Nove akvarko: silny filter, slabe svetlo ?



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Nove akvarko: silny filter, slabe svetlo ?

Odoslaťod Peter11 » 03 Máj 2010 21:58 pm

Ahojte, chcel by som sa poradit.

Mam nove akvarko 54L (set z Hormbachu), po tyzdnovej priprave sme kupili na zaciatok male neonky (5), zebricky (5) a prisavniky (2). Ak sa rybky volaju inac, tak sorry. :)

Problem/Otazky:

1) Filter (EHEIM 2008) mi pride velmi silny a viri velmi vodu. Filter mam umiestneny vzadu v rohu za kamenom. Kam by mal byt nasmerovany prud vody ? Diagonalne alebo popri zadnej stene aby sa zabezpecil dobry obeh vody?

2) Ma filter skutocne bezat 24/7 ? Ak ho vypnem co len na 15min. voda je ovela cirejsia. Viem ze sa to tu uz riesilo, ale muti to vodu :(

3) Ako daleko od filtra by nemali byt ziadne predmety (rastliny, kamen) ? Mam kamen pred filtrom aby ho zakryval. Nevadi, ze je od neho 3cm ?

4) Osvetlenie je 15W , podla vypoctov co som sa docital na fore je to malo 54/15= 3.6W/l . Nemam velmi husto "zalesnene" akvarko a pride mi to ako dost svela. Ake mate s tym skusenosti?

5) Casom by som chcem dokupit este gubky pripadne nejake ine nenarocne rybky a este nieco ..... :o nejakeho krabika alebo krevetku. Poradte prosim co by sa hodilo k rybkam a aby to prezilo. Pripadne nejakeho nie velmi sa rychlo rozmnozujuceho slimaka.
- Co zive mate vy v akvarku pre rybky okrem rybiek? :)

Ak sa tu uz nieco z mojich otazok riesilo, staci ak napisete odkaz na vlakno.

Dakujem za rady a tipy,
Peter
Peter11
 
Príspevky: 1
Založený: 03 Máj 2010 21:18 pm

Reklama

Re: Nove akvarko: silny filter, slabe svetlo ?

Odoslaťod Volodus » 03 Máj 2010 22:12 pm

Filter nevypinaj ... po par desiatkach minut zacne uhyn bakterii ktore rozkladaju spinu z rybiek na neskodnu (do urcitej koncentracie) stavebnu latku pre rastliny (NO3).
Predmety si daj aj 1 cm k filtru ... ak to neprekaza prietoku ... Ale rastlinky ti asi moc v prude rast nebudu.
Osvetlenie sa rata W/liter ... tj mas 15/54 = 0.28W/L co je celkom slabe svetlo.
Avsak da sa kludne aj s takym svetlom, akurat tam nenasadis nejake na svetlo narocne druhy.
Volodus
 
Príspevky: 150
Založený: 25 Aug 2009 12:43 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nove akvarko: silny filter, slabe svetlo ?

Odoslaťod MAUceu » 03 Máj 2010 22:20 pm

Peter11 - Ano, vsetko sa tu uz riesilo a na vsetko su tu odpovede. Vidim ze prvy prispevok, tak odporucam pouzit vyhladavanie.
Konkretne filtracia v sekcii TECHNIKA technika.html
Tam najdes aj info o OSVETLENI, to budes taktiez asi riesit pokial budes chciet mat pekne rastlinky: osvetlenie-t3627.html
Co zive? Okraem rybiek BEZSTAVOVCE: bezstavovce.html
Vela stastia. ;)
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Nove akvarko: silny filter, slabe svetlo ?

Odoslaťod martin_s » 03 Máj 2010 22:20 pm

Peter11 napísal:4) Osvetlenie je 15W , podla vypoctov co som sa docital na fore je to malo 54/15= 3.6W/l . Nemam velmi husto "zalesnene" akvarko a pride mi to ako dost svela. Ake mate s tym skusenosti?
...
...
Ak sa tu uz nieco z mojich otazok riesilo, staci ak napisete odkaz na vlakno.
...
Ten vypocet by platil ak by si mal 54W a svietil nimi do 15l akva (ved to uz podla jednotiek vidis ze si mal prehodene cisla)
A link je: search.php
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.