Osvetlenie nad akvarium



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod Ajven » 23 Máj 2007 20:12 pm

Tak asi 1,5 cm, bolo by to vo vnutri, ale ako hovorim , treba to prekonzultovat, pretoze je mozne , ze na uvedene ucely sa ten pant nehodi.
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod lajoolaj » 23 Máj 2007 23:03 pm

co tak klavirny pant :idea:
lajoolaj
 
Príspevky: 79
Založený: 01 Jún 2006 18:39 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod stanly » 19 Jún 2007 08:51 am

Čaute.
Mam jednu otazku. Tu na fóre som nenasiel odpoveď. Vcera som dokoncil osvetlenie z dosiek z plavajúcej podlahy a osadil na akvarko. Mam tam dve ziarivkové svetla s elektronickym predradnikom na 60 cm trubice, ktore sa pouzivaju pod kuchynske linky, alebo na strop. Zapojene to mam na 3 zilovych kabloch kazdu trubicu zvlast, potom cez klasicku T rozdvojku a ta je v mechanickych spinacich hodinach z hypermarketu. Svetla sa normalne zapnu a svietia. Ked ich spinacie hodiny vypnu, tak obe ziarivky zostanu na koncoch velmi slabo ziarit. Za denneho svetla to vobec nieje vidiet, vsimol som si to ked som isiel spat a pozrel som sa do krytu. Kazde svetlo ma aj svoj vlastny vypinac, ale ten na to nema ziadny vplyv, pomohlo az vytiahnutie svetiel zo zastrcky. Nestretol sa s tym niekto, nie som elektrikar , takze neviem co mam najskor pozriet. Dakujem.
stanly
 
Príspevky: 4
Založený: 30 Máj 2007 19:39 pm

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod Ajven » 20 Jún 2007 10:14 am

stanly napísal:Čaute.
Mam jednu otazku. Tu na fóre som nenasiel odpoveď. Vcera som dokoncil osvetlenie z dosiek z plavajúcej podlahy a osadil na akvarko. Mam tam dve ziarivkové svetla s elektronickym predradnikom na 60 cm trubice, ktore sa pouzivaju pod kuchynske linky, alebo na strop. Zapojene to mam na 3 zilovych kabloch kazdu trubicu zvlast, potom cez klasicku T rozdvojku a ta je v mechanickych spinacich hodinach z hypermarketu. Svetla sa normalne zapnu a svietia. Ked ich spinacie hodiny vypnu, tak obe ziarivky zostanu na koncoch velmi slabo ziarit. Za denneho svetla to vobec nieje vidiet, vsimol som si to ked som isiel spat a pozrel som sa do krytu. Kazde svetlo ma aj svoj vlastny vypinac, ale ten na to nema ziadny vplyv, pomohlo az vytiahnutie svetiel zo zastrcky. Nestretol sa s tym niekto, nie som elektrikar , takze neviem co mam najskor pozriet. Dakujem.

Skusit vyradit hodiny, ak to pomoze, tak bude jasne problem v hodinach.
Pravdepodobne bude spinany nulak. Riesenie skus najst v teme o spinacich hodinach.
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod Zralok » 20 Jún 2007 16:40 pm

Caute
Chcem sa spytat aky mate nazor na trubicu OSRAM FLORA?
Obrázok používateľa
Zralok
 
Príspevky: 127
Obrázky: 32
Založený: 20 Jún 2006 17:29 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod stanly » 20 Jún 2007 20:24 pm

Ajven napísal:
stanly napísal:Čaute.
Mam jednu otazku. Tu na fóre som nenasiel odpoveď. Vcera som dokoncil osvetlenie z dosiek z plavajúcej podlahy a osadil na akvarko. Mam tam dve ziarivkové svetla s elektronickym predradnikom na 60 cm trubice, ktore sa pouzivaju pod kuchynske linky, alebo na strop. Zapojene to mam na 3 zilovych kabloch kazdu trubicu zvlast, potom cez klasicku T rozdvojku a ta je v mechanickych spinacich hodinach z hypermarketu. Svetla sa normalne zapnu a svietia. Ked ich spinacie hodiny vypnu, tak obe ziarivky zostanu na koncoch velmi slabo ziarit. Za denneho svetla to vobec nieje vidiet, vsimol som si to ked som isiel spat a pozrel som sa do krytu. Kazde svetlo ma aj svoj vlastny vypinac, ale ten na to nema ziadny vplyv, pomohlo az vytiahnutie svetiel zo zastrcky. Nestretol sa s tym niekto, nie som elektrikar , takze neviem co mam najskor pozriet. Dakujem.

