Letnění živorodek



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Raviolka » 28 Jún 2013 10:29 am

Zero napísal:Fontinalis s bazanovcem snese pěstování i v malých plastových nádobách.
Já jen k této velmi zajímavé debatě podotknu, že na snímku určitě není Fontinalis. Je to pravděpodobně Brachythecium rivulare, i když možností je víc, ten snímek není tak průkazný (Eurhynchium hians, Cirriphyllum piliferum...?). Fontinalis jednak vypadá jinak, a hlavně takovéhle podmínky dlouhodobě nesnese. To ale jen tak na okraj.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Reklama

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Robo111 » 28 Jún 2013 12:45 pm

Raviolka napísal:
Zero napísal:Fontinalis jednak vypadá jinak, a hlavně takovéhle podmínky dlouhodobě nesnese. To ale jen tak na okraj.


Suhlas. Vacsina rastlin sa vobec zariasi - konkurenciu s riasou preziju za tychto podmienok hlavne rychlorastuce hladinovky, ktore prospievaju - z vacsiny inych rastlin vsak urobi za takychto podmienok riasa, jeden neforemny zeleny chumac/povlak.
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Milan666 » 28 Jún 2013 15:22 pm

Zero, ja ďakujem za názvy rastlín, no a tvoje príspevky čítam pozorne, sú poučné, a ukladám si ich do pamäte. Máš oponenta, myslím, že ho môžeš oželieť, ten vhodnejší názor si čitateľ vyberie sám
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod SoRex » 28 Jún 2013 16:53 pm

To Zero - cituji:
1/ "...Sto litrů je pro hejno těchto ryb venku, plus k nim další přidané, nic moc, navíc ani vítr nepromísí vrstvy vody s rozdínou teplotou u dna a hladiny..."
2/ "Snad jedinou výhodou "nehybného" sloupce..."
3/ "V zahradních nádržích mi i bez dodatkové techniky a vzdušného proudění, mísí vodní vrstvy přítomnost čolků, žab, množství půlců a masa neustále z místa na místo migrujícího planktonu, který se při nepřerybnění lépe udrží ve větším obsahu vody, kterou zároveň neustále udržuje v kvalitě, pro ryby optimální, čímž se mimo jiné nebrzdí růst ryb vlivem látek metabolismu a hormonů."
4/ " No a čím je sloupec vody vyšší a povrch - rozloha hladiny menší, tím i ten rozdíl mezi dnem a povrchem je výraznější a stabilnější, takže pro chov akvarijních ryb nevyhovující..."
5/ "Proto pro chov upřednostňuji plytší a rozhlehlejší, v terénu podúrovňovou nádrž, kde se voda snáze prohřeje v celém výškovém sloupci."

Takže jsem se evidentně nemýlil! Teplotní vrstvy vnímáte negativně, to se dá jen těžko popřít. Ale chápu, že při tak extrémně dlouhých souvětích s běžným vybočením z větné vazby a občasnou neshodou podmětu s přísudkem se Vám dost špatně drží pozornost na to, co jste vlastně napsal :D

V žádném případě nepovažuji Vaše příspěvky za nějaký útok na mne, vlastně mne to až do teď ani nenapadlo. Je snadno dohledatelné, že s Vámi docela často souhlasím. Ale některé Vaše závěry a interpretace některých jevů (i když je podpíráte praxí) jsou jednoduše mylné. Některé, ne všechny! Nikdo, ani já nemůže mít vždy pravdu. Ale co se mého oboru týká, jsem přesvědčen, že ji mám. Nikdy jsem třeba nezasahoval do Vašich textů o bahenních rostlinách. Není to můj obor zájmu, nestudoval jsem to a v podstatě o nich nic nevím. Zato Raviolka ano. A také nesouhlasí (zase ze svého oboru) se vším, co uveřejníte 8)

Nechci a nebudu s Vámi vést spor, chtěl jsem jen opravit některá mylná tvrzení. Nic víc a nic míň.
Pokud někdo bude tyto omyly nekriticky přijímat a ukládat si je do paměti včetně chyb (nejen mnou odhalených) je to jeho rozhodnutí a mně je to v podstatě jedno.
Přeji všem hezké léto :wink:
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Milan666 » 28 Jún 2013 18:50 pm

Ďakujem, podobne!
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Zero » 06 Júl 2013 04:27 am

S odstupem času jsem ochoten dát odpověď na to, co Ravi napsala, plus jiní. Ano, správně. Ta druhová záměna u mechu byla z mojí strany vědomá, i když jsem neměl z toho dobrý pocit a očekával z toho plynoucí následky.

