Čierny povlak na rastlinách



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod BoSA » 04 Aug 2009 20:38 pm

Úvodom musím povedať že som mal kedisy nádherné akvárium, ktoré som tu aj publikoval http://www.akva.sk/moje-300-l-akvarium-t7941.html. Posledný polrok ale postupne mi odumierajú rastliny. Mal som nádherný koberec z HC dnes je preč, ostali mi zopár stoniek a onedlho asi aj tie vyhodím. Na starších listoch všetkých rastlín sa tvorí zvláštny čierny povlak, ktorý sa dá prstami odstrániť, ale postupne obklopí všetky listy rastlín. Rastliny prestali rásť. Svietim 6 trubicami T5 10-12 hodín denne. Denne prilievam 10 ml PMDD a aj dusičnany aj CO2. NO3 mám okolo 10mg a zdá sa mi to málo. Ďalší problém je s teplotou vody. Teraz ju mám okolo 30 stupňov. Posledný týždeň sa mi začali tvoriť aj modré riasy - mám pocit že moje rastlinné akvárium sa rúti do záhuby. Prikladám zopár fotiek o rastliách s tým čiernym povlakom.
BoSA
 
Príspevky: 37
Obrázky: 17
Založený: 11 Nov 2007 21:10 pm
Bydlisko: Košice - ?ahanovce

Reklama


Odoslaťod MaximusSk » 23 Okt 2009 08:05 am

presne tento isty problem mam aj ja..ale uz sa mi dari to trochu redukovat.
Listy ktore su tymto povlakom napadnute uz nikdy nebudu zelene a zdrave treba ich mechanicky odstranit. Urcite treba znizit teplotu aspon na 24stupnov. Pokial viem tak isty cas som v akvariu vobec nesvietil na akvarium dopadalo len cisto denne svetlo..a povlak na novonarastenych listoch uz nebol... skus znizit aj davky hnojenia...
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Odoslaťod dusik » 23 Okt 2009 08:33 am

Tiež už tomuto prichádzam na kĺb. Ako som daroval 6 živorodiek. Tak v akváriu je málo rýb. Málo kŕmenia a tým pádom, málo odpadu. Na nových listoch sa to zatiaľ netvorý. Dúfam, že to tak ostane. Hnojenie by som vyradil a keď začneš hnojiť znova, skús menšie dávky.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod Darkriser » 23 Okt 2009 12:09 pm

Nie je to nahodou biogenne odvapnenie?
Darkriser
 
Príspevky: 36
Obrázky: 5
Založený: 17 Feb 2009 10:05 am
Bydlisko: Bratislava, SR

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod Poly » 23 Okt 2009 18:46 pm

Darkriser, pri odvapneni by sa robil biely povlak... soli vapnika su biele.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod MaximusSk » 24 Okt 2009 08:26 am

Darkriser, nabuduce ked budes chciet nieco uverejnit tak najskor si prestuduj problematiku danej veci a az potom uverejnuj svoje myslienky...

Dusik asi to tak bude ako pises...lebo v 100l akva mam strasne vela ryb da sa povedat ze je trochu prerybnene, a na novych listoch rastlin z pociatku ziadny cierny povlak nieje az po nejakch dvoch tyzdnoch sa objavuju bodky aj na nich...musim dodat ze nehnojim, nepridavam co2 a neodkalujem.

Na druhej strane mam 70l akva to sluzi na dochovanie zivorodiekale tam zatial ziadny cierny povak nieje...taktiez nehnojim a neodkalujem
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Odoslaťod Darkriser » 24 Okt 2009 09:29 am

MaximusSk napísal:Darkriser, nabuduce ked budes chciet nieco uverejnit tak najskor si prestuduj problematiku danej veci a az potom uverejnuj svoje myslienky...


Asi si pan nevsimol, ze nic neuverejnujem, len sa pytam.
Ten hadik na konci mojej vety sa vola otaznik a vacsinou naznacuje,
ze dana veta je opytovacia.

