Nastenne akva - akvaobraz



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod Milan666 » 21 Dec 2011 08:27 am

@marlo, tak to si ma prekvapil a značne, chápal by som to iba v prípade, že by si bol obchodník
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Reklama

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod chnuro » 21 Dec 2011 08:59 am

@milan, aj ja s ním súhlasím. Marlo dobre vystihol nevýhody akvária pre majiteľa. Čo sa týka citlivosti na osádku, teplotu, náročnosť údržby, v mnohých smeroch tu budú platiť pravidlá a náročnosť ako pre miniakváriá. Pre život v takomto akváriu budú maž (mini)rybky stále lepšie podmienky, ako vo vačšine miniakvárií. Napadlo ma, že veľmi živá ryba, ktorá by sa v takomto akváriu vyšantila je corydoras pygmaeus. Niekedy pasívny, ale ked sa začne preháňať akváriom, je to paráda. Mám ich 8 a už sa nemôžem dočkať, kedy ich dám do väčšieho akvária.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod marlo » 21 Dec 2011 10:55 am

Milan666 napísal:Milan666


Ja osobne by som sa do to ho nepustal iba som vyjadril svoj nazor na to ze fungovat to moze.
Presne ako chnuro povedal je to stale vacsie ako miniakvaria ktore sa tu predvadzaju .

Druha vec je ak si neda poradit a strci tam 25neoniek popripade ine osadenstvo ktore je urcite nevhodne.

Inak viem si predstavit to akvarium cisto iba ako rastlinne + 2x Clea Helena to by bol tiez pekny zivy obraz.
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod j » 21 Dec 2011 11:04 am

Petroman: ak som to správne pochopil, tak si to akvárko chceš vyrobiť sám? Ak áno - je nejaký špeciálny dôvod prečo tých 14cm hrúbky? Keby si prihodil ešte 6cm nal by si hrúbku iba 20cm a objem (ak som správne počítal) by stúpol z nejakých cca 80l na cca 115l.
Bol by si menej limitovaný pri zariaďovaní aj pri osádke. Inak ak by tá filtrácia fungovala dobre, tak neviem prečo by mal byť problém dať do 80l niečo cez 20 neóniek. Ak by si to akvárko trochu nafúkol na tých 115l tak tam môžeš prihodiť aj pár otíkov a nejaký menší druh pancierničkov. Poznám chlapíka čo má podobne úzke akvárko (odhadom max. 25cm + výška asi 60cm) a je to paráda. Naozaj sa to dá celkom pekne zariadiť.

Ohladom diskusie - fascinuje ma nechápavosť (alebo je za tým niečo iné?) niektorých jedincov. Podla mňa všetky tvoje príspevky sú písané zrozumitelne a slušne. Nerozumiem prečo sa do teba navážajú. Nechcem sa pasovať za velkého odborníka, ale podla mňa to môže fungovať aj napriek istým obmedzeniam a zmenšenému komfortu. A určite je to lepšie ako kadejaké sklenené gule a podobný humus. Samozrejme klasické akvárko je zase trochu o inom.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod Milan666 » 21 Dec 2011 11:07 am

@marlo, posledná veta tvojho príspevku by sa mala stať sloganom nalepeným na týchto akváriách
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod petroman » 21 Dec 2011 11:17 am

Milan666 napísal:@petroman, v podstate som čakal podobnú reakciu, je to typické pre ľudí s neliečeným egom. Keď si dáš viac záležať, tak v témach ponachádzaš aj viac nádrží, ktoré priebežne vkladám, to však pre mňa nieje dôležité.

Mozno si psycholog a mas pravdu, mna psychologia nikdy moc nebavila :wink:
Podlo poctu tvojich prispevkov si ovela skusenejsi akvarista ako ja a mas zaujem pomahat zato mas moj obdiv, ale ale ked ma vykreslis ako cloveka co totalne kasle na prirodu a zivocichov tak sa branim...

Milan666 napísal:Nechce sa mi tak vypisovať ako tebe, na to talent naozaj nemám, niečo však predsa: pojem estetika, v tvojom prípade "slovo"estetika sa nehodí rozoberať v gramatike, (jedine, žeby sme posudzovali krajinky na obrázkoch), pokiaľ sa jedná o prírodu.

ak chapem akvarium ako kus prirody umelo vytvoreny clovekom tak estetika s tym podla mojho nazoru ma co docinenia.

