corleonova prvotina



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

corleonova prvotina

Odoslaťod corleone » 07 Júl 2009 21:32 pm

Zdravim, takze by som sa s vami rad podelil o svoje v podstate prve akva. Predchadzal mu jeden nestastny naivny pokus, z ktoreho som sa ale snad dost poucil. V kazdom pripade mam stale v hlave dost nejasnosti. Aby som ale presiel k akvariu, tu su nejake zakladne info:
rozmery: 45x25x30cm
substrat: Dennerle Deponit Mix, Dennerle Sulawesi Black, cadicova drt
osvetlenie: Dennerle Nano 11W
filter: Eden 501
ohrievac: ziadny
pozadie a podlozka: karimatka z Jysku :D
rastliny: Micranthemum micranthemoides, Utricularia graminifolia, Ceratophyllum demersum, Limnobium laevigatum, Vallisneria (presnejsie neviem)
machy a pecenovky: Vesicularia dubyana, Riccardia chamaedryfolia
zivocichy: jedna gupka, ktora sa dostala omylom do mojho akva aj s plavajucimi rastlinami, ktore mi predavac v Aqua Biotope naberal velkou naberackou. Stala sa rodinnym milacikom, takze napriek planom, uz u nas zrejme zostane. Zatial sa jej velmi paci a pomaha zabiehat akvarium :) Dalsim obyvatelom su pravdepodobne 4 kotulky cinske.
dekoracie: dva male korene

Obrázok
Obrázok používateľa
corleone
 
Príspevky: 16
Založený: 31 Máj 2009 19:54 pm
Bydlisko: Piestany

Reklama

Re: corleonova prvotina

Odoslaťod corleone » 07 Júl 2009 21:46 pm

Co sa vody tyka, po prvom preslape som si zakupil vsetky potrebne testy a zistil, ze moja vodovodna voda je prilis tvrda aj pre slepu jaskynnu tetru :D
Celkova tvrdost 37dGH, uhlicitanova 18dKH, ph 7, NO3 cca 10mg.
Takze som zacal premyslat o moznostiach a nakoniec som sa aj vzhladom na to, ze mam malicke akva, ktore az tak vela vody nepotrebuje rozhodol pre mineralnu vodu z obchodu. Po par pokusom som sa rozhodol pre SUN TERRA AQUA nesytenu z Kauflandu za 16centov 2 litre. Parametre 8dGH, 7dKH, ph7,8 po ustaleni a pravdepodobne uvolneni prirodzeneho obsahu CO2 (povodna pH po otvoreni flase bola 6). PH by mohlo byt nizsie, ale lepsiu a hlavne podobne lacnu vodu som zatial nenasiel. Rozmyslam nad znizenim pH pridanim raseliny do fitru, ale to iba v pripade ak bude pH sposobovat problemy. Ono ako je zname pH kolise aj v priebehu dna, napr. rano som nameral 7,6. Navyse po vpusteni rybiek a krevetiek a po rozbehnuti vsetkych prirodzenych procesov si myslim, ze este trochu poklesne. Alebo sa mylim?
Obrázok používateľa
corleone
 
Príspevky: 16
Založený: 31 Máj 2009 19:54 pm
Bydlisko: Piestany

Re: corleonova prvotina

Odoslaťod corleone » 07 Júl 2009 21:53 pm

Inak mam v plane zakupit niekolko Microrasbora sp.Galaxy a krevetky Neocaridina denticulata sp.Red Cherry.
Myslite, ze im budu podmienky v mojom akva vyhovovat. Ako som tak cital, tak by to mohlo ist, ale skusenosti inych privitam. Takisto by ma zaujimalo, kolko by ste povazovali za optimalny pocet, rybiek aj krevetiek. Dakujem za kazdu dobru radu! :)
Este jedna otazocka, obcas pouzivam PMDD. V jeho zlozeni ale udava Rosik aj med (Cu), dokonca dvojnasobne mnozstvo oproti originalu. Ta vraj ale krevetkam dost vadi. Myslite ze v takomto pomere to bude neskodne?
Obrázok používateľa
corleone
 
Príspevky: 16
Založený: 31 Máj 2009 19:54 pm
Bydlisko: Piestany

Odoslaťod Veemak » 07 Júl 2009 22:05 pm

Ty brdo, to mas jaskynnu vodu.. Ale akva sa rysuje pekne..
Obrázok používateľa
Veemak
 
