juwel primo 60 led



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 11 Feb 2018 21:39 pm

na doporucenie zakladam temu
ide o moje 1. akvarium v zivote, okrem maleho akvaria kde som kedysi choval gupky, ktorymi som krmil krabov
viem, ze som mal kupit vacsie, ale na drevotrieskovu komodu z ikei, som si netrufal dat vacsiu vahu
napustene 4.2.2018, zatial iba rastliny, 2 neritiny a zopar prepasovanych slimakov, po zabehnuti planujem 1 bojovnicu, 3 otikov, 4 panciernickov malych, 8 tetier ohnivych + krevetky - viem, ze tie pocty su nizke, ale inak to neviem nakombinovat, aby som mal aj cisticov aj nieco plavajuce v priestore a samozrejme bettu, ktoru chce dcera, ktora cele toto moje dobrodruzstvo vyprovokovala
viem, ze asi viacerych odusevnenych akvaristov nahnevam, ale neplanujem sa mu nejako moc venovat v zmysle studia, analyzy vody, hnojenia, atd...v podstate budem asi iba menit cca. 20% vody kazdu nedelu - dufam
teplotu mam 25C, mam vypnute ovzdusnovanie, dnes som 1. krat menil 10l vody
probelmy s ktorymi sa potykam
1 - nedrzia mi prisavky z filtra na skle, riesim to podlozenim filtra dekoraciou a prelepenim kablov leukoplastom zvonku na zadnej strane akvaria, z juwelu mi vraj posielaju gratis nahradne kvalitnejsie prisavky
2 - stale mi plave drevo, tak ho mam zatazene kamenom
3 - neviem, ci sa rastlinky chytili a v podstate nie som spokojny ani z vyberom ani z rozmiestnenim, ale uz to nebudem asi menit
4 - kupil som bohuzial 2 neritiny, predavac hovoril, ze kludne do 63l akva, az potom som sa docital, ze 1 na 50l, neviem, ci je dost rias, prvy den cely den behali po celom akvarku, ale vcera a dnes je jedna stale v rohu na skle a druha sa schovava niekde na spodku dreva, nevidim ju
5 - pri odkalovani (skusal som si to) mi dost vela piesku odsalo do vedra, cize nabuduce asi cez sitko
6 - pri pokusoch s nedrziacimi prisavkami som ich raz mierne namastil indulonou, drzali par dni, uz nedrzia, ale sa mi zda, ze na hladine mi plavaju mastne minioka, nie som si isty, ale zda sa mi, ze hladina je nejaka zasvinena, ako by sa to dalo vycistit?
Budem vdacny za raddy a komentare, fakt chcem urobit maximum, aby som rybkam pripravil co mozno najlepsie podmienky

Obrázok
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Reklama

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod Janka112 » 11 Feb 2018 22:41 pm

Zdravím ta, hm nekúpil si dobré akvárium, ale co uz plakat nad rozliatym mliekom. Mala som Juwel akvárium a iné sety, ale poviem ti, ze tie setové filtre leteli vzdy do kosa, lebo sa nedajú pouzívat. Najlepsie je mat externý filter. K tvojmu akváriu, podla mna málo rastlín tam más, na zaciatok potrebujes mat 80 percent dna posadené rastlinami. Tú plastovú dekoráciu ani nekomentujem. Akvárium má byt kúsok prírody... Ten problémový filter hod asi do kosa a poobzelaj sa po niecom inom napr.
Kód: Vybrať všetko
https://abc-zoo.sk/6248-cerpacia-hlava-aquanova-nph-800.html + https://abc-zoo.sk/1403-bioakvacit-filtracny-biomolitan-20x10x10cm-tm20.html
Urobí ti to lepsiu sluzbu ako ten strasný filer od Juwelu. Kazdý zaciatok je tazký, ale nedaj sa odradit.
Obrázok používateľa
Janka112
 