Vím moc dobře, že Raviolka je v tomto oboru expert a všiml si, že bývá přihlášena a pravděpodobně téma sleduje, takže se mi ji přece jen podařilo po dlouhé době, na můj psaný příspěvek, přimět správně reagovat a zaslouží pochvalu s poděkováním. Svůj hlubší účel záměr splnil a ve spojitosti s úspěšným chovem akvarijních ryb pod širákem, nemá pražádný význam, ale informace o možnosti pěstování je pravdivá. Samozřejmě, že ne na plném slunci. I tento mech zprvu rostl ode dna podobně, jako skutečný Fontinalis antipyretica a teprve u hladiny se rozvětvil.

Robo111 nepiš o něčem, kde chybí dostatek vlastní praxe. Plovatky bahenní mi ten mech nežraly, zato jej perfektně čistily od řas i různého biologického spadu do pěstební nádoby . No a na pohyb vody se dá místo provzdušňování využít malinké ponorné čerpadlo, ale musí být opatřeno ochranou proti nasátí živočichů a větších nečistot. Vzniklé mírné proudění napodobí podmínky v říčních tůních. I v akváriích se filtrací uvádí voda do pohybu, čímž se stále mísí.

To, že se mnou tak zkušený akvarista, jakým SoRex je, není ve všem zajedno, netřeba řešit.

Milan666, děkuji za podporu. Mým prvotním impulsem bylo i tou kritikou pomoci Vláďovi. Jak vidno přílišnou iniciativou se člověk jen ke své vlastní škodě, nikomu nezavděčí.

Na tomto počítači nemám foto archiv, ale něco "nezajímavě zbytečného", ale souvisejícího s letněním živorodek, vytáhnu z foťáku.
Prílohy
312 paví oka.jpg
Paví očka na letním pobytu ve venkovním prostředí, 3.7.2013.
311 neoheterandrie.jpg
Vysazování rybek Neoheterandria elegans do venkovní nádrže, 3.7.2013.
Zero
 
Príspevky: 312
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod xixox » 26 Júl 2013 22:09 pm

Je mozne ponechat gupky cely rok v jazierku (teda aj cez zimu), preziju to?
Jazierko je nadrz hlboka viac ako 1m a ma cez 600l rastie v nej lekno, povrch v zime zamrza asi 20 cm hrubou vrstvou ladu.
Jazierko nema cirkulaciu vody.
xixox
 
Príspevky: 1
Založený: 26 Júl 2013 22:00 pm

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Robo111 » 27 Júl 2013 01:30 am

Zero napísal: Robo111 nepiš o něčem, kde chybí dostatek vlastní praxe. Plovatky bahenní mi ten mech nežraly, zato jej perfektně čistily od řas i různého biologického spadu do pěstební nádoby . No a na pohyb vody se dá místo provzdušňování využít malinké ponorné čerpadlo, ale musí být opatřeno ochranou proti nasátí živočichů a větších nečistot. Vzniklé mírné proudění napodobí podmínky v říčních tůních. I v akváriích se filtrací uvádí voda do pohybu, čímž se stále mísí.


ja ti viem zero? ja som mach mohol po letneni vzdy rovno vyhodit, plovatky, ale urcite nechcem- mach ma smolu.
Mne sa javi, ze filtrovanie alebo vzduchovanie plni v tomto pripade rovnaky ucel - ale ked tam chces mat filter, maj ho - ja na zahrade neviem umiestnit bezpecne el. privod - riesim to inak.
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Milan666 » 27 Júl 2013 13:09 pm

xixox napísal:Je mozne ponechat gupky cely rok v jazierku (teda aj cez zimu), preziju to?
Jazierko je nadrz hlboka viac ako 1m a ma cez 600l rastie v nej lekno, povrch v zime zamrza asi 20 cm hrubou vrstvou ladu.
Jazierko nema cirkulaciu vody.

