pomoc pri výbere filtra



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod cezar.milan » 09 Jan 2014 16:10 pm

Dominik991 napísal:
cezar.milan napísal:Išiel by som ešte do vyššej rady, mám na mysli prietok


ako na strankach uvadzalo do 300l akva a prietok sa pohyboval okolo 900l na hodinu napriklad tento
Kód: Vybrať všetko
http://www..akvariumonline.sk/fluval-hagen/7527-fluval-306-015561102124.html

Je to tu už viac krát popísané. Ak plánuješ rastlinné akvárium, tak ti akvárium časom zarastie a zbrzdí prietok, resp. prúdenie vody po celom akváriu. No a v rastlinnom akváriu je potrebné, aby filter distribuoval živiny, alebo CO2 po celom akváriu. Jeho prietok, ako som spomínal sa zníži zábehom, špinou. Prietok u filtroch je udávaný bez filtračných médií, hmôt, čiže je uvedené to, koľko dokáže prečerpať vody hlava filtra. Verím, že mi rozumieš. Ak chceš akvárium "jednoduchšie" teda nič náročné s pár rastlinkami, tak potom bude O.K.
Na tristovke mám z jednej strany Fluval 304 a z druhej Tetratec 700 a môžem povedať, že je to tak na hrane
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Reklama

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod Dominik991 » 09 Jan 2014 18:40 pm

aha dik za radu a s tym tetratec filtrom si ako spokojny, som pozeral na Tetratec EX1200 a celkom ma zaujal, aj po cenovej stranke
Dominik991
 
Príspevky: 6
Založený: 08 Jan 2014 20:59 pm

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod cezar.milan » 09 Jan 2014 19:49 pm

Ja nechcem robiť reklamu, tak spomeniem, že spokojný som s eheimami rady classic, fluvalami 105, 304 a Tetratecy mám doma v byte pri posteli :)
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod Dominik991 » 10 Jan 2014 22:15 pm

diky za radu
Dominik991
 
Príspevky: 6
Založený: 08 Jan 2014 20:59 pm

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod Mravec1 » 04 Júl 2014 22:42 pm

Zdravim, uvazujem nad kupou jedenho z tychto dvoch ext. filtrov EHEIM EXPERIENCE 150 alebo EHEIM PROFESSIONEL 3 2071.
Citam tu, ze je lepsie kupit silnejsi filter skrze znizeny prietok po case a podobne, len neviem ci tieto dva uz nie su cez :)
Akvaium je 54l, stredne zarastene, nejake korene a osadka 4 neonky, 3 panciernicky, prisavnik a 5 "narodeninovych rybiek" velkosti neoniek u ktorych nepredpokladam ze budu vacsie a docasne dva narodeninove karasy :) Prakticky cele to bol darcek (dlha historia) a ja sa to teraz snazim nejak umravnit. Vyzera ze po 8 rokoch zacinam s akvaristikou od znova...
Obrázok používateľa
Mravec1
 
Príspevky: 36
Obrázky: 7
Založený: 30 Jan 2005 17:13 pm
Bydlisko: Košice

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod barret » 05 Júl 2014 06:42 am

Na 54l mám už vyše roka eheim 2213 a je tak akurát a bez starosti.
barret
 
Príspevky: 31
Založený: 21 Mar 2013 03:08 am

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod cezar.milan » 05 Júl 2014 11:50 am

barret napísal:Na 54l mám už vyše roka eheim 2213 a je tak akurát a bez starosti.

Úplný súhlas!
Mravec, nedúfaj však, že výkonný filter ti uprace za zavojnátkami. Ak je akvárium nezabehnuté a už tam máš ryby, tak ti nepomôže žiadný filter. Pomôže urýchlene dať preč zavojnatky, prisavníka a časom niekomu neonky, tie radšej plávajú vo väčšom akváriu a majú radi oveľa početnejšiu spoločnosť
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod Mravec1 » 05 Júl 2014 14:48 pm

Nad tym eheimom 2213 som tiez uvazoval. Nehladam vykonny filter kvoli zavojnatkam, ako som pisal vyssie su tam len docasne a dostali sa tam nie mojou iniciativou. Nad delozovanim prisavnika som uz tiez uvazoval a ked sa najde vhodny domov pre zavojnatky pojde s nimi :) Akva uz je zabehnute, ma nejake tri mesiace, ale bezalo v relativnom provizoriu kedze som bol dost dlho na dovolenke, takze teraz budem riesit ten filter ext namiesto interneho, substrat, osvetlenie a podobne vesele veci :) dik za reakcie
Obrázok používateľa
Mravec1
 