Príspevky: 96
Obrázky: 10
Založený: 26 Jan 2017 22:10 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 12 Feb 2018 00:41 am

diki, hmm..bola to rychla unahlena kupa, ale verim, ze to pojde, manzelka uz na akvarko ziarli :)
rastliny este dokupim, aj ked si potom neviem predstavit ako sa robi odkalovanie alebo hlada uhynuty slimak ci rybka v komplet zarastenomm akvarku
filtru zatial dam sancu, vyhovuje mi, ze je aj s kurenim, ked uz nebublinkujem je aj tichy
tu KERAMICKU velmi peknu dekoraciu (dom sepiaka zo spongeboba) vybrala moja dceruska
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod Marshall » 12 Feb 2018 01:45 am

Pristup mas za 1. Ak dcerka chce dom sepiaka a Bettu, musia tam byt. Zabezpecit zvysok je na tebe.

Sent from my ONE A2001 using Tapatalk
Obrázok používateľa
Marshall
 
Príspevky: 162
Založený: 20 Jan 2018 21:28 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 12 Feb 2018 22:37 pm

OPRAVA ta dekoracia je skutocne tvrdeny plast :( no co uz
cryptocorine wendtii mi nieco obziera a ako jedina vyzera, ze sa jej nedari
zda sa mi, ze mam vela "bordelu" na hladine aj vo vode, take mikroskopicke biele bodky, ciarky a podobne
zajtra kupim vallisneriu a popresadzam to tam trochu, aj drevo asi inak dam, nejake to tam je chaoticke
neritiny zebry su pasivne, malych slimakov coraz viac, snad sa nemusim obavat..
Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod astro » 12 Feb 2018 22:54 pm

Ak čakáš od neritin, že ti preriedia malých slimákov tak sa veru načakáš...
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod Janka112 » 12 Feb 2018 22:58 pm

Nemusís sa bát nicoho, nejako tajne, tak aby si to dcerka nevsimla, to cudo vyber a daj niekde, kde upadne do zabudnutia... Som zvedavá do kedy ta ten filter bude bavit... Jedna podstatná informácia - ten filter je na nic :D, nestíha uz teraz a co potom, ked tam bude posádka rýb. Ja dávam slimákom plátok surového zemiaku, mozes aj sparenú mrku, alebo plátok salátovej uhorky, len ten treba pripevnit na kamienok. Potom nadbytocných slimákov vytiahnes s tým. Kúp este hygrophilu polysermu, egeriu densu, bakopu karolínsku a jávsky mach, prípadne nejaké kryptokorýnky a ak budú mat aj nejaké plávajúce rastliny.
Obrázok používateľa
Janka112
 
Príspevky: 96
Obrázky: 10
Založený: 26 Jan 2017 22:10 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 12 Feb 2018 23:44 pm

uff no uvidim, diki za typy na rastlinky
k tomu filtru, ja nerozumiem preco je zly, je to sucast setu, je do 80l, ma vykon 300l/hodinu, dva modre milotany, hladinu ceri podla mna dobre, hybu sa mi vsetky rastlinky, okyslicoval tiez pekne, mal som minibublinky po celom akvarku, kym som ho nevypol, ci je vo filtri bordel som este nepozeral, je v nom aj ohrievac...
ak by som mal kupovat iny, tak tie co maju spongiu volne vo vode sa mi moc nepozdavaju, to ked vypnem a budem vathovat, tak vsetok bordel ostane v akva? pls ber do uvahy, ze som v zivote necistil ziadny filter
a ten filter co si mi doporucila, ten mi bordel z hladiny asi nevycisti
keby som kupoval iny, tak asi co najlepsi, toto nie je dobry?
Kód: Vybrať všetko
http://www..akvariumonline.sk/hagen-vnutorne-filtre/1311-hagen-fluval-u2-015561104708.html

DAKUJEEEM
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod j » 13 Feb 2018 07:43 am

Neviem či je ten filter dobrý, alebo zlý. Nepoznám ho. Ale používajú ho tisíce ludí po celom svete a stále sa vyrába, takže asi úplný prúser to nemusí byť. Pokial vyhovuje tebe (komfort obsluhy, hlučnosť, kvalita spracovania) a akvárku (čistota, dostatočný pohyb vody, atď), tak to nerieš.
Otázne je či Janka112 nie je ten typ akvaristu pred ktorým keď spomenieš vnútorný filter, tak to ako keby si pred býkom červeným súknom mával. :)
Netvrdím že sú všetky vnútorné filtre bezproblémové, zažil som už kadečo - asi najhorší bol pidifilter Denerle. Nie že by nefiltroval, ale rozobrať ho a potom zložiť je asi len pre mimoriadne zručnosťou odarených.
Ak by si predsa len mal nutkanie ten filter meniť a nechcel by si ísť do externého, tak by som ti doporučil Biopower od Eheimu. Do tvojho akvárka by asi pasovala 200ka.

