LED osvetlenie



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

LED osvetlenie

Odoslaťod ocotuide » 08 Okt 2009 01:04 am

matus: sak ano zacinam standardom T8 ale LED :D
som ich distributor do SR, a rad by som ich presadil aj v akvaristike, tak preco to neskusit na sebe. Podla mne dostupnej literatury bude ich svetlo vyhovujuce a zda sa ze aj svetelny vykon bude dostatocny :P

ziadne svietenie jednou ledkou 8) led trubica T8 860 lumen, 4000K a 6500K, su aj silnejsie cca 1300 lumen, ale ich dodavka trva dlho, zacnem s tymi slabsimi.
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina

Reklama

Re: Vzdialenosti pristrojov, svietidiel, hladiny .

Odoslaťod matus » 08 Okt 2009 09:37 am

ocotuide napísal:ziadne svietenie jednou ledkou 8) led trubica T8 860 lumen, 4000K a 6500K, su aj silnejsie cca 1300 lumen, ale ich dodavka trva dlho, zacnem s tymi slabsimi.
... sem s informaciami !!! toto ma dost vazne zaujima :!:
daj nejake linky, kde najdem parametre, schemy zapojenia a pripadne aj nejaky cennik pre slovensky trh
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Odoslaťod Ajven » 08 Okt 2009 09:57 am

Pouzitie LED v akvaristike uz nie je nijaka zvlastnost, brzdou je stale cena, kedze dosahuje 10 az 20 nasobok oproti obycajnej trubici(mozno mas lepsie ceny). Mna by skor zaujimalo, ze ci uz niekto ponuka na Slovensku T5 LED trubice. Napr. 30cm T5, 6500K
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Vzdialenosti pristrojov, svietidiel, hladiny ...

Odoslaťod ocotuide » 08 Okt 2009 10:10 am

matus: bol som napomenuty ze tu robim reklamu :roll:
tak neviem ci to sem mozem napisat, alebo kazdemu odpisat zvlast koho to bude zaujimat? No aspon nazvy a parametre tu snad mozem dat a kazdy si uz najde.
Co ja viem, tak na slovensko to dovazaju zatial len 2 firmy ja a este jedna, mozno ich je ale viac.

je to jednoduche zapojenie, predpokladam seriove, priamo na 230V, trubice su klasicke , do koncovky T8 namiesto beznej trubice, treba vsak vyhodit predradnik a starter.
Uhol vyzarovanie 120-180stupnov.

je to cina, ako skoro vsetko
KAKI robi trubice priemer 30mm - 60,90,120,150cm od 860 lumen po 2160 lumen pri 150cm, denna biela 4000K a studena biela 6500K
20 000h zivotnost, vyhody LED asi pozna kazdy, to tu pisat nejdem


a od inej fyrmi trubice s priemerom 26mm tiez T8 na 230V - no dlha doba dodania
60,120,150 - od 1080lumen po 2440lumen pri 150cm a 4500K
a podla man zaujimava 60cm T8 6000K 1350lumen
50 000h zivotnost

pre male liahne by sa dali pouzit aj bodove svietidla okolo 300lumen pripadne led "ziaroky" okolo 720lumen
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina

Re: Vzdialenosti pristrojov, svietidiel, hladiny ...

Odoslaťod ocotuide » 08 Okt 2009 10:18 am

Ajven: T5 zatial nie, ale rozen ine patice ano :D
Cena nie je uz davno 20ansobna :D
asi ani 10nasobna nie , i ked zalezi ake trubice nakupujes :D

no ked kupis nejaku kvalitnejsiu trubicu das za nu kludne 10eur a odporuca sa menit najneskor po 2.5roku(je otazne ci to nie je hlupost ) aj trubice su uz s pomerne dlhou zivotnostou , lepsie uz okolo 8000h a tie naj vraj uz aj 20000h :D ale tam bude aj cena ina ako pri tych beznych ktore maju do 3000h
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina

Odoslaťod Roman » 08 Okt 2009 10:22 am

drobny detail vsak stale ostava... ze cca 2200lm pri 150cm trubici nie je nijako zavratny svetelny vykon, takze na narocnejsie aplikacie tych trubic budes potrebovat ovela viac kusov nez napriklad T5 HO

svoj nazor na osvetlovanie akvarii LED diodami som tu uz niekolkokrat prezentoval. Niekomu mozu vyhovovat, trubice vsak este tak skoro nevytlacia
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Vzdialenosti pristrojov, svietidiel, hladiny ...