Už z názvu témy by si vedel vyčítať, že nie :)
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod vlada » 24 Aug 2013 09:40 am

Pro Zero, dnes jsem vylovil ze 100 litrové nádrže,která byla vyrobena z 200 sudu,přepůlením 13 ks velmi zdravých skiffií bilineat,dával jsem do nádrže 12 mláďat, které vyrostly a dokonce největší samice porodila 1 mláďe, možná jsem je měl nechat letnit déle, ale příští a další víkend nebudu doma tak jsem nechtěl příliš riskovat změny počasí,( velké ochlazení) characodony, phallocery a X.xiphidium,nechám venku ještě do poloviny září( těchto živorodek mám doma přebytek i v akváriích.
Obrázok používateľa
vlada
 
Príspevky: 121
Založený: 19 Nov 2009 22:49 pm
Bydlisko: Litovel u Olomouce

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Zero » 31 Aug 2013 23:03 pm

Když jsi je do sudu dával, tak ochlazení jsi se neobával. Teď, když jsou starší a pobytem venku odolnější, se naplňuje předpoklad, že přechodné ochlazení jim neublíží. Počet mladých se u starších samic zvýší i na víc jak 10 ks . Je lépe je před porodem dát samostatně.

Na ochlazení v tuto dobu jsou citlivá hlavně, ještě málo adaptovaná paví očka.

Napsal bych víc, ale už se mi jeden příspěvek smazal a jsem dost ospalý a asi již nebudu schopen odpovědět na dotazy v tématu gupky na balkóně.

Přidané foto je z doby před vypuštěním živorodek Allotoca dugesii do síťové sádky venku v rybníčku.
Prílohy
326 Allotoca dugesii.jpg
Zero
 
Príspevky: 312
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Zero » 08 Sep 2013 00:48 am

Pro vlada: S. bilineata mám zatím ještě venku a ta, již velmi chladná rána snáší dobře a jsou stále žravé.

Už jsem vylovil Neoheterandria elegans a na řadě jsou ryby Poecilia a Limia.

Foto: namátková kontrola rybek ve venkovních sádkách - mladý vybarvující se samec S.bilineata a mladý samec pecilky sp.. Foceno 7.9.2013.
Prílohy
352 Mladý samec S.bilineata.jpg
353 Poecilia sp..jpg
Zero
 
Príspevky: 312
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Milan666 » 11 Sep 2013 20:54 pm

Končíte už?, dávate do vnútra? Ja so nechal von už len susedovie karasy.
Echinodorus vypustil šlahún, ale už to asi nestihnem namnožiť :oops:
Prílohy
P1070092.JPG
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Zero » 13 Sep 2013 04:25 am

Některé druhy, mezi něž patří např. paví očka je lépe již vylovit. Xify a gudeje, ještě mohou zatím venku zůstat, ale pravděpodobně letos celkově toho 15.9. letnění ukončím.

Už minulý týden klesala teplota u mladých pavích oček ve vaničkách, až na +11,5°C a v jezírkách bylo jen o 2°C víc, což by běžně v akváriích chované populace pavích ok takové poklesy zaručeně nepřežily. Raději jsem vylovil i endlerky a surinamské ´Coropina creek´. Ještě jsem nestihl odlovit kmen divokých ´Orange line´, La Playon a jiné.

Musím se chystat do práce, ale přihodím nějakou tu fotku. - Výlov gupek 12.9.2013, teplota vody +16°C v 18,30 h.
Prílohy
355 Výlov samců gupek, 12.9.2013.jpg
358 Odlov samic pavích ok, 12.9.2013.jpg
357 Samci pavích oček po ukončeném letnění. 12.9.2013..jpg
Zero
 
Príspevky: 312
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod vlada » 13 Sep 2013 05:38 am

Zero divoké Orange line neznám? Šlo by prosím posat fotografii? Z kterého roku je tato divoká populace?
Obrázok používateľa
vlada
 
Príspevky: 121
Založený: 19 Nov 2009 22:49 pm
Bydlisko: Litovel u Olomouce

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod prasan » 13 Sep 2013 06:49 am

Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Zero » 13 Sep 2013 23:18 pm

Pro vlada:
Je to, jak píše prasan.

