Nevhodne podmienky v akva?



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Nevhodne podmienky v akva?

Odoslaťod Yarrae » 17 Feb 2008 15:07 pm

V minulosti sa mi objavila mezi rybickami vodnatielka (sice ojedinele ale predsa) :( a nakolko som sa docitala, ze je sposobena nevhodnymi podmienkami v akvariu, prosim skusenejsich chovatelov o radu/y.

Jedna sa o akvarium Juwell Rio 240 litrov, so vstavanym filtrom a osvetlenim 2x40W (kombinujem trubice Sun Glo a Aqua Glo). Stabilna teplota v akvariu je 23 stupnov. Osadenstvo v mojom akvariu su: 2-3 karasy, 2-3 koi kapre, jedna zavojnatka a 3 prisavnici.

Velmi by mi pomohli odpovedi na nasledujuce otazky:
1) FILTROVANIE - voda v akvarku je podla pohladu absolutne cista a aj toho "bordelu" pod kamenmi je velmi malo. No chcela by som vediet Vas nazor - je tento vstavany filter (6 molitanovych kociek d10xš10xv5cm + vlna) dostatocny pre uvedenu kapacitu rybiciek?
2) RASTLINY - nakolko koi kapre aj karasy su dost velki, nedari sa mi pestovat v tomto akvariu takmer ziadne rastliny, ani tie doporucene tu na fore. Tym padom vobec nehnojim, nakolko je to podla mna kvoli tym par troskam zbytocne. Mali by ste tip na VELMI odolne rastliny? Je mozne pripadne pestovat rybicky uplne bez rastlin?
3) OSVETLENIE - je podla Vas uvedene osvetlenie dostatocne pre toto akva? A kolko hodin denne sa ma svietit? Citala som fora, ale nazory sa dost rozchadzaju..
4) TESTOVANIE - existuje strasne vela testov na chemicke latky vo vode, no vedeli by ste mi poradit na z tych latok si kupit test pri mojej skladbe akvaria?
5) VYMENA VODY - ako casto menit vodu pri tomto pocte rybiciek a kolko? Citala som, ze niektori ludia menia 1/3 akva za tyzden, ale zda sa mi to strasne vela pri vacsom akvarku
6) VZDUCHOVANIE - je pri tejto skladbe rybiciek vzduchovanie potrebne? Voda z filtra prudi trocha nad hladinu a podla mojej polovicky by to malo stacit. No doteraz som vzduchovala este aj klasicky..

Pre istotu chcem este napisat, ze som vazne citala tieto fora, no cim viacej citam, tym menej tomu rozumiem:( Viem ze je to vela otazok, ale velmi by mna potesili odpovedi aspon na niektore...

Dakujem
Obrázok používateľa
Yarrae
 
Príspevky: 21
Obrázky: 3
Založený: 18 Mar 2007 00:40 am

Reklama

Odoslaťod Peter Lupták » 17 Feb 2008 18:26 pm

Podľa mna mas rybky skor do zahradneho jazierka ako do akvaria. Tieto rybky vydrzia velmi vela, kamarat ich krmil rozkami a zili mu. Najdolezitejsie je pre ne pravidelne menit vodu, lebo vela zeru a tým aj vela s..u. Zase ti poviem priklad, ked som videl 10 karasov v 325l akvariu v ktorom nebola menena voda hadam aj rok a ruku do akvaria by som nedal-taky sajrait tam bol. A najlepsie bolo ze tam plaval aj jeden terčovec. To znamena, ze ryby vydrzia vela ak nechcu zdochnut. Ak by som ti mal poradiť radu na vsetky tvoje otazky tak by som ti odporucil precitat knihu - Sladkovodne akvárium(Ines Scheurmannova) -199Sk. Podľa mna velmi uzitocne dielko ale urcite je viac takych knih.
Peter Lupták
 
Príspevky: 211
Obrázky: 22
Založený: 26 Nov 2007 13:31 pm
Bydlisko: Banska Bystrica

Odoslaťod Yarrae » 17 Feb 2008 20:43 pm

Dakujem za odpoved, pozriem sa v knihkupectvach po tej knizke... Mna to dost deprimuje, bo mame kamarata, ktory na zahrade v kaluzi vody o rozmerech 1x1 m a hlbke max 15cm ma cca 100 karasov. Povodne mal iba 4 karasy asi dva roky dozadu a same sa mu rozmnozili. Nicim ich nekrmi, je tam blativa brecka, iba v priemere 1x za tyzden im doleje hadicou vodu a mnozia sa mu ako divi.

