Gupky a mečúň



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Gupky a mečúň

Odoslaťod KRAB-icka » 13 Okt 2011 14:32 pm

Ahojte, mám taký problém. Založila som si prvé akvárium v živote s domnienkou, že to nebude také zložité. Ale je. Akvárium je malinké 30x20cm. Na spodu mám akvarijný piesok, dekoratívne kamienky a rastlinky - anubias barteri a pogostemon helferi ( začali mi hnednúť na ňom konce lístkov a neviem čo s tým mám robiť ). Rybyčky mám mečúňa, prísavníka, a dvoch samcov Gupka. Jeden z nich, niekedy aj obaja sú pri dne a aj 3 hodiny nič nerobia. Mečúň sa mi schováva za rastlinky a prísavník je ok...proste si behá po skle. Neviem ale či je tá (ne)aktivita gupiek normálna. Krmivo majú Tropica basic čo nám poradil predavač, vo vode je namiešaný sera aquatan na odstránenie chlóru a filter mám Dennerle Nano eckfilter. Viete mi poradiť čo majú rybky zle? Alebo čo môžem pre ne urobiť lepšie? - okrem toho že tým samčekom donesiem nejaké samičky- to sa chystám. A hlavne aj prečo mi tá papraďka pogostemon hnedne... :(
KRAB-icka
 
Príspevky: 4
Založený: 13 Okt 2011 14:03 pm

Reklama

Re: Gupky a mečúň

Odoslaťod KRAB-icka » 13 Okt 2011 14:33 pm

+ teplotu vody majú 24°C...
KRAB-icka
 
Príspevky: 4
Založený: 13 Okt 2011 14:03 pm

Re: Gupky a mečúň

Odoslaťod astro » 13 Okt 2011 14:36 pm

kedy si založila akvárko? kedy si tam dala rybičky? ako máš "zasadený" anubias, má rhizom v štrku alebo len korienky? ako často kŕmiš? koľko? ako sa staráš o akvárium - vymieňaš vodu? ako často? koľko? aké osvetlenie máš na akváriu? .....
a na záver: po tom ako si sa prihlásila a súhlasila s Pravidlami diskusie prečítala si si ich?: clanky/pravidla_diskusie.php
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Gupky a mečúň

Odoslaťod astro » 13 Okt 2011 14:43 pm

Pogostemon helferi - nemá speciální požadavky na kvalitu vody a údržbu, ale není vhodný do všech akvárií. Jeho místo je v nádržích rostlinných akvaristů a z toho plynou i jeho nároky na pěstování. Dobře roste v nádržích s intenzivním osvětlením, přidáváním CO2 a dodáváním potřebných živin. Nemá rád zástin rostlinami nebo umístění v temných koutech. Sice dokáže přežívat v zástinu přerůstajících stonkovek, ale jeho lodyhy se protahují, listy odpadávají a tak ztrácí na své dekorativnosti. Stejně jako nedostatek světla nemá rád zarůstání jinými rostlinami jako např. růst v koberci eleocharisu. Často se prodává v emerzní formě, která vypadá naprosto odlišně a spíše než submerznímu pogostemonu se podobá spíše bazalce. Po zasazení pod vodu se tyto emerzní rostliny téměř celé rozpadnou a těsně u substátu začnou rašit nové, již submerzní lístky a lodyhy. Mnoho takových rostlin se neujme.
zdroj: rybicky.net
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Gupky a mečúň

Odoslaťod KRAB-icka » 13 Okt 2011 14:54 pm

Akvárium bolo založené 7.10. cez deň, osadené boli aj rastlinky. Predavačka nám povedala, že im netreba veľa svetla, že majú rady šero. Rybyčky som tam dala 11.10, tiež sme sa pýtali či už budú môcť byť v novom akváriu. Dávali sme ich tam pomaly, najprv v sáčku, že nech si zvyknú na teplotu a po asi 10-12 minútach sme ich vypustili aj s tou vodou. Začali si plávať, hore dolu, vyzerali ok. Anubias na radu predavačky sme priviazali nitkou o kamienok a tak osadili do toho štrku. Tú druhú- papraďku tá je proste na dne jemne pod tým štrkom ale korienky jej je vidieť. No proste sme to urobili ako nám ukazovala predavačka. Takže tak. Kŕmim ich 2x za deň, koľko ja neviem tak proste že sa na ne pozerám ako papajú ale asi dávam veľa lebo cca 40% padá na dno a nezjedia to. Dnes je vlastne 3-tí deň čo ich mám. Vodu som im menila teraz dnes prvý krát. Asi toľko že som odobrala 60% a doplnila. Ako som to spravila Gupky vybehli hore a aj Mečúň začal plávať. Pravidlá som si prečítala- urobila som snáď niečo proti nim?
KRAB-icka
 
