Malawi 350l



Všetko okolo cichlíd z jazier Malawi, Tanganika, Victoria....

Malawi 350l

Odoslaťod opicka22 » 05 Jan 2014 12:45 pm

SAM_5006.JPG
tu bola ešte voda aj kvôli svetlu a koreňu ktorý farbil žltá.
Tak rozhodol som sa predstaviť moje akvárium. Asi tak pred 7mesiacmi som sa rozhodol založiť si malawi. Choval som americké cichlidy ako ocelatusi, ktoré som aj odchovával, cichlidu perletovu a iné. Učarovali mi ale malawi tak som si zaobstaral akvárium. Dlho som uvažoval o osádke a podla toho som sa rozhodol pre takýto tvar.
Tak a začiatok zakladania 350l začal po meraní uvažovaní a dospel som k tomu že pred 4mesiacmi som doniesol domov nádrž( objem by som teraz už bral väčší :lol: ale tak to asi každý kto ma veľké po čase chce väčšie :D ). Prvé bolo dovoz akvária. Akvárium bolo robené na mieru podla požiadaviek. Chcel som niečo dlhšie a nižšie tak aby to v izbe pekné ukázalo. Rozmery 200dx40vx40š. Akvárium je lepené čiernym silikónom, sú na ňom 4 výstuže, ktoré slúžili aj na prichytenie líšt tak aby som mal možnosť zasunúť krycie sklá a pohodlnejšiu manipuláciu pri údržbe. Zabiehanie akvária bolo asi nasledovné: najskôr som vložil štrk zo starého akvária ktorý som ale nepremýval aby som z neho nedal nadarmo preč živiny. Nebolo ho veľa max jedno vedro aby sa mohli rastliny kde zakoreniť. Potom som premyl piesok a celé dno akvária som zasypal. Použil som dve vrecia čiže 2x 50kg piesku, ktorý som kúpil v predajmi na predaj filtrácií do bazénov. Dosť ľudí ma odhováralo niekto naopak povedal že to je super riešenie. Videl som tak pár akvárií u akvaristov čo sa venujú v Leviciach malawi a tanganike a fungovalo im to dokonale tak som neváhal. Filter som na zabehnutie použil zo starého akvária kde som mal hlavicu a biomolitán. Po 8 dňoch som zasadil rastliny a po 3týždnoch som tam vložil synodontisov a prísavníka. Ďalšie asi 3 týždne som akvárium nechal zabiehať a až potom prišlo na ryby. Po tie som bol v Mojmirovciach pri Nitre u pána Antona kde mal krásny výber. Takže som mal problém si aj vybrať :roll: . Asi mesiac sa mi ľuhoval koreň v sude na záhrade aby som nemal až tak zafarbenú vodu, ale aj tak trošku púšťa ale tak to časom to prešlo. A už len maličkosti a doťahovanie detailov. Teraz už len ho dokončiť.
Rozmer: 200dx40vx40š
filtracia: vnútorný filter IP203 max.2000l/h
osvetlenie: v súčastnosti 2x T5 avšak uvažujem o výmene za Aqua GLO 90cm/30W čo si myslím že by mohlo postačovať na tú výšku a objem.
stojan: akvárium je celé na kovovom stojane na mieru, ktorý je uchytené v stene 5timi skrutkami (zadná strana) vpredu je akva na 3 nohách ktoré sú nastaviteľné za pomoci závitov tak aby bolo akva vo vodorovnej hladine.
obloženie: nedávno som si zaobstaral na obloženie drevo. Mám v pláne obložiť akvárium asi tak že horná časť kde bude osvetlenie zakryje asi 1cm max akvária aby nebolo vidno hladinu vody. Kryt by som chcel spraviť odklápaci za pomoci dvoch klavírových pántov aby nebolo potrebné ho stále dávať dole. Samozrejme dodám foto vid dole.