P. S. Ani najlepší filter sveta ti nemusí byť nápomocný, pokial nebudú aj ostatné zložky akvária v rovnováhe (počet a druhové zloženie rýb, rastlín, množsvo a kvalita žrádla, pravidelnosť údržby atď, atď). Aj keď dobrý filter dokáže občasné drobné prehrešky zvládnuť. To len tak na okraj. Hlavne keď som si prečítal tú časť o indulone v akváriu. :wink:
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod Janka112 » 13 Feb 2018 17:33 pm

Tak vzdy mi dali nejaký hentaký filter k setu od Juwelu a ja som ho nikdy nepouzila, uz len ked som videla ako sa to skladá a kolko miesta to zaberá v akváriu, proste pre mna na nic. Kocka molitanu, to je jednoduché, mám to v kazdom akváriu pohánané vzduchom popri externých filtroch, ziadny odpad do akvária z toho nejde, ked to vyberám. Postlácam vo vedre v akvárijnej vode a je to vycistené. No vsak uvidís, ked to budes prvý krát cistit. Ohrievac vies dat na prísavku aj mimi filtra. Najlepsím filtrom sú dobre fungujúce a rastúce rastliny v akvária. Potom nebudú ani riasy. Riasy nie sú pre akvárium skodlivé, okrem sinice, ale sú neestetické. Akvárium potrebuje cas, stabilitu podmienok a rovnováhu. https://sk.aqua-fish.net/clanky/akvariove-bakterie
Obrázok používateľa
Janka112
 
Príspevky: 96
Obrázky: 10
Založený: 26 Jan 2017 22:10 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod snajprik » 13 Feb 2018 18:16 pm

Bublifuky nemusím robia strašný rámus... Externe nemusím tiež sú dosť hlučne a žeby mali nejaký zázračný filtračný účinok som si nevšimol. Pre mňa je ideálne čerpadlo a špongia, také 4-6W čerpadielko s keramickou oskou a na tom dvojramenná trubka s bublifuku s dvomi špongiami, alebo hamburger, to sa mi osvedčilo najlepšie. Externí je super ako odkalovač, ale že by som mu zveril celkovú filtráciu akva nehrozí.
K interným filtrom najviac sa mi osvedčil od Eheim Pick Up 200, ma 0,5L objem špongie, je tichý. Také rastlinne akvarko s menším počtom rýb potiahne s prstom v nose a čisti sa jednoducho cca 40s mi to trvá raz mesačne, beží 4 roky a zatiaľ žiaden problém.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod I.P. Pavlov » 13 Feb 2018 21:47 pm

matte napísal:k tomu filtru, ja nerozumiem preco je zly,

Ešte zistíš a ešte ti treba doplniť veľa a veľa vedomosti. Filter v akváriu nieje filter v kávovare, či v aute.... Pre začiatok doštuduj:
https://sk.aqua-fish.net/clanky/akvariove-bakterie
https://sk.wikibooks.org/wiki/Akvaristi ... %A9_filtre
https://www.aquaexotic.sk/blog/optimaln ... vy-filter/
Tak do toho! :pivo:
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod I.P. Pavlov » 13 Feb 2018 21:52 pm

j napísal:asi najhorší bol pidifilter Denerle. Nie že by nefiltroval, ale rozobrať ho a potom zložiť je asi len pre mimoriadne zručnosťou odarených.

