Oddelenie mečúňa mexického [Xiphophorus helleri]



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Oddeleni Mecuna mexickeho

Odoslaťod Satyricon » 19 Feb 2005 01:18 am

..mecune su zname tym,ze starsie samicky dokazu zmenit svoje pohlavie..cize ak este nema mec, tak neskôr ho mat bude (nieje to pravidlo)
Obrázok používateľa
Satyricon
 
Príspevky: 120
Obrázky: 57
Založený: 01 Feb 2005 13:32 pm
Bydlisko: Košice-Sever

Reklama

Re: Oddeleni Mecuna mexickeho

Odoslaťod gabriela » 19 Feb 2005 08:57 am

Juro zube napísal:Dnes som si kupil 2samicky mecuna a jedna z nich sa chova ako samec ale pritom nema vobec mecik ani naznak ze by mal zacat rast.
TO MOJE AKVA JE NEAKE DIVNE hm :?:

Tvoje akva nieje vobec divne. Len zacinas objavovat tajomstva zivota a jeho zahady :)

Vyberal si si rybycky sam? Ze su to samicky usudzujes podla toho ze nemaju mecik?
Pozri sa dobre ci ta druha samicka nema gonopodium.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Oddeleni Mecuna mexickeho

Odoslaťod Juro zube » 19 Feb 2005 12:44 pm

Neusedzujem podla toho ci ma mecik,ale este nikdy som sa s tym nikdy nestretol 8) .Poriadne som sa pozrel a som si isty ze ma gonopodium-je to samcek.

Rybky som si vybral sam ,preco ?
Obrázok používateľa
Juro zube
 
Príspevky: 23
Založený: 15 Feb 2005 00:45 am
Bydlisko: rozkvet

Re: Oddeleni Mecuna mexickeho

Odoslaťod Juro zube » 19 Feb 2005 20:13 pm

Ale ta samicka nije stara.Ma mozno 3-4 mesiace.

Ten samcek sa stale mota okolo starej samicky . :idea:
:idea: :roll: DUFAM ZE STOHO NIECO BUBE :roll: :roll:

A este drobnos:Vydiet tu tmavu skvrnu na brusku u samicky aj z boku ?
Obrázok používateľa
Juro zube
 
Príspevky: 23
Založený: 15 Feb 2005 00:45 am
Bydlisko: rozkvet

Re: Oddeleni Mecuna mexickeho

Odoslaťod Juro zube » 20 Feb 2005 19:05 pm

MAM 31 L akva. Mam vnom aj ine rybky ako mecovky(skalare,pancierovnicek,neonky,bojovnicu pestru,prisavnika,makkysa,a3.....(fakt neviem aka je torybky-tu mi raz kupil tata lebo sa mu lubila). Mozem do akva prisipad sol bez toho aby som sa bal ze mi vsetky rybky pokapu,alebo mam sol dat iba samim oddeledim mecovkam ?

Ak dobre pocitam mali by to byt 3 kavove lyzicky soli .
V com im pomoze ta sol ?
Obrázok používateľa
Juro zube
 
Príspevky: 23
Založený: 15 Feb 2005 00:45 am
Bydlisko: rozkvet

Re: Oddeleni Mecuna mexickeho

Odoslaťod SoRex » 20 Feb 2005 19:33 pm

Juro, Juro, uvedená skladba ryb je naprosto nevhodná, zvlášť do 30 l akvária. Ta velikost by moc nevyhovovala ani samotným mečovkám. Pro skaláry je to opravdu hodně malá nádrž.

Pro ně a pro sumečky není sůl vůbec potřeba (i když na rozdíl od jiných jsem přesvědčen o tom, že jim neuškodí).
Sůl je přísada, která snižuje množství choroboplodných zárodků ve vodě a zvyšuje tvorbu slizu na těle ryb. Podobnou funkci plní i vyluhované třísloviny a jemné, rozptýlené mechanické částečky ve vodě. Ty ale akvaristé rádi nemají, protože kalí vodu. V přírodě je to běžné, v akváriu nic moc.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Oddeleni Mecuna mexickeho

Odoslaťod Juro zube » 20 Feb 2005 19:43 pm

O.K SoRx :pivo:
Ale nemohol by si mi aspom ty povedat ci vydno skvrnu brezosti na brusku samicky aj z boku . prosim :|
Obrázok používateľa
Juro zube
 
