Bojovnica pestrá [Betta splendens]



Všetko okolo akvarijných rýb

Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod kubrik » 23 Apr 2003 10:18 am

mám v akvárku párik bojovníc. Akvárko má 50l a rád by som k nim pridal nejaké rybky ale neviem či znesú nejakú konkurenciu v nádrži.

Vie mi niekto poradiť?

Tiež mám problémy s potravou. Kŕmim vločkami a sušenými dafniami ale myslím že viac by sa hodila živá potrava. Väčšina potravy totiž zostáva na povrchu a oni žerú len to čo vida padať.

Má s tým niekto skúsenosti?



Mimochodom odkedy som ic priniesol domov predvádzajú "ľúbostné tance" ale penové hniezdo ešte nestavajú. Samček je dosť agresívny a samička vždy uniká.
Obrázok používateľa
kubrik
 
Príspevky: 51
Založený: 12 Apr 2003 08:42 am
Bydlisko: n.z.

Reklama

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod jacik » 23 Apr 2003 10:39 am

mrazena potrava je uplne super. skus mrazene patentky. su to larvy cervenych komarov. ryby su po nich ako 'besne'. :-D. maju ju uplne bezne v akvaristikach.
mrazena potrava je bezpecnejsia nez prave nalovena ziva potrava pretoze nevies kde ju nalovili a ci tam prave nevycina nejaka choroba. firma ziviaca sa predajom mrazenej potravy si toto ustrazi. aj ked urcite sa moze stat :?
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod tom » 23 Apr 2003 12:03 pm

Ja ich planujem tiez, zatial viem radit iba z info z webu a knih:

Na 1 samceka, je lepsie dat 2-3 samice (moze byt aj viacej). Potom by mal prestat utocit na tu jednu ...

Znesu aj ine druhy, ale mozu utocit napriklad na gupky, ... Hlavne na ryby, ktore maju velku a pestru chvostovu plutvu ...

Ja planujem: Bojovnice, Mecune mexicke, Skalare, neonky, prisavniky. Aspon zatial co som sa docital, mali by spolu v pohode fungovat. Povodne som chcel namiesto bojovnic zavojnatky, ale robia neporiadok s rastlinkami, takze dostala predost bojovnica.
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod kubrik » 23 Apr 2003 12:08 pm

tomasm napísal:Ja ich planujem tiez, zatial viem radit iba z info z webu a knih:


NAPÍŠ NEJAKÉ LINKY NA WEBE
Obrázok používateľa
kubrik
 
Príspevky: 51
Založený: 12 Apr 2003 08:42 am
Bydlisko: n.z.


Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod tom » 23 Apr 2003 12:28 pm

Potom sa pochval ako si dopadol :D Celkom by ma potom zaujimalo rozmnozovanie (ak sa nieco podari) a aj ta strava.
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod kubrik » 23 Apr 2003 12:50 pm

iste sa ozvem. dúfam že s dobrými správami :roll:
Obrázok používateľa
kubrik
 
Príspevky: 51
Založený: 12 Apr 2003 08:42 am
Bydlisko: n.z.

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod salik » 24 Apr 2003 00:16 am

Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod cyrano » 05 Máj 2003 10:15 am

Minuly tyzden som kupil samceka a dve samicky. Samicky sa celkom dobre zabyvali ale samceka na zaciatku poprehanal ostriezik purpurovy a od vtedy bol schovany za filtrom. Teda moc velku guraz neprejavil a pritom ten ostriezik bol skor zvedavy potom ho nechal napokoji a chodil sa na neho iba pozerat. Potom som bol 2 dni prec a ked som sa vratil nasiel som samceka sucheho vedla akvaria. Vyskocil cez nekryte miesto velke asi 2x3cm. Neviem ci ho k tejto samovrazde priviedli spolubyvajuci z akvarka alebo zle podmienky.... Kazdopadne mi je to zahadou lebo v akva je dalsich 17 ryb a nikto si moc nestazuje.
cyrano
 
Príspevky: 65
Obrázky: 3
Založený: 20 Mar 2003 10:55 am
Bydlisko: Bratislava

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod cyrano » 14 Máj 2003 13:26 pm

Takze som kupil noveho samca. Tento uz vyzera byt v poriadku. Najprv ponahanal baby potom si popozeral akvarko a teraz zase nahana baby.
Da sa povedat ze je tam boss ale zbytocne sa nepusta do inych ryb ani ked sa jedna o potravu.
cyrano
 
Príspevky: 65
Obrázky: 3
Založený: 20 Mar 2003 10:55 am
Bydlisko: Bratislava

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod zeli » 27 Feb 2004 12:15 pm

Cyrano držím palce aby bolo čo najviac mladých. Ak môžem poradiť kubrikovi: na pár dní odloviť samicu a dať samcovi k akvárku zrkadlo, aby sa v ňom videl. Je dobré ak dáš samicu tak aby aj na ňu videl. Mne sa to osvedčilo, vždy keď som vrátil samicu do akvárka, boli mladé.
zeli
 
Príspevky: 2
Založený: 16 Feb 2004 10:47 am
Bydlisko: Bratislava

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod sako » 16 Sep 2004 08:10 am

