Letnění živorodek

Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Zero » 14 Dec 2016 03:51 am

.

@ KajoBA; doplnění foto k danému dotazu. U první fotky se zobrazí komentář po "najetí myší".

.
Prílohy
Síťová sádka venku. 13.6.2016 011.jpg
IMG_20160811_105312.jpg
Letní chov akvarijních ryb pod širým nebem - na volno i v síťových sádkách. Rok 2016.
IMG_20160803_183343.jpg
Síťové sádky pro chov a odchov akvarijních ryb ve venkovním prostředí. Zahradní rybníček, léto 2016.
Zero

Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Reklama

Odoslaťod Pedio » 14 Dec 2016 20:34 pm

Zero,tie rastliny(napr.Stratiotes)sú v nádobách,alebo je na dne sádky zemina.
Pedio

Založený: 05 Feb 2007 22:55 pm

Odoslaťod Zero » 15 Dec 2016 04:48 am

Žádná zemina, nanejvýš keramické pásky, nebo několik oblázků na dně sítě, jako zátěž. Sádky musí být jinak čisté, aby ze stran i ze spod dobře propouštěly vodu s planktonem a nehromadil se v nich detrit . V prostoru rybničních nádrží jsou řezany volně vznášivé - se nesadí do substrátu a jiné rostliny jsou zakořeněné v květináčových kontejnerech a mísách . Venkovní nádrže se při podzimním výlovu vypustí, vyčistí, nechají vyschnout a krátce i na sucho přemrznout, než se znovu napustí vodou, případně se samy naplní zimními srážkami . Na jaře se to opětně osadí rostlinami, nebo nechá bez rostlin a jen oživí fyto i zoo planktonem s mírným tekutým přihnojením živinami pro rozvoj vznášivých mikro řas k výživě buchanek, perlooček, žábronožek atd. a připraví se síťové sádky na novou chovnou sezónu, které se vkládají do vody jeden - dva dny před nasazením ryb. U odolných, adekvátně zimovaných druhů to může za příznivých klimatických podmínek být od poloviny, až konce dubna - apríla, např. Tanichthys albonubes a u choulostivých ryb, některé roky, až začátkem července - júl.

.
Prílohy
Po výlovu. Podzim 2016. IMG_20161015_171738.jpg
Zero

Odoslaťod Jirka Scobak » 15 Dec 2016 11:26 am

Zero: Jsem velký fanoušek těchto tvých venkovních řešení!
Obrázok používateľa
Jirka Scobak

Obrázky: 182
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm

Odoslaťod Zero » 16 Dec 2016 05:07 am

@ Jirka Scobak - I když jsem to přímo nekopíroval a použil vlastní myšlenku, tak ta technologie se běžně světově využívá https://www.youtube.com/watch?v=OgBtogkskTU .

Skutečný fanoušek si řešení zavede do vlastní praxe. Já pět let pracoval v zahraničí, abych zaplatil barák s pozemkem a mohl toto provozovat. Proto jsem si mohl i letos na ostravské burze dovolit prodávat venku odchovaná paví očka za 3kč/ks, ale to hlavně proto, že jich bylo hodně a já potřeboval uvolnit místo v nádržích a můj prodejní čas byl jen 2 hodiny.

Od příštího roku se u nás zdražuje voda a v podstatě asi vše, tak i moje ceny ryb se tomu přizpůsobí . A méně početný odchov v dobré kvalitě za vyšší cenu mne vyjde výrobně levněji.

Komentář k vložené fotce: Při letošním prodeji pavích oček, byl oproti minulým rokům větší zájem o samice, než samce. Někteří zákazníci ode mne brali jen samice a nebyli to troškaři. Jeden Polák nakonec vzal celý zbytek všech "oček".

