halogenidová výbojka HSI-TD AquaArc



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

halogenidová výbojka HSI-TD AquaArc

Odoslaťod zvonec » 25 Feb 2008 13:42 pm

zdravím,
má niekto skúsenosti s halogenidovou výbojkou HSI-TD AquaArc?
nasiel som ju na webe na osvetlovanie sladkovodnych a morskych akvarii za 1228 Sk/ks + DPH a cena reflektoru 2520 Sk/ks na 2500 l akvarium s 80 cm vodnym stlpcom mi to vychadza este lacnejsie ako prevedenie s T5 a uspora energie pri prevadzke je tiez v jej prospech
zvonec
 
Príspevky: 54
Založený: 05 Feb 2008 15:35 pm

Reklama

Odoslaťod majko » 25 Feb 2008 14:10 pm

Z coho vychadzas pri uspore energie ?
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod zvonec » 25 Feb 2008 14:25 pm

mam ponuku na T5 rampu 2x80W - 4 ks = 640 W spotreba
pri výbojke 3x150 W = 450 W spotrebapri cca rovnakom vykone
zvonec
 
Príspevky: 54
Založený: 05 Feb 2008 15:35 pm

Odoslaťod Norman » 25 Feb 2008 15:00 pm

Zaujal ma ten "rovnaky" vykon. Co s cim porovnavas ?
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod majko » 25 Feb 2008 15:32 pm

No ja vidim tieto udaje
HSI-TD AquaArc 150W 9000lm = 60lm/W
T5 80W 6150lm = 76lm/W

Takze pokial ide o ucinost tak T5 ju ma o 26% vyssiu. To znamena pri rovnakom svetelnom toku spotrebuje T5 o 26% menej energie...
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod Mariok » 25 Feb 2008 17:06 pm

Všetky porovnania pokrivkávajú! Svetelný tok je hodnota vyslielaná do celého priestoru, Majko dokážeš spraviť na trubicu reflektor odrážajúci celý svetelný tok rovnako, ako je to pri reflektore k tej HSI ??? Myslím, že nie. Spôsob osvetlenia je trubicou úplne iný, takže je tu ďalšia otázka, či chceš pravidelnejšie (a slabšie) osvetlenie, alebo koncentrovanejšie a silnejšie. Preto takéto jednoduché porovnávanie pokrivkáva... S účinnostou premeny el. príkonu na svetlo máš samozrejme pravdu.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod majko » 25 Feb 2008 19:57 pm

Mariok o tomto je tu cela tema :D. Ale skus mi prosim vysvetlit preco je reflektor na HQI ucinejsi ako na T5.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod Mariok » 25 Feb 2008 21:36 pm

Prepáč, ale neviem o čo ti vlastne ide? Zjednodušene je HQI bodový zdroj, T5 lineárny. Čo chceš porovnávať na reflektoroch? Bodovým zdrojom (s reflektorom) dosiahneš vyššiu hodnotu osvetlenia v určitej vzdialenosti od zdroja, zatiaľ čo lineárnym zdrojom (s reflektorom z rovnakého materiálu ako pri bodovom) dosiahneš v tej istej vzdialenosti od zdroja nižššiu hodnotu osvetlenia avšak rovnomernú pozdĺž osi zdroja Ak uvažujeme rovnaký celkový svetelný tok u oboch zdrojov svetla. Takže ešte raz sa pýtam: O čo ti vlastne ide?
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod abba » 25 Feb 2008 22:36 pm

Mariok napísal:Všetky porovnania pokrivkávajú! Svetelný tok je hodnota vyslielaná do celého priestoru, Majko dokážeš spraviť na trubicu reflektor odrážajúci celý svetelný tok rovnako, ako je to pri reflektore k tej HSI ??? Myslím, že nie. Spôsob osvetlenia je trubicou úplne iný, takže je tu ďalšia otázka, či chceš pravidelnejšie (a slabšie) osvetlenie, alebo koncentrovanejšie a silnejšie. Preto takéto jednoduché porovnávanie pokrivkáva... S účinnostou premeny el. príkonu na svetlo máš samozrejme pravdu.

