novy filter = uhyn rybiek



Akvarijné ryby - choroby, liečba

novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod marxel » 22 Jan 2010 10:41 am

Mam 25l akvarium, mal som v nom maly molitanovy filter, ktory som nahradil cerpadlovym AQUAEL Fan Mini Plus. Ked som ho zapol, rybky sa zacali chovat divne, akoby cheli ujst z nadrze, potom sa trochu spametali, za den mi zdochli vsetky razbory, a teraz 2 platy a kardinalky su uplne utiahnute a nic nejedia, pravdepodobne pojdu tiez...
Filter som pred pouzitim nechal chvilku bezat v cistej vode, teraz som ho vybral a tiez dal do cistej vody.
Cim to moze byt? Mam filter vyhodit alebo reklamovat?
:dead: :dead: :dead: :dead:
marxel
 
Príspevky: 3
Založený: 22 Jan 2010 10:31 am

Reklama

Re: novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod martin_s » 22 Jan 2010 12:10 pm

Je to tym ze ked si ho dal do akva tak nebol zabehnuty. Cize plnil iba funkciu mechanickej filtracie a nie biologickej. Ked menis filter, tak je dobre nechat tam nejaky cas fungovat oba filtre, kym sa ten novy nezabehne a potom ten stary mozes spokojne vybrat. Pripadne ak ti to konstrukcia filtra umoznuje tak dat filtracnu napln zo stareho filtra do noveho. Najmä pri malych akvariach, kde je biologicka rovnovaha velmi citliva na zmeny. Navyse, podla toho co ti zdochlo tak mas bud (za predpokladu ze dany filter je dostatocny pre dany objem akva) male akva na taky pocet ryb, alebo nedostatocny filter na dane akva. FAN mini ma velmi malu filtracnu napln.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod Giftzahn » 22 Jan 2010 12:21 pm

@marxel: no ten Auqael Fan Mini je dost zla volba ... faktom je ze Aquael Fan Mini ma filtracnu napln ale zial velmi malu .. cize tu sa o filtry hovorit neda ... snad mozno ze len len o "pohybovatku" vodnej hladiny ... cize v tvojom pripade ako si uz zistil obycajny "bublifuk" cize molitanovy fiter (za par centov) ti v akva robil lepsiu sluzbu ... takze rovno ten Aquael vrat a vezmi spat peniaze :wink:

nepises kolko si mal v tom tvojom 25L akva rybiek ... uhyn mohol nastat aj koli prerybneniu + pouzitim noveho a nezabehnuteho filtra (ten tomu celemu len trosku napomohol) ... teda ak sa v pripade Aquael Fan Mini vobec o filtry hovorit da .... :cry:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod marxel » 22 Jan 2010 14:00 pm

No neviem, v tom 25l akvarku som mal 4 razbory, 2 platy a 6 kardinaliek. Mozno je to viac ako by malo byt, a viem ze filter nebol zabehnuty a prakticky neplnil vobec ulohu filtra, ale ide mi o to ze vsetko bolo v pohode, ale uz ked som ten filter zapol tak sa rybicky zacali spravat divne, boli poplasene a tak, no a za den mi zdochli razbory a ostatne teraz strasne utiahnute. Keby som vybral stary filter a nenechal tam ziadny tak z toho snad rybky zo dna na den nezdochnu.

A viem ze sa to neda ani nazvat poriadne filter, ale do 25l akvarka som chcel nie bublinkovy ale s cerpadlom. Bublinkovy bol dost hlucny...

Ja to asi najskvor vidim ze proste bol ten filter spinavy niecim alebo co, a ja som ho nedostatocne zabehol mimo akvaria...
marxel
 
Príspevky: 3
Založený: 22 Jan 2010 10:31 am

Re: novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod martin_s » 22 Jan 2010 14:03 pm

Poplasene boli aj z toho, ze prud vody z tohoto filtra byva o dost väcsi nez z bublifuku...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod marxel » 22 Jan 2010 14:27 pm

ja som to dost stlmil, takze ten prud nebol niako velky... Mna len stve ze neviem preco zo dna na den to odrovnalo vsetky rybky. Napadlo ma ze ci to nemohlo byt vibraciami alebo mozno elektrika...
marxel
 
Príspevky: 3
Založený: 22 Jan 2010 10:31 am

Re: novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod Aron » 22 Jan 2010 14:51 pm

Asi bol špinavý od výroby!!! ine ma nenapáda, (inak by neboli v šoku po spustení ako píšeš)
Mne vzduchovacie čerpadlo ATMAN smrdelo po vybalení tak, že my bolo zle... Týždeň potom bežalo vo vetranej kuchyni...
Naposledy upravil Aron dňa 22 Jan 2010 14:59 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Aron
 
Príspevky: 50
Obrázky: 8
Založený: 12 Nov 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava IV