Na snímku jsou samice pavích ok z venkovního odchovu, které jsem na burze nabízel.
Prílohy
IMG_20161121_215104.jpg
IMG_20161121_214734.jpg
Zero

Odoslaťod Jirka Scobak » 16 Dec 2016 17:03 pm

Dost krásné.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak

Obrázky: 182
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm

Odoslaťod Zero » 12 Máj 2017 00:49 am

1.5.2017 033.jpg
Gambusia affinis
Chovná sezóna pro rok 2017 právě začíná. Odolnější druhy chované za přiměřených ne příliš vysokých teplot, již lze v nižších polohách do dobře osluněných a prohřívaných venkovních nádrží začít vysazovat. Paví očka a šlechtěné druhy bude vhodné dát ven po dvacátém květnu - máji, nebo raději, až začátkem června, když není k nim umístěn topný zdroj na eliminaci větších teplotních poklesů - hlavně přes noc. Jikernaté ryby samozřejmě, též mohou být v jezírkách přes léto .
Prílohy
1.5.2017 095.jpg
Xenotoca eiseni
1.5.2017 112.jpg
Skiffia multipunctata
Zero

Odoslaťod Zero » 12 Máj 2017 01:21 am

1.5.2017 074.jpg
Jordanella floridae, je konzument i vláknitých řas, viz. obrázek mladého chovného páru - samice je nad samcem. Tyto mírumilovné a atraktivní rybky, můžou být chovány spolu s některými živorodkami, např. s pavími očky. Potěr při dostatku, jak živé potravy, tak i řas, dosáhne tržní velikost za tři měsíce.

Mnohé jikernaté druhy ryb se hodí odchovávat ve venkovních nádržích společně s živorodkami.

-
Prílohy
1.5.2017 029.jpg
Aphanius danfordii, skvělá ryba do zahradních rybníčků. Bez problémů se dá potěr odchovat ve větší nádrži společně s mnohými živorodkami.
1.5.2017 045.jpg
Hejno mladých od Macropodus ocellatus. Nejlepší rájovec pro chov v jezírku. Společný chov s živorodkami je naprosto v pohodě.
Zero

Odoslaťod Matúš Dobrotka » 13 Máj 2017 10:17 am

Zdravím chlapi,
taká otázočka už ste vyletnili rybky von či ešte je skoro?
Matúš Dobrotka

Založený: 20 Nov 2010 23:33 pm

Odoslaťod Zero » 13 Máj 2017 16:13 pm

Matúš Dobrotka se ptá a odpověď zní: Po mém příspěvku a za vhodného počasí, to takto zaměření chovatelé určitě udělají. Záleží, co kdo má a nakolik si troufá - to jest vlastněné druhové spektrum, chovné zázemí s celkovým vybavením o momentálních možnostech a s adekvátními zkušenostmi.

-
Prílohy
29.4.2017 055.jpg
Zero

Odoslaťod Zero » 13 Máj 2017 16:51 pm

Ještě zareaguji na skutečnost, že dostávám dotazy ohledně dostupnosti mých odchovů . Abych to nemusel opakovaně řešit, tak na ten poslední raději odpovím přímo sem do témata, ale tazatele utajím.

Dotaz zní: Rybky

Odoslané o: 12 Máj 2017 08:34 am
kým ......... .

Dobrý deň.
Chodievame aj na slovenské akvaburzy? Keby som chcel tie kaprozubky, mali by ste na predaj? U nás to zháňam už dlho bezvýsledne.

S pozdravom, ........ .

Moje odpověď je následující:

Zdravím. Ne, na Slovensko nejezdím rybky prodávat. Plán to udělat byl, no nerentovalo se mi tam jezdit po všestranné úvaze s něčím, co bylo možné odprodat tady u nás . Na burzy chodím, ale ryby nabízím hlavně na konci léta po výlovu toho roku odchované. Občas se svými odchovy zajedu do Brna a častěji na faunatrhy v Ostravě. I tak se mi to příliš nevyplatí, takové troškaření a pokud budu chtít mít z toho pořádnou rentu, tak jedině dodávat cenné a kvalitní odchovy do Německa, jen bych musel těch ryb udělat víc, než dosud v malém, převážně jako své hobby a pro vlastní potěchu.

S těmi kaprozúbkami, o které máte zájem, je potíž v tom, že při tření odkládají malý počet jiker po dlouhou dobu = vícero dní, které navíc ryby požírají a vývoj do vykulení trvá déle, než je u jiných druhů obvyklé a to vše komplikuje získání plůdku pro početnější odchov, který už pak není tolik obtížný, ale právě jeho získání ano, takže teď ještě nevím, jakých výsledků se mi podaří v tomto roce docílit.

Ryby se mi, již vytíraly do k tomu předložené řasy a já ji po několika dnech měnil, no zatím jsem nové z jiker vykulené mladé neviděl. Je fakt, že bylo i poměrně chladněji a to může mít vliv na zpožděný, nebo pozastavený vývoj jiker. Sám budu moc rád, když se mi, alespoň nějaký odchov v tomto roce podaří udělat, abych ty druhy udržel, protože se nedožívají moc dlouhého věku a docela těžko a ne zrovna vždy levně se dají sehnat.

