Machy do akvaria



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Odoslaťod krto » 09 Apr 2009 14:03 pm

Postreh zo vzťahu rast machov versus osolená voda:

Z dôvodu chovu kaprozúbiek alebo živorodiek (black molly) a aj preventívneho zvýšenia kožného mazu (choroby) u rýb raz za čas, zvyknem raz za 3-4 mesiace osoliť (morská soľ) vodu v množstve 4 kopcovité PL/300L vody (pri súčastnej výmene 25% objemu vody). Podotýkam, že vodu mením pravidelne 1x2-3 týždne, a nasledujúci postreh som si overil po cca 1 1/2 ročnej skúsenosti.

Akonáhle pridám soľ do akva do 2 dní Vesicularia reticulata (Erect moss) + Barbula sp. (Milimeter moss) viditeľne zastavia svoj rast, a je vidieť na nich že sa im to nepáči - tmavozelená až sivozelená farba starších aj nových výhonkov + nárast sotva viditeľných jemnučkých chĺpkov na každom lístku machu, ale naopak Fissidens fontanus (Phoenix moss) má viditeľne väčšie prírastky, jasnozelená farba nových výhonkov len tak svieti do okolitej šedi ostatných machov, a zdá sa že to nevadí ani klasickému machu Vesicularia dubyana (Singapore moss), rast nezastavil ale nie je tak výrazne rýchly ako u "phoenixu". Akoby rozpustené soli Phoenixu vyhovovali a dalo by sa povedať že miluje braktickú vodu.

Máte podobné skúsenosti - nespozorovali ste podobný jav aj u Vás v akva?
Obrázok používateľa
krto
 
Príspevky: 316
Obrázky: 60
Založený: 30 Okt 2006 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Reklama

Odoslaťod pakozdy » 19 Apr 2009 16:02 pm

zdravim ...

Kto bol nedavno v BA hornbachu ? vo vystavnom akva maju zopar velkych chumacov machu ktory ma velmi peknu formu. o aky druh islo ?

bohuzial nemam foto.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod pakozdy » 19 Apr 2009 16:05 pm

machy a dezinfekcia

zdravim ...

nema niekto skusenosti s reakciou machov (errect) na hypermangan pripadne savo ?

mam v akva nejaku pliagu, ryby postupone vykapavaju. predpokladam ze akva budem zakladat nanovo ale rad by som si preniesol chumac machu do noveho. a koli hygiene ho chcem aspon trochu dezinfikovat

vdaka.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod hongi » 19 Apr 2009 19:31 pm

mne sa to savo nepozdava, ak tak by som skusil skor ten hypermangan.
hongi
 
Príspevky: 928
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Odoslaťod arowana » 19 Apr 2009 19:35 pm

Machy a ani iné rastliny, na krátkodobé koncentrovanejšie kúpele v dezinfekčných prostriedkoch, nereagujú nijako negatívne. Poškodiť, prípadne krátkodobo pozastaviť rast, by mohli len v prípade dlhodobých kúpeľoch.
Najmenej škodlivá a vysoko efektívna je dezinfekcia ozónom.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Odoslaťod dubvlad » 21 Apr 2009 18:15 pm

pred casom,teda 45 rokov dozadu,ked sa svietilo len a len obycajnymi ziarovkami bol takzvany javsky mach bohate vetveny a dokonca bezne kvitol.kto dnes svieti žiarovkami?asi nikto.takze ziarivky urobili s javskym machom to co dnes bezne vidime v nadrziach.ak niekto chce nech si to vyskusa a garantujem ze mach pod ziarovkou je zasadne iny.hold vsetko je to o svetle.
dubvlad
 
Príspevky: 12
Obrázky: 66
Založený: 25 Dec 2007 15:39 pm

Odoslaťod arowana » 21 Apr 2009 21:08 pm

Jávsky mach / Vesicularia / bežne "kvitne" aj dnes, pod inými svetelnými zdrojmi. Na to, aby bol nielen bohato vetvený, ale aj tvoril výtrusnice, však je potrebná súhra viacerých faktorov a nie len svetlo.
Momentálne ho mám v jednom miníčku v "kvete" aj pod ledkami a to je na rozdiel od klasických žiaroviek s wolfrámovým vláknom, predsa už len trochu modernejší zdroj svetla.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Odoslaťod dubvlad » 22 Apr 2009 07:25 am

Vôbec som nechcel propagovat zastarale,neekonomicke osvetlenie,chcel som len potvrdit tvarnost tejto obdivuhodnej rastliny.
dubvlad
 
