Chov rýb v prírode



Všetko okolo akvarijných rýb

Chov rýb v prírode

Odoslaťod sano » 30 Aug 2006 15:51 pm

Má niekto skúsenosti s chovom rýb v prírode?
Na záhrade, na balkóne, na parapetnej doske, akvárium vyložené vonku pred dom? Napíšte, podeľte sa so skúsenosťami.
Tohto roku inšpirovaný Sorexom som vyložil gupky do akvária, ktoré ležalo roky nevyužité na mamkinej záhrade. Keďže doň napršalo, tak som ho ani nemusel napúšťať.
Spočiatku bola hĺbka vody asi 3 cm, neskôr asi 5 cm vody dopršalo. Rozmery nepoviem presne ale pôdoris môže mať 3O X 60 cm. Pridal som tam koncom júla 10 gupiek. Väčšinou mladé. Priznám sa, že som mal malú dušičku, keď sa ozimilo, ale dôveroval som sorexovým skúsenostiam. Bol som sa na ne pozrieť včera a bol som milo prekvapený. Zlikvidovali väčšinu komárich lariev, ktorá tam mali. Keďže poprchávalo a zozimilo sa tak boli zhromaždené pod uschnutým orechovým listom. Potravu prijímali len nedávno, nakoľko niekoľkým trčali čerstvé neodpadnuté trusy. Všetky boli zdravé, vitálne. V akváriu neboli ani pomerne veľké dafnie ( 2-3 mm), ktoré som im pridal pred 10-timi dňami.
Takto ma to inšpirovalo, začať ich v lete chovať na Zemplínskej šírave. Potravy, komárich lariev je tam spústa. A pomôže sa aj domorodcom, ktorých komáre sužujú po záplavách. Viem že to problém nevyrieši, ale poskytnúť komárom liahnište obsadené gupkami nemôže byť na škodu.

Pre rokmi som mal pokusne na záhrade aj rájovce. Boli v detskej vaničke. Mali niekoľko krát aj mladé. Hniezdo som nepozoroval, mali ho pod spadaným lístím, takže zhora bolo málo viditeľné. To, že mali mladé sa prezradilo až potom keď som videl pod hladinou malé rájovce.
Na konci leta som odlovoval nádherne vyfarbené ryby. Po prelovení do akvária sa vzápätí vytreli.
Zatiaľ všetko. Uvidíme, ako leto prospeje gupkám.
sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Reklama

Re: Chov rýb v prírode

Odoslaťod ROBERTO25 » 30 Aug 2006 23:18 pm

Pred rokmi som choval v jazierku s leknami gupky, platy, mečúne od mája do septembra. Rybičky sa rozmnožili a vôbec som ich nemusel krmiť. Pri vylovovaní som mal problém čo s toľkými rybami. Vyfarbené boli úplne úžasne.
ROBERTO25
 
Príspevky: 8
Založený: 10 Aug 2006 14:39 pm
Bydlisko: VRÁBLE

Re: Chov rýb v prírode

Odoslaťod vysluzil2 » 31 Aug 2006 06:43 am

Ja som vylovoval z betonovej kade vzdy koncom augusta XH,molly,gupy .Vzdy predtym ako teplota v noci klesla pod 15 stupnov.Ked sa mi to nepodarilo,tak ostali len cierne molly.Kamarat ich ma pod foliov,a ten vybera az o mesiac.Sano,do prirody ich nedavaj ,na to su tam zaby ,ktore su prisposobene na tunajsiu klimu.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Chov rýb v prírode

Odoslaťod jacik » 31 Aug 2006 09:40 am

chov vonku preberame v tejto teme

chov gupiek na balkone
viewtopic.php?p=52811
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Chov rýb v prírode

Odoslaťod sano » 31 Aug 2006 20:21 pm

Prepáč Jacik, nechcel som ti pridávať starosti. Prosím ak sa to dá, spoj tieto témy.

