pomoc pri výbere filtra



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod Glitter » 26 Máj 2011 16:41 pm

@Giftzahn: Vďaka za skvelé PRO / PROTI :)
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Reklama

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod Giftzahn » 26 Máj 2011 19:58 pm

Glitter napísal:@Giftzahn: Vďaka za skvelé PRO / PROTI :)



jj, rado sa stalo ... ale prosim ber to ako vysostne subjektivny moj osobny nazor .... :roll: inak ak mozem odporucit cumni sa na stranku EHEIM, postahuj si navod/navody k vyhliadnutemu modelu tie ti tiez napovedia ci dobre vyberas :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod chnuro » 27 Máj 2011 08:14 am

icex napísal:@trinitysk: oprav ma ak sa mylim, ale v 2211 je cisto iba molitan a vata? alebo aj specialna vlozka na bio filtraciu?
planujem totiz o nejaku dobu zariadit vacsie akva, okolo 100l, tak aby som nemusel kupovat nanovo aj filter...:/

Je tam iba vata a molitan. Dokonca je tam toho molitanu malo. To doriesis 2 sposobmi: dokupit originalne naplne podla navodu, co je pribaleny - mas 2 varianty. Jeden je vela vela molitanu + 1 koliesko vaty, druhy je kombinacia molitanu, substrat pro a vaty.

Molitan od eheimu je predražený. Nechaj si jedno koliečko originálu, kúp si nejakú kocku molitanu (predáva s to na objem a režú to v akvaristikách na mieru, čo si povieš) a vyrob si to sám. Cena je niekoľko-násobne nižšia.

Nejaké "bobky" sú užitočné. Buď si kúp od eheimu filtračné vrecko a 250ml balenie substrat pro, alebo Sera siporax,...
Ja používam siporax. Je to materiál používaný aj v priemysle a armáde ;-).

Vata od eheimu je zasa predražená. Pri každom čistení filtra ju treba vymeniť. Dá sa kúpiť veľké vrecko vaty (predáva sa to na hmotnosť), ktoré ti vydrží pomerne dlho.
Osobne vatu vymieňam asi pri každom druhom čistení filtra. Ona sa zvykne sama rozpadať. Napr. teraz som filter už dávno neotvoril, tak pri čistení pôjde rovno do koša. To si odsleduješ sám.

Celkovo pri čistení treba dávať pozor, aby si nepremyl všetky náplne veľmi dôkladne, lebo by si sa mohol aj veľmi dôkladne zbaviť nitrifikačných baktérií, ktoré sa množili možno aj mesiac.
Takým dobrým návodom na začiatok by bolo: vatu vymeniť, substrat pro len obliať vodou, molitan dôkladne preprať. Vždy na čistenie filtra používať iba vodu z akvária, lebo v tej vode sa baktérie množili a tá im neublíži. Vodovodná obsahuje prinajmenšom chlór, ktorý im škodí.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2406
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod Giftzahn » 27 Máj 2011 08:36 am

@icex: njn, tak to u Claasic rady chodi ... cenovo rada je vyhodna ale ako som uz pisal na ukor "prislusenstva" ... vo svoje podstate ako pisal chnuro s Classicom dostenes celkovo tri filracne media - 1 modre koliecko (biofiltren), 1 biele koliecko z jemnej filtracnej vaty a 1 cierne koliecko - do kolecka zlisdovana filtracna vata pravdepodone "namocena" v aktivnom uhli .. a "that's all folks" cize ak sa vydas cestou nakupu originalnych EHEIM filtracnych medii mozes si rovno kupit filtrik ktory ich ma uz v cene a usetris peniazky ....

na druhej strane mozes si v akvaristike za lacny peniaz kupit modry biofiltren ten "nakrajas" na male kocky supnes do filtra a na vrch das jemnu filtracnu vatu - napr. JBL Symec ktora sa tak rychlo nerozpada a dokazes ju dva-tri krat preplachnut a pouzit predtym nez ju vyhodis ... dalsia dobre a lacne filtracne medium je napr. Aquaclay od Rataja - palene hlinene gulicky, porovite cize vhodne na usadenie vacsieho poctu nitrifikacnych bakterii v baleni 1 L ..... cize za celkom rozumny peniaz mas nakupene dobre filtracne media .... dalsia moznost je pouzit cisto len filtracnu vatu - na spodok filtra das modry kruzok ... potom filtracnu vatu a na vrch biely kruzok .. tiez lacna varianta ... atd.atd.atd. :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod icex » 29 Máj 2011 21:17 pm

Caute,

v prvom rade dakujem vsetkym za rady. Dnes som (dufam ze uspesne:)) spojazdnil ten ecco pro 130. Rozhodol som sa nakoniec pren kedze ma prietok 500l/h(a ma vsetko included), pricom ten aqual fan 2, co som mal doteraz ma 450. Su momentalne zapojene oba naraz, ecco pro trochu priskrteny na vystupe, ale nie nejak extra. Uz sa tesim kedy ten aquael vyhodim, viete mi poradit, kolko ich mam nechat bezat subezne? tyzden/dva?
icex
 
