kyslik do akva bez vzduchovacieho motorceka



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

kyslik do akva bez vzduchovacieho motorceka

Odoslaťod Lafra » 03 Mar 2010 19:25 pm

Dobry den,
chcel by som poradit s jednym problemom. Mam v spalni 400l akvarko husto zarastene rastlinami. Mam tam neustale pusteny vonkajsi filter Tetratec 700 a pocas dna pokial nejdem v noci spat mam zapnute i vzduchovanie pomocou dvojvyfukoveho Atmana. Vsetko je ok, pokial vsetko je zapnute. Na noc som nuteny vypinat Atmana, nakolko pri takom bublinkovani sa spat naozaj neda. Tetratec ide tichucko, tak bezi uz viac ako rok bez vypnutia. No ale k problemu. Vecer vypnem Atmana a rano sa neonky dusia pri hladine spolu s ostatnymi rybami, co trva uz ten rok, kolko mam akvarko. Je mi jasne ze mi tu budete vsetci radit znizit pocet ryb v akvariu, ale touto cestou by som nerad isiel, preto by som potreboval poradit, ci existuje nieco, co dokaze vyrabat kyslik do akvarka bez bubliniek a nadmerneho hluku. Akvarium je husto zarastene ale to zaroven neznamena, ze je tam vela kyslika, nakolko kazdy skusenejsi asi uzna, ze ked sa zhasne svetlo, tak rastliny spotrebovavaju kyslik spolu s rybami a nevytvaraju ho. Navyse sa kde tu najde odumreta rastlina, ktora taktiez berie poriadne kyslik. (ako ju zbadam, tak ju vyhadzujem). Pocul som o tabletach od Sery, ktore su zlozene z nejakych mineralnych soli a po hodeni do akvaria by mali vyrabat kyslik. Tuto moznost beriem ako poslednu, lebo hadzat do akvarka nejake mineralne soli sa mi moc nezda dobry napad. Neviem, co su zac pristroje ozonizatory, ci idu po tichucku a da sa pri nich spat a ci vobec su schopne vyrabat dostatok kyslika pre 400l akvarko a uz vobec netusim ci ten kyslik nevyprcha z vody, kedze to vyraba O3 a nie O2. Rozmyslal som uz aj nad tym, ci by neslo tak ako sa pridava CO2 do vody, tak takym sposobom pomocou flase a ventilov pridavat O2 do akvarka, ale netusim, ci by to fungovalo. Rad by som preto oslovil nejakeho akvaristu, ktory ma s tymto skusenost a by mi vedel poradit, ako co najtichsie pridavat do akvarka kyslik. Za odpovede velmi pekne vopred dakujem a urcite to vypnutie bublinkovania oceni aj moja manzelka :-)
Lafra
 
Príspevky: 32
Založený: 17 Mar 2006 12:40 pm
Bydlisko: Sereď, Trnava

Reklama

Re: kyslik do akva bez vzduchovacieho motorceka

Odoslaťod Tomas54 » 03 Mar 2010 19:33 pm

Ziadne tabletky a isto nie ozonizer. Co tak nastavit vypust z filtra tak, aby sa dost hybala hladina alebo aby bol tesne nad hladinou ? TO bude hadam dostatocne okyslicovat
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: kyslik do akva bez vzduchovacieho motorceka

Odoslaťod idk » 03 Mar 2010 19:43 pm

tak ako pise tomas, popripade skusit spravit nieco ako uz ma vacsina vnutornych filtrov
tj, pri vypusti filtra je hadicka, cez ktoru podtlakom (ktory vytvara prud vody) nasava vzduch

http://upnito.sk/imggal.php?viewImage=6 ... d545cca431

ak by tak islo prestrcit hadicku.. no neviem, alternativa to je..
idk
 
Príspevky: 110
Obrázky: 5
Založený: 05 Dec 2009 16:22 pm
Bydlisko: Levice okolie

Re: kyslik do akva bez vzduchovacieho motorceka

Odoslaťod milkott » 03 Mar 2010 20:19 pm

ak nepomoze to vyssie tak by asi bolo fakt ubrat rastlin alebo ryb, elebo by bol moznostou urobit nejaky tlmic na hladine, aby bublinky neisli priamo na otvorenu hladinu... je to asi len moj teoreticky napad, nepremyslal som nad tym konkretne. pouzivas vzduchovacie kamene? chlapci ale ked da vytok nad hladinu tak mu to bude zblnkotat a tiez nebude spat... :)
Obrázok používateľa
milkott
 
Príspevky: 148
Obrázky: 37
Založený: 27 Feb 2010 09:39 am
Bydlisko: trnava

Re: kyslik do akva bez vzduchovacieho motorceka

Odoslaťod Tomas54 » 03 Mar 2010 21:46 pm

ale jemne nad hladinu a nebude zblnkat
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: kyslik do akva bez vzduchovacieho motorceka

