Filter a nasmerovanie vytoku



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Filter a nasmerovanie vytoku

Odoslaťod remus1 » 17 Nov 2009 19:47 pm

Zdravim, chystam sa v akva prerobit, resp. dokupit, kupit novu filtraciu. Urcite by som ju chcel internu.
Momentalne tam je Eheim Aquaball ten stredny, ale asi dokupim upgrade kit, ze sa tam vojde viac filtracnej hmoty.

Moja otazka ale znie, ze kolko krat za hodinu by mala voda prejst cez filter ? Konkretne mam 60ku, vody nech je 55 50 vzhladom na strk, Cize aky prietok by mal mat filter.

A za druhe. Ako to nasmerovat ? Zatial vzdy ked som dal aj tesne pod hladinou aby ustil, tak mi to tak mavalo so stonkovymi rastlinami ze bud ich vytrhlo, alebo otrhalo listy a potom rastliny odisli, cize mam tam len anubiasy 2 a machovu gulu, cize otras. Zadna valisneria, nieco na pozadie. Mozem tam dokupit rampu aby voda padala zhora, ale cital som niekde, ze to potom moc vybija CO2 z vody a rastlinam sa nedari.

Dovzduchovanie - vacsina filrov mava taku trubicku, ze ked tade leti voda, stiahne to so sebou aj vzduch a tym padom lietaju bublinky do akva ako pri kompresore. Pouzivat ci nie ?

Za 3 - nejaky odporucany bakterialny zaklad ? Nejaka vodicka, co nalejem pri starte na spongiu ?

Nemozem ist uplne od zakladov a nechat 4 tyzdne zaabehnut, bo mam zvysok starych ryb {3 prisavniky, gurama, panciernik, 4zubce {nie som isty ci sa to nevola inak},....
Obrázok používateľa
remus1
 
Príspevky: 82
Obrázky: 15
Založený: 16 Jún 2007 20:59 pm

Reklama

Re: Filter a nasmerovanie vytoku

Odoslaťod bito » 26 Nov 2009 22:36 pm

cau tento problem som mal aj ja mal som interny filter vsetko som zazival ako ty rastliny a ja som mal este ten problem ze mensie ryby mi to sot metalo -prud vody ja mam 160 l akva a mal som filter elite jet-flo 150 ale vobec sa mi to nepacilo .tak som sa nahneval pred dvomi dnali som nastivil akva a poradil sa -kupil som si externy filter AquaClear 50 a je to omnoho lepsie a dopadajuca voda este aj okyslicuje-toto je moja skusenost .ps ma jednu nevihodu castejsie ho treba cistit ale problemi so silnym prudom som vyriesil.cau
Obrázok používateľa
bito
 
Príspevky: 77
Založený: 30 Okt 2009 12:15 pm
Bydlisko: šenkvice

Re: Filter a nasmerovanie vytoku

Odoslaťod tigrik321 » 26 Nov 2009 22:49 pm

1.ja ho mam takto a nevytrhava nic trosku akurat odhrnie piesok vzadu....

2.na kazdom mas napisany na kolko je litrov a za kolko prefiltruje nadrz...

3.mas tam aktivne uhlie nic netreba kvapat nikde...
Prílohy
261120091104.jpg
Obrázok používateľa
tigrik321
 
Príspevky: 375
Obrázky: 12
Založený: 09 Aug 2009 12:35 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: Filter a nasmerovanie vytoku

Odoslaťod tigrik321 » 26 Nov 2009 22:50 pm

hladina...
Prílohy
261120091105.jpg
Obrázok používateľa
tigrik321
 
Príspevky: 375
Obrázky: 12
Založený: 09 Aug 2009 12:35 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: Filter a nasmerovanie vytoku

Odoslaťod eminence » 26 Nov 2009 23:34 pm

Moja otazka ale znie, ze kolko krat za hodinu by mala voda prejst cez filter ? Konkretne mam 60ku, vody nech je 55 50 vzhladom na strk, Cize aky prietok by mal mat filter.
-- nenapisal si kolko tam mas ryb. v podstate tazko povedat aky prietok by mal mat. pri filtroch je sice pisany prietok, ale to je len informativne a je pocitany bez medii.

