a listy davam rovno, tie problem nerobia ale plody moze narusit PH okamzite aj o niekolko jednotiek.

Zaciatok akva super,drzim ti palce zo zalozenim a zabehom :) tesim na dalsie fotky.

Odoslané z D5803 pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod michellebebe » 09 Júl 2017 13:25 pm

Ďakujem. Plody som už povarila a teraz sa namáčajú .Chcem ich skúsiť dať aj do druhých akvárok.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod michellebebe » 16 Júl 2017 12:59 pm

Trochu som zas googlila a nejak som sa dostala na nemeckú akvaristickú stránku kde sú akvária akvaristov. Nemecky neviem, ale info o veľkosti akvárka, zoznam rastlín a živočíchov v akvárkach som pochopila :lol: A dostala som sa k tomuto akvárku, ktoré ma zaujalo:
https://www.einrichtungsbeispiele.de/be ... 33558.html
V akvárku je jedna betta imbellis a borarasky.
A tak som premýšľala, že by som mohla do tohto akvárka potom dať bettu imbellis. Lenže s našou vodovodnou vodou s ph 7,6 to nebude asi najlepšie. Takže teraz budem robiť pokusy s rašelinou kým tu nebudú žiadne živočíchy. Uvidím ako sa mi podarí znížiť ph. A keď rašelinu otestujem v tomto akvárku, tak potom by som mohla skúsiť trochu rašeliny aj druhých dvoch akvárkach.
Našla som že rašelinu dávať do filtra. Ale ja nemám filter do ktorého by som mohla strčiť vrecko s rašelinou, tak tú rašelinu vo vrecku len položím vedľa filtra.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod Hora » 16 Júl 2017 14:33 pm

Tlačené dole pH nebude stabilné,je okolo toho roboty a aj tak bude skákať(pre ryby horšie),bez fľaše a pH controlora stabilitu nedocieliš,preto by som nechal terajšie neznížené pH.Ľahšie je udržať zásaditú vodu ako kyslejšiu a ak nechceš Borarasky,ktoré si žiadajú kyslejšiu vodu s druhom urophthalmoides nebude problém.Kvôli krevetkám mi Benibachi minerál a sépiová kosť zvyšujú cez 8,2 a bez následkov Boraras tolerujú.Neber tie údaje rozpätia na rybičkách ako dodržiavanú nutnosť.
S rašelinou(tiež pozor aká) som skúšal niekedy dávno a minimálne znižuje pH,nepekná farba vody,dlhomočiaci výluh je ale lepšia varianta ako cez filter,tam nech si nažívajú baktérie.Aj pre farbu som nakoniec prešiel na Aquatan blackwater.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod michellebebe » 17 Júl 2017 08:39 am

Dobre, beriem na vedomie :)
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod Jirka Scobak » 17 Júl 2017 11:33 am

michellebebe napísal:A dostala som sa k tomuto akvárku, ktoré ma zaujalo:

Nebýt toho pH, tak docela jednoduché akvárium.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod michellebebe » 22 Júl 2017 17:52 pm

No tak som rastliny zasadila a nahádzala nejaké plody :) Pôvodne som nechcela vallisneriu, lebo v druhom akvárku sa jej nedarilo, ale tak riskla som to v tomto akvárku.
Narýchlo som spravila fotku.
Obrázok
Nasledovný plán je:
pridať na ľavú stranu vpredu cryptocoryne balansae, pridať plávajúcu rastlinu, pridať drevo, ktoré sa mi namáča, nazbierať nejaké vetvy a ešte pridať šištičky, listy a ďalšie plody.
Zatiaľ to má od blackwater akvárka ďaleko, ale aj k tomu sa dopracujem :)
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod michellebebe » 26 Júl 2017 16:39 pm