Príspevky: 23
Založený: 15 Feb 2005 00:45 am
Bydlisko: rozkvet

Re: Oddeleni Mecuna mexickeho

Odoslaťod SoRex » 20 Feb 2005 21:53 pm

To záleží na barevné formě. Většina ji z boku viditelnou má. Pokud to jsou ovšem formy s podílem černé na povrchu těla, potom ji neuvidíš. Jsou to formy tuxedo, berlínská, melanická, ale i další. I čistě červené a albino formy mají skvrnu březosti nezřetelnou.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Oddeleni Mecuna mexickeho

Odoslaťod balky » 21 Feb 2005 10:34 am

Juro zube napísal:O.K SoRx :pivo:
Ale nemohol by si mi aspom ty povedat ci vydno skvrnu brezosti na brusku samicky aj z boku . prosim :|

Kotnu samicku poznas aj podla vacsieho bruska. Tak ako tu uz bolo spominane, niektore poddruhy tuto skvrnu brezosti nemaju, presnejsie, ty ich neuvidis, lebo maju tmave (cierne zafarbenie). Ked nie na celom tele, tak aspon v casti, kde by prave mala byt ta skvrna(proti svetlu by si v nej mal vidiet aj male cierne bodky, to su ocka malych. Obtiaznejsie je to zistit u viedenskych, tie maju cervene ocka). Vtedy pomaha aj pravidelny mesacny cyklus. Ak zistis, ze si samicku neoddelil a zrazu ti schudla, tak o mesiac ju oddel do inej nadoby a uvidis vysledok. Ja osobne jej dam vela rastlin, na spodok kamen (pod ktory sa male schovaju)bez filtra, bez vzduchovania a je v pohode.Porodnicku nepouzivam, samicka sa mi v nej velmi plasila.
Je pravda, ze po case sa s niektorych akoze samiciek vyvinie samcek. Pisem akoze, pretoze vyzeraju ako samicky(su zavalite, vacsie), no nikdy neboli kotne. Proste tito samci dospievaju neskor, niekde som cital, ze pohlavne su malo aktivni. Ci je to pravda, neviem 100%povedat.

Akej farby su tvoje mecune?
balky
 
Príspevky: 21
Založený: 13 Apr 2004 15:17 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Oddeleni Mecuna mexickeho

Odoslaťod Raviolka » 21 Feb 2005 12:49 pm

Juro, měl bys přehodnotit tu rybí osádku... skalár ve třicetilitrovém akváriu je opravdu chudák :( Navíc se mi zdá, že tam máš trochu přerybníno.... :? A ještě chceš odchovávat mečovky?! A kde?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Oddeleni Mecuna mexickeho

Odoslaťod Juro zube » 21 Feb 2005 20:23 pm

No ja mam este jedno akva.

Este by som sa chcel spitat: Ked natrem nove akva po hranach znutra treba ich potom zasa ocistit ?

Inak. Skodi ten ocot mecovkam ?

balky,a ta nadrz do ktorej oddelujes samicku je akeho objemu ?
Obrázok používateľa
Juro zube
 
Príspevky: 23
Založený: 15 Feb 2005 00:45 am
Bydlisko: rozkvet

Re: Oddeleni Mecuna mexickeho

Odoslaťod balky » 22 Feb 2005 08:37 am

Juro zube napísal:balky,a ta nadrz do ktorej oddelujes samicku je akeho objemu ?

Budes sa smiat, ale do obycajnej 4litrovej flase od uhoriek. Nie je to buhvieco, ale stale ma vacsi priestor ako v porodnicke a ked ju zboku zatienim , tak sa ani neplasi od pohybov v izbe.
balky
 
Príspevky: 21
Založený: 13 Apr 2004 15:17 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Oddeleni Mecuna mexickeho

Odoslaťod Raviolka » 22 Feb 2005 12:43 pm

Juro zube napísal:No ja mam este jedno akva.