Ako sa to vezme, je to bezkonkurenčne najtichší filter. Spotrebou sa mu tiež žiadný nevyrovná. Udržiava si stabilný prietok najdlhšie. Existuje aj jeho predlžená verzia, s ktorou sa dá pohodlne filtrovať i akvárium o objeme 40L. Používam ich v chovničkách pre betty, lepší som nenašiel :wink:
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod Janka112 » 13 Feb 2018 22:07 pm

snajprik napísal:Bublifuky nemusím robia strašný rámus... Externe nemusím tiež sú dosť hlučne a žeby mali nejaký zázračný filtračný účinok som si nevšimol.

Bublifuk treba doladit, dat vývod rovnomerne s hladinou a vybrat slabsí a tichý vzduchovací motorcek. Ja pod krytom o mojich ani neviem a nepocujem nic. Externé filtre sú velmi spolahlivé, akvária neodkalujem a to chovám zivorodky. Mám to vyskúsané, bez externého filtra je v akváriu velmi vela kalu a treba odkalovat. S externým filtrom sú cisté ako studánka. Za to vo filtri je to husté :lol: O hlucnosti externých filtroch som este nepocula. Sú nehlucné, ja na moje vzdy musím polozit ruku, aby som cítila aspon vibráciu, tak viem, ze sú zapnuté :wink:
Obrázok používateľa
Janka112
 
Príspevky: 96
Obrázky: 10
Založený: 26 Jan 2017 22:10 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 13 Feb 2018 23:33 pm

tak dnes som na radu etse prisadil a okrem toho aj presadil, prelozil, previazal, proste komplet rekonstrukcia
popri tom som vylial asi 5l odsatej vody na parkety a na koberec :) a dostal panicky zachvat
bohuzial stale nie som spokojny, ale pockam kym sa to rozrastie a uvidim
filter nechavam, ved robi prud, ze sa hybu vsetky rsatliny, ja si neviem predstavit vykonnejsi tam dat, to by som musel uz riesit nejake nadstavce na prud, atd, nechcem sa moc rychlo rozbiehat a komplikovat, mozno raz..
inak dufam, ze sa rastlinky spamataju, ze som ich skoro vsetky poprekladal, inak aby ste si nemysleli, ze ich tam je malo, tak za anubiasom je vallisneria a 2 rozne egerie, tak dufam bude dobry prales
priebezne dakujem za prispevky, rady, je to pre mna velka pomoc a povzbudenie...drevo furt plave :(
myslite, ze by niecomu pomohlo, keby som pustal vzduchove bublinky aspon v noci?
Obrázok
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod I.P. Pavlov » 13 Feb 2018 23:42 pm

Keď robí filter prúd to neznamená, že je dobrý, skôr naopak. Čítaš, čo ti píšem vyššie?
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 13 Feb 2018 23:52 pm

minule mi niekto radil, ze ked sa hybu vsetky rastliny, tak je to dobre, plus si myslim, ze ked niekto robi set, tak ho neurobi, aby nefungoval...tak ja uz fakt neviem, chvilu som bol nadseny a uz som zas v depke :(
inak asi nie su vsetci predavaci orientovany na trzby, lebo dnes som bol prvy krat v jednej predajni, zaujimal som sa o filtre a ked som povedal co mam, tak mi chlapik (predpokladam podla rzhovoru s nim, ze vasnivy akvarista) povedal, ze nech ho skusim, ze juwel nie je taky zly a ze o 2-3 roky nech si mozno kupim iny, tiez som chcel este nejake rastliny a ked som ukazal fotku, povedal, ze viac nech uz nedavam, ze sa mi rozrastu co mam
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod j » 14 Feb 2018 07:46 am

I.P. Pavlov napísal:
j napísal:asi najhorší bol pidifilter Denerle. Nie že by nefiltroval, ale rozobrať ho a potom zložiť je asi len pre mimoriadne zručnosťou odarených.

Ako sa to vezme, je to bezkonkurenčne najtichší filter. Spotrebou sa mu tiež žiadný nevyrovná. Udržiava si stabilný prietok najdlhšie. Existuje aj jeho predlžená verzia, s ktorou sa dá pohodlne filtrovať i akvárium o objeme 40L. Používam ich v chovničkách pre betty, lepší som nenašiel :wink:

No veď nepíšem že nie je funkčný, ale že poskladať ho po čistení nie je práve "user friendly".

