Dno pre cichlidy?



Všetko okolo cichlíd z jazier Malawi, Tanganika, Victoria....

Dno pre cichlidy?

Odoslaťod king » 12 Nov 2004 17:54 pm

Aky piesok resp. strk (hrubka, zrnitost) je najlepsi pre cichlidy? A kde taky piesok, strk zozeniem. Ale chcem iba biely.

Poradte. Dik.
king
 
Príspevky: 72
Obrázky: 4
Založený: 31 Júl 2004 21:09 pm

Reklama

Re: Dno pre cichlidy?

Odoslaťod jack » 12 Nov 2004 18:22 pm

ja mam kombinaciu jemny piesok mam taky pocit ze je to hrubka 0.6 ale nie som si isty a male kamene.
jack
 
Príspevky: 30
Obrázky: 2
Založený: 27 Mar 2004 21:19 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Dno pre cichlidy?

Odoslaťod king » 12 Nov 2004 19:01 pm

jack napísal:ja mam kombinaciu jemny piesok mam taky pocit ze je to hrubka 0.6 ale nie som si isty a male kamene.


Male kamene? Myslis tym strk alebo nieco vacsie. Ked mas taky jemny piesok ako je to s cistenim?

Bol som dnes u Placeka a biely piesok maju najbhrubsi 1,3ku a potom strk az 3ku. Bojim sa ze tu 1,3ku mi bude odsavacka pri cisteni vytahovat.
king
 
Príspevky: 72
Obrázky: 4
Založený: 31 Júl 2004 21:09 pm

Re: Dno pre cichlidy?

Odoslaťod jack » 12 Nov 2004 19:37 pm

no je to strk ale nie zas obycajny na obale je drt riecna - vyberova a piesok mi urcite filter netaha iba trochu ked cistim dno tak potom ho trochu doplnim
jack
 
Príspevky: 30
Obrázky: 2
Založený: 27 Mar 2004 21:19 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Dno pre cichlidy?

Odoslaťod king » 12 Nov 2004 19:56 pm

A ako cistis dno? S odsavackou?
king
 
Príspevky: 72
Obrázky: 4
Založený: 31 Júl 2004 21:09 pm

Re: Dno pre cichlidy?

Odoslaťod jack » 12 Nov 2004 19:59 pm

jasne s tym i ked je to riadne blby sposob ale inac to nejde. ake ryby planujes dat do akva?
jack
 
Príspevky: 30
Obrázky: 2
Založený: 27 Mar 2004 21:19 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Dno pre cichlidy?

Odoslaťod king » 12 Nov 2004 20:08 pm

Prave kvoli tej odsavacke chcem dat minimalne tu 1,3ku, len neviem ci aj ta nepojde dolu vodou.

Co sa tyka ryb, este nie som 100% rozhodnuty. Asi nabehnem k p. Fuljerovi do Bytce a priamo namieste vyberiem. Hlavne chcem aby to bolo co najfarebnejsie a nie velmi narocne.
king
 
Príspevky: 72
Obrázky: 4
Založený: 31 Júl 2004 21:09 pm

Re: Dno pre cichlidy?

Odoslaťod Peter » 17 Nov 2004 08:48 am

Predavaju sa odsavacky s odsavacim valcom, tusim Hagen, moja ma 25 cm valec. Je to ale asi pre vecsie akvaria. Cucaju ako dive, treba davat pozor, kybel je plny ya par sekund, trochu rozryju dno, ale nic tazsie nevcucnu, ani piesok. Treba ale asi zvazit dlzku valca v pomere k velkosti akva.
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Dno pre cichlidy?

Odoslaťod milop » 17 Nov 2004 09:36 am

K pôvodnej téme : bolo by dobre asi začať rozlišovať pojem cichlidy:
amerika - drobné, veľké , afrika - malawi -mbuna,..., tanganika ( tropheusy, rod lamprologus,........,) ostatné africké - tečúce vody, jazera,
pre každé by som doporučoval úplne iné dno a iný charakter zariadenia, potravy , výmeny vody , a ostatné s tým súvisiace...........
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Dno pre cichlidy?

Odoslaťod mafo » 17 Nov 2004 10:57 am

king napísal:Bol som dnes u Placeka a biely piesok maju najbhrubsi 1,3ku a potom strk az 3ku. Bojim sa ze tu 1,3ku mi bude odsavacka pri cisteni vytahovat.

Ja mam piesok 0,8 z Hornbachu a v pohode pouzivam odsavacku, v kybli mi na dne sem tam zostane trochu piesku ale to sa da bez problemov nasypat naspat.
mafo
 
Príspevky: 20
Obrázky: 11
Založený: 02 Nov 2004 16:47 pm
Bydlisko: Ch.Grob (BA)

Re: Dno pre cichlidy?

