Obtieranie ryb o dno - priznak choroby?



Všetko okolo cichlíd z jazier Malawi, Tanganika, Victoria....

Obtieranie ryb o dno - priznak choroby?

Odoslaťod Laco Mesaroš » 22 Feb 2004 23:21 pm

Mate skúsenosti s podobným správaním?
Obrázok používateľa
Laco Mesaroš
 
Príspevky: 2
Založený: 22 Feb 2004 01:11 am

Reklama

Re: Obtieranie ryb o dno - priznak choroby?

Odoslaťod zotta » 22 Feb 2004 23:54 pm

Je to crevne ochorenie povadsinou africkych cichlid. Priznaky su
dlhe biele vykali, caste obtieranie o dno a ostatne predmety. V prvom stadiu je to liecitelne. Pokial ryby nechcu zrat, chradnu a maju nafuknute brucha tak je zle. V tomto stadiu je vyliecenie nepravdepodobne.

Pokial je to zriedkave tak je to v pohode, inak to treba liecit.

ENTIZOL 250mg. Na predpis. Da zohnat aj bez predpisu. Jednu tabletku na 30L. Rozdrtit a rozpustit vsetky tablety v 1-2 deci vody a prisipat vlocky(krmivo), aby sa toho ryby nazreali. Liecit tak 3 dni. Ak nezabere tak po par dnoch zopakovat. U mna zabralo. Neprekrmovat. Vodu menit ako bezne. Filter nevypinat.

Good Luck
zotta
 
Príspevky: 34
Obrázky: 16
Založený: 20 Dec 2003 01:46 am
Bydlisko: Ivanka pri Dunaji

Re: Obtieranie ryb o dno - priznak choroby?

Odoslaťod Laco Mesaroš » 23 Feb 2004 00:27 am

dik moc, zajtra to urobim. Akvarko mam zalozene len 2 tyzdne tak som si myslel ze sa to upravy. Chyba bude asi vo vode, nemam este testy a neviem hodnoty dusicnanov.Dnes jedna cichlidka - demasony sa uz ma dost zle.Plava kyvavym sposobom a akoby stracala rovnovahu, lezala na boku za ohrievacom. Zatial som vymenil 1/3 vody, zvysil teplotu z 26 na 28, pridal 2lyzice soli na 100 l.Zda sa mi ze su rybky veselsie..
Obrázok používateľa
Laco Mesaroš
 
Príspevky: 2
Založený: 22 Feb 2004 01:11 am

Re: Obtieranie ryb o dno - priznak choroby?

Odoslaťod Lacik » 23 Feb 2004 02:22 am

zotta napísal:ENTIZOL 250mg. Na predpis. Da zohnat aj bez predpisu. Jednu tabletku na 30L. Rozdrtit a rozpustit vsetky tablety v 1-2 deci vody a prisipat vlocky(krmivo), aby sa toho ryby nazreali. Liecit tak 3 dni. Ak nezabere tak po par dnoch zopakovat. U mna zabralo. Neprekrmovat. Vodu menit ako bezne. Filter nevypinat.

Good Luck


Moze ENTIZOL uskodit ked to prezeniem?
Lacik
 
Príspevky: 136
Obrázky: 31
Založený: 19 Mar 2003 12:33 pm

Re: Obtieranie ryb o dno - priznak choroby?

Odoslaťod zotta » 23 Feb 2004 09:59 am

To Laco Mesaros : Tu demasonku by som asi prelovil do karantenky, treba ju sledovat. Pokial zere tak je dobre. Mohla by sa s toho dostat. Ak zdochne, tak musi ist v momente von. Z tou teplotou by som hore uz nesiel. Tych 28 je asi max. Potom postupne znizovat na 25-26. Sol je v pohode.

To Lacik: Preco prehanat? Davkovanie je jasne. Pozor aby si tam nedal 500mg tabletky v pomere ako som napisal, to by bolo asi moc.


Inak doporucuje sa silne vzduchovanie. Ja mam ale afriky v akvariu bez vzduchovania a v pohode. Je fakt ze mam dost silnu filtraciu. Co sa rastliniek tyka tak ja mam 4 Anubias sp. a po liecebnej kure zacali vsetkym rasit nove listy. S ostatnymi rastlinkami skusenosti nemam.
zotta
 
Príspevky: 34
Obrázky: 16
Založený: 20 Dec 2003 01:46 am
Bydlisko: Ivanka pri Dunaji

Re: Obtieranie ryb o dno - priznak choroby?