Len na objasnenie - podobny problem mam v akva aj ja.
Kedze som takmer-zaciatocnik, povazoval som za uzitocne opytat sa, ci to nahodou nie je odvapnenie, kedze to sa tu uz preberalo.

V kazdom pripade som fakt nadseny, ze "stari skuseni odbornici" si na forach este stale potrebuju nieco dokazovat....
Darkriser
 
Príspevky: 36
Obrázky: 5
Založený: 17 Feb 2009 10:05 am
Bydlisko: Bratislava, SR

Odoslaťod MaximusSk » 24 Okt 2009 09:54 am

Darkriser napísal:Asi si pan nevsimol, ze nic neuverejnujem, len sa pytam.
Ten hadik na konci mojej vety sa vola otaznik a vacsinou naznacuje,
ze dana veta je opytovacia.
Len na objasnenie - podobny problem mam v akva aj ja.
Kedze som takmer-zaciatocnik, povazoval som za uzitocne opytat sa, ci to nahodou nie je odvapnenie, kedze to sa tu uz preberalo.
V kazdom pripade som fakt nadseny, ze "stari skuseni odbornici" si na forach este stale potrebuju nieco dokazovat....

vobec sa nepovazujem za skuseneho akvaristu a ani si nepotrebujem nic dokazovat akvaristike sa venujem druhy rok a urcite som neni o nic skusenejsi ako ty!!!
Pokial som tomu dobre porozumel tak si urcite nieco o biogennom odvapneni tu na fore cital a urcite ti neuniklo ze sa jedna o biely - bielo sedy povlak...ale tu sa jedna o cierny povlak este aj v nazve temy je napisane ČIERNY POVLAK NA RASTLINACH...tak bolo asi zbytocne sa pytat ci to je biogenne odvapnenie...chce to trosku logicky uvazovat..to je moj nazor.

Ak som ta niecim urazil tak sorry
:wink:
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod bito » 07 Nov 2009 11:18 am

BoSA napísal:Úvodom musím povedať že som mal kedisy nádherné akvárium, ktoré som tu aj publikoval http://www.akva.sk/moje-300-l-akvarium-t7941.html. Posledný polrok ale postupne mi odumierajú rastliny. Mal som nádherný koberec z HC dnes je preč, ostali mi zopár stoniek a onedlho asi aj tie vyhodím. Na starších listoch všetkých rastlín sa tvorí zvláštny čierny povlak, ktorý sa dá prstami odstrániť, ale postupne obklopí všetky listy rastlín. Rastliny prestali rásť. Svietim 6 trubicami T5 10-12 hodín denne. Denne prilievam 10 ml PMDD a aj dusičnany aj CO2. NO3 mám okolo 10mg a zdá sa mi to málo. Ďalší problém je s teplotou vody. Teraz ju mám okolo 30 stupňov. Posledný týždeň sa mi začali tvoriť aj modré riasy - mám pocit že moje rastlinné akvárium sa rúti do záhuby. Prikladám zopár fotiek o rastliách s tým čiernym povlakom.
ano tento problem mam aj ja prinesom som si krasne rastlinky asi 50 cm velke a bebom 3 tyzdnov sa mi na nich zacal robyt cierny povlak ale musim podotknut ze akvarko mam asi 1 mesiac.odporucate napadnute listy odstranit?
Obrázok používateľa
bito
 
Príspevky: 77
Založený: 30 Okt 2009 12:15 pm
Bydlisko: šenkvice

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod bito » 07 Nov 2009 11:50 am

rozhodol som sa postupne odstranovat napadnute listy ale musim ich odstranovat postupne inak by mi tam nic nezostalo :) .ale dobra sprava je ze mi vyrastaju nove
Obrázok používateľa
bito
 
Príspevky: 77
Založený: 30 Okt 2009 12:15 pm
Bydlisko: šenkvice

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod BarbarOSA » 30 Apr 2010 21:39 pm