Príspevky: 203
Obrázky: 252
Založený: 09 Júl 2008 21:26 pm
Bydlisko: Trencin

Odoslaťod aughostino » 07 Júl 2009 22:12 pm

akva je pekne, nech sa dari

ak budes tu Ricardu preriedovat a nebudes mat ineho zaujemcu tak sa hlasim :)
Obrázok používateľa
aughostino
 
Príspevky: 443
Obrázky: 68
Založený: 12 Jan 2008 21:07 pm

Re: corleonova prvotina

Odoslaťod Poly » 07 Júl 2009 23:39 pm

Ta mineralka (resp. stolova voda s nizkym obsahom mineralov) sa da pouzit, ale pozor, lebo niektore obsahuju aj relativne vela amoniaku, resp. dusitanov, fluoridov, chloridov alebo inych nevhodnych latok pre floru a faunu akvaria.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: corleonova prvotina

Odoslaťod Drink59 » 08 Júl 2009 06:05 am

Ja som použil stolovú vodu (nie do celého akva, iba na doliatie 4 litre )... prevarením, odstátím a ďalším prevarením sa tieto vlastnosti stratili. Tá moja bola dokonca aj sýtená, a prevarením sa bublinky dostali preč :-) myslíte, že by sa dala použiť aj kyselka ( tá voda čo na pár miestach po svete vyviera ako podzemná voda (Rajec).... Máme doma kopu fliaš z chocholnej, a preto sa pýtam :-)
Obrázok používateľa
Drink59
 
Príspevky: 96
Obrázky: 1
Založený: 29 Júl 2008 07:30 am
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: corleonova prvotina

Odoslaťod corleone » 08 Júl 2009 06:37 am

Poly: Tu vodu som sa snazil vyberat dost opatrne. Pred pouzitim do akvaria som pridal aquatan preistototu. NH4/NH3 aj NO2 som otestoval sam a vysledok bol nemeratelne mnozstvo. Na etikete uvadzaju NH4<0,01mg, NO2<0,05mg a NO3 7,89mg/l. Dalej uvadzaju Cl 2,93mg/l a F 0,08mg/l, Fe 0,002mg/l, Mn<0,002mg/l, Na 2,34mg/l. Celkovy obsah rozpustnych latok je 182mg/l. Mohol by z tohto rozboru vyplyvat nejaky problem?
Obrázok používateľa
corleone
 
Príspevky: 16
Založený: 31 Máj 2009 19:54 pm
Bydlisko: Piestany

Odoslaťod candino » 08 Júl 2009 07:14 am

vyzerá pekne to akva....nebola by lepšia trebárs destilka?
Obrázok používateľa
candino
 
Príspevky: 343
Obrázky: 42
Založený: 09 Dec 2008 20:56 pm
Bydlisko: Prešov

Re: corleonova prvotina

Odoslaťod skaner » 08 Júl 2009 08:05 am

pekné akvarko, fotka tiež nie zlá

pH možno znížiť aj pridávaním CO2
myslím, že Micranthemum aj Utricularia by prijali viac CO2
Obrázok používateľa
skaner
 
Príspevky: 255
Obrázky: 11
Založený: 17 Máj 2008 08:28 am
Bydlisko: Bratislava - Rendez

Odoslaťod Raviolka » 08 Júl 2009 09:24 am

Hmmm, tak tu vodu Ti opravdu nezávidím. Držím palce, aby Ti ty rostliny šly, lehké to nebude.
Měď v PMDD by vadit neměla, když to nebudeš s hnojením přehánět (stačí hnojit, když je potřeba, ne "preventivně" - některá akvária hnojení nepotřebují vůbec).
Taky bych zkusila destilku od benzínky, vyjde asi o malinko dráž, ale je bezpečnější a hlavně zředí tu Tvou vodu o hodně víc. (Destilku používám i ke Crystal Red, takže jí věřím, že neublíží.)
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: corleonova prvotina

Odoslaťod corleone » 08 Júl 2009 09:34 am

Neviem, mozno som sa nevyjadril celkom presne. Moju vodovodnu vodu nepouzivam vobec. Pouzivam iba mineralnu vodu, ktoru som spominal. Alebo myslite, ze aj ta bude robit problemy? Ak ano z akeho dovodu? Nad znizovanim pH pomocou CO2 som tiez rozmyslal, ale rastliny rastu okrem Vallisnerie vzhladom na velkost mojho akva rychlo az moc, takze tuto variantu zatial nechcem pouzit. Micranthemum podrastlo za tyzden min.2cm, Cerathophylum tak 10cm a Utricularia tak 1cm. Neviem iba ci ta ph 7,6-7,8 nebude vadit Neocaridinam a Microrasboram?