Milan666 napísal:Umelé rastlinky, no to už netreba komentovať, to je vizitka, ktorú si si vystavil sám .
No a nakoniec si sa rozhodol, celý tento sklenený nezmysel nekúpiť, ďakujem kšeftmanom, že dali takú cenu, aspoň zriedia počty nešťastných rýb a počty tiež akvaristov s citom pre bytový dizajn

a k tomuto uz fakt nema vyznam napisat ine len: najskor si prispevok poriadne precitajte spolu s dedomjozefom a potom reagujte...
Obrázok používateľa
petroman
 
Príspevky: 63
Obrázky: 15
Založený: 07 Nov 2004 15:23 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod petroman » 21 Dec 2011 11:25 am

marlo napísal:
Ja osobne by som sa do to ho nepustal iba som vyjadril svoj nazor na to ze fungovat to moze.
Presne ako chnuro povedal je to stale vacsie ako miniakvaria ktore sa tu predvadzaju .

Druha vec je ak si neda poradit a strci tam 25neoniek popripade ine osadenstvo ktore je urcite nevhodne.

Inak viem si predstavit to akvarium cisto iba ako rastlinne + 2x Clea Helena to by bol tiez pekny zivy obraz.


vdaka za podporu
tie neonky este niesu rozhodnute... skusim popozerat aj nejake ine vhodnejsie rybky, ktore su rovnako vyrazne vyfarbne, aby sa vynimali na ciernom pozadi, pripadne max 10 neoniek ale ako pisem este to zvazim...

co sa tyka rastlinneho akva - pri tej sirke to nebude take jednoduche, skor mam predstavu: kombinacia Korene+skaly+rastliny
Naposledy upravil petroman dňa 21 Dec 2011 11:26 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
petroman
 
Príspevky: 63
Obrázky: 15
Založený: 07 Nov 2004 15:23 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod astro » 21 Dec 2011 11:25 am

ja sa zastanem petroman-a, nemusí to byť vôbec zlé ak sa to urobí s rozumom a ja tu rozum vidím. a naozaj treba čítať príspevky poriadne aby sme nereagovali len ne veci vytrhnuté z kontextu.
ja len jedno zatiaľ - pridaj aspoň na 20 cm, oceníš to neskôr. miniryby by si tam naozaj mohli krásne užívať ale nezabúdaj ani na krevetky a slimákov, aj keď tie Ti taký okulahodiaci pohyb v akvárku nezabezpečia
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod dedojozef » 21 Dec 2011 12:12 pm

Naozaj som to zle prečítal. Prepáč petroman. Mrzí ma to. Bolo to odo mňa zbrklé a neuvážené. Ešte raz prepáč.

No stále nie som naklonený životu v 14-tich cm na stene. :|
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod j » 21 Dec 2011 13:38 pm

Takže už máš dva hlasy za na "rozšírenie o tých 6cm". To už je na zamyslenie :)
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod LaXo » 21 Dec 2011 14:21 pm

heh, zaujimava tema kazdopadne. A co to spravit takto: zvol si povedzme hrubku 30cm (nejaky kompromis) a cca 10-15cm zapusti do steny. Ram prisposob na "obraz vzoru" a mas vyriesene viac veci naraz. Inak tych 14cm sa aj mne zda malo, ved to je sirka priemernej ludskej dlane :) A taaa hlbka oproti originalu, hmmmm... :pivo:
LaXo
 
Príspevky: 353
Obrázky: 13
Založený: 23 Jún 2011 23:10 pm
Bydlisko: Ruzomberok

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod Milan666 » 21 Dec 2011 16:17 pm

V mojom prípade som išiel do tejto témy ako sa hovorí "s kožou na trh", ale zariskoval som pre tie naše rybičky. Mám dobrý, teda lepší pocit, že to spolu s vami zabralo a neminulo sa to účinku. Pridaním tých centimetrov naviac som už aj ja tomu naklonený.
@petroman, nech toto moje vyjadrenie je zároveň ospravedlnením
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod dedojozef » 21 Dec 2011 16:37 pm

Nešlo mi to do hlavy. Tak som si dal tú námahu a mrkol som si spomínané video. Na celú obrazovku a pekne po pauzách. Možno som paranoický, ale zdá sa mi to ako riadna video montáž. Od sypania substrátu a osádzania kameňov to na dne určite nemalo 15 cm.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod Milan666 » 21 Dec 2011 16:45 pm

Veď áno, to video je zavadzajúce, ja som mal možnosť to vidieť ,(samozrejme odkúkané) v Poľsku a nedal by som do toho ani orchideu, snáď ešte thylandsie
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod petroman » 22 Dec 2011 22:15 pm

V pohode, som rad ze sa veci dostali do spravnych kolaji, a ospravedlnenia prijmam, ja som tiez obcas reagoval tvrdsie ako by som mal, takze tiez prepacte.