Živé potravy mám ve venkovních nádržích dostatek i potřebných řas na výkrm dospělých ryb i potěru, takže mi jen stačí ryby rozmnožit, jenže mám i jiné starosti a zbylý volný čas věnuji, též i králíkům, včelám a zahradě. Mimo to jsem se v předešlém a tomto týdnu staral o řízené rozmnožení zelených ropuch, které obývají mou zahradu. Spárované dvojice jsem umístil do připravené nádrže bez různých predátorů, kde nakladly vajíčka a nyní se pulci, už vylíhli a po odkrmení, až povyrostou a stanou se nesnadno ulovitelní, tak budou plnit funkci čističů v zahradních nádržích. Bez počáteční izolace a péče, by je venku v rybníčcích všechny vyžrali čolci - mloky, kterých mám v zahradě plno a jen je nelibě trpím, poněvadž jsou velmi žraví a požerou značné množství planktonu a nepohrdnou ani malými vodními šneky. Pro úspěšný boj s vláknitou řasou se mi vylíhli i pulci blatnic, kteří jsou na tento účel bezvadní.

Tu řasu konzumují i ryby jordanelly, ale ne v takové míře, jako pulci od žáby blatnice. Kromě těchto aktivit budu ještě v nejbližších dnech dávat líhnout pro udržovací chov i několik druhů v minulých letech zanedbávaných sladkovodních žábronožek, pokud se to vůbec ještě vylíhne a z dalších jikernatých ryb se chci v tomto roce cíleně pokusit o oddělené rozmnožení hlavaček císařských Hypseleotris compressa, protože venku s ostatními rybami jejich drobný potěr svým způsobem vývoje, oproti např. rájovcům Macropodus ocellatus, nemá šanci přežít.

Z živorodek se chci víc zaměřit na odchov Characodon lateralis, kterých mám momentálně pouhých 18 ks a dále navýšit i početní stavy u téměř vymřelých Phallichthys tico, nepříliš početných dvou skupin Neotoca bilineata a u divokých plat, kde třeba od Xiphophorus xiphidium mi po loňském neúspěchu zůstalo posledních 7 ks a podobně dopadly i X. variatus Tampico, kterých jsem mněl loni víc jak 100 ks a zbylo mi jich jen 6 ks .

Jak vidno, úspěch je vratký a ze všech těch důvodů nemůžu nikomu dopředu s předstihem přislíbit, že požadované druhy ryb budu pro uspokojení poptávky mít. Když se podaří, pak mohu dát o tom vědět. Toť mé informace k podanému dotazu .
Prílohy
1.5.2017 009.jpg
Chovná skupina Aphanius danfordii Soysalli .
1.5.2017 088.jpg
Jordanella floridae . Vlivem chladného zimování, ještě ne zcela dorostlá mláďata z roku 2016. Foceno 1.5.2017.
Zero

Odoslaťod I.P. Pavlov » 19 Máj 2017 22:09 pm

@Zero smekám !
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov

Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Odoslaťod Zero » 20 Máj 2017 08:16 am

:-) .
Zero

Odoslaťod Zero » 20 Máj 2017 08:43 am

I.P. Pavlov, při troše snahy může mít dobré výsledky každý. Nemám to ještě podle svých pokročilejších představ, ale stále mne něco brzdí v rozvoji, tak to má k dokonalosti daleko. Tento rok první ryby opustily místnost rybárny v březnu - v marci, ale to bylo ještě jen pod sklem a při mrazech jsem musel nasadit ohřev, aby se teplota vody udržela kolem +10°C. Mám pár soukromých videí, tak něco otevřu, jen ten formát a kvalita není ideální.

Na zhlédnutí něco málo třeba - https://www.youtube.com/watch?v=NO0LQShLfuY - ryby jsou nakrmené suchými vločkami a proto je to nadnáší k hladině - některé ; plus - https://www.youtube.com/watch?v=A73gJRxk6Sk ; tady v následujícím je horší ten začátek, než se mi podařilo to seřídit - https://www.youtube.com/watch?v=_QVz1HGnBdQ ; a ještě zimoviště endlerek, mám dvě odlišné populace, ale ty "Campoma" byly moc plaché. V té plastovce bylo zrovna neodkalené dno v onu chvíli, ale ryby mají kondici ok - https://www.youtube.com/watch?v=WQhyp4KAn5o .