Odoslaťod pepo311 » 04 Mar 2010 00:08 am

Jedna z moznosti je vzduchovaci motorcek dat do druhej miestnosti a dat dlhsiu hadicku-v spalni ho nebude pocut a do akvarka dat na zadnu stenu ku dnu tesne ku sklu dlsiu jemne perforovanu hadicku ,ktora robi jemne bublinky.Dostat ju kupit v roznych dlzkach.Tie by sa mali scasti este pri vystupe ku hladine rozbit o rastliny a zvysok by skonncil na vystuhovej liste,kde by uz bublinky nemalo byt pocut.Predpoklad je,ze hladina vody v akva sa bude dotykat vystuhovej listy. Snad to bude fungovat a manzelka bude spokojna. :)
pepo311
 
Príspevky: 151
Obrázky: 25
Založený: 24 Máj 2004 20:17 pm
Bydlisko: BA-Petrzalka

Re: kyslik do akva bez vzduchovacieho motorceka

Odoslaťod maxxx01 » 04 Mar 2010 10:21 am

Najjednoduchšie to bude urobiť tak ako píše idk, je to vecné a maximálne jednoduché riešenie. Aj keď príliš agresívne vzduchovanie z takého vnútorného filtra rastlinám ktovieako dobre neurobí a môže aj spôsobiť zvýšený rast čiernej štetinkovej riasy, hlavne v okolí filtra, ale zas si tú intenzitu vzduchovania možeš regulovať, takže asi by som to vyriešil takýmto jednoduchým spôsobom. Alebo, ako bolo povedané, aj ubrať tých rýb.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: kyslik do akva bez vzduchovacieho motorceka

Odoslaťod kubko82 » 04 Mar 2010 11:31 am

Ja si myslim podla vlastnych skusenosti.Mam takisto 400 l akva s vela rastlinami.Moze to byt nedostatocnou vymenou vody.Ja menim kazdy tyzden cca 1/4.Potom sa ti tam mozu hromadit NO2 a NO3.Skus to zmerat.Hlavne ak mas vela ryb a krmis mrazenou potravou.
Obrázok používateľa
kubko82
 
Príspevky: 193
Obrázky: 55
Založený: 01 Máj 2009 12:47 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: kyslik do akva bez vzduchovacieho motorceka

Odoslaťod Lafra » 04 Mar 2010 12:56 pm

idk napísal:tak ako pise tomas, popripade skusit spravit nieco ako uz ma vacsina vnutornych filtrov
tj, pri vypusti filtra je hadicka, cez ktoru podtlakom (ktory vytvara prud vody) nasava vzduch

http://upnito.sk/imggal.php?viewImage=6 ... d545cca431

ak by tak islo prestrcit hadicku.. no neviem, alternativa to je..


Dobry napad idk, len ma to jeden hacik a to, ze Tetratec 700 nema moznost pripojenia hadicky a ked som dal hadicku so vzduchovanim do nasavacieho kosa, tak motorcek automaticky prestal ist, nakolko sa tam dostalo dost vzduchu a vrtulka v vnutri Tetratecu prestala tlacit vodu a manualne som musel vypumpovat vzduch. Takze tadialto cesta nevedie, aj ked ako hovorim, keby som mal iny typ motorceka, tak to tak spravim.

to milkott nepouzivam vzduchovacie kamene, vo vnutri filtrov mam hadicku tepelne zvarenu dokopy a ihlou porobene drobne dierky, aby to robilo co najmensi hluk, ale i tak je to sila a okrem toho, ze sa to casto zapchava, tak sa vlastne vsetky tie bublinky spoja pocas prechodu filtrom a su zase velke a poriadne bublocu

to Tomas54 skusil som aj Tvoju moznost a uz velmi davno a hoci to zblnkotanie sa da vydrzat, lebo to skoro nie je pocut, tak to neplnilo ucel a kyslika to zrovna moc nepridalo.
to pepo311 asi najlepsia moznost, co som zatial vyskusal, ale s tym, ze som nemal motorcek v druhej izbe, ale v spalni v skrinke pod akvarkom, ale bol to riadny ramus, takze som to vzdal, no pouzil som 40cm dlhu perforovanu hadicku, cez ktoru isli naozaj jemne bublinky a ked nad tym tak uvazujem, tak by sa dalo to este raz vyskusat s tym, ze motorcek bude v druhej izbe. Za pokus to stoji. Dam vediet ako to dopadlo.

to Kubko82 - myslim, ze Tvoja myslienka je pravdiva a chyba moze byt aj tu, lebo menim vodu asi 1/3 raz za mesiac, krmim asi 2 krat do tyzdna mrazenou potravou, ale nakolko tam mam cca 300 krevetiek a po kazdej vymene vody musim napustit kazde vedro zvlast a pomalicky preberat detrit a vyberat vsetky krevetky, co mi zaberie niekolko hodin a teda rozhodne to nemienim robit kazdy tyzden, lebo mam aj ine chovne akvarka a to by som sa uz z toho zblaznil....
Lafra
 