Skusit vyradit hodiny, ak to pomoze, tak bude jasne problem v hodinach.
Pravdepodobne bude spinany nulak. Riesenie skus najst v teme o spinacich hodinach.


Problem je vyrieseny. Po dokladnom premerani vsetkeho co sa dalo som zistil, ze zasuvka do ktorej je osvetlenie zapojene mala prehodenu fazu s nulakom. Bolo to tak v podstate od stavby panelaku a doteraz to nerobilo problem, kedze tam bola vzdy zapojena len klasicka lampa. Po spravnom zapojeniuz vsetko funguje normalne. :wink:
stanly
 
Príspevky: 4
Založený: 30 Máj 2007 19:39 pm

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod kustro » 21 Jún 2007 08:52 am

stanly napísal: Vcera som dokoncil osvetlenie z dosiek z plavajúcej podlahy a osadil na akvarko.


hmm ja som tiez chcel robit kryt s laminatovej podlahy,ale niekto mi vravel ze to vo vnutri je len lisovany papier s drevom,takze do toho vlhkeho prostredia som sa to neodvazil dat po nie velmi dobrej skusenosti s preglejkou.by ma zaujimalo ako bude kryt vyzerat po pol roku.ono je sice osetrena laminatovou vrstvou zhora aj s dola ale vlhkost sa dostane vsade.drzim palce nech ziadne problemy nebudes mat.
Obrázok používateľa
kustro
 
Príspevky: 237
Obrázky: 75
Založený: 08 Aug 2006 21:46 pm
Bydlisko: Nová Baňa

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod xDodox » 21 Jún 2007 09:20 am

kustro napísal:
stanly napísal: Vcera som dokoncil osvetlenie z dosiek z plavajúcej podlahy a osadil na akvarko.


hmm ja som tiez chcel robit kryt s laminatovej podlahy,ale niekto mi vravel ze to vo vnutri je len lisovany papier s drevom,takze do toho vlhkeho prostredia som sa to neodvazil dat po nie velmi dobrej skusenosti s preglejkou.by ma zaujimalo ako bude kryt vyzerat po pol roku.ono je sice osetrena laminatovou vrstvou zhora aj s dola ale vlhkost sa dostane vsade.drzim palce nech ziadne problemy nebudes mat.

Možno by ešte pomohlo z vnútra "vytmeliť" silikónom. Ale tiež by ma zaujímalo čo to urobí na hranách, ktoré boli rezané.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod Aqw3R » 21 Jún 2007 12:01 pm

xDodox napísal:Možno by ešte pomohlo z vnútra "vytmeliť" silikónom. Ale tiež by ma zaujímalo čo to urobí na hranách, ktoré boli rezané.

V tom pripade je asi vhodnejsie uz rovno pouzit kus dreva a nie podlahu, ktoru musis este tolko upravovat...
Aqw3R
 
Príspevky: 34
Založený: 09 Máj 2007 16:27 pm
Bydlisko: Košice

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod xDodox » 21 Jún 2007 12:03 pm

Aqw3R napísal:
xDodox napísal:Možno by ešte pomohlo z vnútra "vytmeliť" silikónom. Ale tiež by ma zaujímalo čo to urobí na hranách, ktoré boli rezané.

V tom pripade je asi vhodnejsie uz rovno pouzit kus dreva a nie podlahu, ktoru musis este tolko upravovat...