Odoslaťod nino_q » 23 Feb 2004 10:00 am

Laco M. inak fakt ze akvarium je zalozene len dva tyzdne je dost podstatna informacia; nabuduce ked budes davat nejaku otazku, lepsie je uviest viac informacii ako menej
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Obtieranie ryb o dno - priznak choroby?

Odoslaťod Atilla » 23 Feb 2004 10:17 am

sa mi zda ze uz sme tu o tom pisali
blizi sa jar pre afriku je typicke predvadzanie sa nielen pred samickami ale aj samec pred samcom
co sprevadza aj obtieranie sa o dno

ked som zalozil akva hned v ten den som dal ryby do nadrze (nebola ina moznost) tiez sa obtierali o dno - myslel som si ze maju krupicku nemali

ale ak maju priznaky nejakej choroby ine ako obtieranie sa o dno tak
je treba liecit
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Obtieranie ryb o dno - priznak choroby?

Odoslaťod Kopkin » 07 Apr 2004 08:59 am

Je to crevne ochorenie povadsinou africkych cichlid. Priznaky su
dlhe biele vykali, caste obtieranie o dno a ostatne predmety. V prvom stadiu je to liecitelne. Pokial ryby nechcu zrat, chradnu a maju nafuknute brucha tak je zle. V tomto stadiu je vyliecenie nepravdepodobne.

Pokial je to zriedkave tak je to v pohode, inak to treba liecit.

.
Zdravím, včera mi uhynul samec Mel.auratus, s takými istými príznakmi.Dnes som spozoroval, ze ani samica nezere, je nejaká obtlstlá a zašíva sa v úkrytoch.V príručke od Sery o chorobách nie je o tom moc písané, a keď, odporúčajú Seru Baktopur, čo zničí aj bakt.kolónie vo filtri.To sa mi zdá dosť silná chémia.Moja otázka je, či je to prenosné a ak, ako sa to dá iným spôsobom liečiť.
Pred mesiacom som mal v akva krupičku, zrejme ako dôsledok šoku pri prestavbe akvaria, úspešne vyliečená Sera costapurom.Pred týždňom som pridal pár skál.Silne vzduchujem, vn.filter s akt.uhlím má prietok 1200 litrov za hodinu, teplota 25, objem akva 220..
Obrázok používateľa
Kopkin
 
Príspevky: 58
Obrázky: 12
Založený: 17 Okt 2003 13:48 pm

Re: Obtieranie ryb o dno - priznak choroby?

Odoslaťod Atilla » 07 Apr 2004 11:06 am

nexcelo sa mi o tom hovorit ale dobre ze ste otvorili o5 tuto temu

ryby sa mi obtierali o dno ako dive - odrete supiny atd...

nevedel som co im je a kedze mi nikto nevie predpisat entizol tak som liecil co som nasiel doma

1.kolo - costapur - postup ako pri krupicke
potom vymena 1/3-iny vody 2dni pauza
2.kolo - baktopur - akva sa zmenilo na zeleny rybnik velmi efektne :)
(nasledky mi boli jasne ale co uz)
potom vymena 1/3-iny vody
teraz sa prestali obtierat pocas celeho toho kola vacsina z nich zrala ako obycajne niektore pomenej
teraz sa zda byt vsetko OK

vodu nefiltrujem cez aktivne uhlie necham to este posobit postupne sa znizi koncentracia az na min. ak by to znova xcelo vypuknut nech to aj zakape v zarodku :)
pocas celej kury som mal zapnuty filter a vzduchovanie

v symbioze mi ale poradili : ak sa vam nieco nezda pridat za hrst soli (mam 300l akva) a pridat multimedikal (neviem kto to robi)
vraj to zabera na vacsinu chorob
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Obtieranie ryb o dno - priznak choroby?

Odoslaťod Kopkin » 07 Apr 2004 11:40 am

Ďakujem pekne Atilla za radu.
Len zasa otazka, koľko soli. :-))
Bol som nedavno v jednej chovni, kde typek povedal, že ak ma krupicu tak do 600 l akvaria vysype 1 kg soli....hm??
A ten baktopur sposobil rast rias či len zafarbil vodu??Nerozumel som dost dobre.
Obrázok používateľa
Kopkin
 
Príspevky: 58
Obrázky: 12
Založený: 17 Okt 2003 13:48 pm

Re: Obtieranie ryb o dno - priznak choroby?

Odoslaťod Atilla » 07 Apr 2004 11:57 am

iba to zafarbilo vodu - riasy nemam ziadne
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Obtieranie ryb o dno - priznak choroby?