Mimochodom 10 krevetiek bude pre moje akvarium fajn, alebo prilis?
Obrázok používateľa
corleone
 
Príspevky: 16
Založený: 31 Máj 2009 19:54 pm
Bydlisko: Piestany

Re: corleonova prvotina

Odoslaťod corleone » 08 Júl 2009 09:46 am

Nad riedenim destilovanou vodou som tiez povodne premyslal. V Profiakvariu v Topolcanoch mi spominali, ze predavaju vodu z reverznej osmozy po 2Sk za liter, ale vzhladom na to ze nemam momentalne auto a naklady na cestu by tiez zvysovali cenu mi tych 2,4Skk(0,08eur) za liter mineralnej vody prislo ako lepsie riesenie. Najma vzhladom na to, ze moje akvarium ma iba 30l. Pri 200l by to uz bolo o inom.
Obrázok používateľa
corleone
 
Príspevky: 16
Založený: 31 Máj 2009 19:54 pm
Bydlisko: Piestany

Re: corleonova prvotina

Odoslaťod Vojtek » 08 Júl 2009 11:36 am

V obchodných domoch predávajú v bandaskách destilovanú vodu. Nie je to síce lekárska destilka, ale technická, nemyslím však, že by to mal byť problém.
K Danio margaritatus(Microrasbora "GALAXY"): podobné pH mám aj ja, celkovú tvrdosť okolo 10 stupňov. Zdá sa, že prosperujú, nevyzerá, že by im tá voda robila nejaké problémy. Keď som ich chcel 1. raz rozmnožiť, vodu som im zmäkčoval a úspech sa nedostavil. Druhý raz už som bol múdrejší a vodu som nechal takú, aká je. A podarilo sa.
A podľa toho, čo som čítal, ak sa mýlim opravte ma, DM-ká nepochádzajú z mäkkých a kyslých vôd.
Vojtek
 
Príspevky: 77
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2007 20:26 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: corleonova prvotina

Odoslaťod corleone » 08 Júl 2009 14:06 pm

Vojtek: dakujem za informacie. Potesil si ma. Zaujimalo by ma, kolko je podla teba optimalny pocet DM na moje akvarium? A aky pomer samcov a samic, ak je to vobec mozne takto povedat. Dik
Obrázok používateľa
corleone
 
Príspevky: 16
Založený: 31 Máj 2009 19:54 pm
Bydlisko: Piestany

Re: corleonova prvotina

Odoslaťod Vojtek » 08 Júl 2009 19:06 pm

Ja ich mám v 30 litrovom akváriu 6, ale mám tam aj iné ryby. Ak tam chceš mať len krevetky a DM-ka, tak by som šiel aj nad 10 kusov. Zdá sa, že rastlín tam bude po čase dosť na to, aby odbúravali odpad.
Chcelo by to viacej húštin, nech sa majú kde schovávať. Čím viac majú úkrytov, tým menej sa boja.
Čo sa týka pomeru pohlavý, tak to je podľa mňa fuk. Ja by som volil 1:1 alebo nejaký pomer v prospech samíc.
Upozorňujem, že som len hobby-akvarista a nie odborník, treba na to myslieť, skôr ako si odo mňa niekto nechá poradiť. :)

P.S.: veľa šťastia s DM-kami, sú to krásne ryby. btw vieš aj kde ich zoženieš, v obchodoch až tak často nebývajú?
Vojtek
 
Príspevky: 77
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2007 20:26 pm
Bydlisko: Bratislava