Odoslaťod Peter » 17 Nov 2004 11:31 am

milop napísal:K pôvodnej téme : bolo by dobre asi začať rozlišovať pojem cichlidy:
amerika - drobné, veľké , afrika - malawi -mbuna,..., tanganika ( tropheusy, rod lamprologus,........,) ostatné africké - tečúce vody, jazera,
pre každé by som doporučoval úplne iné dno a iný charakter zariadenia, potravy , výmeny vody , a ostatné s tým súvisiace...........


ano je to pravda, niektore prenasaju kamienky, niektore ich presypaju, niektore sa iba hrabkaju, robia jamky, niektore maju dno na haku.... neda sa vseobecne odpovedat, aj ked v tomto pripade ide zrejme o africke cichlidy (podla zaradenia temy), takze americke mozno vylucit.... osobne si ale myslim, ze nepotrebuju piesok, skor strk normalnej velkosti...
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Dno pre cichlidy?

Odoslaťod milop » 17 Nov 2004 13:12 pm

Peter :
máš pravdu, ale keď má niekto otázku aký štrk mohol by povedať aj pre koho, ínač mu môžeš zle poradiť
suhlasím s tebou aj v tom, že pojem africké cichlidy je myslené väčšinou Malawi - mbuna cichlidy a tak je asi optimalný drobný triedený štrčik - cca 2mm až 4mm a pretože im vyhovuje tvrdšia voda , môže obsahovať vápenec, možno by nemal byť ostrohranný - drvený aby sa neporanili pri prehadzovaní dna.
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Dno pre cichlidy?

Odoslaťod jip » 18 Nov 2004 17:03 pm

Pokud by to měly být malawijské cichlidy, doporučuji především do míst, kde budou jejich třecí místa, písek velmi jemný a to z chovatelsky praktického důvodu. Při tření samička vypustí jikru nebo dvě a ihned se otáčí, aby ji sebrala do tlamky. Při této činnosti často sebere do tlamky i zrnko písku velikosti a zbarvení jikry. Tato zrnka písku v tlamce naruší jikry a z vlastní zkušenosti vím, jak často dojde k poškození jiker a ztrátě výtěru v takovém případě. Nejlepší je na třecí místa písek jemný, a do míst, kde nechceme aby bylo dno narušováno (kořeny rostlin ap.) písek hrubší, v horní vrstvě krytý kamínky o velikosti 2 a více cm v průměru. Pro zachování potěru vypuštěného z tlamky je vhodné sestavit skalky, které poskytnou dostatek úkrytů pro potěr do chvíle, kdy poodroste do velikosti, kdy jim již nehrozí, že se stanou potravou dospělých.
jip
 
Príspevky: 15
Obrázky: 35
Založený: 07 Sep 2004 10:13 am

Re: Dno pre cichlidy?

Odoslaťod milop » 18 Nov 2004 17:26 pm

Jip: čo píšeš je logické, ale napriek tomu nemám obdobnú skusenosť , pozoroval som zopár desiatok vyterov ale nie som si vedomý, žeby potom "nosili" kamienky .
Možno sa mýlím, ale neprikladal by som tomu štrku a piesku podstatnejší význam a to aj na základe skusenosti u iných chovateľov , aj tých čo sa venovali intenzívne chovu malawi a u ktorých bol na dne štrčik z dunaja, čo sú vlastne guľky podobné ikram
Kto má inú skusenosť a u ktorých rýb ?
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Dno pre cichlidy?

Odoslaťod Peter » 20 Nov 2004 08:03 am

No ked uz hovorime o afrikach, nie je jasne ci ide o Malawi, to King neupresnil. Ja mam tanganiky (leleupy) a tym je to fuk ci piesok alebo strk. Vytieraju sa do jaskyniek a strk len prenasaju, resp. vynasaju z jaskyniek, ked upratuju. Vytvaraju kopy strkove kopy (neviem ci to trochu aj s teritoriami nesuvisi, ale asi nie). Maju tam aj piesok a strk a vsetko domiesali dokopy...
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Dno pre cichlidy?

Odoslaťod slauka » 21 Feb 2005 13:46 pm

aj mne niekto poradi?
1/ mam jemny biely strk, na ktory sa ale po case chytaju riasy, ci rozsievky (take hnedozelene COSI) ako to mam cistit? zatial to robim tak, ze to premielam v dlani, co ale strasidelne zakali vodu (filter to potom vycisti) - som barbar?? co s tym?
2/ moje ryby (africke cichlidy, zabudla som ich nazov - nejaki albini) sa dobre bavia tym, ze z kamienkov stavaju hrady, resp. robia v dne jamy. pri cisteni (raz za tyzden) im ich vytvory urovnavam - nemoze ich z toho slaktrafit?
Obrázok používateľa
slauka
 
Príspevky: 27
Obrázky: 6
Založený: 16 Feb 2005 14:42 pm
Bydlisko: bratislava

Re: Dno pre cichlidy?

