CO2 pre dvojaký úžitok



Oznámenia / Novinky / Články / Informácie

CO2 pre dvojaký úžitok

Odoslaťod MOD » 21 Mar 2010 12:18 pm

»» Pridaný nový článok - CO2 pre dvojaký úžitok
spracoval: Milan Hurajt

V článku mimo iného nájdete:
"Poznáme dva spôsoby dodávania CO2 do akvária, ktorý je potrebný pre rast rastlín. Prvý je ten, ktorý poznáme pod slangovým názvom ´´BURČIAK´´, čiže droždie, cukor a voda. Druhý je pohodlnejší a zaručuje väčší komfort a to pomocou CO2 tlakových fliaš.
Poznám aj tretí spôsob, avšak ten je bližší ´´ burčiaku´´ a poteší tých, ktorí chcú dodávať CO2 do menších akvárií, no nevylučujú sa aj väčšie akvária. Tento spôsob je úplne bezpečný pre osadenstvo akvária a tkzv. nehody sú takmer vylúčené a čo je veľmi pozitívne je to ZDRAVIU prospešné pre nás akvaristov.
Verím, že niektorí z vás už počuli o zázračných ´´japonských kryštálikoch´´. Je to živý organizmus, ktorý žije v mori a mimo iného zásobuje okolité prostredie kysličníkom uhličitým..."
MOD
globalny oznam
globalny oznam
 
Príspevky: 67
Založený: 09 Nov 2009 20:48 pm

Reklama

Re: CO2 pre dvojaký úžitok

Odoslaťod laciko » 21 Mar 2010 12:55 pm

Použivam ich už asi rok (Tibi Činska huba)
laciko
 
Príspevky: 1
Obrázky: 31
Založený: 24 Jan 2008 22:07 pm

Re: CO2 pre dvojaký úžitok

Odoslaťod Nestor.Kea » 21 Mar 2010 13:37 pm

a kde tuto paradu kupim ..... ?? normalne v lekarni alebo u nejakeho šarlatana...???
Nestor.Kea
 
Príspevky: 79
Obrázky: 3
Založený: 12 Feb 2009 22:27 pm

Re: CO2 pre dvojaký úžitok

Odoslaťod remusator » 21 Mar 2010 13:49 pm

Jj, tiež by som rád vedel, kde takéto čudo zoženiem.
Obrázok používateľa
remusator
 
Príspevky: 130
Obrázky: 0
Založený: 17 Mar 2010 09:47 am
Bydlisko: Pressburg

Re: CO2 pre dvojaký úžitok

Odoslaťod Milan666 » 21 Mar 2010 14:18 pm

http://www.koloidne.sk/?p=productsMore& ... odny-kefir
pridávam link, ale keď chcete lacnejšie skúste googliť pod názvom ´´japonské kryštáliky´´
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: CO2 pre dvojaký úžitok

Odoslaťod martina6m » 21 Mar 2010 14:29 pm

martina6m
 
Príspevky: 0
Založený: 31 Jan 2010 13:15 pm

Re: CO2 pre dvojaký úžitok

Odoslaťod kilo18 » 21 Mar 2010 21:49 pm

za skusku to stoji
Obrázok používateľa
kilo18
 
Príspevky: 306
Obrázky: 1
Založený: 30 Jan 2010 14:58 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: CO2 pre dvojaký úžitok

Odoslaťod budulinecek » 22 Mar 2010 11:40 am

Už si je zajišťuji, vypadá to velmi zajímavě a proti kvasnicím to má opravdu jen výhody.
Doufám že to brzy vyzkouším ....
CO2 s rozinkovou příchutí jsem ještě nevyráběl :lol:
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: CO2 pre dvojaký úžitok

Odoslaťod sudd9 » 22 Mar 2010 18:08 pm

je na konci hadicky tiez kamienok alebo difuzor? vznikne tam dostatocny tlak na to aby to "prefuklo"? alebo je tam len hadicka bez kamienka?
Obrázok používateľa
sudd9
 
Príspevky: 91
Obrázky: 47
Založený: 19 Mar 2008 00:43 am
Bydlisko: rödelsee, deutschland

Re: CO2 pre dvojaký úžitok

Odoslaťod budulinecek » 22 Mar 2010 22:13 pm

V článku se píše:
Kód: Vybrať všetko
........no a hadička na vývod smerom do akvária buď do zvona, alebo difúzera. Difúzer môže byť aj známy filter z cigarety.