No ako som sa velmi tesil rozvojom mojich rastliniek a je to tu..
Presne ten isty problem co sa tu riesi..
Prisiel niekto na jeho vyriesenie??
Spozoroval som to na anubiasoch, ked tam odtrhnem listky napadnute ostane mi z nich veru velmi malo :-(
A este na Hygrophile som si to vsimol..
Ak mate nejake rady a skusenosti poprosim poradte nieco..
Hnojim, pridavam co2, myslim ze nadrz nie je prerybnena, sem tam odkalujem, ale hodnoty drzim v norme vsetky..
Dakujem pekne..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod Kubo » 01 Máj 2010 07:46 am

Ja mam to iste v 340tke uz asi rok. Tiez neviem cim to je no mozem povedat , ze akvarko mam urcite prerybnene a ked som meral fosfor tak bol na nule , NO3 bolo niekedy az na 40mg/l. Odvtedy pridavam aj fosfor a zda sa mi , ze sa to prebudza k rychlejsiemu zivotu. Avsak cierny povlak neprestava miznut , takze moj zaver z toho co vidim je , ze je to koli prerybneniu. Kedze mam tam 8 skalarov velkych ako dlan , tak ich aj prekrmujem a potom je v akvarku aj vela odpadu. Dokonca som po 2 mesiacoch cistil eheima , tak som sa divid kde sa vzalo take mnozstvo blata (asi 5cm vrstva) :mrgreen:
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod BarbarOSA » 01 Máj 2010 10:52 am

Ale cim to moze byt??Aky odpad??
Myslis ze vela nestravenych zivin, popripade popadaneho krmiva sa takto odzrkadli??
Kurnik sopa nerozumiem tomu, ja mam sice v akva dost ryb, ale vsetky su male, takze prerybnenie si myslim nehrozi zatial, videl som akvarka ovela zarybnenejsie..
No neviem, objavilo sa to len prednedavnom..Uvidim ako to bude pokracovat..
Je to ako sa pisalo len na starsich listoch, ale mne to ani dole nejde..Skusal som to zoskrabat, je to tvrde ako kamen..
No uvidim teda..
Ja sice odkalujem len velmi malo, spolieham sa na panciernicky ze vyzbieraju popadnu potrvau a vezovky to preryju, ale zase odpadu z ryb nic nepomoze :-D
Asi bude castejsie odkalovat no..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod Poly » 01 Máj 2010 12:08 pm

Nemoze to byt prehnojenim? Nejaka choroba rastlin z nadbytku nejakeho prvku?
Nieco som o tom pobrowsil, tu:
http://www.algone.com/index.php?option=com_content&view=article&id=112:aquarium-plant-health-guide&catid=37:the-planted-aquarium&Itemid=59
aj tu:
http://badmanstropicalfish.com/plant_problems.html
pisu, ze nadbytok fosforu, ale nesedelo by to na Kubov pripad :( Alebo by to mohlo byt nadbytkom nejakeho mikroprvku.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod BarbarOSA » 01 Máj 2010 12:14 pm

No kazdopadne, na zaciatku tejto myslim bollo pisane ze dany uzivatel nehnojil a ani co2 nepridaval..
Nadbytok moze byt, ale coho kurnik sopa..
Kazdy prvok zase aspon ja merat nemozem, nie su prachy na tolko testov..
Hnojim si myslim rozumnymi davkami, netusim cim to moze byt, a k fosforu, stale mi ukazuje 0, ale nepridavam, myslim si ze Foskol, teda ratajov test ukazuje bludy..Musim kupit nejaky normalnejsi test..
A dik za odkazy, nastudujem hned..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod Poly » 01 Máj 2010 12:57 pm

Netreba vsetko merat, mohla by pomoct castejsia vymena vody, teda ak je to tym. Aj ja mam problem s Foskolom, kupil som novy, baleny asi pred mesiacom a tiez nemeria dobre, ale lepsie, ako ten predtym. Prilozenym farebnym papierikom sa neriadim. Udrzujem fosfor na takej urovni, aby sa test zfarboval trosicku do zlta. Ak je moc zlty, viem, ze je fosforu moc :)
K teme...
Co ja pozeram, tak zakladatel temy uvadza:
BoSA napísal:Denne prilievam 10 ml PMDD a aj dusičnany aj CO2