Príspevky: 16
Založený: 17 Mar 2011 19:45 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod MAUceu » 30 Máj 2011 09:54 am

Ak ti to neponahla tak nechaj 2 tyzdne.
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod Giftzahn » 30 Máj 2011 12:30 pm

@icex : pripadne si mohol "vyzmykat" filtracny molitan z Aquaelu do noveho EHEIMu ... co by tiez zabeh noveho fitra urychlilo :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod icex » 30 Máj 2011 14:03 pm

Nasavacia trubica je pri aquaeli, z ktoreho som dal dole kryt (kedze mi tam vbehol poter z balloon molly), takze je ten molitan otvoreny a videl som ze par necistot z toho molitanu rovno vtiahol ten novy filter. Tak snad to bude cimskor. Rozmyslam este, ci mozem dat silonku na tu nasavaciu trubku. Nechcem totiz aby mi male rybky vtiahlo dnu..?
icex
 
Príspevky: 16
Založený: 17 Mar 2011 19:45 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod MAUceu » 30 Máj 2011 16:16 pm

Da sa to tam dat... Ja som pouzil tenky biomolitan. Pancucha ma nevyhodu ze sa hned upcha. Biomolitan vydrzi o cosi dlhsie.
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Vonkajsi filer do 350 L akva - rada

Odoslaťod rhencek » 07 Jún 2011 15:52 pm

zdravim vas,

rad by som keby mi niekto poradil dobry externy filter do 350L akva. rozmyslam na JBL CRISTAL PROFI e900.nema s nim nahodou niekto skusenost? pripadne ine znacky? aky je podla vas najvhodnejsi z hladiska spolahlivosti , udrzby.... dakujem
rhencek
 
Príspevky: 1
Založený: 07 Jún 2011 15:45 pm

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod MAUceu » 07 Jún 2011 20:02 pm

Citaj a zistis. O filtroch je tu toho napisane dost. Aj o JBL e900. Konkretne napr. u mna v 375 L nadrzi.
Nebudem sa opakovat.
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod Fishbed » 09 Jún 2011 14:28 pm

Tak ako napriklad ja ;). Precital som poctivo vsetkych 10 stran (tiez nejake dalsie podobne temy) a z Tetra EX, Fluval a Eheim som si nakoniec vybral: Eheim eccopro 2036(300) do hrubych 240l akva. Verim ze bude vyhovovat a pripadnym problemom s odieranim zaistovacich plastov mienim predist namazanim eheim vazelinou nielen tesnenie ale aj tie plochy zamkov hlavy a nadoby.
NAOZAJ OBROVSKE VDAKA VSETKYM, KTORY PRISPELI ZMYSLUPLNYM PRISPEVKOM. :D
Fishbed
 
Príspevky: 6
Založený: 31 Máj 2011 11:46 am
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod dedojozef » 09 Jún 2011 20:57 pm

Ja len pridám vlastnú skúsenosť. :angel:
Nemám skúsenosti s menšími nádržami, ale na budúce by som riešil akvárium nad 100 litrov externým filtrom. Výkonovo a aj esteticky je to oveľa lepšie.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod M.i.s.o » 10 Jún 2011 10:09 am

Fishbed: doporucujem rovno s filtrom objednat aj nahradnu vatu (balenie 3x vata + 1x molitan stoja cca 6eur) pretoze ta sa za 1-2 mesiece zanesie a potom to budes zhanat po akvaristikach ako ja ;)
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod Fishbed » 13 Jún 2011 17:15 pm

Suhlasim s dedojozef, filter je samozrejme externy.

M.i.s.o.: Vdaka za typ, hned skacem za Richardom T. a idem pýtať. Tu vatu bude treba menit pravidelne kazde 1-2 mesiace, alebo len na zaciatku?
Fishbed
 
Príspevky: 6
Založený: 31 Máj 2011 11:46 am
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod Laco NY » 13 Jún 2011 18:25 pm

Zdravym,zakladam akvarko 200L,planujem ho husto osadit rastlinamy a osadka by mala byt zopar skalar a huf drobnych tetier. Myslite že dva klasicke bublifuky (na každej strane jeden) budu dostačujuce na filtraciu?
Laco NY
 
Príspevky: 228
Obrázky: 0
Založený: 29 Máj 2011 14:34 pm

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod dedojozef » 13 Jún 2011 21:12 pm

Bez filtra?
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod playman22 » 13 Jún 2011 21:19 pm

mne by zas mohol niekto poradit cerpadlo do filtra pre 540L malawi... filter bude okolo 30-50L
rozmyslal som nad niecim ako Atman AT-304... ma snim niekto skusenost?
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod dedojozef » 13 Jún 2011 21:39 pm

Keď sme pri otázkach :). Prečo musia byť filtre také veľké? Je nejaká mierka alebo pomer akva/filter?
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod MAUceu » 13 Jún 2011 22:07 pm

dedojozef napísal:Bez filtra?

