Externý biofilter



Oznámenia / Novinky / Články / Informácie

Externý biofilter

Odoslaťod MOD » 13 Nov 2009 22:25 pm

»» Pridaný nový článok - Matúš - pomaly tečúci externý biofilter

V článku mimo iného nájdete:
"Osobne ma najviac inšpirovali nespočetné informácie o princípoch biologickej filtrácie na nete a samozrejme finančná stránka veci. Išlo mi o to, vytvoriť filter, ktorý bude v prvom rade bezpečný, jednoduchý, čo sa týka zhotovenia a údržby a zároveň bude plniť svoju funkciu. Vzhľadom na moje požiadavky som sa už na začiatku rozhodol pre pomaly tečúci externý biofilter (rozhodnutie padlo hlavne po preštudovaní článkov 1 - 2 ), a )
Samotná konštrukcia filtra nie je ničím novým a preto sa v tomto článku zameriam skôr na základné princípy celého procesu a praktické rady, ktoré určite pomôžu každému, kto si chce biofilter zhotoviť sám.
Materiál: sklo - je vhodné hrúbky 4-6 mm (podľa veľkosti filtra)
molitan
akvarijný silikón
hadičky, redukcie na výtokovú časť čerpadla
samozrejme nejaké čerpadlo, v našom prípade úplne postačí to najmenšie s malým výkonom.
Čo sa týka skla, tak niektorých sklenárstvach majú tzv. II. triedu - je tam výrazný cenový rozdiel a sem tam nejaký škrabanec na ext. filtri predsa nevadí. Z hľadiska bezpečnosti si myslím, že tiež nie je dôvod na nejaké starosti, pretože samotný filter je veľmi kompaktná konštrukcia, spevnená najmä priečkami medzi jednotlivými komorami.
Najlepšie a najbezpečnejšie umiestnenie filtra je vedľa akvária prípadne za ním. V tomto prípade sa aj ľahšie nastavuje pomalá filtrácia, čiže prietok filtrom. Podmienkou je aby bol filter rovnako vysoký ako akvárium, alebo presne povedané, aby lícoval vrch akvária a filtra (čiže môže byť aj menší, ale treba ho podložiť). Aby sa mohol filter pohodlne čistiť doporučujem komory dostatočne široké - zhruba asi 8 cm (aby sa tam zmestila ruka). Ak budú užšie, môžeme použiť na čistenie novú kefu na fľaše. Ako som uviedol vyššie, samotná konštrukcia nie je ničím novým - klasická kaskáda s prepážkami.
Zastavil by som sa pri prvej komore, pretože je najdôležitejšia. Najvýhodnejšie je, aby mala uzavreté dno, tzn., aby pritekajúca voda z nej pretekala do druhej komory vrchom. Na jej dne sa tým pádom nahromadí pevný, hrubý odpad, ktorý pohodlne poodsávame a molitan vyžmýkame. Molitan v tejto komore by mal byť hrubší, aby prepúšťal nitrifikačné baktérie ďalej a aby sa dal dobre vypláchnuť. Veľmi dôležitá je výška prvej prepážky. Ak použijeme prívodnú hadicu z akvária dostatočne hrubú (vnútorný priemer aspoň 1,2 cm), stačí jej výška o 2,5-3 cm nižšie ako je hladina vody v akváriu a zároveň si vytvoríme určitú rezervu ak by sme chceli zvýšiť prietok. Tenká prítoková hadica nezaručí dostatočný prítok vody na filtráciu pri uvedenom rozdiele hladín. Zvolil by som silikónovú hadicu, ľahko sa ohýba a čistí.
Obrázok
Ďalšou podmienkou je samozrejme pomalý prietok celým.."
MOD
globalny oznam
globalny oznam
 
Príspevky: 67
Založený: 09 Nov 2009 20:48 pm

Reklama

Naspäť na Oznámenia / Články

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.