Co sa tyka toho rozsirenie akva, kedze si ho chcem robit sam ( nie doslova), tak to nieje problem, v podstate som aj nad tym uvazoval... neviem ci to bude az na 20 cm, ale kazdy cm v tomto pripade dobry... jedinou nevyhodou je zvysenie hmotnosti, co budem musiet premysliet pri kotveni a nosnej konstrukcii, alebo ubrat trochu z dlzky.

Co sa tyka navrhu na zasekanie akva do steny: to je nemozne, kedze sa jedna o 15 cm zelezobetonovy panel a z druhej strany je uz iny byt. Suseda bude v siedmom nebi, aj ked budem vrtat kotvy a zasekavat privodny kabel :wink:
Minule som pripevnoval obyvackovu stenu a buchala mi uz pri 1. diere :evil:

Samozrejme okrem rybiek by som chcel mat v tom akva aj nejake krevetky asi red cherry alebo podobne nenarocne a slimaky sa tam nasadia same s rastlinkami z povodneho akva.
Obrázok používateľa
petroman
 
Príspevky: 63
Obrázky: 15
Založený: 07 Nov 2004 15:23 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod Caiman » 22 Dec 2011 23:10 pm

ako esteticky doplnok v byte nevidim problem ak bude vhodne zvolene rybacie osadenstvo.Aj napriek malej sirke je tazko porovnavat taketo akvarium s nejakym minickom.

Petroman ak to teda ides vesat do zelezobetonoveho panelu,s chemickymi kotvami kludne mozes dat sirku aj 30cm pri 8cm kotve.
Samozrejme nesetrit na chemii cize z vlastnych skusenosti odporucam Fischer chemiu a samozrejme vysokopevnostne zavitove tyce
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod Giftzahn » 23 Dec 2011 11:52 am

beriem ze cim vacsie akva tam lepsie pre ryby... ale toto mi napises ty? co mas v galerii toto:
gallery/akvaria-a1/moja-25-p23485.html :?:


njn, "ja ti nevim Karle" co sa ti nepaci ... ale s tym akva v galerii je urcite vsetko v najlepsom poriadku ...

ono pokial si chces zavesit akva na stenu preco nie ... sak aj na krk sa akva zavesit da v ramci spravneho designu a keby jezisa neukrizovali ale utopili tak nad dverami dnes nemame zaveseny kriz ale zavesene akvarko a je o jeden problem uchytenia akva menej :mrgreen:

podla mna je to priama cesta do "pekiel" ak na prvom mieste stoji "design" ... samozrejme ze je dolezity sak cela akva kompozicia musi aj oku lahodit .... ale urcite v ziadnom pripade nie je prvorady :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod petroman » 23 Dec 2011 14:17 pm

ono je to zase uhol pohladu... z milanovej kritiky som mal pocit ze je absolutny odporca akvarii mensich rozmerov tak preto ma prekvapilo minicko v jeho galerii.
Ci to je v najlepsom poriadku je opat len vec nazoru, niekto bude tvrdit, ze na zaklade odporucani o druhu a pocte ryb do miniciek je vsetko v absolutnom poriadku iny, ze do 25 l nepatria ziadne ryby.
Ale ak toto jeho minicko je v absolutnom poriadku, tak mnou povodne navrhovane akva potom nemohlo byt totalne zle a zvozene pod ciernu zem, aj ked samozrejme nejake korekcie su na mieste, najma co sa tyka poctu pripadne druhu ryb - v tomto zmysle bol pisany ten prispevok...


Co sa tyka toho designu - suhlasim s tebou a preto hladam moznosti, aby aj ryba ostala cela aj design bol syty :wink:

To caiman:
na chemii sa setrit nebude bud hilti alebo fisher, ale 30 cm je uz moc lebo, ked sa prirata hrubka skrinky bolo by to uz siroke.
Obrázok používateľa
petroman
 
Príspevky: 63
Obrázky: 15
Založený: 07 Nov 2004 15:23 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod Giftzahn » 28 Dec 2011 09:42 am

petroman napísal:ono je to zase uhol pohladu... z milanovej kritiky som mal pocit ze je absolutny odporca akvarii mensich rozmerov tak preto ma prekvapilo minicko v jeho galerii.
Ci to je v najlepsom poriadku je opat len vec nazoru, niekto bude tvrdit, ze na zaklade odporucani o druhu a pocte ryb do miniciek je vsetko v absolutnom poriadku iny, ze do 25 l nepatria ziadne ryby.
Ale ak toto jeho minicko je v absolutnom poriadku, tak mnou povodne navrhovane akva potom nemohlo byt totalne zle a zvozene pod ciernu zem, aj ked samozrejme nejake korekcie su na mieste, najma co sa tyka poctu pripadne druhu ryb - v tomto zmysle bol pisany ten prispevok...