On nepisal ze bez filtra. Ved prave sa pytal ci mu budu stacit 2 bublifuky...
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod MAUceu » 13 Jún 2011 22:09 pm

Laco NY napísal:Zdravym,zakladam akvarko 200L,planujem ho husto osadit rastlinamy a osadka by mala byt zopar skalar a huf drobnych tetier. Myslite že dva klasicke bublifuky (na každej strane jeden) budu dostačujuce na filtraciu?

Ono pri bublifuku zalezi od sily vzduchovania. Cim viac vzduchu, tym silnejsia filtracia.
Dalsia vec je, ze ked chces mat rastlinne akva tak by som bublifuk moc neriesil. Budes mat menej co2 vo vode.
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod dedojozef » 13 Jún 2011 22:16 pm

Ahá :). Ja som si predstavil len bublinky :). A vy máte na mysli tie klasické penové filtre s trubičkou uprostred. No na 200 litrov by museli mať inú veľkosť a tlak vo vzduchovaní.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod Poly » 13 Jún 2011 22:26 pm

Podla mna su bublifuky na chov rybiek postacujuce, priam vhodne, ale pre rastlinne akva nie su stastnym riesenim.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod Fishbed » 13 Jún 2011 23:35 pm

Vobec nie som v tomto znaly, ale dovolim si zhrnut VELMI strucne to co som si vyvodil z precitaneho vecsinou o cca 100 - ...l akva: :arrow:
Najdu sa akvaristi, ktori nemaju v akva vobec filtraciu, ale vsimol som si, ze to boli vzdy pestovatelia hustej akva zahrady s naozaj minimom ryb - len akurat na jemne prihnojovanie, ale tie rastliny casto stoja potom za to a povazujem to za ortodoxnu akvaristiku, pretoze take akva funguje uplne "samo".
Novinkou su tzv. minicka tiez casto bez filtracie, co je ale mimo objemu od 100l o com sa snazil zbierat info.
Dalsou skupinou su fakt profici, ktori sleduju vsetky chemicke pochody v akva a dokonale ich stale udrziavaju. U nich som sa stretol casto s presvedcenim, ze hodinovy prietok samozrejme externeho filtra by mal byt cca objem akva aj koli vyhnutiu sa odburavaniu CO2 z vody silnym vyrenim, ziskaneho nielen z flase, ale aj nocnou cinnostou rastlin, ktore su takisto mimoriadne krasne, podobne ako rybky. Ich zanietenie obdivujem.
Akvaria, podobne tomu ake budem mat zatial asi aj ja, by mali dodrziavat prietok odporucany vyrobcami filtrov pripadne mierne predimenzovat, (ale to skor koli vecsiemu objemu filtra) - aspon zo zaciatku, potom sa uvidi kam sa clovek nakoniec prikloni alebo ostane. Je to klasicke akva s rastlinami primeraneho mnozstva a roznych druhov, priebezne pretrhavaneho - aby boli este vydiet rybky, ktore su tiez v primeranom mnostve. Proste vecsinou rodinne akvaria.
A uz ma napada posledna varianta cichlidove resp. tercovcove a pod. akva. Vecsina tychto akva neobsahuje zive rastliny a maju moj obdiv akvaristi, ktory ich tam maju. Dovod je zrejmy: cichlidy si upravuju akva na svoj obraz a vecsina tercovcov a pod. pre uspesny chov vyzaduju relativne vysoku teplotu vody, co zas zle znasa vecsina dostupnych rastlin. Z toho vyplyva o dost vyssi vykon filtracie nez je bezne, lebo dusikate latky nema co spotrebuvat. Opet su ale akvaristi, ale viem len o tych skusenych, ktory vedia aj tento problem s rastlinami slusne ovladnut.
Moje zhrnutie su info z akva portalov, ktore som presiel nez som si vybral aky typ noveho akva zalozim. Som presvedceny ze to nieje take jednoduche ako sa to mozno zda z mojho zhrnutia a bolo by vela pripomienok a tak isto vynimiek, ktore potvrdzuju pravidla, ale pre uplne strateneho v ponukach ext. filtrov toto moze byt ako male voditko.
Asi som nieco vynechal, zabudol a mozno som bol aj nepresny, ale na to tu je priestor v dalsich a predchadzajucich prispevkoch pre znalejsich. Dufam, ze som pomohol. :pivo: (Fuu ale som sa rozpisal :shock: )
Fishbed
 
Príspevky: 6
Založený: 31 Máj 2011 11:46 am
Bydlisko: Banská Bystrica

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 9 hostí.