co tak zrkadlova paska z aluminia -leskla?
abba
 
Príspevky: 189
Obrázky: 11
Založený: 24 Jan 2006 12:05 pm

Odoslaťod majko » 25 Feb 2008 22:49 pm

Mariok napísal:Takže ešte raz sa pýtam: O čo ti vlastne ide?
No Ty pises, ze moje porovnania pokryvkavaju, takze sa pokusam zistit Tvoj dovod. Ano lm je hodnota svetelneho toku do celeho priestoru. Uloha je vsak osvetlit rovnaku plochu toho isteho akvaria. To znamena, ze ak tvrdis ze HQI ju osvetli "silnejsie" (svetelny tok plochou teda lx) ako T5, tvrdis, ze reflektor HQI je ucinejsi ako reflektor HQI. To naznacujes aj tymto
Mariok napísal: Majko dokážeš spraviť na trubicu reflektor odrážajúci celý svetelný tok rovnako, ako je to pri reflektore k tej HSI ???

Moja otazka je preco ?
Naposledy upravil majko dňa 25 Feb 2008 22:51 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod VLADY » 25 Feb 2008 22:50 pm

Ak myslíš lepiacu ALU pásku čo sa používa napr. aj na vzduchotechniku tak nič moc lebo po nalepení aj na rovný povrch sa trocha pokrčí a ten odrazový efekt je aj tak menší ako pri original reflektore môžem porovnať mám to v osvetlení použité všetky tri spomenuté veci . mne sa najviac pozdáva buď original reflektor alebo zrkadlová tapeta aj keď je drahá. Ale zas ALU páska je lepšia ako nič. Inak reflektor som kupoval od JUWEL a oplatilo sa kúpiť dlhý na 120cm trubicu a seknúť ho na polovicu na dve 18W trubice lebo cena bola za 120cm dlhý len nepatrne vyššia ako za jeden 60cm (Hornbach). :roll:
Obrázok používateľa
VLADY
 
Príspevky: 441
Obrázky: 12
Založený: 22 Nov 2007 12:19 pm
Bydlisko: BA-Trávnike

Odoslaťod Mariok » 25 Feb 2008 23:37 pm

majko: Úlohu rovnomerného osvetlenia si si dal ty, a zanovito sa jej držíš. Osvetlenie akva podľa mňa nieje vôbec to isté ako nasvietenie futbalového trávnika. To po prvé. A po druhé : Tvoje teórie o tom, ako T5 vďaka najlepšiemu pomeru lm/W možu konkurovať Halogenidovým výbojkám, dokonca ekonomikou prevádzky (resp. ich predčia) sa znova týkajú len celkového svetelného toku. Pripadá mi, akoby si zabudol, že svetlo treba od zdroja dostať dolu (obyčajne je svetlo nad akva), čo sa deje reflektormi. Reflektor na T5 je podstatne náročnejšia a zranitelnejšia záležitosť ako reflektor na výbojku. A to nehovorím o tom, že Baumaxácke akcie ich fakt mavajú za pár šupov. Vieš o niečom podobnom na T5? Poraď!
PS: Kameň, alebo Koral pod výbojkou s reflektorom nebude krajšie vyzerať ako keď to bude všetko rovnako nasvietené?
PS2: Možno sa mýlim ale myslím, že by si reflektory (a ich jednoduchá výroba) zaslúžili viac tvojej pozornosti a aj my ostatní by sme z toho mali viac. Ak sa však chceš baviť len o profesionálnych výrobkoch tak sorry, už končím.
PS3: Myslím, že o tom, že T5 sú najlepšie na rovnomerné osvetlenie akva si už presvedčil celé fórum.
Ahoj.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: halogenidová výbojka HSI-TD AquaArc

Odoslaťod ondro » 26 Feb 2008 00:55 am

Myslim si ze zvonec ma z tejto debaty radost. Miesaju sa tu hrusky z jablkami bez vyrazneho efektu.