Príspevky: 12
Obrázky: 66
Založený: 25 Dec 2007 15:39 pm

Odoslaťod pakozdy » 24 Júl 2009 00:03 am

dostal som od krtka zopar stoniek erect moss. celkom sa mu dari - tu je vysledok:

pred dovolenkou som si myslel aku ma super formu a aky je pekny husty :-)
Obrázok

ked som sa vratil po 12 dnoch bol som milo prekvapeny
Obrázok

a tu je detail na stromcek
Obrázok

nepritomnost a susedine krmenie ryb mu pravdepodobne velmi prospela

PS: kedze ho aj mne krto daroval, tak ponukam prvemu zaujemcovi chumac z mojho machu - erect moss
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod Raviolka » 24 Júl 2009 10:40 am

Vypadá nádherně! :roll:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod atiles » 24 Júl 2009 12:32 pm

Veľmi pekne sa rozrástol, záhadou pre mňa je že Hygrophila skoro nerástla a mach rástol, lebo ja mám práve opačné skúsenosti. Zaujímala by ma teplota vody akú máš a ked si meral môžeš dať sem aj iné hodnoty. Vidím že máš aj CO, ak je to burčiak tak by som tiež chcel vedieť či práve počas dovolenky nedošiel.
Obrázok používateľa
atiles
 
Príspevky: 310
Obrázky: 51
Založený: 19 Apr 2006 23:35 pm
Bydlisko: žilina

Odoslaťod pakozdy » 24 Júl 2009 13:21 pm

to bolo prekvapenim aj pre mna. hygrophila a blyxa skor zakapala.
na blyxu mam vysvetlenie - doslo co2 a ta hygrophila bola na tom biedne vzdy.

teplota je 24-26st nekurim.

pocas dovolenky doslo co2 a ani teraz nedavam. ale chystam sa ze znova zarobim,. dam vediet ako sa to prejavilo na machu.

hodnoty moc dobre neviem - ph okolo 7,5
fosforu malo -0 , No3 malo okolo 5, ostatne neviem.

hnojim denerle v30 a pred odchodom som dal viac 4x ako bezne. krmivo bolo suche, inak byva mrazene. mozno to pomohlo zvysit fosfor, lebo dost zmyzli cierne riasy
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod Raviolka » 24 Júl 2009 13:43 pm

pakozdy napísal:teplota je 24-26st nekurim.
Ani já nekouřím, nesnáším ten smrad :mrgreen:

Ta zčervenalá blyxa mě taky zaujala - mám ale dojem, že během Tvé nepřítomnosti spíš fosfor ubyl než naopak. Potom by červená blyxa odpovídala. Ale to může být i nedostatek dusíku. Jestli blyxa červená a hygrophila neroste, viděla bych to na problémy někde v trojici N-P-K (CO2 ne - myslím, že všechny ty rostliny rostou bez CO2 dobře, blyxa teda určitě)... mech myslím na N-P-K zrovna citlivý nebude, o hygrophilách je to naopak dost známé.

To je ale jen poznámka na okraj, nechci zamořovat téma něčím, co s mechy nesouvisí.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod pakozdy » 24 Júl 2009 15:33 pm

s tym fosforom uvidim, zacal som pridavat obden KH2PO4 takze budem pozorovat co sa stane.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod pakozdy » 14 Aug 2009 12:32 pm

objavil som koleso :-)
vsimol som si uz davnejsie, ze po rannom rozsvieteni ma mach bledozelene vrcholky, ktore tam cez den nemal. chvilu som to pozovrova a zistil som ze rastie. najvacsi prirastok som pozoroval po noci. Ked som pridal fosfor do akva bolo to najokatejsie.

takze ma potesilo ze machy v noci nespia ale rastu :-)

plati to vseobecne o rastlinach ze v noci generuju hmotu ( cez den kyslik ) ?

PS: aj u Vas reaguje mach na pridanie zivin skoro hned po pridani do akva ?
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod inxflagranti » 11 Nov 2009 10:24 am

zdravim, hladal som nejake info o tom, aka je idelana teplota vody pre vatsinu machov (chcem v minicku machy, ale "kurit" nebudem a teplota je tak 20-21 stupnov C), ale nikde som toho o teplote mco nenasiel..na stranke www.aquamoss.net bola iba stroha info, ze vatsina machov potrebuje teplotu nizsiu ako 28 stupnov C...
preto moja otazka, kto ma ake skusenosti s pestovanim v nevyhrievanych akvariach...???
inxflagranti
 