Ja sa snazim, citam clanky a fora (aj ked z nich mudra niesom) a zatial vobec nic... to ze sa nerozmnozuju mi nevadi, ale chcela by som vediet, v com robim chybu, kedze sa vodnatielka udajne v dobrych akvarijnych podmienkach nevyskytuje a mne zomiera jedna rybicka za 3/4 roka :x
Obrázok používateľa
Yarrae
 
Príspevky: 21
Obrázky: 3
Založený: 18 Mar 2007 00:40 am

Odoslaťod Peter Lupták » 18 Feb 2008 00:17 am

No ako som povedal, tie rybky co mas sa ovela lepsie citia v tom jazierku. Neviem veľa o jazierkových rybach, ale aj o nich by si nasla literaturu, a mozno ani nie drahu. A neviem ci im nie je u teba velmi teplo, nakolko to nie su tropicke ryby tak 20-23 stupnov celorocne im nerobi dobre.
Peter Lupták
 
Príspevky: 211
Obrázky: 22
Založený: 26 Nov 2007 13:31 pm
Bydlisko: Banska Bystrica

Odoslaťod Jirka Scobak » 18 Feb 2008 00:22 am

Yarrae: Nemenil bych stavjici podminky skokem - to take muze rybam ublizit. Jsou aklimatizovane na to, co mas (asi).
Dotaz: Kvetouci rebutii jsis dala zamerne? Pestujes kaktusy?
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod VLADY » 19 Feb 2008 16:16 pm

Kedže karasy dosť špinia a máš pomenej rastlín tak by som sa zameral na dusitany a amoniak .
Obrázok používateľa
VLADY
 
Príspevky: 441
Obrázky: 12
Založený: 22 Nov 2007 12:19 pm
Bydlisko: BA-Trávnike

Odoslaťod Yarrae » 09 Mar 2008 18:03 pm

No uvidim, snazim se na ne jit pomalu, mam to akvarko prez dva roky a za tu dobu mi tam 3 rybicky umrely...:(

A kaktusy pestuju, mame jich plny balkon :)) Akorat ze ted se mi do nich dal nejaky cizopasnik... uz jsem si na to koupila roztok, tak uvidim ci to pomuze

Dekuju moc za odpovedi...
Obrázok používateľa
Yarrae
 
Príspevky: 21
Obrázky: 3
Založený: 18 Mar 2007 00:40 am

Odoslaťod Jirka Scobak » 09 Mar 2008 19:53 pm

3 ryby za 2 roky neni zle :)
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Yarrae » 10 Mar 2008 19:53 pm

No mne to prijde dost zle, kazdou z tech ryb obrecim :)

Zkusim vymyslet to chlazeni akvarka na dalsi zimu..
Obrázok používateľa
Yarrae
 
Príspevky: 21
Obrázky: 3
Založený: 18 Mar 2007 00:40 am

Odoslaťod VLADY » 10 Mar 2008 20:04 pm

To teda áno dobrá úspešnosť... ja si môžem pridať k tomu ešte nulu :shock: :oops: :oops:
Obrázok používateľa
VLADY
 
Príspevky: 441
Obrázky: 12
Založený: 22 Nov 2007 12:19 pm
Bydlisko: BA-Trávnike

Odoslaťod Yarrae » 11 Mar 2008 02:17 am

To boli karasi a koikapre co ti pokapalo? Ci mas aj mensie rybky? Mne pridu karasi strasne odolny, preto mna trapi vedomie ze nekde robim chybu s tou vodnatielkou... skusim viacej menit vodu.

Inac nekde som citala, ze sa da voda z akvarka pouzit na zalivanie pokojovych rostlin, tak to vyskusam ak sa bude dat :)
Obrázok používateľa
Yarrae
 
Príspevky: 21
Obrázky: 3
Založený: 18 Mar 2007 00:40 am


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.