Aj ked sa mi to nezda vela, s nedostatocnou vymenou vody by to mohlo sposobit hromadenie nejakeho mikroprvku. Alebo zeby naopak, nedostatok nejakeho mikroprvku? To su ale zial len moje konspiracie :(
Alebo este to vyzera aj na nedostatok zinku... vid:
http://maniakva.sweb.cz/prvky.htm
Naposledy upravil Poly dňa 01 Máj 2010 13:09 pm, celkovo upravené 2 krát.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re:

Odoslaťod BarbarOSA » 01 Máj 2010 13:03 pm

MaximusSk napísal:musim dodat ze nehnojim, nepridavam co2 a neodkalujem.


myslel som toto..
no jednoznacne to nieco bude s prvkami..
kym som nehnojil nevsimol som si toho..
foskol uz ani nepouzivam radsej lebo som mal zbytocne nervy..
skusim castejsie menit vodu..uvidim ci sa nieco zlepsi..
preto som sa pytal ci uz niekto nato nedosiel, ze by vedel z coho to asi je..
takto len hadame a triafame co to asi moze byt..
lepsie povedane ja hnojim, co2 tiez, vymienam vodu, ale odkalujem minimalne..
cize fosfor moze byt aj z toho aj z hnojenia a je ho vela..ale to je len moja verzia..
uvidime no..dik za rady..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod trinitysk » 02 Máj 2010 09:47 am

BarbarOSA: Kedze je to tvrde a zacina na starsich listoch tak tipujem na rozsievky (bohuzial konkretne foto som tu nenasiel). V akvariu mas zrejme prebytok resp. nerovnovahu fosforecnanov a dusicnanov. Castejsia vymena vody, skontroluj si aj UT a pH. Stare, viac napadnute listy uz s velkou pravdepodobnostou nezachranis...neviem si tu najst viac info o tvojom akva ani ostatne hodnoty vody (mozno to tu niekde je, len som este nezorientovany) tie by prezradili viac. A k testom od Rataja...su velmi orientacne, ja osobne mam zlu skusenost a neverim im, ale ber to ako moj subjektivny nazor.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod BarbarOSA » 02 Máj 2010 10:42 am

Dik trinity..
K ratajovmu testu - musim este nieco vyskusat a uvidim, lebo som neveril, ani testu na CO2, ale uz verim, ide v pohode..
Nejake moje hodnoty -

Voda z vodovodu: Voda z akvaria:
NO3 15mg/l NO3 15 mg/l
NO2 0mg/l NO2 0 mg/l
P 0mg/l P 0 mg/l /podla rataja/
GH 14 GH 7
KH 10 KH 6
pH 8,0 pH 7,2 /meni sa ked pridavam CO2/

Ostatne hodnoty okrem P su merane JBL testom..
Akva ma 210l, osadenstvo - skalar, prisavnik, moly, plata, gupka, neonka, panciernicek, SAE..
Nepomer som myslel ze mam myslim dusicnanov a fosforecnanov, ked som male plne akva rias roznych druhov ako v obchode vo vyklade..
Zabojoval som, po riase do dvoch tyzdnov ani stopy..
Myslel som a pocul, ze niekto kto zacal pridavat PMDD teda aj fosfor, ze ten pomer sa upravil a ani riasy nerastli..
Takze sam neviem co a ako..
Ale fosfor vylucil zatial aspon..
Uvidime co dalej..
Dakujem za vsetky rady..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod Kubo » 02 Máj 2010 11:21 am