Re: novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod Giftzahn » 22 Jan 2010 14:58 pm

marxel napísal:ja som to dost stlmil, takze ten prud nebol niako velky... Mna len stve ze neviem preco zo dna na den to odrovnalo vsetky rybky. Napadlo ma ze ci to nemohlo byt vibraciami alebo mozno elektrika...


njn, mohla to byt kludne elektrika .... ono faktom je ze kvalita Aquael produktov je vskutku dost roznoroda ... a akurat ty si mal holt smolu :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod lubos_7 » 30 Jan 2010 19:45 pm

Mám ten istý problém. DENNERLE Nano Eckfilter. Po vložení do vody nastala badateľná zmena správania rybiek.
Chovám gupky. Chcel som spraviť poteru kolotoč, no do rána bolo akva takmer bez života.
Rybky sa zhlukovali do rohu a mali zlepenú "špicatú" zadnú plutvu. Dokonca jeden slimák bol na skle nad hladinou.
Akvarko som založil nanovo, nasledoval rovnaký scénár. Do 36h... :( _filter bol vypnutý!
Ahoj Marxel. Chcem sa spítať, ako si to doriešil? Alebo je tu ktosi, kto vie..?
lubos_7
 
Príspevky: 2
Založený: 30 Jan 2010 18:23 pm

Re: novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod Tomas54 » 30 Jan 2010 20:11 pm

Chyba, ze po prerobeni bolo akvarko bez filtracie, prave ze filter musi byt zapnuty. Po prerobeni nastava zabehnutie akvarka, to trva cca mesiac a az potom ryby
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod lubos_7 » 30 Jan 2010 20:51 pm

Presnejšie, poter bol vo vode (10l) z domovského akva. Vek cca 25dní. 2x menená voda, asi 2/3.
Zdravé rybky, práve sa začali sfarbovať. Dovtedy iba plávajúca rastlinka a vzduchový kamienok.
Takže "mesiac a az potom ryby" nestačí. Ale aj tak dik.
lubos_7
 
Príspevky: 2
Založený: 30 Jan 2010 18:23 pm

Re: novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod HASEMANIA_NANA » 02 Feb 2010 18:39 pm

10% objeamu akvaria by mala tvorit filtracna (molitanova) pena....ten fan mini ma asi tak 3x2x2 cm... takze do 25 L AQ nic.. to ten bublinkovy ma vacssiu ucinnost i ked fan ma mechanicke cistenie..tedy vrtulku--pohon.. ja by som to zaockoval nitrifikacnymi bakteriami od JBL ale pravdupovediac FAN mini ci micro sa ockovat ani neda... to by v ceku asi bol lepsi d ELITE mini, myslim ze sa vola.. mam odskusane, mensi nez FUN mini a micro a neviri vodu , je tichy a krasne vycisti 20-30 L AQ odporucam.
HASEMANIA_NANA
 

Re: novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod jose » 02 Feb 2010 18:51 pm

10% ?????? trochu divoké číslo
jose
 
Príspevky: 388
Založený: 05 Jún 2009 12:53 pm
Bydlisko: LM

Re: novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod HASEMANIA_NANA » 02 Feb 2010 18:54 pm

jose napísal:10% ?????? trochu divoké číslo

bez srandy.... 10%
HASEMANIA_NANA
 

Re: novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod Mariok » 02 Feb 2010 19:32 pm

HASEMANIA_NANA napísal:10% objeamu akvaria by mala tvorit filtracna (molitanova) pena....ten fan mini ma asi tak 3x2x2 cm... takze do 25 L AQ nic.. to ten bublinkovy ma vacssiu ucinnost i ked fan ma mechanicke cistenie..tedy vrtulku--pohon.. ja by som to zaockoval nitrifikacnymi bakteriami od JBL ale pravdupovediac FAN mini ci micro sa ockovat ani neda... to by v ceku asi bol lepsi d ELITE mini, myslim ze sa vola.. mam odskusane, mensi nez FUN mini a micro a neviri vodu , je tichy a krasne vycisti 20-30 L AQ odporucam.


Snáť nechceš tvrdiť, že Elite Mini má 2l filtračnej hmoty :?: :?: :?:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod HASEMANIA_NANA » 02 Feb 2010 19:38 pm

nema ale slape dobre, to bude tymi bakteriami... 10 % plati , teda odporuca sa pre velke molitanove filtre s bio funkciou. Nie pre filtre ci uz interne alebo esterne, na to su tam predsa keramicke valceky a pod.. v celku by som si pozrel molitanovu penu v externom filtry pre AQ 1300 l. :-) ako by sa tam vpratala. od toho su tam tie uz spominane keramicke valceky s pormi. Uz i moj najnovsi filtrik Fluval U2 to ma..
HASEMANIA_NANA
 

Re: novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod Mariok » 02 Feb 2010 19:48 pm