Príspevky: 36
Obrázky: 7
Založený: 30 Jan 2005 17:13 pm
Bydlisko: Košice

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod Viktor » 05 Júl 2014 21:07 pm

@mravec1 ja mam v 52-ke Eheim clasic 2215. Mam ho zarastene a musim ho trosku skrtit. 2213 by mohla byt dobra volba.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod barret » 05 Júl 2014 21:19 pm

2213 sa dá kúpiť v dobrej cene v sete s dvojkohutmi a kompletnou trojzlozkovou náplňou. (keramické valceky, porovite gulicky, vata a myslím že tam je aj kúsok aktívneho uhlia - ten som nepoužil)
barret
 
Príspevky: 31
Založený: 21 Mar 2013 03:08 am

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod Mravec1 » 05 Júl 2014 22:50 pm

Cim viac sa tym zaoberam, tym viac mi zo vsetkeho vychadza vacsie akva, takze to budem musiet asi vsetko prekopat :)
Obrázok používateľa
Mravec1
 
Príspevky: 36
Obrázky: 7
Založený: 30 Jan 2005 17:13 pm
Bydlisko: Košice

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod Viktor » 05 Júl 2014 23:20 pm

Mravec1 napísal:Cim viac sa tym zaoberam, tym viac mi zo vsetkeho vychadza vacsie akva, takze to budem musiet asi vsetko prekopat :)

:D
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod cezar.milan » 06 Júl 2014 09:54 am

Mravec1 napísal:Cim viac sa tym zaoberam, tym viac mi zo vsetkeho vychadza vacsie akva, takze to budem musiet asi vsetko prekopat :)

Asi tak, ale zavojnatky daj preč hneď, ich telesné výlučky môžu zabíjať ostatné rybky
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod Astrid » 14 Sep 2014 19:23 pm

Ahojte, chystam sa zakladat nove 250l rastlinne akvarium a premyslam, aky zvolit filter. Doteraz som mala 230l s Eheim Classic 2213 a vadilo mi, ze filter bolo treba casto cistit (maly objem 3l) a ze sa casto upchavaly hadice (maly priemer hadic). Zato druhe akvarium 120l mam s vnutornym filtrom Eheim Pickup 2010 a ten je uplne v pohode, cistim ho rovnako casto, ale aspon to netrva tak strasne dlho ako pri tom vacsom externom, kedze nema hadice. A tak som premyslala do noveho dat tiez vnutorny filter, ale asi ho tiez bude treba casto cistit a nebude prilis pekny, ale aspon odpadne problem s hadicami. Alebo teda pouzit externy filter, ale taky, co ma vacsi priemer hadic a vacsi objem - pozerala som tu na fore, a nasla som tipy ako Tetratec EX800, Fluval 306, Eheim Professionell... nejde mi o velky vykon, ten by som naopak mala rada regulovatelny. Tazko sa ale niekedy dohladava, ze aky priemer maju hadice a aky je skutocny vnutorny objem... napr. som nasla tuto znacku (DRUID 402B s UV lampou 9W), o ktorej som doteraz nepocula - mate skusenost?
https://www.akva-exo.cz/detail/akvarist ... acup/9398/
Ohlem 8 l sa mi zda paradny, ak neklamu... a ta UV-cka je prijemny bonus, obcas sa hodi, ak sa to prezenie s hnojivom...
Hlavne by som ale chcela filter, ktoremu nebude treba hadice a hlavu cistit kazde 2-3 tyzdne, a to sa z technickych specifikacii nedozviem, tak sa obraciam na Vas a prosim o skusensoti... Vopred dakujem.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod Luker13 » 18 Sep 2014 14:20 pm

ak uvazujes o akvariu rastlinnom, kde bude teda ozaj vela rastlin a primerane mnozstvo ryb, tak tu bude filter vyuzivany v neskorsej zabehnutej faze skor ako cerpadlo na pohyb vody. Pretoze ak ti budu rastliny rast a mat dostatok zivin, svetla pripadne co2, tak vo filtri sa ti moc bordelu neusadi, ten spracuju rastliny. v mojej 300ke to funguje na rovnakom principe a filtre su zanesene minimalne. Horsie je to s akvariami bez rastlin, tam je nutne mat filtre s velkou kapacitou, pretoze okrem nitrifikacnych bakterii nemas nic ine, co zredukuje detrit z ryb. koniec koncov po zabehu je vacsia cast nitrifikacnych bakterii v dne akvaria.
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod guppyBA » 18 Sep 2014 21:55 pm

potreboval by som poradit,potrebujem tichy vnutorny filter do akva 40l a do 60l a aby toho nebolo malo do 6l
uprednostnujem tichost
guppyBA
 