2 Vyslúžil2, ďakujem za upozornenie. Nepresne som sa vyjadril. Mienil som staré drevené sudy, alebo plastové nádrže, ktoré majú dedine pod odkvapmi a sú plné komárich lariev. Tam ich mienim na budúcu jar dať.
sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Chov rýb v prírode

Odoslaťod vlada » 09 Jan 2010 15:08 pm

Na léto od konce června do konce srpna dávám na letnění tyto živorodky paví oka,mečovky, gudee červenoocasé,platy a heterandrie trpasličí. Tyto rybky se mi přes léto úspěšně namnožily a měly lepší vybarvení než v akváriu. S odlovem bývají největší problémy s mečovkami a platami,které se drží u dna a když se zakalí dno při lovení, je to problém. Také živorodky kropenaté přesto, že jsou chladnomilné se mi před 5 lety rok 2005 nerozmnožly a nebyly v dobré kondici při výlovu, neboť potřebují čistější vodu. Zde bych viděl pouze řešení je chovat v plastovém sudu o obsahu větším jak 100 litrů postaveným na podstavci,aby se dalo odkalovat dno a častěji měnit voda. Vláďa P.S. Myslím že ůspěšně by se daly venku chovat zlaté gambusie Hollbrokovy,ale nemohu potvrdit,neboť je zatím nemám.
Obrázok používateľa
vlada
 
Príspevky: 121
Založený: 19 Nov 2009 22:49 pm
Bydlisko: Litovel u Olomouce

Re: Chov rýb v prírode

Odoslaťod neger501 » 09 Jan 2010 15:59 pm

tiez premislam ze tento rok hodim nejake ryby von boli by to nasledujuce druhy poecilia reticulata diva forma venezuela,ameca splendens,ak sa podari zoogeneticus tequila,allotoca dugesi,prolifici,xiphophorus birchmanov,gambusia holbrooki,a moja otazka je nebude ich vela teda s kazdeho druhu tipujem tak dva pari mozno styri ktore mozem dat spolu a ktore by von ist vobec nemali.
Rad by som bol keby mi odpisal sorex.
Obrázok používateľa
neger501
 
Príspevky: 314
Obrázky: 211
Založený: 07 Máj 2008 17:50 pm
Bydlisko: Nemsova

Re: Chov rýb v prírode

Odoslaťod SoRex » 09 Jan 2010 18:12 pm

SoRex Ti rád odepíše :-D
Absolutně žádné problémy zcela jistě nebudou s divokými gupkami, gambusiemi, amekami a allotokami. Těm velké kolísání teplot vyloženě svědčí.
Nemám zkušenost s "vyletněním" Z. tequila, ale protože v přírodě žije ve stejné oblasti jako ameky (ty žijí dokonce i na stejné lokalitě), nepředpokládám problémy ani u nich.
X. birchmanni jsou v republice příliš krátce na to, aby byly nějaké zkušenosti s jejich venkovním chovem. Je to ale v dospělosti dost velká ryba, takže chov třeba v sudu by jim zřejmě nevyhovoval :-(
P. prolifica vyžaduje přeci jenom vyšší teploty a mně osobně, s výjimkou jednoho teplejšího roku, venku nijak úspěšně nešly - vylovil jsem jich zpravidla méně, než bylo vypuštěno.
No a co se týká druhové kombinace: Gambusia holbrooki ve strakaté formě by mohla být kromě P. prolifica chována s čímkoliv, plavá forma raději s ničím - alespoň ta moje populace je nezvykle kousavá (míněno směrem k malým rybám).
Ameka a Z. tequila jistě nebudou dělat problémy, ale mláďata tequil pravděpodobně nepřežijí, o to se ameky "postarají".
Allotoca dugesi se s Amekama i tequilama snese, ale její mláďata pravděpodobně ne. Ona jsou zpočátku pomalá, moc nežerou, pomalu rostou - asi by se také zařadila do nižšího stupně potravního řetězce.
Gupky přežijí všechno, ale jejich mláďata u gudejí postupně zmizí. Záleží pochopitelně na velikosti a osázení nádrže/jezírka.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Chov rýb v prírode