Máš to domýlené a pletieš aj ostatných! Pre normálne akvárium sa odporúča objem filtračnej peny cca 1-1.5% objemu akva, je to prakticky odskúšané a funguje to! ... a tým príkladom fungujúceho 20 - 30l akva s Elite mini to len potrvrdzuješ. Váž prosím ťa svoje tvrdenia/vyjadrenia.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod HASEMANIA_NANA » 02 Feb 2010 20:07 pm

takze podla teba v 100 l AQ by ti stacilo 30x5x5 -30x10x5 cm molitan pretlacany vzduchom? pri pocte co ja viem 40 ryb???no pokial by si tam mal motorcek tak hej ale pochybujem ze udrzis vodu cistu co ja viem pri oblubenych zivorodkach alebo nebodaj zavojnatkach.. ked budes ten maly molitan pretlacat vzduchom..

aby sme sa spravne pochopili MOLITAN pena nie v aktivnyc filtroch ale "pasivnych" pretlacanych vzduchom... taka FAN 3 plus je fajn silny filter s dostatocne velkou penou. ale do tej peny natlac trubku a raj cez vzduchovy motorcek... som zvedavy co ti prefiltruje v 120-180 l. AQ...
HASEMANIA_NANA
 

Re: novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod Mariok » 02 Feb 2010 20:37 pm

Pokiaľ budeš mať kvalitný kompresor, kľudne to stačiť bude, ale ja som posudzoval od začiatku témy spomínanú filtráciu s čerpadlom, už z toho dôvodu, že je najrozšírenejšia hlavne v bežných bytových podmienkach pre spoločenské akvárium a nie pre extrémy v chovniach, pretože ak si niekto dá do 100l akvárka v byte 40 závojnatiek, tak to nie je akvarista ale šialenec!
Napriek tomu poznám z tohto portálu možno 4, 5 Pánov akvaristov, ktorí dokážu aj to, nie je to však záležitosť pre širokú verejnosť. Tu sa obyčajne bavíme o "zdravom" priemere.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod HASEMANIA_NANA » 02 Feb 2010 20:49 pm

oki, 40 zivorodiek je tu u vas uplne v poho v 100.. to bol moj priklad. K zavojnatkam som pocet neudaval.. len tolko ze i take ludia maju v AQ . i ked su to jazierkove rybicky. A vedel som ze sa chytis slovicka "40 a zavojnatiek." niesom maniak aby som to dal do AQ, no ale verim ze sme sa pochopili uz :-) a nehovor, resp. nepis za vsetkych , ked nevies ake filtre tu maju ostatny i ked si osobne myslim ze vascina ma tie "motorove " ale zaujimave by boli statistiky alebo vytvor nejaku anketu, rad by som pozrel vysledky :-)
HASEMANIA_NANA
 

Re: novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod idk » 02 Feb 2010 21:18 pm

10% je vela, tolko neudava ani Amano :D
(popravde, ten pisal snad okolo 5%)
idk
 
Príspevky: 110
Obrázky: 5
Založený: 05 Dec 2009 16:22 pm
Bydlisko: Levice okolie

Re: novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod Mariok » 02 Feb 2010 22:55 pm

HASEMANIA_NANA: Máš pravdu.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod Sebi » 20 Feb 2010 20:34 pm

ja mam 1% (pri Eheime(!) a ziadne strachy je to na odporucany objem)
a ked ma Amano 5% v jeho "kralovstve"(myslim to akva co ma v chate a je to holandan) tak aky musi mat filter pri 5% o 10 uz ani nehovoriac??
Obrázok používateľa
Sebi
 
Príspevky: 92
Založený: 10 Okt 2009 10:27 am
Bydlisko: Čečejovce

Re: novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod Poly » 22 Máj 2010 12:40 pm

Tiez som mal problem s novym filtrom. Konkretne TetraTec EX 400. Cely som ho poriadne vyplachol, napojil na akva, za par hodin sa zacali ryby spravat cudne. Skalar bol uplne malatny a plaval bokom, podobne na tom bola aj ramirezka, platydoras sa tlacil hlavou ku hladine. Ostatne ryby mali rozpadnute plutvy. Nasadil som uhlikovy filter, behom 1-2 hodin sa to vyrazne zlepsilo. Prestali byt otraveny, skalar ale napriek tomu za par dni posiel. Ramirezka odvtedy nechce vobec zrat, uz je to par mesiacov, teraz uz asi aj ona pojde. Cely cas mi s novym filtrom bezal aj povodny filter, takze so zabehom to nema nic spolocne. Povodny filter som vybral az po vyse 3 tyzdnoch. Tipujem, ze plasty filtra nieco uvolnovali. Neveril som, ze je to mozne, no osobne som sa presvedcil. Odteraz uz novy filter necham bezat mimo akva aspon den, nech sa vyplachne a do akva ho dam aj s aktivnym uhlim, ktore vyberiem az po 1-2 tyzdnoch.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.