Odoslaťod ocotuide » 08 Okt 2009 10:29 am

Roman: urcite led nevytlaci vybojky a urcite nie pri vyssych vykonoch, tam su led este nehorazne drahe

ale tieto su alternativou k trubiciam T8 18-30W - ktore co pozeram su dost pouzivane
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina

Odoslaťod matus » 08 Okt 2009 12:31 pm

ked porovnam svetelnz vykon v tabulk pri rovnakych dlzkach ... nic moc
a este ta cena k tomu
co ja viem ... :(

pozri
Obrázok
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Re: LED

Odoslaťod ocotuide » 08 Okt 2009 13:19 pm

ano ta tabulka je v poriadku, na co ale treba poukazat je ze dany tok je v nejakom uhle.
U T8 vybojky je to uhol 360 stupnov
u LED je to od 120-180 stupnov

ked porovname lumeny ziariviek a led co som uviedol, moc nam to nepovie a snad len 60cm 18W ziarivky by niekto povazoval za nahraditelnu napriklad tou LED co ma okolo 1300 luen.

No co je skutocne podstatne je nie tok, ale intenzita osvetlenia na danu plocu udavana v luxoch
1lux = 1lumen/1m2

konkretny priklad.
pre zjednodusenie budem uvazovat ze oba zdroje su bodove
T8V = vybojka 1350lumen 18W uhol 360stupnov
T8LED = LED cca 1300lumen 10W (ta lacnejsia 860 lumen 9W) uhol max 180stupnov

vo vzdialenosti 1m okolo zdrojov bude nasledujuca intenzita osvetlenia
T8V: 1350 lm / (4π · (1 m · 1 m)) = 107 lm/m2 = 107 lx
T8LED: 1300 lm/ (2π · (1 m · 1 m)) = 207 lm/m2 = 207 lx

to (4π · (1 m · 1 m)) je povrch gule s polomerom 1meter, to druhe je polka z tejto plochy kedze led osvetli len 180stupnov

pri T8V sa vysledok zlepsi ak bude za nou odraziva plocah(co byva no zial nie vzdy) ale na bocnych odrazoch a dalsich stratach tam ostane pri beznych odrazovych materialoch prinajlepsom max dalsia polovica naviac. cize max 150lux a aj to som mozno prehnal.

je to intenzita koru na v nasom pripade svieti svietidlo kolmo na hladinu, samozrejme svietidlo nesvieti len kolmo, ale aj pod uhlom na hladinu no toto je maximalna hodnota. So zvysujucim sa uhlom cize do stran po hladine, nam intenzita osvetlenia klesa ....

pre zaujemcov o problematiku kuknite npriklad http://sk.wikipedia.org/wiki/Lux_%28jednotka%29

takze v tomto pripade uplne bez problemu nahradi 10W LED T8 tu T8 ziarivku s rovnakym svetelnym tokom, dokonca aj ta lacnejsia s tokom len 860 lumen ju nahradi uplne(ak nebude odrazova plocha za T8V) alebo takmer(s pouzitim reflektora), bo budem mat okolo 137 luxov

ak ma niekto pocit ze som tu napisal nieco nezrozumitelne pripadne nespravne, kludne ma opravte ...

:shock:
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina

Re: Vzdialenosti pristrojov, svietidiel, hladiny ...

Odoslaťod majko » 08 Okt 2009 13:28 pm

ocotuide napísal:... aj trubice su uz s pomerne dlhou zivotnostou , lepsie uz okolo 8000h a tie naj vraj uz aj 20000h :D ale tam bude aj cena ina ako pri tych beznych ktore maju do 3000h

18 000 - 20 000h je zivotnost uplne beznych modernych ziariviek :D za uplne beznu cenu. Cifri okolo 3000h budu udavat len speci akvaristicke ziarivky, kedze vyrobca chce nakukat ze ich treba pravidelne vymienat.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: LED

Odoslaťod ocotuide » 08 Okt 2009 14:11 pm

majko: mas nejaky link kde vyrobca udava taku zivotnost??
Ja som taku ziarivku v obchode este nevidel, len o nej cital?
Ale nevylucujem to, rad si precitam ak mas nejaky link.