Odoslaťod neger501 » 09 Jan 2010 19:05 pm

Dakujem ti za odpoved mam v plane 2alebo 3 300litrove kade napoli zakopane do zeme vsetko to bude riesene kvapockovou zavlahou cize voda sa im bude ako tak menit ale postupne pomalicky gambusie su flakate kusave su ale nie az tak predpokladam ze ked bude vacsia populacia budu sa starat iba o seba tie druhy som napisal len tak zbezne ved vlastne uvidim ako budem nato s populaciami v maji.Male ameci mam zatial s mladimi Z.tequilami a su v pohode je pravda ze maju cca 3 tyzdne keby robili ameci problemi pojdu uz do velkej nadrze.
Obrázok používateľa
neger501
 
Príspevky: 314
Obrázky: 211
Založený: 07 Máj 2008 17:50 pm
Bydlisko: Nemsova

Akvarijné ryby v jazierku

Odoslaťod Marcin95 » 21 Mar 2010 00:39 am

Prosim Vás, chcel by som sa spýtať či môžu ísť cez leto akvarijné ryby napr. mečúne von do jazierka . Díky
Marcin95
 
Príspevky: 5
Založený: 21 Mar 2010 00:21 am

Re: Chov rýb v prírode

Odoslaťod vlada » 21 Mar 2010 21:00 pm

Mečovky XH se dají bez problémů chovat v jezírku tak od konce června do konce srpna v období kdy teplota v noci neklesá pod 15 st.C. Problémy bývají ke konci léta při výlovu neboť platy a mečovky se více drží u dna a když se zvíří dno trvá výlov dlouho , na rozdíl od gupek,které se loví snadněji,neboť vyplouvají k hladině.
Obrázok používateľa
vlada
 
Príspevky: 121
Založený: 19 Nov 2009 22:49 pm
Bydlisko: Litovel u Olomouce

Re: Chov rýb v prírode

Odoslaťod vilo » 22 Mar 2010 18:40 pm

mecovky som mal jeden rok v zahradnom jazierku a lovil som ich na jesen (koncom septembra/zaciatkom oktobra). 12 C "teplu" vodu prezili bez uhony (aj ked boli malatne, ale aspon sa lepsie chytali). na jeden raz sa mi nepodarilo vylovit vsetky, tak som opakoval neskor...vtedy uz bola voda tepla len 10 C a z tohto vylovu mi mnoho po par dnoch uhynulo v akvariu (+ som uz vtedy priamo z jazierka vyberal aj mrtve)...cize na zaklade mojich skusenosti je teplota okolo 12 C asi hranicna, kratkodobo ju ryby este znesu bez neskorsej vyraznej mortality.
okrem toho zo zivorodiek som mal este dobre skusenosti s platami X.variatus, takisto znasaju nizsie teploty - v tomto ohlade su odolnejsie nez napr. gupky. gupky a cierne molinezie tiez fungovali relativne dobre.
z ikernatych ryb sa v mojom jazierku najlepsie darilo mrenkam "odessa" a mrenkam ruzovym (P.conchonius). od niekolkych rodicovskych kusov (2-3 pary) som mal na konci sezony mnoho desiatok mladych. "konchoniusky" som vyberal niekedy aj neskor v oktobri, ked uz boli nocne mrazy a do rana hladina zamrzala. prezili to bez vacsich problemov.
z ostatnych ryb som este skusal klasicke kratkoplutve dania (B.rerio), kardinalky (T.albonubes), rajovce (M.opercularis), ostrieziky cervene (H.lifalili) - vsetky tieto prezivali pomerne dobre do jesene, ale potomstvo nezanechali (najskor padlo za obet dospelym rybam). Pokus s Colisa fasciata a Herotilapia multispinosa boli neuspesne - vsetky vysadene ryby uhynuly.

kombinacie ryb si teraz v rychlosti moc nepamatam, kazdu sezonu to boli tak 2-3 druhy spolu. vzdy vsak boli nejake z horeuvedenych 2 druhov mreniek.
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Chov rýb v prírode

Odoslaťod Marcin95 » 31 Mar 2010 22:08 pm

díky moc za rady ale ešte jedna otázka... voda musí byť tak kvalitná ako v akváriách ? ... a teda ešte jedna keďže jazierko je väčšie takže ryby tam aj narastú do väčších rozmerov ako v 100l akvárii... takže von by mohli íst začiatkom júna a späť do akva ku koncu septembra..
Marcin95
 