A za druhe. Ako to nasmerovat ? Zatial vzdy ked som dal aj tesne pod hladinou aby ustil, tak mi to tak mavalo so stonkovymi rastlinami ze bud ich vytrhlo, alebo otrhalo listy a potom rastliny odisli, cize mam tam len anubiasy 2 a machovu gulu, cize otras. Zadna valisneria, nieco na pozadie. Mozem tam dokupit rampu aby voda padala zhora, ale cital som niekde, ze to potom moc vybija CO2 z vody a rastlinam sa nedari.
--- ked chces mat rastliny, jednoznacne rozstrekovaciu rampu, umiestnenu pod hladinou

Dovzduchovanie - vacsina filrov mava taku trubicku, ze ked tade leti voda, stiahne to so sebou aj vzduch a tym padom lietaju bublinky do akva ako pri kompresore. Pouzivat ci nie ?
--- netreba, pokial nemas prerybnene akva a mas dostatok rastlin

Za 3 - nejaky odporucany bakterialny zaklad ? Nejaka vodicka, co nalejem pri starte na spongiu ?
--- ziadny, nejaka zazracna vodicka coby urychlila proces nie je

Nemozem ist uplne od zakladov a nechat 4 tyzdne zaabehnut, bo mam zvysok starych ryb {3 prisavniky, gurama, panciernik, 4zubce {nie som isty ci sa o nevola inak},....
--- nemusis zabiehat 4 tyzdne, ak mas vodu z povodneho akva, tak si ju nechaj, a pouzi ju. trochu to pomoze.
eminence
 
Príspevky: 272
Obrázky: 14
Založený: 29 Máj 2009 19:44 pm

Re: Filter a nasmerovanie vytoku

Odoslaťod martin_s » 26 Nov 2009 23:48 pm

kacenka.pa napísal:2.na kazdom mas napisany na kolko je litrov a za kolko prefiltruje nadrz...
Ako uz bolo napisane, to co je napisane je iba informacne. Realny prietok je vsak odlisny a casom sa postupne znizuje, kedze filtracne media a aj samotny rotor sa zanasaju.
kacenka.pa napísal:3.mas tam aktivne uhlie nic netreba kvapat nikde...
Hmm... aktivne uhlie neurychli zabiehanie. Aktivne uhlie je iba adsorbent, takze jedine co ti spravi je ze odcerpa latky z vody (nie len toxicke, on to akosi nerozlisi ani ked mu dohovoris). Avsak ani jeho adsorpcna kapacita nie je neobmedzena. Casom (cca 3 tyzdne, zavisi od mnozstva adsorbenta a adsorbovanej latky) sa vycerpa a je nutne ho vymenit alebo recyklovat. Tak ci tak, aktivne uhlie ma vyznam v podstate iba pri pouziti lieciv na ich odstranenie.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Filter a nasmerovanie vytoku

Odoslaťod tigrik321 » 27 Nov 2009 00:10 am

jj ale kazdy ma pisane od kolko litrov do kolko... asi ujovia co ho vyrobili sa tomu rozumeju.....a kedze ja mam 135l akvarko a filter od 100 do 180 ma na krabici tak myslim ze je to ok.....aj ked sa my zda ze som mohla pouzit slabsi....takze myslim ze aj prietok bude v norme a neodlisi sa az tak rapidne.....ci myslis ze ano???...ked myslim vetsiu litraz ktoru by mal podla vyrobcu filter zvladnut.....

jj kolega pred tebou to napisal tak ako som to myslela ze netreba ziadne vodicky na spongiu - zabehnut akva pisane dost na fore/netreba rozoberat/.....
Obrázok používateľa
tigrik321
 
Príspevky: 375
Obrázky: 12
Založený: 09 Aug 2009 12:35 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: Filter a nasmerovanie vytoku

Odoslaťod martin_s » 27 Nov 2009 00:48 am

kacenka.pa napísal:jj ale kazdy ma pisane od kolko litrov do kolko... asi ujovia co ho vyrobili sa tomu rozumeju.....a kedze ja mam 135l akvarko a filter od 100 do 180 ma na krabici tak myslim ze je to ok.....aj ked sa my zda ze som mohla pouzit slabsi....takze myslim ze aj prietok bude v norme a neodlisi sa az tak rapidne.....ci myslis ze ano???...ked myslim vetsiu litraz ktoru by mal podla vyrobcu filter zvladnut....
Jedna vec je co je napisane a druha vec je co je postacujuce. Zavisi od konkretneho vyrobku. Niektore filtre maju napisane povedzme ze su od 20 do 50l ale prud vody je na take male akva priliz silny, takze sa da pouzit aj na väcsie, avsak filtracna napln moze byt tak mala ze nepostacuje ani na to 20l. S tymto sa mozes stretnut najmä pri vnutornych filtroch. Napr. AquaEl fan mikro ma napisane ze je od 3-50l (chcel by som ho vidiet v 3l akva :D) ale jeho napln z neho robi iba parodiu na filter. Hlavica je ale dost silna, takze ak mu urobis upravu a hlavicu nasadis na dostatocnu molitanovu kocku tak ho kludne mozes dat do 80l akva.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Filter a nasmerovanie vytoku