To myslíš tu 20l porodničku? No tak ta je dobrá na porod a na začátek, ale kolik myslíš že v ní odchováš ryb do prodejní velikosti? Mečovky nejsou žádní prckové a potřebují prostor!
Ale jestli si měj na mysli nějaké větší akvárium, tak se slituj a přelov tam ty skaláry :wink:

Akvárium před napuštěním ryb samozřejmě vypláchni.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Oddeleni Mecuna mexickeho

Odoslaťod Juro zube » 23 Feb 2005 19:57 pm

Dneska som pozeral do akva a ta samicka premenena na samca sa motala okolo tej starsej samicky,kruzila okolo nej a ked popri nej plaval tak som pekne vydel ako natahuje gonopodium,ale samicky sa nim ani nedodkol. Dufam ze sa mu to coskoro podari.
A mozno sa aj podarilo.Lebo ked je samicka oplodnena tak ako ste napisali ma zvecsene brusko.Tak som dal rybkam 1 den hladovku, a samicke brusko nezmizlo.
Ked je prejedena tak jej brusko za jeden den hladovky zmizne.Alebo nie.
Obrázok používateľa
Juro zube
 
Príspevky: 23
Založený: 15 Feb 2005 00:45 am
Bydlisko: rozkvet

Re: Oddeleni Mecuna mexickeho

Odoslaťod Juro zube » 24 Feb 2005 19:53 pm

V akva som zbadal nieco divne.Samicka co by mala byt gravidna,ma ritnu plutvu spicatú,ale nie je taka ako samcie gonopodium.

Moze to byt gonopodium?
A moze sa gravidna samicka premenit na samceka,ak ano,porodi mladé :?: :oops:

Usudzujem ze je gravidna podla toho ze uz jej vydno skvrnu brezosti,a ma zvacsené brusko.

A este nieco. Vydrzia mi mecune v 20 l akva o teplote 28 °C.
A mam vnej iba 1 dost velky koren a 2 asi 3cm rastliny ?
Obrázok používateľa
Juro zube
 
Príspevky: 23
Založený: 15 Feb 2005 00:45 am
Bydlisko: rozkvet

Re: Oddeleni Mecuna mexickeho

Odoslaťod Kennedy22 » 24 Feb 2005 21:26 pm

mecune vydrzia skoro vsetko:)
ale ta teplota je zbytocne vysoka.daj dole na termostate a hotovo a mas po probleme.25 a hotovo.
Kennedy22
 
Príspevky: 11
Obrázky: 12
Založený: 02 Dec 2004 14:55 pm
Bydlisko: Ša?a

Re: Oddeleni Mecuna mexickeho

Odoslaťod skala » 25 Feb 2005 09:16 am

Moze to byt gonopodium, ale rodit isto nebude
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Oddeleni Mecuna mexickeho

Odoslaťod milop » 25 Feb 2005 09:53 am

Juroz čo mysliš tým :
" Este by som sa chcel spitat: Ked natrem nove akva po hranach znutra treba ich potom zasa ocistit ?
Inak. Skodi ten ocot mecovkam ? "

Ak máš nové lepené akva , tak nemusíš nič ničim natierať, len ho vyplachni
Ake je to akva?
ak je nové tak by si nemal ?! asi nič natierať.
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Oddeleni Mecuna mexickeho

Odoslaťod Raviolka » 25 Feb 2005 10:57 am

Juro zube napísal:A este nieco. Vydrzia mi mecune v 20 l akva o teplote 28 °C. A mam vnej iba 1 dost velky koren a 2 asi 3cm rastliny ?
To se ptáš na dospělé mečovky, nebo na mláďata? A kolik jich tam chceš mít? Ptáš se pořád dokola... zkus si přečíst pár knížek a třeba se podívat k nějakému chovateli, jak vypadá dospělá mečovka... a jak vypadá odchov mečovek :wink: 2 asi 3 cm rostliny jsou jako nic, to přidej :roll:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Oddeleni Mecuna mexickeho

Odoslaťod balky » 25 Feb 2005 11:56 am

Teplota je v pohode, kludne ju mozes znizit na tych 25. Neboj, dospele ti preziju aj 20, hranica je takych 15 (?)'C. Parkrat som ich dal vonku do vane na zahrade a vyberal som ich az v 2.polovici septembra. Ale to uz boli zkrehnute a niektore aj zahynuli.
Rastlin mas naozaj malo, pridat, pridat. Tie 2 rastlinky su zanedbatelne, t.j. ze mas prazdne akvarko.
Tazko povedat, ci rybka, o ktorej pises, bude samec. Ale ak sa uz predvadzala pred samickou, ma spicatu ritnu plutvu, tak ma nabeh na samca. Uvidis po case.
Vcera mi pribudlo dalsich cca 40mecunkov.Urobil som experiment, skrizil som zelenu lyrovu samicku s ciernym samcom. To vam bol gulas.
balky
 