To je pravda, ale "dával" som to ako možnosť, ako predísť "napučaniu", keďže ten kryt má už hotový.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod majko » 21 Jún 2007 12:05 pm

Drevo principialne nie je problem pokial je vyriesene vetranie. Osobne mam 440l akvarko konstrukciu svetla z drevotriesky a ziadne krycie skla. Po roku nevidim ziaden problem. A to tyzdene odparim niekedy aj 10l Vody.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod xDodox » 21 Jún 2007 12:17 pm

Z drevotriesky mám kryt urobený i ja a všetko je OK. Krycie sklo nepoužívam a kryt takto "funguje" už dobré 2 roky. V tom až taký problém nevidím, ale kto vie čo urobí laminátová podlaha.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod Patrox » 21 Jún 2007 13:08 pm

Mám na malom akvárku, kryt z laminátovej podlahy už cca 3 roky.... nemám problém. Z vnútra je kompletne olepený samolepiacou zrkadlovou fóliou s menším otvorom na vetranie. Ono najväčší problém môže nastať v noci, kedy sa na kryte vyzráža voda, a pokiaľ sa vyzrážava v miestach rezov (teda tam kde je prístup do vnútra dosiek) tak tam to može časom pučať...
Tak, že keď tieto miesta sa zakryjú, trebarz ako tu bolo spomenuté... silikónom.
Obrázok používateľa
Patrox
 
Príspevky: 288
Obrázky: 50
Založený: 07 Feb 2005 15:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod stanly » 21 Jún 2007 17:46 pm

Ja som vsetky "otvorene" hrany zatrel silikonom ako pise xDodox, vzadu som vykruzovackou vyvrtal 2 diery s priemerom 6 cm aby sa to mohlo vetrat a na akvarku mam tiez krycie skla. Tak uvidim ako to bude vyzerat po nejakom mesiaci.
stanly
 
Príspevky: 4
Založený: 30 Máj 2007 19:39 pm

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod kustro » 21 Jún 2007 21:38 pm

podla mna ak sa ti tam nebude zrazat velmi voda nemuseli by nastat ziadne problemi ak si to dobre utesnil,aj ked voda si dokaze najst kazdu drobulinku cesticku :)
Obrázok používateľa
kustro
 
Príspevky: 237
Obrázky: 75
Založený: 08 Aug 2006 21:46 pm
Bydlisko: Nová Baňa

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod xDodox » 22 Jún 2007 11:44 am

stanly napísal:Ja som vsetky "otvorene" hrany zatrel silikonom ako pise xDodox, vzadu som vykruzovackou vyvrtal 2 diery s priemerom 6 cm aby sa to mohlo vetrat a na akvarku mam tiez krycie skla. Tak uvidim ako to bude vyzerat po nejakom mesiaci.

Tie krycie sklá by som tam už nedal.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod apatch » 22 Jún 2007 19:03 pm

To:majko,xDodox
Vnutro vasich krytov ste natierali nejakou farbou alebo lakom ?Aku hrubku drevotriesky ste pouzili?
To:majko -vetranie mas ako vyriesene,bude stacit ked tam dam jeden maly ventilator a vecer po zhasnuti ho na nejaky cas pustim?
Dakujem apatch
Obrázok používateľa
apatch
 
Príspevky: 26
Obrázky: 12
Založený: 29 Nov 2006 18:29 pm
Bydlisko: Partizanske

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod majko » 22 Jún 2007 20:45 pm

Ja to nemam natrete nicim. Neviem ci to bude jasne, ale aj to mam nejak takto http://www.aquaiq.info/photos/skrinka11.jpg . Ja osobne tam mam 4ks 8cm 12V ventilatorov ktore bezia na nejake 3-4V.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod kustro » 22 Jún 2007 21:00 pm

majko mne sa zda ze ta tvoja drevotrieska je uz upravena od vyroby nejakym lakom.mas to zaujimavo riesene.tie ventilatory ale nevidim :) :roll:
Obrázok používateľa
kustro
 
Príspevky: 237
Obrázky: 75
Založený: 08 Aug 2006 21:46 pm
Bydlisko: Nová Baňa

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod majko » 22 Jún 2007 21:12 pm

Nie, je to bezna drevotrieska myslim, ze 18mm, akurat hrany su ABS. Venitlatoru su z vrchu :D
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod MX » 25 Jún 2007 20:18 pm