Kdo bude mít zájem se podívat na dost dobře udělané video z přírody s divokými živorodkami, které se mi líbilo, tak je zde: https://www.youtube.com/watch?v=oS6owigPecY ; ještě k tomu doplněk - https://www.youtube.com/watch?v=UHFkzGPzzng .

Ještě přihodím fotku žáby blatnice skvrnité, o níž jsem se v předchozím příspěvku zmínil v souvislosti možnosti způsobu přírodního omezení u bujení vláknitých řas ve venkovních nádržích. Fotil jsem ji včera - pátek 19.5.2017. Zaměnit ji může nezkušené oko s ropuchou zelenou.
Prílohy
Něco i pátek 19.5.2017 011.jpg
Blatnice skvrnitá - Pelobates fuscus .
Zero

Odoslaťod I.P. Pavlov » 20 Máj 2017 12:15 pm

Veru, táto jar nepriala, verím, že to narobilo starosti. Tebou pridané videá vždy sledujem, samozrejme i príspevky. Sú veľmi, veľmi nápomocné!
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov

Odoslaťod Matúš Dobrotka » 22 Máj 2017 18:26 pm

Nazdar chlapi,
tak aj ja sa pochválim ako letním v tomto jazierku mám mečúne a molly spolu. A aj sa pekne ukázali keď svietilo slniečko :) Tú bielu fóliu vymením za čiernu dosť to kričí v tej vode. Ale len v sobotu som to do jazierka dal takže je to v skušobnej dobe ale evidentne sa tam rybám páči keď sa tam vyhreje voda .
Prílohy
18676697_1568311019867504_1360235847_o.jpg
18641318_1568311089867497_553708746_o.jpg
Matúš Dobrotka

Založený: 20 Nov 2010 23:33 pm

Odoslaťod I.P. Pavlov » 22 Máj 2017 21:58 pm

Túto vychytávku poznám. Neviem či ju časom nezatratíš. Bude ti to prehrievať vodu, časom to zazelená. Budú sa ti tam hromadiť plyny. Skôr uvažuj o zatienení jazierka. Nie každá "imidžovka" je cool.
Držím palce!
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov

Odoslaťod že Martin » 30 Júl 2017 22:44 pm

Zdravím. Tak po vlaňajšom letnení divokých gepiek v 120l plastovom sude som to tento rok posunul trošku dalej. 1000l IBC kontajner :) Začiatkom leta 2016 som vpustil do suda 3 samičky, boli napárené a koncom sezóny, (čo bolo až pri teplote cca 12°C, v noci klesala teplota nižšie), som vylovil cca 100ks. Samce mali krásne farby. Tento rok som tam vpustil všetky jedince z minulého roka plus mladé ktoré pribudli počas zimy. Ďalej tam šli nejaké krevetky a 7ks malých ancistrusov. Filtráciu nepoužívam žiadnu, ale budúci rok k tomu zrejme pristúpim, rád by som sa vyhol rozptýlenej riase, aj ked rybám ani rastlinám to zrejme vôbec neprekáža, predsa len musí to byť prijemné aj pre oko :)
Prílohy
IMG_20170517_135221_zmensena.jpg
rastliny: nymphoides sp taiwan, cryptocoryne wendtii a affinis, hygrophyla a nejaké microsorum
IMG_20170517_184348_zmensena.jpg
Po napustení a vložení rastlín. Takáto priezračná vydržala voda asi len 3 týždne...pri stúpnutí teplôt zazelenala
že Martin

Obrázky: 4
Založený: 21 Sep 2013 13:40 pm

Odoslaťod že Martin » 30 Júl 2017 22:49 pm

Myslel som si, že ked voda zazelená, rastliny na dne nebudú mať dosť svetla ale pri kontrole boli úplne v poriadku,,,darmo slnko takým stĺpcom vody nemá problém prejsť ;)
Prílohy
IMG_20170703_185433_zmensena.jpg
Momentálne takto
IMG_20170716_193206_zmensena.jpg
nymphoides sp taiwan
že Martin

Obrázky: 4
Založený: 21 Sep 2013 13:40 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.