Príspevky: 21
Založený: 13 Apr 2004 15:17 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Oddeleni Mecuna mexickeho

Odoslaťod Juro zube » 28 Feb 2005 21:11 pm

Velka Vdaka vsetkým ktroy sa mi snazili pomoct.
Ale s mecovkami mi to nevislo.
Bolo to asi takto: Kupil som nove 20l akva,predtym nez som don nasadil ryby som ho oplachol spongiou,ktora bola asi este nasata neakym chem.prvkom.Takze ked som tam nalial vodu a na druhy den nasadil ryby, vsetok pokus o odchovanie bol zniceny. Rybky pokapali do jednej.(dal som tam aj samce so samickami nech sa rozmnozia-cital som to v jednej knihe).
Asi som to unahlil. Skusim to z gupkami.Uz som si ,,nieco" nastudoval a uz som aj kupil gupky.1-samceka a 2-samicky.
Ak budem potrebovat pomoc tak otvorim novu temu.

Zivorodkam ZDAR :D
Obrázok používateľa
Juro zube
 
Príspevky: 23
Založený: 15 Feb 2005 00:45 am
Bydlisko: rozkvet

Re: Oddeleni Mecuna mexickeho

Odoslaťod gabriela » 01 Mar 2005 09:39 am

Ahoj Juro zube, nehnevaj sa ale namiesto mnozenia (a trapenia) ryb by si sa mal najprv zamerat na vytvorenie vhodnych podmienok v akvariu.
Vhodne podmienky su take, ked sa ti zacnu zivorodky mnozit same od seba a postupne ti zaplnat akvarium ;)
Salik zamkol temu o gupkach od teba. Takze skus to teraz trochu inak, aby ti rybycky vydrzali zit co najdlhsie, dopraj im cistu vodu, vela rastlin a kvalitnu stravu a ony sa ti isto odmenia malickymi rybyckami.
Ak sa ti bude darit, potom mozes prejst k dalsiemu kroku: cielenemu mnozeniu.
Zelam vela stastia tebe aj rybyckam ;)
Naposledy upravil gabriela dňa 01 Mar 2005 10:45 am, celkovo upravené 1 krát.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Oddeleni Mecuna mexickeho

Odoslaťod Igypop » 01 Mar 2005 10:13 am

gabriela napísal:Ahoj Juro zube, nehnevaj sa ale namiesto mnozenia (a trapenia) ryb by si sa mal najprv zamerat na vytvorenie vhodnych podmienok v akvariu.
Vhodne podmienky su take, ked sa ti zacnu zivorodky mnozit same od seba a postupne ti zaplnat akvarium ;)
Salik zamkol temu o gupkach od teba. Takze skus to teraz troichu inak, aby ti rybycky vydrzali zit co najdlhsie, dopraj im cistu vodu vela rastlin a kvalitnu stravu a ony sa ti isto odmenia malickymi rybyckami.
Ak sa ti bude darit, potom mozes prejst k dalsiemu kroku: cielenemu mnozeniu.
Zelam vela stastia tebe aj rybyckam ;)


Ešte pridám: Dopraj im čas :!: :wink:

Práca chvatná....
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Oddeleni Mecuna mexickeho

Odoslaťod Raviolka » 01 Mar 2005 12:02 pm

Juro zube napísal:Ale s mecovkami mi to nevislo...
vsetok pokus o odchovanie bol zniceny...
Skusim to z gupkami...
Ak budem potrebovat pomoc tak otvorim novu temu...

:shock: Juro, asi ti uniklo, že nešlo o "pokus o odchov". Právě se ti podařilo zabít několik ryb :oops: Nejsi to ty kdo potřebuje pomoc, ale tvoje ryby. Moc doufám, že tvoje "začátečnická" fáze nebude trvat dlouho a že se budeš úzkostlivě držet hesla "Dvakrát měř a jednou řež." :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.