Bola som hľadať nejaké drevo v prírode a našla som vetvy buku a vŕby. Tak som si nejaké zobrala, ošúpala kôru. A znovu čítam tému tu na akva o samorastoch. A je tam dosť vecí ktorým nerozumiem. Vraj keď je kôra v akvárku, tak začne sa rýchlo rozkladať a hniť a to je nežiadúce. Lenže keď hnije, nie je to potrava pre nitrifikačné baktérie? Keď sú v akvárku listy a plody, tak tie sa tiež rozkladajú. To je problém? Predpokladám že listy a plody a kôra a rozkladajúce sa drevo nie je problém keď ho nie je veľa a baktérie stíhajú. Ale keď vidím niektoré biotopové akvárka na súťažiach, tak sú tam aj také kde je plno dreva aj s kôrou, plno lístia a skoro žiadne rastliny. Tak to sú akvárka len na súťaž a potom tí majitelia tie vetvy s kôrou a polovicu lístia vyberú? Alebo menia vodu každý druhý deň?
Všeobecne som našla celkom protichodné tvrdenia. Na jednej strane niektorí píšu že dendrit je dobrý, že sa to nemá preháňať s údržbou, že odkalujú raz za mesiac (alebo aj menej :shock: ), že filter netreba čistiť kľudne aj pol roka ak mu neklesne výkon a že pri čistení filtra sa príde o časť baktérii a že vôbec nevadí keď sa drevo, plody, kôra a podobné rozkladá v akvárku a že je to dobré, a na druhej strane niektorí píšu že ak je nejaký problém v akvárku, tak treba častejšie čistiť filter (aj každé dva týždne), že sa musí odkalovať každý týždeň, že všetko čo sa rozkladá v akvárku robí problém a že by na dne nemal byť žiaden bordel. A tak teda neviem k čomu sa mám prikláňať.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod Pavligin66 » 26 Júl 2017 17:24 pm

Podla mňa je najlepšia zlatá stredná cesta takže treba sledovať ako nádrž spracúva odpad ak je detritu viac ako 1cm tak treba odkalovať
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 26 Júl 2017 21:37 pm

Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod matus.galan » 26 Júl 2017 22:44 pm

Akurat som to chcel postnut :)

Ja ti ale napisem z mojho pohladu a z toho co som videl.
Napr. taky Tomas prerabal svoje akva ale na blackwater a dal tam haluzky ktore mu casom zacali hnit to bol problem lebo zacala voda smrdiet. Takze ak dreveo tak take aby vydrzalo. Kora moze aj nemusi byt problem.

Rozne listie a podobne...mozes vidiet aj u mna v akva nie je problem ale mam zabezpecenu dostatocnu filtraciu. Filter cistim fakt ked uz vidim, ze klesol prietok rapidne a to uz cistim aj hadice. Momentalne ficim asi 6mes bez cistenia filtra.

Listy ani nic z akva nevyberam, nechavam to tam, bude sa to rozpadne alebo spapaju krevetky, slimaky. Vyberam max ciste stony z listov co ostanu. Drevo mam tvrde amazon kupene takze to neriesim.rozne sisky a to vsetko ostava v akva. Dolezite je pridavat veci postupne a nie naraz. Odkalujem fakt raz za mesiac a le to co je na vrchu piesku. Inac len odsajem 20/30% vody a dolej novu rovno z vodovodu. Nic viac nic menej a vsetko ide uz dlhe mesiace v pohode :)
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod michellebebe » 28 Júl 2017 10:45 am

Aha, ja som myslela že meniť vodu znamená zároveň aj odkalovať. Články o dreve a listoch som si prečítala. A tak s kôrou to nebudem riskovať.
A mám ďalší konár, teraz z jablone (nepostrekovanej). Ale konáre som nazbierala u starých rodičov a domov idem vlakom, takže tie menšie skúsim natlačiť do cestovnej tašky a tie väčšie budú musieť počkať. Ten veľký z jablone budem musieť skrátiť, lebo by sa mi nezmestil do akvárka, škoda.
Obrázok
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod Pavligin66 » 28 Júl 2017 14:34 pm

Bude to super akvárium :kiss: už som zvedavý ako to dopadne.
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.