Odoslaťod Giftzahn » 27 Nov 2009 08:37 am

@remus1: njn, idealny pripad "prevalcovania vody cez filter" 5 -10 x za hodinu, samozrejme ze uvadzane hodnoty prietoku vyrobcom su hodnoty bez "zataze" cize bez medii ... pri kvalitnych filtroch napr. EHEIM, Fluval mozes ratat ze realny prietok bude max. 70% z uvadzaneho prietoku vyrobcom ... ale pravdou je skor ze ten prietok kolise medzi od 50% - max.70% vyrobcom udavaneho prietoku ...

@kacenka.pa : njn, co sa tyka ujov ktori filtrik vyrobili ... jj, urcite sa ujovia kadecomu rozumeju o tom pochyb nie je ... ale v prvom rade najviacej sa rozumeju tomu ako tebe vytiahnut peniaze z vrecka :twisted: teda sudiac podla toho co si si do akva kupila :twisted:

@remus1: hmm, upgrade EHEIM Aquaballu ... :lol: jj, si ziada urcite upgrade ( eee, WTF upgrade kit ... preboha co chces na tom Aquaballe upgradovat co by stalo za upgrade? sup do kosa s nim to je ten spravny upgrade ) kup si nejaky poriadny filter z rady EHEIM Classic, EHEIM Ecco Pro alebo Fluval 105 ... osobne som v 60L pouzival Fluval 105 a bol som spokojny aj ked Fluval 205 by tiez zla volba pre 60L nebola .... :lol:

cize mozes este dlhsie meditovat nad nesmrtelnostou chrusta .... pripadne sa snazit opatovne vymysliet koleso .... bud si kupis riadny filter t.j. externy - EHEIM, FLUVAL alebo budes "suplikantit", "fusovat" a spekulovat nad vylepsenim nejakeho interneho filtru za 10,- EUR
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Filter a nasmerovanie vytoku

Odoslaťod tigrik321 » 27 Nov 2009 09:42 am

@kacenka.pa : njn, co sa tyka ujov ktori filtrik vyrobili ... jj, urcite sa ujovia kadecomu rozumeju o tom pochyb nie je ... ale v prvom rade najviacej sa rozumeju tomu ako tebe vytiahnut peniaze z vrecka :twisted: teda sudiac podla toho co si si do akva kupila :twisted:

no to mi je jasne......ale preco podla toho co som si kupila co je na mojom filtri zle???inak stal 12 eur a je to HAILEA.

mimochodom som s nim spokojna.......a neny som ochotna do akvaria co ma uz stalo minimalne 200eur davat filter za neviem kolko ,......
Obrázok používateľa
tigrik321
 
Príspevky: 375
Obrázky: 12
Založený: 09 Aug 2009 12:35 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: Filter a nasmerovanie vytoku

Odoslaťod Gogi » 27 Nov 2009 09:58 am

filtre maju 2 najpodstatnejsie parametre(nie len prietok) :
- prietok
- objem filtracnej hmoty

osobnu skusenost mam iba s par vnut. filtrami a ohodnotil by som to tak ze prietok maju sice zaujimavy ale vsetky trpia uzkym hrdlom(co sposobuje velmi rychly prud vody), s tymto som mal vzdy problem, naproti tomu objem filtracnej hmoty je zalostny vzhladom k prietoku(no veviem ci mal niektory z tych filtrov viac ako 1/4 litra filtracnej peny)
Obrázok používateľa
Gogi
 
Príspevky: 204
Obrázky: 46
Založený: 28 Júl 2009 16:30 pm
Bydlisko: TT

Re: Filter a nasmerovanie vytoku

Odoslaťod Michal Riša » 27 Nov 2009 11:39 am

kacenka.pa napísal:@kacenka.pa : ale preco podla toho co som si kupila co je na mojom filtri zle???inak stal 12 eur a je to HAILEA.