galaxy

Odoslaťod candino » 08 Júl 2009 20:36 pm

mňa by zaujímalo kde ich zoženiem.... :(
Obrázok používateľa
candino
 
Príspevky: 343
Obrázky: 42
Založený: 09 Dec 2008 20:56 pm
Bydlisko: Prešov

Re: corleonova prvotina

Odoslaťod corleone » 08 Júl 2009 21:54 pm

No myslel som si ze viem, ale uz si az taky isty nie som. Ked som bol zhruba pred dvoma tyzdnami v Hornbachu v Bratislave, tak ich mali. Predavac mi tvrdil, ze teraz ich uz mavaju vcelku pravidelne. Dnes ich ale nemali (nemal som sice v umysle ich uz kupovat) a ani Red Cherry, kvoli ktorym som tam isiel. Zajtra ale maju dostat tovar, tak ak ma niekto zaujem, je dost mozne ze uz budu. Potom dajte vediet :D
Inak k tej hustine, za pravym korenom je velky trs javskeho machu a je tam medzera zhruba 10cm(trs tak cca 20x20x10cm), to by im na zaciatok snad mohlo stacit. Plus korene Limnobium na hladine.
Inak teraz si nie som isty uz ani kde zozeniem tie Red Cherry, predsalen sa mi nechce cestovat kazdu chvilu do Blavy ci nahodou...
Obrázok používateľa
corleone
 
Príspevky: 16
Založený: 31 Máj 2009 19:54 pm
Bydlisko: Piestany

Odoslaťod martin_s » 08 Júl 2009 22:15 pm

Akvarko vyzera dobre :)
Skusal si vodu prejst dlhsim varom? Pomoze ti to znizit prechodnu tvrdost a tym aj celkovu. Ja by som (tak ako raviolka naznacila) radsej riedil vodu destilkou nez pouzival mineralnu. pH mozes znizit aj pomocou raseliny.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Odoslaťod Poly » 08 Júl 2009 22:24 pm

martin_s napísal:Akvarko vyzera dobre :)
Skusal si vodu prejst dlhsim varom? Pomoze ti to znizit prechodnu tvrdost a tym aj celkovu. Ja by som (tak ako raviolka naznacila) radsej riedil vodu destilkou nez pouzival mineralnu. pH mozes znizit aj pomocou raseliny.

To prevaranie je onicom, lebo musi vriet dlhsie a pravidelne prevaranie niekolkych litrov vody sa pekne odrazi na ucte za plyn/elektrinu. Skor by som sa priklanal k riedeniu destilkou. :)
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod martin_s » 08 Júl 2009 22:36 pm

martin_s napísal:pH mozes znizit aj pomocou raseliny.
Sorry az teraz som si vsimol ze raselinu si uz spominal :oops:
Poly napísal:To prevaranie je onicom, lebo musi vriet dlhsie a pravidelne prevaranie niekolkych litrov vody sa pekne odrazi na ucte za plyn/elektrinu.
Spominal som to len ako moznost. A ta existuje aj takymto sposobom.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Odoslaťod zoharak » 08 Júl 2009 22:54 pm

Inak to prevarenie je vážne nanič a hlavne pri dlhšom vare sa ti odparí dosť veľa vody a tým pádom sa voda spätne zahusťí. Inými slovami sa v roztoku zníži množstvo rozpúšťadla, a množstvo rozpustnej látky sa nezmení (mala by sa časť vyzrážať a ostať na hrnci), takže celková tvrdosť sa môže dokonca zvýšiť, za predpokladu, že by si nechal odpariť veľa vody, ale nechcem strašiť. Inak prikláňam sa k destilke, ale ak ti vyhovuje minerálka, a ak má správne hodnoty, tak nevidím dôvod, prečo nie.
zoharak
 
Príspevky: 90
Obrázky: 8
Založený: 13 Feb 2009 13:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: corleonova prvotina

Odoslaťod corleone » 08 Júl 2009 22:55 pm

Dakujem za rady. Povodne som si myslel,ze technicka destilka nebude vhodna, ale dam si rad poradit. Ak by som neskor siel do vacsieho akva, tak to bude zrejme najlepsia cesta. Pri tomto malom ale zostanem pri mineralke. Len ten Cerathophylus ma desi, za den podrastie aj centimeter, mozno aj viac. Voda mu zjavne chuti. Nesvedci to o nejakom priznaku o ktorom neviem, ci je to bezne?
Obrázok používateľa
corleone
 
Príspevky: 16
Založený: 31 Máj 2009 19:54 pm
Bydlisko: Piestany

Re: corleonova prvotina

Odoslaťod martin_s » 08 Júl 2009 23:26 pm

corleone napísal:Len ten Cerathophylus ma desi, za den podrastie aj centimeter, mozno aj viac. Voda mu zjavne chuti. Nesvedci to o nejakom priznaku o ktorom neviem, ci je to bezne?
Je to bezne. Ceratophyllum rastie skutocne velmi rychlo. Niekde som cital ze v prirode Ceratophyllum rastie aj viac ako 15cm za den.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.