Matte: pri akvárku je to hlavne o trpezlivosti. Všetkému treba dať čas - niekedy sa uspokojivý výsledok dostaví až po pár mesiacoch, niekedy to trvá dlhšie. Chce to klud a parkety v suchu. :)
Ohladom filtrov - kludne zatial vydrž s tým čo máš, odsleduj nakolko je účinný, ako rýchlo sa zanáša, ako sa ti s ním manipuluje, proste zisti nakolko ťa bude nasierať a po pár mesiacoch uvidíš či ti treba iný. To je jedno či vnútorný, alebo externý - obe riešenia splnia svoj účel. Obe majú svojich zástancov aj odporcov. Ja si osobne myslím že na tento objem pri rozumnom zariadení celkom postačuje interný.
Teraz by ho chcelo možno trochu priškrtiť, príliš silný prúd tiež nie je moc dobrý, treba nájsť nejakú primeranú strednú cestu. Dobre je ho nasmerovať tak aby sa mierne čerila hladina kvôli okysličovaniu vody. No a samozrejme ho trochu zamaskovať nejakými hustejšími rastlinkami, naozaj nie je moc estetický. Mne sa na tento účel osvedčila hygrophilla. Potom by to mohlo byť OK.

P.S. Tá egeria cez to oko je ako z hororu. Prosím vyber ju!!! Bojím sa. :o
Ak tam chceš ten domček, skús mu radšej urobiť nejakú "parochňu" z machu alebo anubiasu. Nech je nejaká sranda.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 14 Feb 2018 09:38 am

nemam ho asi ako priskrtit, nema regulaciu prudu, ale tusim sa da kupit nadstavec s ktorym prud stocim do steny, idem objednat
egeria v oku :) ked sa rozrastie bude to lepsie a ma aj anubias priviazany zboku, takze by to mohlo zarast a pred filtrom je dalsia egeria zasadena..uz do toho nejdem rypat, sak kazdy den si ruky macam
diki za povzbudenie
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod I.P. Pavlov » 14 Feb 2018 23:23 pm

matte napísal:minule mi niekto radil, ze ked sa hybu vsetky rastliny, tak je to dobre, plus si myslim, ze ked niekto robi set, tak ho neurobi, aby nefungoval...

Nečítaš, nechápeš... Či sa rastlinky hýbu, alebo nehýbu, toto není ukazovateľ.
So setmi je to tak. Toto, čo stojí na sklade, na regáloch a nejde na odbyt, tak z týchto "komponentov" poskladajú set a takto sa im podarí predať i to, čo predať nejde :wink:
Netvrdím, že všetky sety sú zlé, ale to je skôr výnimkou ako pravidlom.
Filter musí mať dostatočnú plochu, aby v ňom fungovala biologická filtrácia. To, čo opisuješ ty je mechanická filtrácia, presnejšie, máš miešatko vody, ktoré s filtráciou nemá nič spoločné.
Snáž sa tomu porozumieť :pivo:
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 15 Feb 2018 12:35 pm

toto mi napisal iny uznavany odbornik na tomto fore:

pohyb rastlin - uz je to tu napisane x-krat, pohyb rastlin je indikator dobreho prudu a eliminacie "hluchych" miest, kde sa hromadi bordel. cize pohyb je dobry.

tak neviem, ci ma chces za kazdu cenu znechutit, alebo o co ti ide, citam toho o akvaristike posledny mesiac vela, to mi mozes verit

ten filter ma objem 0,5l su tam 2 hubky, ked tam budu bakterie, tak je to snad aj biologicka filtracia, chemicku som neplanoval

alebo ty tvrdis, ze tam nebudem mat, resp. nemam ziadne bakterie? to myslis vazne? preco by tam neboli, dal som ich tam na zaciatok, vodu mam cistu, rastliny rastu, neritiny ziju, voda ma typicku akvariovu vonu, invazivne slimaciky a riasy tiez mierne pribudaju

ja jednoducho neverim, ze nemecka znacka s 50rocnou tradicou, ktora vyhrava brand of the year za akvaria, by mala strategiu robit nefunkcne sety, mne neslo o cenu, ja som chcel kupovat set, kupil som najdrahsi aky mali, som amater a z principu nic menit nebudem, aspon otestujem, ci moze byt takyto set funkcny pre akvarko s nenarocnymi rastlinami a nizkym poctom nenarocnych rybiciek s pravidelnou tyzdnovou udrzbou
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod michellebebe » 15 Feb 2018 14:05 pm

