Drevá - samorasty v akvariu



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod mato » 04 Apr 2003 15:11 pm

Poradte prosim , k comu sluzia dreva v akvariu.
A konkretna otazka: je vhodne dat do akvaria tzv. koren mangovnika (nejake drevo z mangovnika), toho casu predavany v Baumaxe .
Mam nove akvarko, a dal som ho tam, chytalo nejaku plesen, tak som ho prevaril. Teraz sa tvari v pohode, ale neviem aky to moze mat vplyv na ryby.

dik za odpoved.
Obrázok používateľa
mato
 
Príspevky: 41
Založený: 04 Apr 2003 15:00 pm
Bydlisko: BA

Reklama

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod mysko » 05 Apr 2003 09:17 am

Okrem okrasnej funkcie v podstate nema nejake velke opodstatnenie. Napriklad prisavniky vraj potrebuju nejaky vytazok z dreva pre lepsiu kondiciu . Ked koren dobre vyvaris tak by nemal mat ziadne negativa pre ryby.
Obrázok používateľa
mysko
 
Príspevky: 31
Založený: 16 Mar 2003 11:24 am

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod mato » 05 Apr 2003 10:52 am

Vdaka za odpoved, medzitym som tam pridal preventin, a teraz je vsetko modre. Idem to prekopat od zaciatku.
Obrázok používateľa
mato
 
Príspevky: 41
Založený: 04 Apr 2003 15:00 pm
Bydlisko: BA

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod milan » 05 Apr 2003 20:43 pm

8) ja som dal raz koren do akvarka a uz to nechcem riskovat znova nechcem ta vobec odradzat odf toho , bola to moja chyba ,v akvaristyke tvrdily ze je prevareny tak som ho tam supol za 10 dni zacal vylucovat bieli slyz , vsedko odtoho zdoczhlo ked som ho vybral tak smrdel ako cpavok
takze radim dobre prevar aj ked budu tvrdit ze je prevareny a vyluhovany !!!!
potom bude oki
Obrázok používateľa
milan
 
Príspevky: 135
Založený: 30 Mar 2003 19:50 pm
Bydlisko: Stupava

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod mato » 06 Apr 2003 15:55 pm

Tak akvarko som prekopal, a ten koren ale smrdi aj po prevareni. Neviem ako sice smrdi cpavok, ale ten koren teda pachne poriadne. Radsej som ho vyhodil.
Zozeniem radsej nejaky iny. Takze pozor na "mangovnikovy koren"
asi moc vhodny nieje.
Obrázok používateľa
mato
 
Príspevky: 41
Založený: 04 Apr 2003 15:00 pm
Bydlisko: BA

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod Atilla » 07 Apr 2003 09:50 am

ja mam uz asi mesiac kokosovy orech v lavore :) asi 4-5x som ho prevaril ale v kuse este vypusta hnede spinky do vody som zvedavy ako dlho ho to bude este bavit :) to luhovanie ako robite ?
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod mysko » 07 Apr 2003 10:02 am

Kokosovy orech / ked sa rozdrti je z toho lignocel do teraria/ ti bude pustat dlhe roky. To ma v sebe tolko farby ze budes cakat riadne dlho
Obrázok používateľa
mysko
 
Príspevky: 31
Založený: 16 Mar 2003 11:24 am

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod Atilla » 07 Apr 2003 10:16 am

som este pomerne mlady tak este par mesiacov pockam :) ale videl som ho uz v par akvarkach mozno je na to nejaky figel :)
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod Lacik » 07 Apr 2003 10:20 am

Ja mam tiez v akvriu nejaky koren. No najprv som ho mal pomoreny vo velkom hrnci asi dva mesiace a pocas toho som ho asi tri razy vyvaril. Smrdiet asi nesmrdi ale uz ani nefarbi vodu, no na zaciatku to bolo hrozne. Keby som ho hned supol do akvaria, tak nevydim ani ryby. Hej a tie prisavky ho maju fakt rady, asi preto, ze je pod nim tma. :lol:
Lacik
 
Príspevky: 136
Obrázky: 31
Založený: 19 Mar 2003 12:33 pm

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod dlhy » 07 Apr 2003 10:53 am

Ja mám konkrétne koreň MOPANI a po dvoch prevareniach už vodu nefarbí a v pohode zdobí akvárko. Popisy na korene, aj keď stručné sú na stránke fy. Rataj. :P
http://www.rataj-spk.cz/monatze/navod/n ... korace.htm
skús pozrieť tam. Problém je hlavne pri vyváraní, nájsť vhodne veľkú nádobu. :? Hodne zdaru.
Obrázok používateľa
dlhy
 