Príspevky: 5
Založený: 21 Mar 2010 00:21 am

Re: Chov rýb v prírode

Odoslaťod Kubo » 31 Mar 2010 22:19 pm

A co tak dat na cele dno jazierka velku siet a na konci toho augusta ju uz iba vytiahnut ?
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Chov rýb v prírode

Odoslaťod vlada » 01 Jún 2010 21:57 pm

Marcin 95 voda nemusí být zas tak moc kvalitní jako v akváriích. Mám na mysli venkovní odchov běžných živorodek např.gupek,plat,mečovek a heterandrií trpasličích. Pouze u živorodek kropenatých( Phalloceros caudimaculatus reticulatus bych doporučil čistější vodu. Letos je budu chovat ve 100 litrovém sudu na podstavci abych mohl odkalovat dno. Kubo nevím jak technicky dát po celém dnu síť a vytahovat ryby,když je v nádrži plno rostlin a na dně nádrže jsou usazené nečistoty,které by se při výlovu sítí zvířily a byl by to zřejmě pro rybky šok.?
Obrázok používateľa
vlada
 
Príspevky: 121
Založený: 19 Nov 2009 22:49 pm
Bydlisko: Litovel u Olomouce

Re: Chov rýb v prírode

Odoslaťod Marek.Ing » 20 Jún 2010 18:01 pm

Tak asi koncom maja som si kupil 3 plastove boxy,asi 35 litrove,do kazdej som dal 4 gupky(2 samceky a 2 samicky),
V splocenskej nadrzi som mal stalu teplotu 26 stupnov,ked som ich dal von hned prvu noc bolo iba 6 stupnou, po dvoch chladnych nociach to z 12 rybiek 2 samceky neprezili, Dnes je vsetko ok,1 nadrz 3 dospele asi 15 zdravich mladych, 2 nadrz 4 dospele ale zatial bez mladych a 3 nadrz 3 dospele a asi 50 mladych.
Pekne behaju,sem tam dolejem trochu vody,este som ich nekrmil,ani nebudem a dnu pojdu najskor koncom septembra,potom sa ozvem. Majte sa.
Marek.Ing
 
Príspevky: 4
Založený: 26 Máj 2010 21:32 pm

Re: Chov rýb v prírode

Odoslaťod vlada » 04 Okt 2011 21:25 pm

Dne 3.10.2011 jsem vylovil z jezírka ve velmi dobré kondici Phallichtys amates a ze sudu Phalloceros caudimaculatus reticulatus,které se úspěšně rozmnožily. Phallocery nejsou zas tak náročné na čistotu vody jak jsem si původně myslel,ale potřebují být pro svou plachost v samostatné nádrži i venku. Letošní rok byl velmi příznivý pro letnění ryb. Vláďa
Obrázok používateľa
vlada
 
Príspevky: 121
Založený: 19 Nov 2009 22:49 pm
Bydlisko: Litovel u Olomouce

Re: Chov rýb v prírode

Odoslaťod SoRex » 04 Okt 2011 21:42 pm

Blahopřeji, Vláďo! O amatesky bych se už touto dobou asi bál, ale retikulátky jsou určitě v pohodě. Kolik stupňů u vás teď měla voda v noci?
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Chov rýb v prírode

Odoslaťod vlada » 06 Okt 2011 21:28 pm

Zdravím Romane jezírko bylo černé plastové na 1000 litrů dobře zapuštěné v zemi u kamaráda a teplota vody se pohybovala asi od 17 do 21 st. Doma v akváriích mám nyní18 st .C. Zatím netopím,ale zítra má být ochlazení tak doma začneme topit a tím se teplota v akváriích zvedne na 21 st.C Přes léto mám v akváriích 24 st. C.. Amatesky mám již přes 2 roky od Pepu Tomance,který má celkem otužilé chovy a jeho amatesky mi dokonce již při 21 st začaly úspěšně rodit.
Obrázok používateľa
vlada
 
Príspevky: 121
Založený: 19 Nov 2009 22:49 pm
Bydlisko: Litovel u Olomouce


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.