Príspevky: 75
Obrázky: 2
Založený: 18 Aug 2014 21:35 pm

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod kocur_82 » 19 Sep 2014 06:09 am

guppy: nedávno som si do nového 36l minička kúpil tento http://akvaland.sk/972-dennerle-nano-eckfilter-xl.html a čo sa týka tichosti môžem len odporučiť. Akvárko má v izbe 5 ročný syn a filter nepočuješ ani pri absolútnom tichu v izbe.
Obrázok používateľa
kocur_82
 
Príspevky: 247
Založený: 16 Mar 2013 13:14 pm
Bydlisko: Komárno

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod guppyBA » 19 Sep 2014 08:25 am

vdaka kukol som aj ten mensi model a asi ich vezmem.
guppyBA
 
Príspevky: 75
Obrázky: 2
Založený: 18 Aug 2014 21:35 pm

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod chnuro » 19 Sep 2014 12:16 pm

@Astrid - o tvojích akváriách som čital, ešte keď som s akvaristikou začínal. Veľmi pekné ;-). Všetko nižšie napísané je iba o husto zarastených rastlinných nádržiach.

Ohľadom čistenia filtra si mala možno trošku šťastie. Mne sa osvedčilo čistiť filtre s intervalom 2 týždne. Takmer bez ohľadu na predimenzovanie filtra k danému akváriu. Takmer... nie je to vždy tak. Chcem tým povedať len to, že intervalu čistenia by som nepodriaďoval výber filtra. Rozhodne by som šiel do externého. Už len kvôli estetike. Na UV lampu by som sa nefixoval.

Čistenie hadíc určite nerobím s každým čistením filtra.

Osobne preferujem značku Eheim, radu classic, k tomu dvojkohúty. Vysvetlím: z dlhodobého hľadiska sú veľmi tiché a bezporuchové. Hlavové tesnenie je silikónové, nie gumové (lepšia životnosť). Neobsahujú filtračné koše, čo beriem ako benefit - nič navyše nebrzdí prietok filtra. Jeho vnútorný objem je takmer celý zaplnený filtračnými médiami. Na Eheimy kúpiš všetky náhradné diely a sú reálne na SR dostupné. Náplne ako molitán a vata majú kruhový profil a vieš drahé originály nahradiť vlastným riešením. Dvojkohúty sú v porovnaní so sofistikovanými adaptérmi z vyšších rád oveľa jednoduchšie na údrzbu a po čistení sa filter pomerne jednoducho plní. S dvojkohútmi máš každú hadicu zvlášť a aj sa potom lepšie čistia.

Mám skúsensoť aj s radou proffesionel a proffesionel 3. Nie sú to zlé filtre, ale majú svoje muchy.
Do 250L by som volil minimálne 2217. Aj keby to malo byť bez CO2. Nie ani kvôli kapacite náplní, ale kvôli prietoku. Priškrtiť sa dá vždy. 2213 v zarastenom akváriu >200L snáď vodou ani nepohne. Ak by si chcela používať aj CO2, tak k 2217 bude potrebné ešte jedno poriadne čerpadlo, ale ak si správne pamätám, tak si CO2 mala a neskôr prestala používať.

@Luker13 - nemáš úplne pravdu. Filtrácia v rastlinnom akváriu je dôležitá aj v neskorších fázach. Bordel sa vo filtri usadí vždy. Detrit budú ryby produkovať stále a z rastlín sa občas čo-to uvoľní. Väčšina tohto odpadu skončí vo filtrácii. Ak filter nevyčistíš včas, začne sa to tam rozkladať. Ono to nefunguje tak, že do filtra mi vlezie detrit a von NO3 ako z odšťavovača, ktoré spotrebuju rastliny. Voda sa musí prefiltrovať niekoľko-krát a je to závislé aj od času. Priebeh nitrifikácie je dlhší. Z praktického hľadiska je ľahšie udržať čisté akvárium s pravidelnými výmenami vody, čisteným filtrom a dusíkaté látky dohnojovať. Máš pravdu v tom, že rastliny spotrebovávajú dusíkaté látky aj v iných formách ako NO3, dokonca jednoduchšie, ale tie ostatné formy vedia lepšie spracovať aj riasy ;-).
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2406
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod Loki12 » 19 Sep 2014 13:44 pm

@Astrid - je to BB, ale...mozno pomoze

a ja tiez prechadzam na chnurov system - radsej N-Dusik pridat, ako by sa mi tam mal bezkontroly tvorit. Mozno ma chnuro sfukne - som na to pripraveny :-) - ale z ebayu mi dosli take sietky na biomech. Cez buduci vikend je u mna "cistim-filter-vikend". Biomech vlozim do sietky a cistenie filtra je o dalsich 5 minut kratsie.