Príspevky: 128
Založený: 01 Apr 2003 12:43 pm
Bydlisko: Nováky

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod azet » 07 Apr 2003 14:05 pm

:arrow: ad mato: nebol to nahodou koren z mangrovnika? lebo v zasade sa korene z mangrovnikov pouzivaju bezne a bez problemov a farbia menej ako rozne africke korene. ak bol z mangovnika, tak s tym skusenosti nemam. mangrovnik mam v akvarku uz asi 10 rokov, trochu zostihlel este v dobe ked som mal ancistrusov, ktore drevo okusovali.

:arrow: ad atilla: sorry za otazku, ale oskrabal si dokladne skrupinu nozom, tj vlakna a maksiu tmavu vrstvu? ja som takto pouzil nespocetne vela kokosovych skrupin a drzali aj vyse 5 rokov, takisto si na nom obcas pochutnavali ancistrusy. ak je oskrabany staci ho oplachnut a bez varenia ho mozes dat do vody, hned klesne na dno a mozes vyrabat skryse alebo ho obalit machom resp. ricciou atd....
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod milan » 07 Apr 2003 21:27 pm

8) hosi a vyvarate to v slanej vode ?
treba tam dat hrst soli a na maly plyn a dlho aspon tri hodiny
Obrázok používateľa
milan
 
Príspevky: 135
Založený: 30 Mar 2003 19:50 pm
Bydlisko: Stupava

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod l_laco » 08 Apr 2003 08:48 am

Ja mam momentalne v akvarku dve polovicky z kokosoveho orechu a je to v pohode aj bez prevarania. Od vianoc som ich susil na radiatore a asi pred mesiacom som ich len mierne kefou ocistil a oplachol vodou. Hned som ich potom svacol do akvarka a ziadny problem som nezbadal. Prisavniky sa na nich casto "pasu". S drevom je to horsie. Podobne ako niektory z vas , aj ja som kupil koren v chovaku, druh ale neviem, najskor som ho nechal vo vode v hrnci asi dva mesiace a potom som ho varil tri krat po dve hodiny. Vysledok: voda v akvarku po prvom dni bola uplne hneda, nedovidel som ani na zadnu stenu, koren asi po troch dnoch zacal smrdiet a tym aj cela voda, asi hnil. Tak ze skoncil v smetnom kosi. :cry: Ale pravdu povediac zvazujem nad kupou korena, ale mam vyhliadnuty jeden kus, v jednej predajni, ktory je tam uz asi rok v akvarku :idea: a majitel je s nim spokojny. Vodu nezafarbuje a ani nesmrdi. Len ukecat predavaca, aby mi ho predal. :wink:
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod Atilla » 08 Apr 2003 09:19 am

azet : neoskrabal lebo sa mi pacil taky chlpac :( dnes to oskrabem prevarim este raz a potom porozpravam zatial DIK
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod Martin » 08 Apr 2003 09:46 am

Ja som mal zakupene drevo v hypermarkete,ale velmi rychlo som si to rozmysel ked mi zacalo farbit vodu a vypustat bieli sliz.teraz uz viem ze pred tym nez ho dam do akvaria tak ho poriadne vyvarim.Pocul som ze prisavniky drevo potrebuju tak ho tam vrazim.Som zvedavi ako dopadnem
Obrázok používateľa
Martin
 
Príspevky: 128
Založený: 02 Apr 2003 22:13 pm
Bydlisko: Stupava

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod Mcmac » 08 Apr 2003 10:52 am

Ja som kupil tiez koren v akvaristike, vyvaral sa dokopy asi nejakych 10-12 hodin, pustil kopec farby a teraz je uz mesiac v akvarku a je to v pohode, nefarby a zatial som si nevsimol ziadne negativa. Sucasne som s korenom vyvaral aj kokosovy orech rozpoleny, bol uz asi skoro rok na regale, cize vysuseny bol riadne a vyzera to tiez celkom dobre a tiez nefarbi. :D
Obrázok používateľa
Mcmac
 
Príspevky: 10
Založený: 10 Mar 2003 12:43 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod mato » 08 Apr 2003 14:23 pm

:arrow: to azet ten koren je myslym mago, nie mangrovnik. Ale isty si niesom. To som kupil nahodou v baumaxe, a tam maju myslym napis mango. Varil som ho v slanej vode asi 4 hodiny, a po 2 dnoch v akvarku zacal smrdiet. A to poriadne. Bol to nejaky smeid.
Obrázok používateľa
mato
 