pozadie: bohužial akvárium nie je natoľko široké aby bolo možné doň vložiť 3D pozadie tak bude vyriešené jednofarebnou tapetou aby nebola vidno stena. Zvažoval som aj možnosť vyrobiť ho z tenšieho polystyrénu alebo ako som mal v predchádzajúcom akva nalepenú bridlicu na samostatnom skle po celej dĺžke akva.
substrát: použil som biely piesok do filtrácií bazénov a z dôvodu zasadenia rastlín som na dve miesta (na ľavej a pravej strane) použil štrk zo zabehnutého akvária a prekryl to pieskom. Efek toho ako aj ryby prenášali na začiatku piesok bol prirodzený sem tam kamienok nie je to také úhľadné len piesok a to sa mi páči oveľa viac.
dekorácie: použil som koreň ktorý som chcel spraviť dominantou akvária tak som si v jednom choprodukte (asi nemôžem menovať) objednal rozmer cca 85dx40vx40š čiže zabral krásne stred stál ma 15e. Nedávno som naňho pripevnil anubias barteri nana vydržal tak týždeň a teraz ako vidno na foto už nie je :? ale tak dalo sa to čakať,na pravú stranu som vložil dva koreňe cryptocoryna usteriana, ktoré sa krásne rozrastajú a ryby ju neobžierajú. Plus použil som okruhliaky ktoré som aj zasypal pieskom a už si tak niektoré ryby vytvorili aj jaskyne, ale väčšina si našla miesto v dierach v koreni.
osadenstvo: po ryby som si bol u pána Antona v Mojmírovciach (odporúčam) ryby krásne rastú a začali sa vyfarbovať. Konkrétne osadenstvo:
6x Aulonocara red rubin - pomer 2 samce 4 samice ( samce sa už začali vyfarbovať vid foto)
4x Aulonocara stuartgranti ngara 2 samce 4 samice ( samce sa už vyfarbujú)
6x Melanochromis auratus pomer ak som to správne určil za pomoci informácii z fóra a jedného chovatela 1 samec 5 samíc
7x Labidochromis caeruleus yellow pomer bohužiaľ to neviem presne. uvidím časom
4x Melanochromis maingano
6x Pseudotropheus saulosi red coralpomer dva samce 4 samice. Už sa vyfarbili samce celkom a vytvorili sa mi aj párik
2x Synodontis
2x prísavník
Viem že rýb je asi viac ale rátal som že sa vyseparujú. Doposiaľ som prišiel o 2 rybky. Jedna nešťastne pri čistení akvária vyskočila pri mojej nepozornosti a nevšimol som si to a druhá z Aulonocar ngara bol vytlačený a nakoniec ho jeden samec čo bol asi doslova utrápil :( chcel som ho premiestniť ale nemal som kam. Inak všetko v poriadku ryby rastú a tvoria sa páriky. Páriky si už rozdelili akváriu a úkryty a samice už nosia. Zatiaľ som zahliadol auratusku ako mala malé, jednu aulonocaru red rubin a jedna red už nosila tiež. Bohužial teraz nemám čau na odchov a miesto ale už som si dal robiť akvarka kde si páriky oddelím a povenujem sa im :)
Dúfam že som nespravil nejakú veľkú chybu ale kritiku a rady príjmem a poučím sa.
Foto pridávam od začiatku ako som ho založil teda od momentu kedy som tam dal dekoráciu a ryby až o súčasný stav v štádiu obkladania
Prílohy
SAM_5005.JPG
SAM_5010.JPG
koreň ktorý som spomínal
Obrázok používateľa
opicka22
 
