Ako použiť starý filter


  Pri zakladaní novej nádrže na odchov rýb (80x30x30) som rozmýšľal ako zabezpečiť filtráciu vody, keďže som predpokladal, ako to už býva v takýchto akváriách, že vzhľadom k veľkému počtu rýb bude potrebná dobrá filtrácia vody. Po ruke som mal jeden starý filter FAN1, ktorý však pre potreby takéhoto akvária nestačil. Objem filtračnej hmoty je u tohto typu veľmi malý a navyše silný prúd naberanej vody strhával menšie rybky medzi rebrá krytu filtračnej vložky, kde uhynuli.

  

  V prvom kroku som skúsil odobrať kryt filtra a na nadstavec filtračnej vložky som natiahol molitan. Ani tento objem filtračného materiálu nestačil a vzhľadom k tomu, že otvor vo filtri bol väčší ako samotný nadstavec a postupne sa vysúval a padal na dno akvária, som po úvahe začal improvizovať. A tak sa zrodil nápad spojiť dva filtre, jeden elektrický a jeden vzduchový do jedného celku.
  Najprv bolo potrebné vymyslieť napojenie vzduchového filtra na hlavu FAN1. Nadstavec na filtračnú vložku som skrátil a pomocou taviacej pištole som ho pripevnil k vrchnému dielu vzduchového filtra.

   

Takto pripravený nadstavec som zasunul do hlavy filtra FAN1

   

  A na svete bol hybrid medzi filtrami, ktorý mi však ušetril financie ale čo je najhlavnejšie, že udržiava vodu priezračnú a rybky v akváriu prospievajú.

   

  Viem že som nevymyslel nič svetoborného ale verím že tento nápad bude inšpirovať ďalších priateľov akvaristov aby nezahadzovali staré "náčinie" ale po troche úsilia zúžitkovali svoje zručnosti a ušetrili pár koruniek na " ďalšie rybky".

Dušan Macko

Je zakázaná reprodukcia textu alebo fotografií bez súhlasu autora!

09/2007