A uplen bezne maju pomerne velky pokles svietivosti ku koncu zivota. Tie lepsie a novsie len okolo 10%

A v akvaristike ti ju odporucia menit po pol roku , najneskor po roku a pol :o
No z for co som cital, tak ludia zaznemenavaju potrebu menit ziraivku zhruba po 2.5 roku. Kedy badaju viditelne zmeny ...
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina

Re: LED

Odoslaťod dusik » 08 Okt 2009 14:23 pm

ocotuide napísal:majko: mas nejaky link kde vyrobca udava taku zivotnost??

napr.: Životnosť
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Ajven » 08 Okt 2009 14:34 pm

Ja by som bol rád, keby sa tu neriešili obyčajné žiarivky, konečne je tu téma o LED, tak v nej rozoberajme LED, veľmi sa mi páči vysvetlenie vyžarovacej charakteristiky, rozdiely medzi T8 aT8LED od Ocotuida
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: LED

Odoslaťod ocotuide » 08 Okt 2009 14:41 pm

zaujimave?
pre elektronicky predradnik je vyssia zivotnost?
no neviem teraz urcite, ale niekde som cital ze je to naopak, akurat pri elektronickom predradniku neklesa ku koncu zivota tak vyrazne svietivost? Musim to pohladat, som zmateny :o

Rad by som ale podotkol ze u ziariviek velmi zivotnost zavisi aj od teploty a intenzity spinania :twisted: u LED nie

v uzavretom kryte kde sa bude ziarivka prehrievat pri 12h svieteni jej zivotnost bude klesat rychlesie a pri nizsej teplote zas klesa svietivost

v kazdom pripade uvadzane parametre su slusne a aj cen je fajn, cca 5x nizssi ako u LED
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina

Re: LED

Odoslaťod majko » 08 Okt 2009 14:50 pm

ocotuide napísal:majko: mas nejaky link kde vyrobca udava taku zivotnost??
Ja som taku ziarivku v obchode este nevidel, len o nej cital?

Osram LUMILUX T8 18W

Service life 18000 h
Lifespan 20000 h

Philips detto, ako pisem je to uplne bezne. Pokles svietivosti je pomerne zanedbatelny a okom dost tazko pozorovatelny. Na Philips najdes aj grafy k tomu. Skor by som sa obaval o vydrz LED. Sam ich pouzivam namiesto 12V halogenov a zial casto odchadzaju. Proste to teplo sa niekde musi odvadzat, ked sa tak nerobi rapidne klesa zivotnost LED. Pri tychto trubicovych a to este v kryte akvaria by som mal drobec obavy, ale cas ukaze.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: LED

Odoslaťod ocotuide » 08 Okt 2009 15:06 pm

majko: tie trubicove led maju chladenie, cela zadna cast je hlinikovy probil na ktorom tie led su...

Ano cas ukaze, preto to chem skusit na sebe :lol: :lol: :lol:

Premna je podstatne ze je vyhovujuce spektrum, cena je tiez uz prijatelna a LED technlogia ma urcite buducnost.


U tvojej trubice bude 20 000 hodin bez spinania. u led natom nezalezi. podla man je u vybojiek realnych tych 5rokov zivota.

Ako casto odchadzaju tie tvoje LEd co pouzivas namiesto halogenov? Taktiez je pri nich uvadzane 20 000h ??? Meral si ake mas napatie na nich? LED su citlive hlavne na nespravne napajanie, inak sa nemaju preco pokazit ani pri castom spinani ani pri velkych zmenach teplot okolia. Su naozaj takmer nesmrtelne pokial ich neprepecies nejakou spickou napatia(prudu) ...

to urcite kazdy pozna ked beznu led pripoji priamo bez odporu na bateriu, tak krasne no naposledy zaziari :twisted: je potrebne respektovat max napatie a prud
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina

Odoslaťod matus » 08 Okt 2009 15:09 pm

no takze o co tu ide? no ide tu o to, ze ocotuide celkom jasne ukazal ze tok svetla-lumeny a intenzita osvetlenie-luxy su dve uplne ine veci, ja osobne plne akceptujem tento fakt
treba jasne povedat ze v akvaristike to podstatne co nas zaujima je svetelny tok ktory dopada na hladinu vody(cize na urcitu plochu) ... cize intenzita osvetlenia
ked zoberiem do uvahy cenu led-trubic (a fakt, ze casom pojde ich cena dole) a hlavne zivotnost tak su to rozhodne zaujimave informacie na dalsiu diskusiu
este mam otazocku-ci ta farebna teplota ledkovych trubic je naozaj porovnatelna s tymi klasickymi, lebo vo vseobecnosti su ledkove osvetlenia viac studene
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Re: LED

Odoslaťod majko » 08 Okt 2009 15:15 pm

ocotuide napísal:majko: tie trubicove led maju chladenie, cela zadna cast je hlinikovy probil na ktorom tie led su...
A su uzavrete v sklenenej trubke, ktora sa vynikajucou tepelnou vodivostou zrovna nevyznacuje.

Ako casto odchadzaju tie tvoje LEd co pouzivas namiesto halogenov? Taktiez je pri nich uvadzane 20 000h ???

Uvadza a odidu po par mesiacoch. Napatie je v poriadku. A LED sa kazit maju preco. Je to hlavne nekvalitnym odvazdanim tepla z cipu. Pozri si charakteristiky LED, vyrobcovia na to specialne upozornuju. Dalsi faktor je kvalita drivera pre LED kde sa samozrejme bude drasticky setrit pri lacnych produktoch. Zajdi do BB do SLOSu a povedia Ti ze lacne LED prestali dodavat pretoze nemali sil na reklamacie. A kvalitne riesenia npr od OSRAM su cenovo uuuplne niekde inde.

Aby to nevyznelo zle, ja som za LED sam ich pouzivam pevne dufam. ze kym postavim dom bude na svete kvalitne a cenovo dostupne LED riesenie (zapinanie a vypinanie ziarivikam nerobi dobre(ale pri akvarku nehra ulohu)). Len nevidim dovod na nejku euforiu v oblasti akvaristiky...
Naposledy upravil majko dňa 08 Okt 2009 16:49 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod Roman » 08 Okt 2009 15:19 pm

no trosku tu lietaju pojmy....
vyzarovaci uhol vs vyzarovacia charakteristika, napatie vs prud, lumeny vs luxy (este kandely nezazneli ) ... cakam na vasnivu diskusiu na temu teplo vs teplota a podobne.

farebne spektrum LED je oproti inym zdrojom svetla (T8, T5, ziarovka, petrolejka, poziar...) vyrazne uzsie a je dane technologiou. Da sa kompenzovat kombinovanim roznych druhov LED a namiesanim spravnej farby.

Svietit sa da vselicim , vid vyssie uvedene zdroje svetla, je to na vkusu kazdeho jednotliveho soudruha. Kto chce nech svieti hoci aj svieckami.

V praxi aj tak nikto z nas nedokaze z dlhodobeho hladiska vycislit SKUTOCNE dlhodobe naklady a nikto nedokaze realne porovnat 2 typy osvetlenia, to by sme museli vedla seba postavit 2 identicke akvarka, s rovnakou osadkou, rovnakou udrzbou a pripojit na 2 elektromery a zapisovat si vsetky naklady... a aj tak by bola takyto pokus nepriekazny. Ludske oko je velmi individualny meraci organ, to co sa niekomu zda zlte, druhy oznaci ako biele atd... a priznajme si, tym rastlinam je to suma fuk
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Odoslaťod ocotuide » 08 Okt 2009 21:40 pm

Ano presne to je to pekne, ze rastlinam je suma fuk ake svetlo im das, pokial to bude biele svetlo :D kde dostanu pre fotosyntezu cervene aj modre svetlo. Pri farbe ide skor o cloveka :D