Príspevky: 4
Založený: 13 Okt 2011 14:03 pm

Re: Gupky a mečúň

Odoslaťod astro » 13 Okt 2011 15:15 pm

Akvárko si nezabehla, použi vyhľadávanie a hľadaj heslá ako "zábeh, zabehnutie, kolobeh dusíka, založenie/zakladanie akvária a pod...." ryby sa do akvárka nedávajú hneď ale až po zabehnutí akvárka, inak väčšinou nasleduje :dead: :dead: :dead: a veľké sklamanie z akvaristiky. zázračné vodičky nikdy nenahradia plnohodnotne regulérny zábeh. kŕmiš veľa, krmivo by nemalo spadnúť na zem. čo popadá a ryby nezožerú musíš odsať, nemáš žiadnych urpatovačov, ktorí by sa o to postarali - slimáky, krevety. pri hľadaní môžeš skúsiť aj heslá ako výmena vody a pod. skús hľadať odpovede tu na fóre, trošku sa posnaž
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Gupky a mečúň

Odoslaťod KRAB-icka » 13 Okt 2011 15:18 pm

Dala som spoľah na tých predavačov, dve hodiny sme vyberali správne veci, radili sme sa :( ... povedali že tie 4 dni 4-5 dní bude stačiť a rybky tam môžme dať... Sú krásne, majú neuveriteľné farby...strašne by ma mrzelo keby mi zomreli...ok idem hľadať viac. Ďakujem...
KRAB-icka
 
Príspevky: 4
Založený: 13 Okt 2011 14:03 pm

Re: Gupky a mečúň

Odoslaťod MAXO.SK » 13 Okt 2011 17:26 pm

Neboj rastliny sa spamätajú, aj ja som spravil tie isté chyby a teraz po 2 mesiacoch sú krásne ale postupne sa naučiš. Hlavne študuj fórum a všetko sa dozvieš.
Obrázok používateľa
MAXO.SK
 
Príspevky: 172
Obrázky: 10
Založený: 04 Sep 2011 18:28 pm
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Gupky a mečúň

Odoslaťod dedojozef » 13 Okt 2011 20:49 pm

Ahoj.
Dočítal som sa len dva rozmery 30x20cm. No nech je aj napr. 30 vysoké stále je to iba čistých 18 litrov. Mečúň, prísavník, dve gupky samce a ešte plánuješ samičky. No neviem neviem. Nieje to trochu veľa? Mečúň a aj prísavník (Ancistrus) dokážu pekne podrásť. Píšeš, že po výmene vody sa rozplávali - asi mali radosť z kyslíku vo vode. A ak k tomu pridám 2x denne kŕmenie a ten nepodarený (žiadny) zábeh akva, výsledok na seba nenechá dlho čakať :dead:.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Gupky a mečúň

Odoslaťod dedojozef » 13 Okt 2011 20:54 pm

Prepáč, zabudol som poradiť ja nevychovanec :).
Rybky skús vrátiť tej milej pani predavačke a skús to znovu a bez rýb so zábehom :wink: . Ak to budeš skúšať naprávať a vymýšlať dopracuješ sa k rôznym riasam a potom to už bude naozaj na dlhé lakte.
Držím palce.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Gupky a mečúň

Odoslaťod martin_s » 13 Okt 2011 21:35 pm

Kedze si dala iba 2 rozmey, tak predpokladam ze to bude dlzka a vyska akva, pricom sirka bude tiez 20cm (standardne rozmery akva - 30*20*20), ale to je len dohad. To by bolo 12l (teda ani nie optimistickych 18l ako pisal dedojozef). Tak ci onak - mecune a ani prisavnik do takeho akva nepatri, o gupkach by sa dalo polemizovat. To by si ale zistila keby si si o akvaristike a o vybranych rybach nieco nastudovala VOPRED a nie sa zaujimala az ked sa ti zdal nejaky problem. Ani keby ti predavac poradil dobre (co sa v tomto pripade nestalo) tak by asi nemal cas ti za kratku dobu vysvetlit vsetko potrebne.
Cize ako bolo uz napisane - minimalne mecune a prisavnika prec, ziadne ryby nepridavat kym sa akva nezabehne (co je to zabeh si najdes aj tu vo fore) a hlavne CITAT, CITAT, CITAT... A samozrejme pouzivat search.php
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.