Takže já to zkusím na normální kamínek co používám na burčák a uvidím. Podle mě se to prostě časem stejně musí natlakovat tak že to profoukne. Nebo to funguje tak že "krystaly" poznají, že už je kolem moc CO2 a přestanou se množit a dělat tím CO2 ikdyž mají palivo (cukr) na množení?
V článku se několikrát píše že se to dá i zastavit (třeba na noc) a nic se nestane, je tím myšleno zaškrtit tak že CO2 nemůže nikam unikat?
Do konce týdne bych je měl mít doma, tak uvidím :-)
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: CO2 pre dvojaký úžitok

Odoslaťod remusator » 23 Mar 2010 07:56 am

jj, asi sa to zastavi. ved to je ta vyhoda proti burciaku. ale kazdopadne, za pokus to stoji.
Obrázok používateľa
remusator
 
Príspevky: 130
Obrázky: 0
Založený: 17 Mar 2010 09:47 am
Bydlisko: Pressburg

Re: CO2 pre dvojaký úžitok

Odoslaťod budulinecek » 23 Mar 2010 08:11 am

O zastavení pochybuji, jinde na webu kde o tom píší tvrdí, že se nesmí lahve plnit až povrch, ale nechat jim tam místo jen se vzduchem, protože při uzavřené láhvi hrozí, že to vybouchne.
Vzhledem k tomu že se to nechává na ten nápoj jen několik dní, tak to může stačit, ale teď začínám i já být na pochybách jestli tam bude dostatečný tlak na profouknutí třeba kamínku. A nebo za jak dlouho se ten tlak vytvoří. Ale jsou to vše jen dohady, dokud nevyzkouším.
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: CO2 pre dvojaký úžitok

Odoslaťod gorky » 23 Mar 2010 14:34 pm

Vie uz niekto kolko to stoji, na tej stranke je len "cena dohodou" ? Nebudte taky tajnostkari :)
Obrázok používateľa
gorky
 
Príspevky: 79
Obrázky: 22
Založený: 12 Aug 2008 14:02 pm
Bydlisko: Bratislava III

Re: CO2 pre dvojaký úžitok

Odoslaťod Milan666 » 24 Mar 2010 11:07 am

Ja len dodám, že na noc to nepriškrťujte! len odpojte hadičku, mohlo by to buchnúť. Keď odpojíte hadičku nič sa nedeje, proces pokračuje aj tak, ono to nevyfučí ako burčiak, ale naďalej bublinkuje. Potom keď to znovu pripojíte, tak sa to za niejakú polhodinku natlakuje a pokračujete. Mne to tlačí aj cez cigaretový filter chce to len vydržať, nezabúdajte na sušené ovocie. Čiže cukor=potrava, sušené ovocie= množenie a tým aj väčší tlak. V pohode to prefúkne aj spätný ventil. Nič v zlom, ale skúste si ten článok prečítať viac krát, oplatí sa to.
Niejaké kryštáliky mám samozrejme namnožené, ale som z východu a nerád by som to posielal poštou,tak ak niečo vymyslíte.......
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: CO2 pre dvojaký úžitok

Odoslaťod budulinecek » 24 Mar 2010 14:42 pm

Snažil jsem se číst a ne jednou, ale právě tohle mě nebylo úplně jasné. Teď když jsi to takto napsal, tak už to chápu a připadám si jako hňup, protože je to logické :)

@gorki: dostanu je poštou za cca 130Kč
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: CO2 pre dvojaký úžitok

Odoslaťod matus » 25 Mar 2010 14:26 pm

zdravim - cize ak som to spravne pochopil, staci udrzba raz za tyzden: scedenie v plastovom sitku doplnenie vody cukru ... a ideme dalej
otazky: je potrebne scedit cely kvas a doplnit uplne cerstvu vodu ? nie je vyhodnejsie tam nechat cast kvasu a doliat vodou ?
voda - studena ? vlazna ? moze byt rovno z kohutika ? ja osobne mam dost tvrdu vodu, nevadi ?
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Re: CO2 pre dvojaký úžitok