Toto prebytkom fosforu nebude urcite. Prebytok fosforu je ked uz testy ukazuju 2 a viac mg/l , co tiez nemusi byt pravda , pretoze niektorym na nete sa fosfor pohybuje medzi 2 az 3 a akvarka maju ciste.Ja fosfor udrziavam podla Ratajovho testu a to aby mi ukazovalo viac ako 0.5mg/l fosforu.Do 530tky davam skoro celu taku davku tyzdenne ako sa pribaluje k PMDD a to mi dost casto test ukaze menej ako 0.5mg/l.Do 340tky som zacal davat pol takej davky tyzdenne ako sa pribaluje bezne k PMDD a test mi niekedy ukaze ani nie 0.3mg/l. Rastliny su pazrave. To cernanie bude podla mna najskor odpadnymi latkami a prekrmovanim - je to proste znecistenim akvarka a to v mojom pripade som si isty na 95% . Neodkaloval som uz ani neviem co je odkalovac a ked cistim Eheima , tak by sa v tom dali sadit zemiaky. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod trinitysk » 02 Máj 2010 11:55 am

Fosfor 0 nie je urcite O.k., presne ako pise Kubo treba ho tam mat, ja by som v pohode isiel na 0,5mg/l ale aj na 1mg/l. Co by som urobil ja a v akom poradi:
1. znizit pH cez CO2,pri KH 6, by som isiel kludne na 6,7/6,8. 7,2 co mas je velmi malo. Ako pisem ale znizuj cez CO2, nie chemicky ani raselinou.
2. vymienat castejsie vodu, velmi postihnute listy ostrihat, pockat aspon 2, lepsie 4 tyzdne tyzdne ci sa to rozsiruje alebo je na ustupe.
3. Pomaly dvihni Fosfor. Najprv na 0,5mg/l, ostatne hnojenie tak ako predtym nemen. Pozoruj akva a uz prve dni ti napovedia. Ak sa ti na skle zacne robit plosna zelena "prachova" riasa (tzv green dust algae- pozri na nete ako to vyzera) tak mas fosforu viacej (treba dvihnut NO3 alebo znizit fosfor). Je mozne, ze aj ked si hnojil mal si dost/prebytok zeleza vzhladom na pomery v akva a jeho prebytok ti vytlacil resp. naviazal fosfor (fosfat zeleza). Niekde som to kedysi cital, v kazdom pripade je to vsetko o rovnovahe a staci ze zmenis jednu vec a ostatne sa prida...Hlavne nerob zmeny narazovo a viacej, vzdy len jednu a pozorovat nejaky cas..inak hrozi ze je to sice o.k. ale nevies preco..
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod BarbarOSA » 02 Máj 2010 18:34 pm

No s vymenou vody, budem to robit castejsie..
Robil som to tak kazde cca 2 tyzdne viac nie spolu s odkalovanim vymena vody..
Fosfor netusim ci je 0, to som len nezbadal este nejaku zmenu na farbe testu, je to mozne ze je tam tak do 0,5mg/l..
Ale nie som si isty testom, ked zistim dopisem, ako som na tom s fosforom..
pH dokazem znizit burciakovym systemom zhruba na 6,6 asi, ale zvycajne okolo 6,8 teda nieco medzi tymito dvomi hodnotami sa to pohybuje. 7,2 bola hodnota - teraz neviem ci ked som este nepridaval, alebo dosiel burciak..
Chemiu do vody sa snazim neliat..
KNO3 do vody mi bolo odporucene neliat kedze mam dost ryb, a pod 10mg, ale zase ani nad 20mg/l som sa este nedostal..
Fosfor som pridaval, teraz ho vynecham uvidim co sa udeje..
Listy odstrihnem a anubiasy skusim vykupat v save..
Dakujem za rady..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Čierny povlak na rastlinách

Odoslaťod trinitysk » 02 Máj 2010 19:08 pm

Rad som poradil. K tomu pH, skus ho drzat naozaj stabilne, ak ti skace zo 6,7 na 7,2 a pod. to nie je dobre...kup jazdenu bombu a ventil trebars aj na ebay alebo niekde na burze...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.