Pridam nieco k teme bojovnica.
Je normalne, aby samica terorizovala samceka a dotrhala ho?
Toto spravanie by ma neprekvapilo, keby to boli dvaja samci, ale takto?
Ak s tym mate niekto skusenost, napiste, co moze toto spravanie zapricinit.
papapa.
sako
 
Príspevky: 53
Založený: 07 Sep 2004 09:21 am
Bydlisko: Martin

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod evzen » 16 Sep 2004 14:54 pm

Sako, ake mas osadenstvo akvaria?
evzen
 
Príspevky: 63
Obrázky: 6
Založený: 16 Feb 2004 13:45 pm

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod sako » 16 Sep 2004 15:07 pm

Mam tam 2 skalare, 2 panciernikov, samca ramirezky, prisavnika, a momentalne 3 razborky.
a samicu bojovnice.
Bola to naozaj ta samica, pozoroval som ich,
normalne ho nahanala, a ked si nedal bacha, tak mu odstipla kusok plutvy.
Kupil som ich v nedelu, dva dni boli v pohode kamarati a potom toto...:-(
sako
 
Príspevky: 53
Založený: 07 Sep 2004 09:21 am
Bydlisko: Martin

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod Peter » 17 Sep 2004 05:19 am

Volakde som cital, hadam aj tu na nete... ze je to mozne, jednoducho sa stane dominantou ak ma samec smolu, treba hladat ineho samca... ale je dost mozne, ze ked povyrastu, tak sa to zmeni... Mal som podobny problem... Mozno je samec chory a tak sa odvazi....
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod Sanko2 » 29 Okt 2004 19:19 pm

Ludia vedel by mi niekto poradit? mam samicku a samca bojovnice (samo:). Samcek uz postavil alebo stale stavia hniezdo. ked je tam samicka tak ju ide priam zabit.dokonca mu rano nestacila ani utekat. ked ju oddelim a dam do druhej nadrzky tak sa k nej sprava ako med a stale ju laka pod hniezdo, no ked ju vratim tak ju mlati a mlati. Neviete kedy ju mam vypustit spat??? Dakujem
Obrázok používateľa
Sanko2
 
Príspevky: 90
Obrázky: 5
Založený: 29 Okt 2004 19:13 pm

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod Hugo » 02 Nov 2004 14:54 pm

Nevytreli sa uz nahodou ? V takom pripade samec chrani hniezdo a je velmi agresivny voci samicke.

Co sa tyka spolocenstva, ja som mal bojovnice s ramirezkami, mecunmi, kardinalkami a dokonca aj s gupkami. A bolo to v pohode.

Teraz som ich dal samostatne do 20l akva. Samec uz postavil hniezdo a dvoria si. Mal nadherne plutvy, ale minule sa zrejme pobili, lebo vyzeral hrozne. No stale je dominantnejsi ako samica.
Obrázok používateľa
Hugo
 
Príspevky: 40
Založený: 16 Jún 2004 10:50 am
Bydlisko: Košice

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod kujoon » 06 Nov 2004 17:09 pm

Sanko2 napísal:Ludia vedel by mi niekto poradit? mam samicku a samca bojovnice (samo:). Samcek uz postavil alebo stale stavia hniezdo. ked je tam samicka tak ju ide priam zabit.dokonca mu rano nestacila ani utekat. ked ju oddelim a dam do druhej nadrzky tak sa k nej sprava ako med a stale ju laka pod hniezdo, no ked ju vratim tak ju mlati a mlati. Neviete kedy ju mam vypustit spat??? Dakujem


V tom možem súhlasiť s Hugom ( Stačí sa mrknúť do hniezda, či tam niesú nejaké ikry, prípadne na dne ). Ale môže byť ešte jeden dôvod.. Stačí, keď samec nemá hniezdo ešte celkom hotové a je voči samici veľmi agresívny..Potom neprehadzuj samicu, lebo samec stratí záujem stavať hniezdo.Sprav nejaké úkryty v druhom rohu akva ako stavia hniezdo.Nejakú skrýšu z kameňov ale s malým otvorom - a nedávaj ju úplne do rohu, aby samica mala možnosť úniku keď sa ku nej samec náhodou dostane..
A ešte môžeś skúsiť priložiť z vonkajšej strany akva niekde v mieste, kde majú hniezdo malé zrkadielko.. Samec sa začne zaujímať o svoj obraz ( bude si myslieť, že má konkurenciu ) a čiastočne dá pokoj samici ale hlavne postaví väčšie hniezdo.. A aj samica prejaví väčší záujem..
Keď sa chce samec vytierať, tak dopláva za samicou ale takým vlnivým pohybom a ak je samica pripravená na výter tak ho nasleduje..Pod hniezdom sa vytrú a samec zase samicu vyženie a pozbiera popadané ikry. A tak sa to opakuje, až kým sa úplne nevytrú.. ( Pri výtere musíš mať rovnakú teplotu vody aj vzduchu, lebo ináč ti kry splesnivejú. To dosiahneš ak namiesto krycieho skla dáš uterák, lebo ak tam necháš krycie sklo tak sa ti na ňom kondenzovať voda a kvapky by ti mohli znčiť hniezdo..
Keď sa vytrú treba samicu oddeliť. Samec sa bude starať o hniezdo,ale keď už začnú plávať mladé rybky treba dať aj samca preč..Lebo sa bude stále snažiť nosiť mladé rybky naspäť do hniezda a nakoniec ich požerie..
A ešte k tým vhodným rybám.. Bojovniciam sa najlepšie darí v asmostatnom akva. a prípadne s nejakými prísavnikmi... Určite sa im nebude páčiť keď budú s rýchlo plávajúcimi rybami ( mreny, terty ) lebo tie zvyknú samcovi obhrýzať plutvy...
kujoon
 