Lovit je budu zítra a teď je fotit nepůjdu, ale přidám odkaz: http://www.wildformen.de/

Tato ryba byla uváděna pod označením M. bifurka ´El Salto´, ale můj názor je, že se jedná o morichalskou lokální divokou formu, jenž patří do skupiny různých, původem odlišných typů přírodním gupkám podobných poecilid - obskury, wingejky, atd., nebo to je přímo varianta divokého pavího oka.

Ony se i ty ´Coropiny´, které původně SoRex dovezl s přesvědčením, že jsou to bifurky, v poslední době údajně popisují jako nový druh, viz odkaz zde http://livebearers.mypage.cz/hlavni-str ... psany-jako

Podotýkám, že ta ´´Orange Line´´ je křižitelná z těmi ostatními "gupkami", takže pozor na to a pokud je někdo získá, tak ať je nemíchá s endlerkami a pavími očky. Více někdy jindy.

Našel jsem starší svou fotku oné ryby, tak ji sem přidám.
Prílohy
359 Poecilia ´´Orange Line´´.jpg
Zero
 
Príspevky: 312
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod vlada » 17 Sep 2013 16:22 pm

Zero děkuji za vysvětlení, včera jsem odlovil X.xiphidium, teplota vody ve venkovní nádrži byla 16 st.C. Characodony a Phallocery ještě nějakou dobu nechám, (U phallocer vím že jim stačí teplota i 5 st.C tam spěchat nemusím, nevím však jakou minimální teplotu snesou characodoni zda bych je neměl také co nejdřív vylovit?)
Obrázok používateľa
vlada
 
Príspevky: 121
Založený: 19 Nov 2009 22:49 pm
Bydlisko: Litovel u Olomouce

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Zero » 19 Sep 2013 12:52 pm

Lifruj to ven = do baráku.
Zero
 
Príspevky: 312
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod vlada » 21 Sep 2013 19:49 pm

Zero dnes jsem je tedy na Tvou radu vylovil, teplota vody byla 10 st.C , všichni charadoconi byli ve výborné kondici, žádný neuhynul ,jen mladé žádné neměli ,vloni jsem touto dobou kromě dospělích vylovil i 15 mláďat..
Obrázok používateľa
vlada
 
Príspevky: 121
Založený: 19 Nov 2009 22:49 pm
Bydlisko: Litovel u Olomouce

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Zero » 23 Sep 2013 02:37 am

Nemá smysl jejich pobyt venku prodlužovat, když je tak teplotně nepříznivý průběh začátku podzimu. Den je krátký, slunce nízko nad obzorem a vodu v nádržích neprohřeje.

Foto: Síťové sádky jsou z rybníčků vytaženy a venkovní chovatelská sezóna v roce 2013 je ukončena.
Prílohy
360 Rybníčky po skončené odchovné sezóně r. 2013.jpg
Zero
 
Príspevky: 312
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod masarko » 25 Apr 2014 10:03 am

zdravím no tak čo kedy planujete začať letniť?planujem aj ja kupiť na akvatere v trenčine nejake gubky, a mečovky a skusiť ich v jazere prípadne ešte nejake ine vhodne :-D
masarko
 
Príspevky: 16
Obrázky: 5
Založený: 04 Máj 2013 00:28 am

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod cezar.milan » 27 Apr 2014 13:18 pm

Premyslí si však ako ich budeš v jeseni vylovovať. Môžeš aj rájovce, poprípade si vygoogli studenovodné rybky
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod masarko » 27 Apr 2014 20:32 pm

studenovodne chovam karasy su tam celoročne v jazere nevadí im ani zamrznute jazero uhyn som nezaznamenal už dlho ak nepočitam mačky čo si občas nejakeho lapnu , ale aspon to triedia moží sa to strašne
moc
masarko
 
Príspevky: 16
Obrázky: 5
Založený: 04 Máj 2013 00:28 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.