"teploty" farieb pri LED :
okolo 3000K takzvana tepla biela
okolo 4000K takzvana denna biela
nad 5000K u led bezne 5000, 6000, 6500 studena biela

majko: ak odchadzaju po par mesiacoch je nieked problem u teba, alebo kupujes fakt nieco nanic. naviac aj lecne led maju dlhu zivotnost, akurat nemaju garantovane parametre, cize ak ich kupis 100 kazda svieti inak, znackove svietia totozne. Co je ale problem len ak ich davas do panelov vedla seba. Pokial dodrzis napatie a prud, dioda neodide. Maju tie tvoje nahrady hlinikove telo??? asi schvalne objednam aj jednu nahradu halogenu aspon 3W co to spravi ...

a o odvode tepla ma vyznam hovorit myslim len u vykonovych led od 1W a tie samozrejme musia byt umiestnene na adekvatnom chladici ako kazda ina polovodicova suciastka. . . aj procesor ti zhori ked mu nedas chladic

Inak euforiu nechem vyvolat
:o len upozrnit ze to stoji za povsimnutie a pripadne dostat vyjadrenia od ludi co LED uz pouzivaju :shock: nieco v tom style ako si ty napisal ze pouzivas namiesto halogenov 12V a odchadzaju :lol:

V mojom okoli co maju ludia LED ale priamo na 230V tak ich maju uz roky, ale len ako osvetlenie chodby , nie akvarii


Roman: candela sa da prepocitat na lumeny :D ked vies uhol vyzarovania

nemyslim ze je rozdiel pri LED 6500K a ziarivke 6500K v sirke spektra??? :P
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina

Odoslaťod Roman » 08 Okt 2009 22:16 pm

ocotuide napísal:Ano presne to je to pekne, ze rastlinam je suma fuk ake svetlo im das, pokial to bude biele svetlo :D kde dostanu pre fotosyntezu cervene aj modre svetlo. Pri farbe ide skor o cloveka :D


ako pisem, zavisi od vkusu kazdeho soudruha

ocotuide napísal:"teploty" farieb pri LED :
okolo 3000K takzvana tepla biela
okolo 4000K takzvana denna biela
nad 5000K u led bezne 5000, 6000, 6500 studena biela


no ale toto je silno obchodnicke oznacovanie farby akehokolvek svietidla, ono poludnajsie slnko ma jaxi 6500K enem to tak hvizdne...takze 4000K ma k dennej bielej asi tak daleko ako Lenin k Lennonovi

ocotuide napísal: candela sa da prepocitat na lumeny :D ked vies uhol vyzarovania


ak ho skutocne poznas vo vsetkych rovinach tak ano

ocotuide napísal: nemyslim ze je rozdiel pri LED 6500K a ziarivke 6500K v sirke spektra??? :P


no tak na toto si zodpovies sam, ked sa pozries na histogram spektralnej analyzy dvoch rozdielnych zdrojov, napr 6500K LED a 6500K trubicu. Nemyslim tym tie trojfarebne marketingove vlnovky co najdes na obale akvaristickych trubic ale seriozne meranie. Trojpasmove trubice maju ovela vyrovnanejsie rozlozenie spektra nez biele LED. Netvrdim ze je to nejako extra dolezite , vid bod "rastlinam je to jedno" a "zalezi na vkuse" , ale keby si chcel napriklad fotit v atelieri nasvietenom LEDkami, tak z tych fotiek by si grcal
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod ocotuide » 08 Okt 2009 23:11 pm

Roman: znie to doverychodne s tym spektrom 8) musim niekedy nastudovat

hmm, ale podla tohoto http://sk.wikipedia.org/wiki/Luminiscen%C4%8Dn%C3%A1_di%C3%B3da#Biele_LED mau tieto led pekne spojite spektrum s malym posuvom koli modremu budiacemu svetlu :)
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod Jaricok » 30 Nov 2009 13:34 pm

Hmmm tak nieco co bolo vyskusane http://www.akvamalawi.com/phpBB/viewtop ... i&start=10 su to prispevky cca rok stare.
Jaricok
 
Príspevky: 54
Obrázky: 1
Založený: 30 Dec 2008 19:06 pm
Bydlisko: Levice

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod ocotuide » 30 Nov 2009 15:01 pm

tak urcite dam vediet ci poklesla ta svietivost ... ;o) ak ano tak sa pekne naserem ;o))) kryt mam skoro hotovy, takze svietit by som mal do konca tyzdna
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.