Príspevky: 40
Obrázky: 5
Založený: 21 Dec 2008 14:07 pm

Odoslaťod pakozdy » 11 Nov 2009 11:25 am

ja mam hrcu erectu vo flasi od koly v kuchyni na okne, ktore byva pootvorene takze tam byva rano okolo 15-16st a cez den okolo 19-20.
doteraz zije a nehnije.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod inxflagranti » 11 Nov 2009 15:47 pm

no to moze byt..ze zije a nehnije..ale otazne je aj ake su prirastky a aky ma tvar a napr aj prezivanie je zitie .-)))
inxflagranti
 
Príspevky: 40
Obrázky: 5
Založený: 21 Dec 2008 14:07 pm

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod pakozdy » 20 Jan 2010 12:48 pm

on tam bol odlozeny, nie vystaveny. teplo ziadne, svetlo mal lent trocha z okna, priestoru pomerne malo, ziviny cielene ziadne iba odpad od 2 malych slimakov. napriek tomu mal prirastky. formu som neriesil kedze bol iba odhodeny vo flasi .
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod argon221 » 22 Sep 2010 19:52 pm

a neviete niečo o tomto machu??? Cratoneuron filicinum na tejto stranke je ukažka ako sa da použit do akva...mal by sa vyskytovať bežne aj na Slovensku...http://www.datz.de/L0lNR19aT09NP0ZJRD04 ... gxMjg.html

A posledná otázka nevedeli by ste mi poradit s týmito machmi nevedel som do ktorej temy to zaradit a v tejto sa tiež vyskytli machy tak som to sem dal.kde by sa dali kupit??? Vesicularia reticulata ,Vesicularia montagnei, Vesicularia ferriei ,Vesicularia montagnei, Vesicularia reticulata alebo zohnat najlepšie v ZA...ak viete tak napište ...
argon221
 
Príspevky: 20
Obrázky: 44
Založený: 28 Mar 2010 10:59 am
Bydlisko: Žilina-Krasňany

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod Jakub » 19 Okt 2010 21:29 pm

Zdravím mal by som zaujem o machy do dvojkomorových krevetkáríi: Riccardia Chamedryfolia , Lomariopsis lineata (je skoro podbný Monosolenium tennerum) ak by boli aj iné (okrem Fissidensu a Flame mossu) tak zoberiem aj tie :-) plz ozvite sa
Obrázok používateľa
Jakub
 
Príspevky: 44
Obrázky: 1
Založený: 25 Feb 2010 15:53 pm
Bydlisko: Žilina , Dolný Hričov

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod adika » 02 Nov 2010 16:32 pm

mohol by mi niekto pomôcť? mám taký problém s jávskym machom. neviem ako to že na všetkých obrázkoch a fotkách je k niečomu prirastený len v mojom akváriu je len tak volne položený na koreni a neprirastie sa ani ked´ ho priviažem, prečo? Nikdy sa neprirástol ked´som ho priviazala :(
Obrázok používateľa
adika
 
Príspevky: 175
Obrázky: 7
Založený: 04 Jún 2010 15:27 pm
Bydlisko: okolie NR

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod krto » 03 Nov 2010 08:24 am

Len tak bez fotky to nepôjde so 100% tnou určitosťou, ale asi máš Vesicularia dubyana (Singapore moss), ktorý neprirastá na povrchy. Ten čo prirastá je Taxiphyllum barbieri (Java moss). Oba tieto machy sú v širokej akvaverejnosti nazývané jednotným názvom "jávsky mach". Pozri si časopis Akvárium číslo 23 http://klub.akva.sk/akvarium.php .
Obrázok používateľa
krto
 
Príspevky: 316
Obrázky: 60
Založený: 30 Okt 2006 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod skaner » 03 Nov 2010 08:35 am

krto napísal:Len tak bez fotky to nepôjde so 100% tnou určitosťou, ale asi máš Vesicularia dubyana (Singapore moss), ktorý neprirastá na povrchy. Ten čo prirastá je Taxiphyllum barbieri (Java moss). Oba tieto machy sú v širokej akvaverejnosti nazývané jednotným názvom "jávsky mach". Pozri si časopis Akvárium číslo 23 http://klub.akva.sk/akvarium.php .
v tom čisle sa tiež vyskytuje táto chyba. je tam aj správne aj nesprávne pomenovanie. upozorňoval som na to v diskusii k číslu, no vraj to spravili zámerne tak.
Obrázok používateľa
skaner
 
Príspevky: 255
Obrázky: 11
Založený: 17 Máj 2008 08:28 am
Bydlisko: Bratislava - Rendez

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 10 hostí.