Cawte no zacinam si stavat 600l akvarium 200x50x60vyska a podla mna dat 210cm dlhu a siroku nejakych 25cm a take by tam mali byt dve ktore by sa zalamovali a to by bolo poriadne tazka nedalo by sa tam dat nieco ine co by tam vydrzalo ??? a aj pri otvarani by tie panty museli byt dost silne.Ja som rozmyslal nad tou laminatovou podlahou a ze ju ale 3krat natrem farbou co vy nato alebo sa mi ten laminat prehne ???Nema tu niekto nejake dlksie skusenosti s tym lamnatom ???
Takto by to asi malo vyzerat
Obrázok
na zakritie vystuh akvria by som dal normalnu drevotriesku a len ten vrch by som chcel dat s toho laminatu
MX
 
Príspevky: 186
Obrázky: 28
Založený: 07 Nov 2006 13:27 pm

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod XP » 25 Jún 2007 21:41 pm

Pri takej dlzke ta laminatova podlaha podla mojho nazoru dost nevhodna, kludne pouzij ako pisal majko 18mm drevotriesku, ale daj si ju urcite ohranovat lepenou a frezovanou ABS hranou - skoro 100% odolnost voci vlhkosti... aj u mna po 3rokoch ziadne poskodenia.... http://www.pmdd.sk/akva500/images/CIMG3165.jpg a http://www.pmdd.sk/akva500/images/CIMG3164.jpg
Obrázok používateľa
XP
 
Príspevky: 218
Obrázky: 34
Založený: 20 Okt 2004 02:01 am
Bydlisko: Kosice

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod MX » 25 Jún 2007 21:58 pm

XP - a neni to moc tazke ???No vyzera to dost velke ale asi kratsie lebo 2m trubice som este nevidel no jo tak to asi spravim s tej drevotriesky ale bude to hodne tazke a ako si riesil tie panty ??? nemas foto aj toho ?Alebo ake si tam davala a kolko ???
MX
 
Príspevky: 186
Obrázky: 28
Založený: 07 Nov 2006 13:27 pm

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod XP » 26 Jún 2007 07:00 am

Kryt samotny nie je nijak extremne tazky oproti opache 600l akvariu uz dajakyx 15-20kg krytu nemoze predsa hrat nijaku staticku ulohu. Co sa tyka pantov je to obycajny klavirovy záves, bezne dostupny v stolarskych potrebach, vyhoda je ze nekoroduje a je pripevneny na vela miestach... ved si pozri celu tu galeriu (www.pmdd.sk/akva500 ), su tam aj dalsie fotky ako som robil akvarko, to tvoje je trosku dlhsie , ale inak ostatne rozmery sedia. jedine naco treba davat pozor su kable v ohybovom spoji, pri napichavani petic a predradnikov je lepsie pouzit tvrdy vodic 0,75-0,8mm2, ale v miestach ohybu hlavne prednej casti, ktoru dvihas omnoho castejsie ... je nevyhnutne prejst na lankovy drotik, a nechat miesto na ohyb..dost blba papracka, nedavno som dodaval jednemu panovi radsej hotove svietidla, so zabudovanym digitalnym predradnikom a s moznostou riadenia stmievania a postupneho rozsvecovania (tzv.SUNRISE a SUNSET), je to daleko inteligentnejsia robota - na namontovanie pouzijes 4skrutky a hotovo ako sa drbkat jak ja som sa drbkal s osvetlenim. Cenovo je to sice o nieco drahsie...ale. Dalsi problem co vyvstava je polep zdnuka bud odrazovou foliou alebo pouzitie reflektoru... po vlastnych skusenostiach a po tom co majko odskusal reflektory ...jednoznacne vychadza + pre pouzitie smerovych reflektorov. Ucinnost je viditelna ihned. Este jeden zadrhel, privodne droty ku niektorej dvojici petic nesmu prekrocit myslim 2m ... musi dbat ja nato aby si to +/-autobus dodrzal, aby sa neony rozhavili a zasvietili... Ak mas nejake otazky kontakty najdes na mna, kludne zavolaj :) alebo napis SS
Obrázok používateľa
XP
 
Príspevky: 218
Obrázky: 34
Založený: 20 Okt 2004 02:01 am
Bydlisko: Kosice

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.