"Červíky" v akváriu



Akvarijné ryby - choroby, liečba

"Červíky" v akváriu

Odoslaťod lubomir1 » 11 Jún 2010 16:35 pm

Takéto "červíky" sa mi dnes vyrojili v akváriu. Sú dlhé 2 - 3 cm, ale väčšina je okolo 1 cm a sú ich tisíce!! Pomoc!
čo s tým?
súčasne sa mi zakalila voda a jedna rybka uhynula. Je to niekoľkoročné akvarko, mesiace bez zmeny, okrem kúpy 1 rastliny pred týždňom.
Čo to je? Poradí niekto?

Obrázok
lubomir1
 
Príspevky: 3
Obrázky: 1
Založený: 11 Jún 2010 16:19 pm

Reklama

Re: "Červíky" v akváriu

Odoslaťod martin_s » 11 Jún 2010 20:28 pm

Nekrmil si v minulosti zivym tubifexom?
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: "Červíky" v akváriu

Odoslaťod lubomir1 » 11 Jún 2010 21:20 pm

Posledný raz som kŕmil zmrazenými asi červíkmi pred 2 rokmi. Odvtedy iba suchou stravou. Medzitým mi uhynula 2. rybka. Vymenil som 1/3 vody, odsál som usadeniny z dna a uvidím.
lubomir1
 
Príspevky: 3
Obrázky: 1
Založený: 11 Jún 2010 16:19 pm

Re: "Červíky" v akváriu

Odoslaťod jojto » 11 Jún 2010 23:10 pm

Nikto nic? Tak ja skusim. Detritne cervy. Pokial si nekrmil zivou (cca posledne 1-3 mesiace). Malo kysliku v dne, slabe odkalovanie, malo vykonny filter, prekrmovanie. Proste znecistenie vody. Nie su nebezpecne, pri zanedbani hrozi masovy vyskyt. Na zahr. forach casto sa vyskytujuci problem.
jojto
 
Príspevky: 70
Obrázky: 54
Založený: 27 Apr 2006 14:37 pm

Re: "Červíky" v akváriu

Odoslaťod BarbarOSA » 11 Jún 2010 23:18 pm

zaujalo ma to..
predchadza tomu nieco??teda myslim, nejake zvysene hodnoty niecoho ako signal ze sa nieco bude diat, alebo nieco podobne..
z coho sa to vyvinie, ako sa tomu da predist, ked mam dost zarastene akvarko a neda sa mi cca polka nadrze odkalit??
dakujem pekne..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: "Červíky" v akváriu

Odoslaťod jojto » 11 Jún 2010 23:40 pm

No ja sa diskusii moc nezucastnim, bo vzdy niekto nieco cituje a vyvracia. Ale info o detr. cervoch ti podam. Dufam, ze si to dobre pamatam. Detritne cervy sa casto zamienaju za rozne larvy komarov alebo pijavice. Nie je tomu tak. Cervy sa prenasaju pomocou rastlin, strkom, zivou potravou, dokonca su pripady prenosu s rybami. Nie nelakaj sa. Sice sa vyskytuju casto (info zo zahranicia), no ich masovy vyskyt sa prejavuje pri silnom zanedbani akva (priciny ake som spomenul), kedy tieto cervy doslova opustaju dno a migruju po stenach akvaria (k hladine za kyslikom). Prevencia je jasna. V praxi (slovensko, cesko) som sa s masovym vyskytom nestretol.
Este podotknem, ze nie su nebezpecne pre osadenstvo, no pokial migruju po stenach (povodne sa zdrzuju v dne) tak hodnoty vody su kriticke.
jojto
 
Príspevky: 70
Obrázky: 54
Založený: 27 Apr 2006 14:37 pm

Re: "Červíky" v akváriu

Odoslaťod BarbarOSA » 11 Jún 2010 23:51 pm

aha ok..
tak to mi zatial nehrozi a dufam, ani hrozit nebude..
diky moc za radu..
nie kazdy je ochotny a je pravda, ze skor vyvrati, ako pomoze..teda dik..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: "Červíky" v akváriu

Odoslaťod jojto » 12 Jún 2010 00:28 am

Este by som dodal, ze cervy casto vytrcaju z dna (nieco ako nitenky). Moze to byt nepostrehnutelne, pri zavleceni sa mozu vyskytovat v malom mnozstve. Dobra sprava je, ze ich pozieraju vacsie ryby (pri "hladovke").
jojto
 
Príspevky: 70
Obrázky: 54
Založený: 27 Apr 2006 14:37 pm

Re: "Červíky" v akváriu

Odoslaťod BarbarOSA » 12 Jún 2010 00:34 am

no u mna by bez povsimnutia urcite neostali..
ak by sa do nich nic ostatne nepustilo, skalare verim tomu, ze by si ich po case vsimli..
tie idu totiz po vsetkom co nezozerie ich a hybe sa..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: "Červíky" v akváriu

Odoslaťod Mariok » 12 Jún 2010 03:03 am

Ešte niečo na doplnenie: Nekŕmil som živými červíkmi min. 10 rokov a predsa sa mi v akva objavili. Predpokladám, že sa dostanú do akva aj vo forme vajíčok v mrazenej potrave, najviac pravdepodobné sú bahnenky(červené larvy pakomárov), nakoľko aj v prírode sa dajú nájsť na rovnakej lokalite s nitenkami, alebo všeobecne, ako tu už aj bolo použité, detritnými červami. Potrebujú dostatok kyslíka, teda pokiaľ ho je vo vode dosť, ani z dna nevylezú. Pokiaľ je ho málo/menej, vyliezajú asi tretinou dĺžky tela nad dno a kývavými pohybmi tela si ten deficit dopĺňajú. Obyčajne si ich všimneme až v tejto fáze. Inak len v prípade totálneho prerytia dna napr. pri prerábke akva, sa dajú objaviť napr. zapletené do koreňov rastlín.
Neštudoval som červy, ale "moje" nitenky majú aj 7cm dĺžky a cca 1-2mm v priemere. Ryby ich z dna nevyťahajú, snáť len v prípade pieskového dna by si s nimi vedeli poradiť pancierničky, alebo niečo podobné, teda ryby "bagrujúce"dno.
Každopádne vyliezanie červov do volnej vody je obyčajne dobrý signál pre výmenu vody, ale možno aj pre hĺbkové odkalenie dna. Potom žiadny masový výskyt červov nehrozí.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: "Červíky" v akváriu

Odoslaťod lubomir1 » 12 Jún 2010 13:52 pm

Ďakujem za vaše reakcie. Ste zlatí, že ste mi pomohli. Myslím, že docela vystihujú situáciu v mojom akvarku. Mám ho dlho, ale som v tom stále dosť neskúsený. Tejto udalosti predchádzalo:
- dlho som akv. nečistil
- prudko stúpla teplota (28°C) - vonku sú horúčavy
- mám málo rastlín - posledné uhynuli a musel som nedávno kúpiť nové
- akv. mám blízko okna a rastie mi v ňom veľa rias, hoci používam roztoky proti riasam, na štrku je stále niečo zelené
- prevzdušňovanie nemám žiadne, iba bežný, hoci väčší interný filter

odsátie vody, ktoré som včera robil pomohlo, ale na dne sa stálehmýria početné akokeby chĺpky - červíky.
Nezdá sa mi, že by to ryby nejak jedli, keď som ich ráno kŕmil, vrhli sa na potravu, ako keby týždeň nejedli.
lubomir1
 
Príspevky: 3
Obrázky: 1
Založený: 11 Jún 2010 16:19 pm


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.