Príspevky: 50
Obrázky: 69
Založený: 21 Feb 2013 11:08 am
Bydlisko: SR, Levice

Reklama

Re: Malawi 350l

Odoslaťod opicka22 » 05 Jan 2014 12:47 pm

Pár fotiek rýb
Prílohy
SAM_5020.JPG
SAM_5021.JPG
SAM_5053.JPG
Obrázok používateľa
opicka22
 
Príspevky: 50
Obrázky: 69
Založený: 21 Feb 2013 11:08 am
Bydlisko: SR, Levice

Re: Malawi 350l

Odoslaťod opicka22 » 05 Jan 2014 12:49 pm

V akva som mal prvého osadníka z malawi od známeho
Prílohy
SAM_5003.JPG
osadník, ktorého som sa ujal od jedného známeho čo si s ním nevedel dať radu
SAM_5005.JPG
SAM_5013.JPG
Obrázok používateľa
opicka22
 
Príspevky: 50
Obrázky: 69
Založený: 21 Feb 2013 11:08 am
Bydlisko: SR, Levice

Re: Malawi 350l

Odoslaťod opicka22 » 05 Jan 2014 12:52 pm

po čase sa začal vyfarbovať jeden samec red rubin ale iný nie bol spomedzi nich najväčší ale už sa vyfarbujú aj iné
Prílohy
SAM_3096.JPG
SAM_3099.JPG
SAM_3102.JPG
vyfarbujúci sa samec aulonocara red rubin
Obrázok používateľa
opicka22
 
Príspevky: 50
Obrázky: 69
Založený: 21 Feb 2013 11:08 am
Bydlisko: SR, Levice

Re: Malawi 350l

Odoslaťod opicka22 » 05 Jan 2014 12:57 pm

Asi týždeň do zadu som si zaobstaral dosky u drevára v Leviciach. Plánujem obloženie ale len ako vrch spodná časť bude prázdna časom tam bude skrinka na uloženie externého filtra a mechaniky ale musím našetriť. Zatiaľ pomaly ale isto.
Prílohy
1.jpg
2.jpg
3.jpg
vrch akvária stred som nechal na miesto ktoré bude odklopné samostatné ostatné je na pevno.
Obrázok používateľa
opicka22
 
Príspevky: 50
Obrázky: 69
Založený: 21 Feb 2013 11:08 am
Bydlisko: SR, Levice

Re: Malawi 350l

Odoslaťod opicka22 » 05 Jan 2014 13:00 pm

Zadná strana obloženie je v podstate celá voľná aj kvôli vetraniu a aby sa mi nezrážala vlhkosť pod krytom. Osvetlenie zatiaľ ako som spomínal hore ale časom ho chcem nahradiť za studenú bielu možno led osvetlenie
Prílohy
5.jpg
4.jpg
Obrázok používateľa
opicka22
 
Príspevky: 50
Obrázky: 69
Založený: 21 Feb 2013 11:08 am
Bydlisko: SR, Levice

Re: Malawi 350l

Odoslaťod opicka22 » 05 Jan 2014 13:05 pm

Pár aktuálnych foto samcov asi spred týždňa
Prílohy
SAM_3075.JPG
SAM_3059.JPG
SAM_3085.JPG
aktuálnejšie foto samcov aulonocar
Obrázok používateľa
opicka22
 
Príspevky: 50
Obrázky: 69
Založený: 21 Feb 2013 11:08 am
Bydlisko: SR, Levice

Re: Malawi 350l

Odoslaťod opicka22 » 05 Jan 2014 13:08 pm

Posledné foto. Neviem ako sa pridávajú foto naviac vedel by mi niekto poradiť ? aby som nemusel stále takto dávať po 3 fotky ale toto sú zatiaľ posledné. Je to pri nočnom osvetlení. Teraz ma ešte čaká dokončenie krytu, osvetlenia a namorenie tak aby to bolo vo farbe nábytku a nie takto svetlé.
Prílohy
SAM_3061.JPG
SAM_3027.JPG
SAM_3064.JPG
Obrázok používateľa
opicka22
 
Príspevky: 50
Obrázky: 69
Založený: 21 Feb 2013 11:08 am
Bydlisko: SR, Levice

Re: Malawi 350l

Odoslaťod opicka22 » 16 Jan 2014 23:30 pm

tak už som dokončil obloženie nakoniec ho asi nechám v tejto svetlej farbe a len ho nalakujem. nech to nie je také tmavé. pošlem foto ako som to doriešil nakoniec. Osvetlenie sa ešte pracuje na dokončení, vybral som z akvarka kokos :D bo ten tam bol dočasne pre jeden párik ale už som nazbieral kamene a dorobil nejaké tie úkryty a už sa aj zabývali.
Obrázok používateľa
opicka22
 
Príspevky: 50
Obrázky: 69
Založený: 21 Feb 2013 11:08 am
Bydlisko: SR, Levice


Naspäť na Africké cichlidy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.