Príspevky: 32
Založený: 17 Mar 2006 12:40 pm
Bydlisko: Sereď, Trnava

Re: kyslik do akva bez vzduchovacieho motorceka

Odoslaťod astro » 04 Mar 2010 13:00 pm

v tejto téme efektne-okyslicovanie-t10553.html sa hovorí o vzduchovacích clonách, na konci máš dve ponuky koľko to stojí. malo by to produkovať jemné bublinky. k tej prvej možnosti - eheim ponúka difuzor, ktorý sa pripojí na vyústenie filtra a cez hadičku nasáva vzduch, ktorý následne vypúšťa do akvária. pozri na ich stránke v kategórii "Príslušenstvo" a potom dole klikni na "Široký výber"
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: kyslik do akva bez vzduchovacieho motorceka

Odoslaťod milkott » 04 Mar 2010 15:20 pm

no ja by som asi dal vypust z filtra pod hladinu, a dal by som tam este tu clonu alebo vzduchovaci kamen pod alebo medzi rastliny... :)
Obrázok používateľa
milkott
 
Príspevky: 148
Obrázky: 37
Založený: 27 Feb 2010 09:39 am
Bydlisko: trnava

Re: kyslik do akva bez vzduchovacieho motorceka

Odoslaťod Lafra » 06 Mar 2010 11:46 am

No tak uz som to vyriesil s tym hlucnym bublinkovanim. Prvu noc som skusil clonu z bubliniek cez perforovanu hadicku. Bolo to sice lepsie ako bublinkovanie cez molitanove filtre, ale moc sme sa s manzelkou nevyspali. Vcera som skusil zazehlit koniec hadicky vzduchovacej, napichat do nej ihlou na konci otvory a tuto som proti prudu vody zasunul do vypuste z filtra Tetratecu asi tak 20 cm. Bublinky sa robia malicke, je ich vela a kedze je to schovane v hadici vypustnej, tak to robi ozaj minimalny hluk, kyslika je dost, lebo rybky uz nelapaju rano po vzduchu, takze tymto dakujem vsetkym za rady.
Lafra
 
Príspevky: 32
Založený: 17 Mar 2006 12:40 pm
Bydlisko: Sereď, Trnava

Re: kyslik do akva bez vzduchovacieho motorceka

Odoslaťod milkott » 07 Mar 2010 10:39 am

sme tu preto aby sme sluzili spolocnosti :lol: :lol:
Obrázok používateľa
milkott
 
Príspevky: 148
Obrázky: 37
Založený: 27 Feb 2010 09:39 am
Bydlisko: trnava

Re: kyslik do akva bez vzduchovacieho motorceka

Odoslaťod jozef1979 » 10 Mar 2010 00:58 am

Mne osobne sa pozdáva toto: http://www.hydor.it/prodotti/show/famprod/4/list/1
u nás som to videl na www..akvaobchod.sk
jozef1979
 
Príspevky: 90
Obrázky: 1
Založený: 30 Dec 2008 16:44 pm
Bydlisko: Trenčianská Teplá

Re: kyslik do akva bez vzduchovacieho motorceka

Odoslaťod milkott » 10 Mar 2010 10:24 am

no mne sa zda ze to by neriesilo jeho problem:)
Obrázok používateľa
milkott
 
Príspevky: 148
Obrázky: 37
Založený: 27 Feb 2010 09:39 am
Bydlisko: trnava

Re: kyslik do akva bez vzduchovacieho motorceka

Odoslaťod roberto33 » 10 Mar 2010 15:49 pm

Presne taký istý problém mám aj ja keď moje ryby(tetry ,neónky) ráno lapajú po vzduchu.Skúsil som na noc použiť okysličovák a veľmi to pomohlo, ale prišiel som ešte na jeden nápad, nakoľko ovzdušňovací motorček je dosť hlučný a robí veľa bubliniek a sem tam ho ráno zabudnem vypnúť, tak som na vyústenie čerpacích hlavíc Aquael circulator 650 dal tenkú hadičku na konci ktorej, je ventilček na vzduchovanie a to sami zdá efektívnejšie a praktickejšie ako vzduchovanie. Ináč ja používam CO2 a nemám prerybnené akvárium cca 90ks rýb, a ráno sú vždy zavesené pod hladinou.Mám tam rastlín tak akurát je to zarastené tak na polovicu, tak nechápem, že tam není dosť kyslíka pre všetky ryby.Keď som robil test od SERY na O2 tak mi vyšla hodnota 4(čo je dosť kyslíka pre všetky ryby v akváriu) tak som nechápal, že cez noc všetky rastliny aj ryby vydýchajú ten kyslík...
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Re: kyslik do akva bez vzduchovacieho motorceka

Odoslaťod PatriciuS » 13 Mar 2010 15:37 pm

Stávalo sa to aj mne.Ale na koľko iné riešenie ma nenapadlo tak to ide 24 hod denne okrem času kŕmenia a v noci priškrtím ventil a ako tak sa vyspím.Riešiť sa to moc nedá ale zmierniť áno.
PatriciuS
 
Príspevky: 77
Založený: 12 Feb 2010 18:28 pm


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.