Odoslaťod gabriela » 07 Apr 2004 12:27 pm

Po liecbe vznikaju rozne zakaly aj rozbujnenie rias sa moze prihodit, ale nezlaknite sa, akvarko sa tiez z porusenia rovnovahy musi spamatat.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Obtieranie ryb o dno - priznak choroby?

Odoslaťod skala » 07 Apr 2004 13:43 pm

Soľný kúpeľ - soľ je najmä medzi skúsenejšími akvaristami používaný prostriedok na liečenie niektorých chorôb. Napr. na odstránenie tzv. krupičky (1 polievková lyžica na 30 litrov vody) je možné soľ a zvýšenú teplotu úspešne použiť. Soľ spôsobuje zvýšenie vylučovania slizu, ktorým sa organizmus ryby bráni.

TAM MAS DAVKOVANIE KOPKIN. Dovolil som si to odkopirovat z www.sozo.sk/akva/choroby.php
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Obtieranie ryb o dno - priznak choroby?

Odoslaťod Kopkin » 07 Apr 2004 16:27 pm

Ďakujem Skala - inac Tvoju stranku mám viac menej prezretú....
Ale pochybujem, že by soľ pomohla pri bakteriálnom rozklade vnútorných orgánov. Pri nafúknutom bruchu skor nejaké antibiotiká.Soľ sa snažím v malej miere používať ako prevenciu.Aj keď je otázne, či je to vhodné, keďže potom pri liečbe soľou by malo ísť o väčšie objemy...
Obrázok používateľa
Kopkin
 
Príspevky: 58
Obrázky: 12
Založený: 17 Okt 2003 13:48 pm

Re: Obtieranie ryb o dno - priznak choroby?

Odoslaťod skala » 07 Apr 2004 16:43 pm

- to sme preberali viac krat tu sol
- a mas pravdu, odpovedal som iba na davkovania.
- pri rozpade plutiev BACTOPUR DIRECT, AB nie, radsej nie. pri nafuknutom bruchu nic ma nenapada, moze byt vodnatielka, creva, zaludok, vselico - skor balastne latky v krmeni a menej zivocisnych a rastlinnych bielkovin.

- aha teraz som si vsimol ze ROZKLAD VN. ORGANOV. preboha, to je co, posobenie radioaktivity? :) zrejme mas na mysli mykobakteriozu, a choroby obliciek, traviacej sustavy, no na tie silne lieky, ale casto je skor lepsia zmena vyzivy, izolacia, pripadne usmrtenie.

- choroby a liecbu mam spracovane velmo slabe, hadam bude lepsie
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Obtieranie ryb o dno - priznak choroby?

Odoslaťod majky » 28 Feb 2006 13:52 pm

ahojte kde sa da zohnat ten entizol a kolko to stoji ?mne sa tiez obtieraju cichlidy o kamene a maju diele vykaly.dik,
Obrázok používateľa
majky
 
Príspevky: 282
Obrázky: 41
Založený: 05 Mar 2005 21:38 pm
Bydlisko: Valaliky

Re: Obtieranie ryb o dno - priznak choroby?

Odoslaťod majky » 01 Mar 2006 16:46 pm

tak som zasolil a je to lepsie ,.no a vykaly su uz hnede tak asi to zmizlo
Obrázok používateľa
majky
 
Príspevky: 282
Obrázky: 41
Založený: 05 Mar 2005 21:38 pm
Bydlisko: Valaliky

Re: Obtieranie ryb o dno - priznak choroby?

Odoslaťod afra » 01 Mar 2006 20:00 pm

Ahojte. Moje sa obtieraju tiez a ja ich mam v poriadku,ziadny naznak choroby.Co som si vsimol,ze sa obtieraju najviac na mieste,kde im krmivo pada.Skor je to akesi znackovanie teritoria,aspon si to myslim ja.No samozrejme len vtedy,ak nie su viditelne priznaky choroby. :wink:
afra
 