Príspevky: 41
Založený: 04 Apr 2003 15:00 pm
Bydlisko: BA

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod dlhy » 08 Apr 2003 14:48 pm

No na drevo by som si dal pozor, aby som nekúpil nejaké nazbierané v lese. Radšej kvalitne a viackrát prevar nejaký africký koreň, ja som môj (MOPANI) asi štyri alebo päť krát, a teraz je v pohode :).
Obrázok používateľa
dlhy
 
Príspevky: 128
Založený: 01 Apr 2003 12:43 pm
Bydlisko: Nováky

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod minky » 08 Apr 2003 20:43 pm

Ja som tiez kupoval drevo v Baumaxe. Vyvaril som ho dobre a je stale v pohode. Ziadny zapach ani nic podobne. :)
Obrázok používateľa
minky
 
Príspevky: 90
Obrázky: 3
Založený: 08 Júl 2002 10:21 am
Bydlisko: Prievidza

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod mato » 08 Apr 2003 23:10 pm

v tom baumaxe tam teraz toho maju kopec, a v akcii. Ja som zobral velky, a v tom moze byt problem. Ale aj tak, ktovie odkial to baumax ma, kupis 10, a moze to byt OK a 11sty otravi cele akvarko
Obrázok používateľa
mato
 
Príspevky: 41
Založený: 04 Apr 2003 15:00 pm
Bydlisko: BA

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod jacik » 10 Apr 2003 14:45 pm

ja som kupil mopani v bratislave na sancovej ulici. vyvaril som ho v slanej vode (1 lyzicka soli) asi 30min. trochu farbil vodu. ale ziadne hnitie ani nic podobne. mam ho 1 rok. zrejme sa oplati kupovat tie africke dreva (300sk).

kokos upravujem tak, ze uplne vyrezem biele jadro, osucham a opilujem vonkajsie 'chlpky' a vyvarim na 30min v slanej vode. to staci. ziadne hnitie smo zatial nepozoroval a to ho uz mam vyse pol roka. dolezite je poriadne ho osuchat, opilovat a ocistit.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod milan » 11 Apr 2003 15:20 pm

ani by ma nenapadlo ze tema o koreni bude taka vasniva :-)
najlepsia rada je kupujte korene s akvaristyki ktore tam maju v akvarku ZABEHNUTE a mate istotu a nie na nahodu napr v. Simbioze v Karlovke take maju a predaju ho vam aj s akvarka !
Obrázok používateľa
milan
 
Príspevky: 135
Založený: 30 Mar 2003 19:50 pm
Bydlisko: Stupava

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod fero » 14 Apr 2003 08:04 am

Prave pred niekolkymi dnami som si precital tento clanok. Mozno pomoze, no ja som tento postup nevyskusal, takze neviem.

str.265, Velka kniha o kavariu, ako postavit, zriadit a udrziavat akvarium. PERFEKT 1997.

Osetrenie dreva pred vlozenim do akvaria:Cielom osetrenia je:
1 - odstranit vsetky zive zlozky, ktore sme zobrali z prirody, pri dreve hlavne bakterie, hubky a ine nevhodne zive organizmy
2 - ulahcit prienik vody, ktora drevo zatazi
3 - vyluhovat vacsinu kyslych a sfarbujucich latok.

Drevo najprv vykefujeme a ptom ho namocime na 48 hodin do dezinfekcneho roztoku:
- bud do roztoku chloranu sodneho (1ml/4 litre vody)
- alebo do roztoku modrej skalice (1g/l)
Potom drevo varit, pricom niekolkokrat vymenime vodu, ta sa sfarbuje, co je dokazom vyplavovanie kyselin. Aby sme osetrenie este zlepsili, mozeme ho nechat jeden alebo dva tyzdne ponorene, kym nenasiakne vodou. Zvacsa ani to nestaci a drevo stale plava, preto ho musime v akvariu zaklinit kamenmi. Pripadne mozeme na spodok konara silikonovou nitou priviazat male kamienky a toto zatazenie skryt v substrate.
Obrázok používateľa
fero
 
Príspevky: 196
Obrázky: 25
Založený: 09 Apr 2003 13:04 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Drevá - samorasty v akvariu

Odoslaťod Atilla » 14 Apr 2003 10:49 am

vcera som bol v 'baumakse' (smer na pristavny most z mesta do petrzalky) maju (mali) tam korene male 150 velke 300. 1-en som si kupil celkom dobry vyber (preto to aj pisem)
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.