Co sa tyka toho designu - suhlasim s tebou a preto hladam moznosti, aby aj ryba ostala cela aj design bol syty :wink:

To caiman:
na chemii sa setrit nebude bud hilti alebo fisher, ale 30 cm je uz moc lebo, ked sa prirata hrubka skrinky bolo by to uz siroke.


njn, pri tychto "akvaobrazoch" mi vadi nie to ze su zavesene na stene ... ale ze su tieto akva vacsinou prilis uzke ... ono rozumna minimalna sirka by bola aspon tych 35cm - 40 cm ... ale tu vznika problem ako s nim na stenu tak aby to aj dobre vyzeralo ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod petroman » 28 Dec 2011 13:03 pm

35 - 40 cm je uz klasicke akva a nie akvaobraz, to uz jedine ze by bolo v stene zabudovane, ale to v mojom pripade nejde, jedine zeby chcela mat suseda v spalni AKVA :)
Keby aspon mladsia bola :mrgreen:

momentalne riesim material na konstrukciu a dvierka, stolar mi na dvierka odporuca foliovanu MDF dosku, a ram bud tiez z MDF alebo laminovanej DT dosky a vnutro oblepit nejakou foliou aby to netahalo vlhkost.
Masivne drevo mi moc neodporucal, aj ked nejak rozumne mi to zatial nezdovodnil...mne sa zda drevo vhodne upravene odolnejsie voci vlhkosti ako drevotrieskove lepene dosky...
Pravdupovediac najradsej by som to urobil plastove, aby to nerozpucalo, ale este som nezohnal vhodny material ( medzi sviatkami nikto poriadne nerobi) ak byto malo byt z drevenych materialov budem tam musiet dat krycie sklo a hlavne ventilator na odsavanie vlhkosti.
Obrázok používateľa
petroman
 
Príspevky: 63
Obrázky: 15
Založený: 07 Nov 2004 15:23 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod Giftzahn » 28 Dec 2011 13:15 pm

petroman napísal:35 - 40 cm je uz klasicke akva a nie akvaobraz, to uz jedine ze by bolo v stene zabudovane, ale to v mojom pripade nejde, jedine zeby chcela mat suseda v spalni AKVA :)
Keby aspon mladsia bola :mrgreen:

momentalne riesim material na konstrukciu a dvierka, stolar mi na dvierka odporuca foliovanu MDF dosku, a ram bud tiez z MDF alebo laminovanej DT dosky a vnutro oblepit nejakou foliou aby to netahalo vlhkost.
Masivne drevo mi moc neodporucal, aj ked nejak rozumne mi to zatial nezdovodnil...mne sa zda drevo vhodne upravene odolnejsie voci vlhkosti ako drevotrieskove lepene dosky...
Pravdupovediac najradsej by som to urobil plastove, aby to nerozpucalo, ale este som nezohnal vhodny material ( medzi sviatkami nikto poriadne nerobi) ak byto malo byt z drevenych materialov budem tam musiet dat krycie sklo a hlavne ventilator na odsavanie vlhkosti.


hmm ... tak tot pravda este by ti skareda stara suseda rybky plasila :twisted: ... heh, ale dost srandy ...ono este by som si vedel predstavit napr. so sadrokartonu ( rychlo a bezproblemovo sa s nim pracuje a existuje aj kupenova varianta do vlhkeho prostredia) "falosnu" stenu ... napr. o hrubke 10 cm - 15cm a hned je z "normalneho" akva na stene akvaobraz z "falosnou sirkou" povedzme 20cm alebo menej ...
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod triscene » 28 Dec 2011 13:42 pm

plastove by ti mozno robilo aj problemy pri cisteni rias z neho kedze sklo vies pekne ocistit, tipujem ze plast by si doskriabal
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod astro » 28 Dec 2011 13:45 pm

triscene napísal:plastove by ti mozno robilo aj problemy pri cisteni rias z neho kedze sklo vies pekne ocistit, tipujem ze plast by si doskriabal

plast na obklad... predpokladám že mal na mysli
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod petroman » 28 Dec 2011 17:36 pm

presne tak.. plastova by mala byt "skrinka". akva - klasika sklo, akurat prepazky na oddelenie filtra by mohli byt z cierneho skla ak nebude moc drahe.

S tou sadrokartonovou stenou mi to moc nepasuje... a sadrokarton aj ked vhodny do kupelne (zeleny) sa moc neodporuca do trvale vlhkeho prostredia...
to uz by som radsej siel do klasiky akva + stojan ako riesit obklad celej steny.
Obrázok používateľa
petroman
 
Príspevky: 63
Obrázky: 15
Založený: 07 Nov 2004 15:23 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.