Príspevky: 14
Obrázky: 5
Založený: 05 Feb 2006 18:14 pm

Odoslaťod Bekos » 03 Feb 2008 00:25 am

uz par dni pozorujem cudne plavanie mojich ryb. Ako prvy samec melanochromis auratus nejak cudne, tak ako keby nekoordinovane zacal plavat ked stoji na mieste ale nie vzdy, proste sa kyve hlavou dolava doprava ako s chvostom, niekedy sa tak strhne ako keby chcel zo seba nieco otriast a dost casto sa obtiera o dno a kamene. aj sfarbenie nema take pekne, tam kde ma telo cierne ma miestami take bledsie flaky, ale neni vidiet ziadne plesne alebo parazity. zerie normalne a aj si obranuje teritorium a nahana sa s ostatnymi rybami. nevsimol som si u neho zatedy vykaly. to plavanie sa mi vobec nepozdava. :(
podobne sa zacina spravat viacero ryb. a u niektorych su vidiet aj priesvitne vykaly v kombinacii s normalnymi.
Tak som dnes vymenil 70L ( 15% )vody a nasypal 7 polievkovych lizic soli. pockam do pondelka a ked sa to nezmeni alebo zhorsi tak pojdem kupit nejake liecivo. Myslite ze sa teda jedna o chorobu, ktoru je nutne liecit ENTIZOLOM?
Obrázok používateľa
Bekos
 
Príspevky: 39
Založený: 10 Mar 2004 10:37 am
Bydlisko: Nitra

Re: Obtieranie ryb o dno - priznak choroby?

Odoslaťod Facko » 23 Feb 2008 10:52 am

Ahoj.

Mam podobne priznaky, vo stvrtok som aplikoval Entizol, kupil som ho bez problemov, popytal som si to do akvaria a dali mi to v prvej lekarni..
Mal som uz aj umrtnost. Novo osadene akva, zrejme som to doniesol z akvaristiky lebo 2 ryby boli utiahnute uz od zaciatku, nejedli, schovavali sa. Mozno zo stresu neviem.
Prva zomrela par dni po osadeni a druha v stredu. Vyzera to na Malawi Bloat. Ryby maju spravanie ako vravis, potom nafuknute bruska... vtedy sa to da liecit ale akonahle prestanu jest to je druhe stadium vtedy sa to udajne neda liecit. Od vtedy 24-72h do umrtia :( (niekde uvadzaju tak inde tak)
Co sa tyka soli uhm, cital som, ze u cichlid to nieje moc vhodne.

Citujem z: http://www.tropheus.sk/choroby.htm toto si aj precitaj.

Pridávanie soli.
Niektorí chovatelia pridávajú do vody kuchynskú soľ z dôvodu zvýšenia pH k alkalickému. Týmto spôsobom však nedochádza k zvyšovaniu pH, ale ryby reagujú niekedy veľmi negatívne na vyšší obsah NaCl.

Clanok je pisany pre Thropheusy, ale malawi bload sa uvadza ako common diseases, aj pre Labidochromis caeruleus u ktorych doslo k.. :( fnuk

Dalsie clanky ktore odporucam:
http://www.cichlid-forum.com/articles/malawi_bloat.php
http://www.malawimayhem.com/articles_health_03.shtml
Naposledy upravil Facko dňa 23 Feb 2008 11:03 am, celkovo upravené 2 krát.
Obrázok používateľa
Facko
 
Príspevky: 110
Obrázky: 11
Založený: 05 Dec 2004 22:49 pm
Bydlisko: BA

Re: Obtieranie ryb o dno - priznak choroby?

Odoslaťod Facko » 23 Feb 2008 11:00 am

Bekos
Az teraz som si vsimol, ze si to pisal 2.2.2008.
Ako si dopadol?
Obrázok používateľa
Facko
 
Príspevky: 110
Obrázky: 11
Založený: 05 Dec 2004 22:49 pm
Bydlisko: BA

Odoslaťod Bekos » 25 Feb 2008 00:23 am

to facko: vsetky ryby su OK, a aj to obtieranie prestalo, uz to je len sem tam a to je v poriadku... mozno im ta sol pomohla, ale som rad ze rybky su zdrave,ziadne nema nafuknute brucho a pekne zeru... tak vela zdaru nech sa rybky z toho dostanu :wink:
Obrázok používateľa
Bekos
 
Príspevky: 39
Založený: 10 Mar 2004 10:37 am
Bydlisko: Nitra

Odoslaťod Facko » 25 Feb 2008 09:29 am

Diki moc.
Budem to potrebovat, este sa s tym pasujem, ale vyzera to byt na dobrej ceste. Verim tomu.
Obrázok používateľa
Facko
 
Príspevky: 110
Obrázky: 11
Založený: 05 Dec 2004 22:49 pm
Bydlisko: BA

baktopur

Odoslaťod Vlades69 » 29 Apr 2008 19:04 pm

kupil som si baktopur na chore rybky ale je tam pisane iba na tri dni liecenia.Neviete ci to staci?
Obrázok používateľa
Vlades69
 
Príspevky: 35
Obrázky: 14
Založený: 31 Jan 2008 10:20 am
Bydlisko: Ba-DNV

Ďalšia

Naspäť na Africké cichlidy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.