Odoslaťod slauka » 14 Mar 2005 17:10 pm

vidim, ze sa idete pretrhnut od chuti odpovedat :( skusim to este raz.
nemam radsej vymenit jemny strk za piesok? co je pre tropheusy a ine ...usy lepsie?
dik
Obrázok používateľa
slauka
 
Príspevky: 27
Obrázky: 6
Založený: 16 Feb 2005 14:42 pm
Bydlisko: bratislava

Re: Dno pre cichlidy?

Odoslaťod skala » 14 Mar 2005 17:18 pm

biely strk odtial vyhod, daj ho radsej do inej nadrze, kde mas rastliny. aj ked bledy strk je celkovo horsia volba ako tmavsi.

a za piesok by som to mozno aj vymenil, za ten tvoj urcite. zavisi to od toho, ako velke su jednotlive zrnka. ale v tvojom pripade ide o iny problem - bledy strk + riasy
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Dno pre cichlidy?

Odoslaťod mafo » 14 Mar 2005 17:28 pm

slauka,
1/ ja mam vo vsetkych akva piesok, a to je jedine miesto kde sa ziadna riasa nechyta (teda okrem priestoru medzi pieskom a sklom, ale to je dlhotrvajuci proces a staci to prehrabat). Podla mojho nazoru je jedno, ci pre afriku pouzijes jemny strk alebo piesok. Daj tam piesok a uvidis.

2/ v piesku si ..usy hrabu rovnako ako v jemnom strku. Tie ich vytvory urovnavas preto, lebo sa ti nepacia? Ak si moc poriadkumilovna tak sa neboj, pravdepodobne to s tebou vydrzia, slak ich netrafi a vyhrabu si nove. 8)
mafo
 
Príspevky: 20
Obrázky: 11
Založený: 02 Nov 2004 16:47 pm
Bydlisko: Ch.Grob (BA)

Re: Dno pre cichlidy?

Odoslaťod slauka » 14 Mar 2005 18:17 pm

no super, tu to zije :lol:
dakujem vam obom, hned zajtra klusem do obchodu pre piesok!
Obrázok používateľa
slauka
 
Príspevky: 27
Obrázky: 6
Založený: 16 Feb 2005 14:42 pm
Bydlisko: bratislava

Re: Dno pre cichlidy?

Odoslaťod rapid » 15 Mar 2005 11:20 am

aj ja som skusil,jemny strk asi 2-3mm, a 1cm kamienky,dal som im to na pol. oni sa s tym hraju :P pomiesali to trochu do kopy. dal som im tam aj kamene a pod nimi si vyhrabali skryse a vecsinu casu travia tam :shock:
rapid
 
Príspevky: 8
Založený: 03 Mar 2005 14:36 pm
Bydlisko: NZ

Re: Dno pre cichlidy?

Odoslaťod Rusalka » 15 Mar 2005 13:27 pm

Ahojte.
Som zaciatocnik v akvaristike a aj tu na fore.
Potrebujem radu...da sa menit cele dno bez odlovenia ryb do ineho akvarka? (nemam tu moznost) Mam strk, no rada by som ho vymenila za piesok. Co na to cichlidy? pojde to? dik za odpoved
Rusalka
 
Príspevky: 18
Založený: 15 Mar 2005 10:59 am
Bydlisko: Bratislava-Raca

Re: Dno pre cichlidy?

Odoslaťod sako » 15 Mar 2005 14:19 pm

Rusalka, fakt si neviem predstavit, ako by si vylovila vsetok strk, ked by tam boli ryby. Radsej do nejakej nadoby, no povedzme aj do vedra (cisteho :P ) odcerpaj cast vody z akvaria, prelov ryby, zbytok vody daj do druhej nadoby. Potom vymen dno, vodu z nadoby bez ryb precerpaj do akva, prelov ryby z druhej nadoby a zbytok vody supni spat.
Toto tiez nie je bohvieake riesenie, aby myslim, ze to bude pre tie rybky mensi stres, ako keby si im bagrovala priamo pred ocami.

PS: ak sa rozhodnes pre tento postup, sprav to na jeden krat.
sako
 
Príspevky: 53
Založený: 07 Sep 2004 09:21 am
Bydlisko: Martin

Re: Dno pre cichlidy?

Odoslaťod skala » 15 Mar 2005 14:23 pm

rusalka, cichlidy to v pohode preziju. kludne bagruj a vymen dno. este si aj utuzis s nimi vas vzajomny vztah :-)))
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Africké cichlidy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.