Odoslaťod Milan666 » 25 Mar 2010 14:53 pm

Celý kvas nemusíš scediť, ale treba vyskúšať, voda izbovej teploty ale aj zimná, myslím však, že letná voda urýhli bublinkovanie no a dodám, že keď som namnožené skladoval v chladničke s troškou cukru (asi 1 čajová lyžička), tak tiež bublinkovali. Verím ,že aj vašími pokusmi sa to ešte zdokonalí. Tvrdá voda nevadí a ešte, aby som nezabudol, to nieje kvas, ale limonáda. Teraz robím tak, že ich zalievam s mätovým čajom (vychladeným na izbovú teplotu!) a rozrezaným citrónom, samozrejme aj s kôrou no umytou (citrón nežmykať! až po precedení), je to fajn mätový a osviežujúci nápoj, jemne sýtený 3-4 dni, viac dní viac sýtený
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: CO2 pre dvojaký úžitok

Odoslaťod budulinecek » 25 Mar 2010 17:22 pm

Takový přírodní sifon :-)
Zítra bych je měl mít doma, tak uvidíme .....
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: CO2 pre dvojaký úžitok

Odoslaťod martin_s » 26 Mar 2010 11:28 am

A ta mäta ich nezabije? Predsa len ma v sebe latky s antimikrobialnym ucinkom...
Na nete som ale cital ze vodu treba menit kazdy den-dva. Kvasny proces vraj totiz trva 24-48 hodin pri produkcii 1l napoja / den.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: CO2 pre dvojaký úžitok

Odoslaťod budulinecek » 26 Mar 2010 16:44 pm

Tak je mám doma a ještě jsem narazil na jednu věc. Různě po internetu se píše ledacos a mezi tím i to že by se neměli proplachovat chlorovanou vodou, ale z kohoutku teče vždy voda s nějakým obsahem chloru pokud nemám zrovna vlastní studnu, jako že nemám.
Opravdu jim vadí ten chlor a mám raději používat odstátou vodu ze které chlor už vyprchal?
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: CO2 pre dvojaký úžitok

Odoslaťod martin_s » 26 Mar 2010 19:43 pm

Nemyslim si ze by sa este niekde pridavalo do pitnej vody tolko chloru aby im to vadilo.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: CO2 pre dvojaký úžitok

Odoslaťod budulinecek » 26 Mar 2010 22:23 pm

No jak tak dál koukám tak o tom jsou různé informace, prý nesmí přijít do styku s kovem, jinde to zase jen nedoporučují, ale vyloženě to nezakazují.
Jinak protože jsem nějak nezvládl si pořídit žádné sušené ovoce, tak jsem zkusil část dnes došlých "krystalů" namíchat s cukrem podle tady uvedeného návodu a syrovým jablkem. Tak jsem zvědav co z toho bude. Po cca 2 hodinách od namíchání je vidět, že se lahev tlakuje, ale zatím to není tolik aby to profouklo do vody v akváriu.
Testuji tento poměr: cca 4-5 lžiček krystalů, stejné množství cukru do 0,5 L vody a několika malými kousky syrového jablka. Mám to v 0,7L PET lahvy.
Zatím tedy nástup je určitě pomalejší než u burčáku z kvasnic, tam jsem měl bublání do 30 min max do 1 hod....
Možná by to chtělo víc krystalů, ale to by chtělo nějakou PET s širším dnem. No zatím na zkoušku to myslím takhle stačí a uvidím.
Zatím jsem použil jen část krystalů co jsem získal, zbytek odpočívá v "cukru" v lednici a zkusím si připravit z toho zvlášť to pití i s nějakým tím doporučeným sušeným ovocem.
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: CO2 pre dvojaký úžitok

Odoslaťod martin_s » 27 Mar 2010 13:04 pm

Uz aj ja mam prislubene TIBI :)
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: CO2 pre dvojaký úžitok

Odoslaťod budulinecek » 28 Mar 2010 17:01 pm

Tak dnes ráno jsem konečně zaznamenal že to bublá trochu do akvária a postupně to stále přidává.
Každopádně u této výroby CO2 je asi možné naplnit lahev téměř až po okraj a neměl by s tím být problém. U burčáku bylo potřeba dodržovat větší odstup kdyby náhodou "vybublal" prudčeji. Navíc kvasnicový burčák mě někdy dělal v lahvi takové bubliny, které asi nebyli vhodné aby se dostali do akva. Tady toto nehrozí, takže by s větším plnění lahve neměl být problém.
Pro rychlejší nástup by možná také nebylo špatné dát i trochu víc krystalů než jsem dal. Jinak to vypadá že to funguje i s tím syrovým jablkem, uvidím jestli to půjde použít delší čas. Jinak jsem si sehnal doma sušené švestky :-P
O další zkušenosti se budu dál dělit....
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Ďalšia

Naspäť na Oznámenia / Články

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.