Ja mam ten isty vnutorny filter, ale ked som videl ten prietok (380l/h) a tu malu filtracnu hmotu, jednoducho som kupil 2l biomolitanu, rozzeravenym drotom som donho vyrezal stvorec a nasadil telo filtra a bolo to omnoho lepsie, prietok to stiahlo na cca 200l/h a biofiltracia mohla zacat :wink:
P.S. dnes hlava tohto filtra sluzi ako cerpadlo na prietocnom hand-made externom filtri a prietok si regulujem otocnym kohutom s redukciami na hadicu :) Predsa len, EXTERNY FILTER JE EXTERNY FILTER :D
Michal Riša
 
Príspevky: 45
Obrázky: 27
Založený: 09 Okt 2009 17:16 pm
Bydlisko: Považská Bystrica

Re: Filter a nasmerovanie vytoku

Odoslaťod matus » 27 Nov 2009 23:20 pm

presne tak misko - to co si urobil je najjednoduchsi a najlacnejsi upgrade vnutorneho filtra,
lepsi snad uz je , len ked tu cerpaciu hlavicu pouzijes v nejakom externom filtri
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Re: Filter a nasmerovanie vytoku

Odoslaťod Michal Riša » 28 Nov 2009 21:07 pm

vsak presne to som urobil, cerpacia hlava je dnes v externom prietokovom filtri : )
Obrázok
Michal Riša
 
Príspevky: 45
Obrázky: 27
Založený: 09 Okt 2009 17:16 pm
Bydlisko: Považská Bystrica

Re: Filter a nasmerovanie vytoku

Odoslaťod jankoo » 13 Dec 2009 00:07 am

Moja otázka znie. Mám 140 litrové akvárium filter aquaEL fan 2 slúži na akva 100 až 150 litrov.je na ňom nastavovacie koliesko na prietok.

1: ako má byť nastavené?lebo nechcem aby išlo naplno keď nemusí. inak podľa sily prúdu vody nasáva aj vzduch. pri menšom prúde vody je aj menej nasávaný vzduch do vody (ako zistím že majú ryby dosť vzduchu?)

2: je na ňom pri výstupe vody taký nástavec na vypúšťanie vody do strán a je pri vrchu filtra .V akej výške má byť od hladiny ten výstup na vodu ponorený?
Obrázok používateľa
jankoo
 
Príspevky: 330
Obrázky: 16
Založený: 03 Dec 2009 00:53 am
Bydlisko: Dubovec

Re: Filter a nasmerovanie vytoku

Odoslaťod martin_s » 13 Dec 2009 00:12 am

Nastaveny ma byt tak aby ryby neoplieskalo o protilahle sklo ked sa k nemu priblizia. Je dobre ak ten vytok otocis k najblizsiemu sklu. Postupnym zanasanim filtra sa ti bude znizovat prietok, takze ho postupne mozes tym zosilit. Voda sa ti prevzdusnuje aj tym ze sa viri prudenim vody. Skusal si nejake informacie aj hladat?
Vystup na vodu ma byt pod hladinou.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Filter a nasmerovanie vytoku

Odoslaťod Minymiky » 25 Dec 2009 03:35 am

no ja mam tiez taky problem mam filter FANfilter mini a je do 60 litorveho akva.. ale molitan vnutry .. ak sa to tak da nazvat je orpoti mojmu staremu foltru co som mal v mensom akve o dost inaksi -... ma omnoho vacsie dierky v sbe a je taky pevnejsi .. ten stry bol neico ako realny molitan.. tak sa bojim aby som si nemusle vyrobit vlastny donho molitan .. nema niekdo skusenosti s tymto filtrom ?
Minymiky
 
Príspevky: 42
Založený: 04 Jan 2009 13:40 pm

Re: Filter a nasmerovanie vytoku

Odoslaťod kostros » 25 Dec 2009 12:30 pm

Minymiky napísal:no ja mam tiez taky problem mam filter FANfilter mini a je do 60 litorveho akva.. ale molitan vnutry .. ak sa to tak da nazvat je orpoti mojmu staremu foltru co som mal v mensom akve o dost inaksi -... ma omnoho vacsie dierky v sbe a je taky pevnejsi .. ten stry bol neico ako realny molitan.. tak sa bojim aby som si nemusle vyrobit vlastny donho molitan .. nema niekdo skusenosti s tymto filtrom ?



on sa casom zanesie a tie dieri sa zmensia.a bude fungovat tak ako ma.no predpokladam ze ta vlozka neni vacsia ako tie klasicke molitani z filtrou na kamienok vsak?a mne bol jeden taky kamienkovy filter v mojom 80lmalo tak som tam dal tej dvojity a voda bola pekna cista aj rybam sa darilo.no neviem co mas ty ci by sa tom dala dat vacsia pena bez toho spodne krytu.myslim tym na tu cerpaciu hlavicu da vacsi molitan.ale pokial sa ti nezanasa akvarium tak to neries,ked sa zanesie ho vyplachni vo vode co si mal v akvariu,daj si to trebarz do kybla a tak.
kostros
 
Príspevky: 138
Obrázky: 13
Založený: 07 Apr 2006 09:55 am


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.