Príspevky: 58
Obrázky: 1
Založený: 06 Dec 2003 18:37 pm

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod Sanko2 » 08 Nov 2004 18:46 pm

ludkovia potreboval by som co najskor zistit, ako rozoznam ze su v hniezde uz ikry.
a este: dal som k hniezdu zrkadlo (vraj to pomaha, aby bolo hniezdo vacsie) aby tak nebil samicky a chcem sa spytat ako daleko to od hniezda ma byt lebo on sa teraz bije len sam so sebou a k hniezdu ani neprisiel. staci ked je to tak 7-10cm od hniezda?
viem ze sa mam don pozriet ale neviem ako ich tam najdem :) farba a tak.
dakujem
Obrázok používateľa
Sanko2
 
Príspevky: 90
Obrázky: 5
Založený: 29 Okt 2004 19:13 pm

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod kujoon » 09 Nov 2004 17:42 pm

ja som ho mal asi tak 15cm od hniezda..Nemozes ho dat rovno k hniezdu, lebo ako sa zacne samec predvadzat tak ti hniezdo úplne zničí... Treba ho dat niekde nižšie, mohlo by pomocť dať ho niekde kúsok od úkrytu samice..On namiesto samice bude útočiť "na seba ". Ale to že sa nezaujíma o hniezdo to ho za chvilu prejde..
Z ikier sa liahnu mlade rybky asi po 2 dňoch,čiže ak nemáš ešte mladé tak z toho nic nebolo... Ale inác ikry su male a biele..
Dost dobre sa to da zistit aj podla spravania samca - stále pridáva zospodu bublinky, nežerie, je agresívny voči všetkému a keď prídeš bližšie k akva pláva takým vlnivým pohybom....
kujoon
 
Príspevky: 58
Obrázky: 1
Založený: 06 Dec 2003 18:37 pm

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod Sanko2 » 10 Nov 2004 14:44 pm

tan moj samcek je nejaky divny... stale len stavia hniezdo uz asi tri dni (zvacsa sa mu vecer rozpadne), anhana samicky a nejak sa nema k cinu asi ho vymenim....
ach jaj
Obrázok používateľa
Sanko2
 
Príspevky: 90
Obrázky: 5
Založený: 29 Okt 2004 19:13 pm

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod kujoon » 11 Nov 2004 00:07 am

Len ho ty nemeň, on bude dobrý to sa stalo aj mne pri prvom pokuse o výter.. Z toho si nič nerob..
Pár otázok :
1. Akú máš teplotu vody?
2.Máš zakryté akva z vrchu ?
3.Je vidieť na samiciach, že sú plné ikier ? ( sú až moc tlsté aj vtedy, keď nedostanú nič žrať )
kujoon
 
Príspevky: 58
Obrázky: 1
Založený: 06 Dec 2003 18:37 pm

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod evzen » 11 Nov 2004 11:01 am

Sanko, sorry ze som sa neozval cez ss, nestihacka. Kujoon ma pravdu, nic nemen, priroda si poradi. A ikry v hniezde uvidis, ak sa poriadne prizries (uz pisal Kujoon), len potvrdzujem. Priebezne informuj. Drzim palce.
evzen
 
Príspevky: 63
Obrázky: 6
Založený: 16 Feb 2004 13:45 pm

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod Sanko2 » 11 Nov 2004 20:54 pm

dobre slubujem ze dam na vasu radu a nezmenim ho necham ho pekne nech si stavia a stavia... :)
kujoon : tak teplota je 27 stupnov, akvarko je zakryte sklom, tak naklonene aby vyzrazana voda nekvapkala do hniezda a k tym samickam asi tolko ze jedna plna ikier nieje ale ta druha ma celkom slusne brusko...myslim ze ta by mohla aj byt. nemoze byt problem v tom ze je to iba zhruba 15l akvarko?
evzen : nevadi ked nestihas to je v pohode a nemusis sa ospravedlnovat...
...dakujem velmi pekne za vase rady, verim ze to pomoze...
no teraz budem mat viac casu cez vikend venovat sa im tak potom dam vediet ako to cele prebieha...
...mne slo o to ze to hnizdo je postavene od nedele a nic sa nezmenilo stale ich bije.
Obrázok používateľa
Sanko2
 
Príspevky: 90
Obrázky: 5
Založený: 29 Okt 2004 19:13 pm

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.