Ak sa maju korektne porovnavat HQI vs T5 je to treba urobit pri zdrojoch zhruba rovnakych vlastností resp. pouzitia. Teda minimalne rovnakej farebnej teploty.
Zvonec vychadzal z vybojky HSI-TD AquaArc, ovsem nenapisal aku T5ku má k nej ako alternatívu. To vsak vyuzil majko a porovnal ju s tou takmer najucinnejsou aku nasiel(ale s uplne inym spektrom). Menovana vybojka sa radi skôr uz k ´špeciálom´, jednak pre svoju far. teplotu 10000K a teda aj ´horšou´ úcinnostou.
Ak by sa porovnavali viac rovnocennejsie zdroje, napr. Lumilux 840 vs HSI-TD 5k Daylight, tak porovnanie lm/W vychadza 76 vs 73.
Takze duel ziariek proti vysokotlakym vybojkam pri rovnakom farebnom spektre by kludne mohl dopadnut aj 1:1.
Co sa tyka reflektorov je to iba na osobnom vkuse komu sa lúbi rovnomerne osvetlená plocha, alebo nerovnomerne osvetlena. Je to podla mna iba vlastna kompozicia svetla a tiena.

A co sa tyka tej ´horsej´ucinnosti, resp. merania svet. toku pomocou lumenov je podla mna tiez trochu záludne, pretoze tuto velicinu a jej definiciu si zaviedol clovek a prispôsobil pre vlastnosti svojho oka.
Ovsem rastliny a nizsie a vyssie zivocichy v akva sa na intenzitu svetelneho toku ´pozeraju´ ináč a tam lumen nevyjadruje presne to co by mal. Ale toto uz sem ani asi nepatri :o .
ondro
 
Príspevky: 71
Založený: 26 Sep 2005 19:42 pm

Odoslaťod majko » 26 Feb 2008 07:57 am

Mariok napísal:majko: Úlohu rovnomerného osvetlenia si si dal ty, a zanovito sa jej držíš.
Nevidim kde tu nieco take tvrdim.

Mariok napísal:Tvoje teórie o tom, ako T5 vďaka najlepšiemu pomeru lm/W možu konkurovať Halogenidovým výbojkám, dokonca ekonomikou prevádzky (resp. ich predčia) sa znova týkajú len celkového svetelného toku.
Ja len vyvraciam tvrdenie
lacnejsie ako prevedenie s T5 a uspora energie pri prevadzke je tiez v jej prospech

Mariok napísal:Pripadá mi, akoby si zabudol, že svetlo treba od zdroja dostať dolu (obyčajne je svetlo nad akva), čo sa deje reflektormi. Reflektor na T5 je podstatne náročnejšia a zranitelnejšia záležitosť ako reflektor na výbojku.
Vidis toto je Tvoja teoria ktorej sa zanovito drzis. Uz v prvej reakcii sa Ta pytam preco ? Stale tvrdis, ze reflektor na T5 je menej kvalitny a z nejakeho dovodu podstatne narocnejsi. Vysvetli mi prosim preco ?
Mariok napísal:A to nehovorím o tom, že Baumaxácke akcie ich fakt mavajú za pár šupov. Vieš o niečom podobnom na T5? Poraď!
Napis mi kde je hranica pre par supov a mozno poradim.
Mariok napísal:PS: Kameň, alebo Koral pod výbojkou s reflektorom nebude krajšie vyzerať ako keď to bude všetko rovnako nasvietené?
To je osobny vkus, ktory je tu ale uplne mimo debaty. Ak niekto chce mat nasvieteny silno 1ks kamena, je jasne, ze pouzije npr HQI. Ale ak si naozaj cital moje prispevky tak vies, ze som to uz niekde pisal. Tu bolo tvrdenie, ze HQI je uspernejsia ako T5 a to vyvraciam.
Mariok napísal:PS2: Možno sa mýlim ale myslím, že by si reflektory (a ich jednoduchá výroba) zaslúžili viac tvojej pozornosti a aj my ostatní by sme z toho mali viac.
No mozno si len nevidel moje pokusy :P http://www.akva.sk/gallery/image_page.php?&image_id=18781 . Ver tomu, ze reflektorom som venoval pozornosti viac nez dost a to aj na zahranicnych forach. Ak Ta to naozaj zaujima najdes na internete aj dost porovnani a merani.
Takze duel ziariek proti vysokotlakym vybojkam pri rovnakom farebnom spektre by kludne mohl dopadnut aj 1:1.
No ano mohol, preto tvrdim, ze medzi HQI a T5 az taky rozdiel nie je. Ale zase mohol by som mohol vo vseobecnosti zobrat naozaj najucinejsie T5 npr 35W HE, ktora dava 3650lm co je 104lm/W a situacia bude zase ina :D
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: halogenidová výbojka HSI-TD AquaArc