Odpojim dvojkohuty, odchod do kupelne - otvorim, vyberiem dva modre molitany, biomech, dalsi modry preplachnem nadobu a biomech, zlozim naplnim vodou a idem spat. praca na 10 minut.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod chnuro » 19 Sep 2014 14:35 pm

Loki, to nie je "chnurov" system, to je zakladne pravidlo hygieny v akva. Ty si si vybral metodu prevadzky EI, kde sa ide "na plný plyn". V low-tech akváriách je to hnojenie trošku o inom ;-). Aj v akvariu, kde N nepridavas (bezne low-tech) sa nejaký N dostane zo vstupnej vody.

Po pravde biologicke filtračné náplne v classicu sú u mňa v rovnakých vreckách :-).
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2406
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod Loki12 » 19 Sep 2014 14:47 pm

chnuro napísal:...to nie je "chnurov" system....


pre mna je to "chnurov system", ale myslim tym hygienu a udrzbu. Vo vseobecnosti som sa docital skor ze filter by mal byt najvacsi aby sme si predlzili aj cas udrzby filtra - lebo to ma vplyv na niktrifikacne bakterie. Bezne ludia cistia filter - externy v mesiacoch a niektori aj dlhsie. Ale chapem ze aj naroky na udrzbu su uplne ine - najma ak niekto ide low-tech a niekto high-tech.

Ja si zvykam na dvojtyzdnovy kolobeh pri filtroch a tyzdenny pri vode - tvz: "chnurov system" :-)

Ja sa ucim pamatovymi hacikmi:
Azetohnoj
chnurov system udrzby
Horacove pravidla
martin_s-ove orlie oko
Raviolkina encyklopamat
vincent_van_gogh-ove citenie
atd...
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod Astrid » 21 Sep 2014 07:37 am

@chruno
Dakujem za radu. U mna v starom 230l akvariu to bolo tak, ze na zaciatku tam bolo pomerne vela ryb, ale i rastlin, rias, CO2 a vsetkeho mozneho. V tej dobe sme pozorovali, ze filter sa pomenre rychlo upchata, a tak sme na spodok filtra dali valceky - ciastocne pomohlo. Potom sme ale zistili, ze sa upchavaju aj hadice - zanasaju sa riasou. No a potom sme zistili ze sa zanasa aj hlava filtra - bolo ju treba cistit. Nuz no a casom som uz k akvariu dochadzala len raz za 2-3 tyzdne na cistenie a skratenie rastlin a kedze som sa bala pripadneho problemu pocas mojej dalsej 2-3 tyzdnovej nepritomnosti, tak som radsej vycistila ako filter, tak aj hadice a hlavu filtra. Mozno nie vzdy to bolo nutne, kazdopadne vzdy tam nejaka necistota bola...

Do noveho akvaria som nakoniec vahala medzi Eheim 2217 a Eheim Professionell 3 350. Oba maju cca rovnaky objem filtracnych medii. Nakoniec som isla do toho Professionell pretoze ma regulovatelny vykon a vacsi priemer hadic. Predavac v Sklorexe sa mi dusoval, ze ho nebudem musiet cistit 3 mesiace. Tomu sice moc neverim, ale i cistenie raz za mesiac by bolo pre mna vyhodou... Tak snad s nim nakoniec budem spokojna, uvidime :)
P.S. Trochu ma prekvapilo, ze novy filter ma kadejake valceky, ale skoro ziaden molitan... ale tak snad sudruhovia v Eheime vedia, co robia :)
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod chnuro » 21 Sep 2014 20:24 pm

Ak to spravne chapem, tak si uz kupila. No nech sluzi.
V minulosti ich najväčší problém bola pravdepodobnost pretečenia cez pumpičku umiestnenú na hlave filtra. Toto bolo odstránené a bol zverejnený zoznam sériových čísel eheimom. Snáď je to už pasé. Momenálne jedine o čom viem je adaptér:
eheim-2073-zaseknuty-adapter-t15391.html
Stalo sa to aj mne, pozri si tu tému, dá sa tomu predchádzať.

Tie hadice mohli byť problémom jedného akvária. Ani v jednom akváriu (z troch) tento problém nemám. Možno je to len setupom. Podľa toho čo popisuješ mohli byť hadice na svetle.

Držím palec s novým akva a ukáž sa s ním na fóre ;-)
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2406
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.