No s tým pohybom rastlín. Ja tomu rozumiem tak že pohyb rastlín/silný prúd nie je nevyhnutný. Veď keď sa niekde hromadí bordel, tak sa dá pri výmene vody povysávať. Sú ľudia čo majú akvárka bez filtrov. A niektorým rybám by silný prúd v celom akvárku mohol vadiť. Napríklad ja nemám silný prúd v akvárku a nehýbu sa mi rastliny preto aby nemal môj beťák problém pri plávaní. A vy chcete aj bettu, nie? Ak bude dlhoplutvá tak by mohla mať problém. Ja som pôvodne mala silný filter a beťák mal problém plávať v jednej polovici akvárka, pretože bol silný prúd. Ale tak môžno nemáte ten prúd v akvárku až taký silný a bette to vadiť nebude.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod Janka112 » 15 Feb 2018 15:31 pm

Ahoj, mám dobré správy. Más uz dost rastlín a jediné, co ti chýba je trpezlivost. Daj tomu cas. Za 3 týzdne uvidís, ako sa akvárium bude mat k svetu a potom prídu prvé rybky, z ktorých sa budes tesit. Niektoré rastliny, hlavne stonkovky mozes, az podrastú zrezat a zasadit vedla, kde je volné. Ono s tým prúdom je to relatívne, ale ako píse Pavlov, moc silný prúd je naozaj len na skodu, on mal na mysli tie také cínske prehánadlá vody, ktoré majú microskopickú filtracnú hmota, zato cerpadlo s výkonom, ze más z akvária výrivku. Dolezité je, aby cez filtracnú hmotu bolo prúdenie, v bilogických filtroch je to velmi malé prúdenie, alebo podtlak ako u vzduchových filtroch a nitrifikacné baktérie prosperujú a mnozia sa. Takze aj ako ti píse Michellebebe velký prúd v akváriu nie je potrebný a dokonca niektorým rybám moze vadit. Je na tebe ako to spravís, mozno je tvoj prúd primeraný k akváriu a ak sa filter zanesie bude to OK. Baktérie vo filtri budes mat, ved sa neplas. Pozoruj, meraj hodnoty vody, sviet 10 hodín denne, rob pravidelne výmenu tretiny vody a cakaj, az sa akvárium dobre zabehne. S tým filtrom nám povies o pol roka, ci je fakt dobrý... :pivo:
Obrázok používateľa
Janka112
 
Príspevky: 96
Obrázky: 10
Založený: 26 Jan 2017 22:10 pm

Re: juwel primo 60 led

Odoslaťod matte » 15 Feb 2018 18:14 pm

dakujem uz sa velmi tesime cela rodinka
ja netvrdim, ze moj filter je dobry, ale zaroven si nemysli, ze ho nutne musim hned vymenit
prudenie mam iba popri zadnej stene, inde sa rastliny len mierne hojdaju niektore listy, uz som objednal ten nadstavec aby som prud stocil do zadnej steny a tym ho este znizil
meranie hodnoty vody, je tiez vec, ktoru som zrovna neplanoval (nikto z mojich znamych, ktori maju akvaria desiatky rokov, nikdy nic nemerali, niektori ani teplotu a maju celkom pekne fungujuce akvaria)
svietim 10 hodin a na menenie vody mam len 10l krhlu, som myslel, zeby to mohlo stacit, ale hned dokupim este jednu

pomoooc
na dreve sa mi objavili biele bodky, netusim co to je, najprv som sa bal, ze plesen, to drevo je uz dost obrastene roznym rosolom, ale potom som tu cital, ze to mozu byt vajicka neritin, oni su prakticky stale iba na tom dreve, aj ked vacsinou v inych castiach
Obrázok
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Google [Bot] a 1 hosť.