Odoslaťod hansa » 26 Feb 2008 10:42 am

Pre výbojky hovorí krásny vlnivý efekt vody v akváriu. To iba ako príklad.
Obrázok používateľa
hansa
 
Príspevky: 42
Založený: 21 Feb 2008 14:51 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Odoslaťod majko » 26 Feb 2008 11:03 am

hansa, samozrejme mas pravdu, ten efekt s T5 neurobim. Je to subjektivne rozhodnutie ci chcem vlny na hladine.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod mig07 » 27 Feb 2008 00:18 am

no ja do tých vypočtov nevidím, ale praktického hladiska to zobemre....
akva 321x160x60 mam tam 3x70W vybojky t.j 210W a presvetlí mi to akva tak isto ako 8x58W trubic t.j 480W + by som povedal že tých trubíc by sa tam zošli ešte min 2 a z boku akva je vidiet také pruhy..... Z vybojky rovnomerne.....
Obrázok používateľa
mig07
 
Príspevky: 427
Obrázky: 44
Založený: 18 Nov 2006 15:00 pm
Bydlisko: Senica

Odoslaťod zvonec » 27 Feb 2008 09:11 am

ahoj miq07,
presne o toto mi islo, jednoducho povedane menej vybojok a viac svetla v porovnani so ziarivkami, t.j. aj ekonomika prevadzky, vdaka za info a porovnanie
PS: tie rozmery nadrze sa mi zdaju povedome - ze by firma Polit?
zvonec
 
Príspevky: 54
Založený: 05 Feb 2008 15:35 pm

Odoslaťod majko » 27 Feb 2008 09:28 am

mig07 mozem sa spytat ake reflektory pouzivas ma tie T8 trubice ?
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod mig07 » 27 Feb 2008 23:59 pm

majko napísal:mig07 mozem sa spytat ake reflektory pouzivas ma tie T8 trubice ?


no ja som nič o reflektoroch nehovoril.....

ja som nereagoval na tie vaše vedecké veci, ja som len povedal ako to je v praxi ja mam klasické HQI vybojky vid:
http://www.brilux.pl/produkty.aspx?act=p_sp&p_id=1391
a oproti tomu klasické neonky poukladané 4 rady vedla seba po 2 ks a reflektory neviem aké klasické na kryte zvnútra nad neonami....
Obrázok používateľa
mig07
 
Príspevky: 427
Obrázky: 44
Založený: 18 Nov 2006 15:00 pm
Bydlisko: Senica

Odoslaťod majko » 28 Feb 2008 08:15 am

OK, beriem Tvoj konkretny priklad. Ale su to veci ktore porovnavaju konkretnu konstrukciu, ale nie technologiu. Na HQI mas pomerne kvalitny reflektor na T8 nie. Pre ilustraciu co sa da dosiahnut reflektorom http://www.reflekta.com/Page%20EN/Tests%20EN.htm .
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.