Zosúladenia názvoslovia rýb s fotogaleriou



Všetko okolo akvarijných rýb

Zosúladenia názvoslovia rýb s fotogaleriou

Odoslaťod jiri sajar » 22 Jan 2008 11:49 am

Už nad týnto problémom premýšľam dlhšie a pri pohľade na prehľad najviac hodnotených verejných obrázkov som sa rozhodol nadhodiť myšlienku, či by nestálo za to na www.akva.sk vytvoriť register správných (aktuálnych) názvov rýb, ktorý by bol spojený aj s fotogaleriou týchto rýb...
Každý účastník by potom mal možnosť si nájsť správne meno ryby, a už by vkladal fotku so správnym pomenovaním... potom by sa nemohlo stať to že jeden autor prezentuje rybu pod názvom Papiliochromis ramirezi, druhý pod názvom Mikrogeophagus ramirezi a ja vekom starší mám tuto rybu zakodovanú pod menom Apistogramma ramirezi.
Čo Vy všetci na to ?!?
Register názvov by sa pravidelne aktualizoval, mohol by v ňom byť aj prehľad ľudových mien (názvov) rýb, aby si úplný greenhorn vedel nájsť rybu podľa slangoveho mena ryby...
Všetci by sme sa naučili niečo nové a bolo by to spojenie príjemného s užitočným
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Zosúladenia názvoslovia rýb s fotogaleriou

Odoslaťod Giftzahn » 22 Jan 2008 13:19 pm

Urcite by to stalo za pokus. Minimalne Carl Linne by sa potesil... :roll:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod remus1 » 21 Apr 2008 19:15 pm

Ja som taktiež za.
Obrázok používateľa
remus1
 
Príspevky: 82
Obrázky: 15
Založený: 16 Jún 2007 20:59 pm

Odoslaťod Misooo » 21 Apr 2008 19:31 pm

ja ked som zacinal som mal tiez problem s identifikaciou.. takze som za! :wink:
Obrázok používateľa
Misooo
 
Príspevky: 123
Obrázky: 9
Založený: 06 Feb 2008 15:52 pm
Bydlisko: Michalovce, Vých. Slovensko

Odoslaťod VLADY » 22 Apr 2008 21:24 pm

Aj mne sa to pozdáva..len kto to spraví... 8)
Obrázok používateľa
VLADY
 
Príspevky: 441
Obrázky: 12
Založený: 22 Nov 2007 12:19 pm
Bydlisko: BA-Trávnike

Re: Zosúladenia názvoslovia rýb s fotogaleriou

Odoslaťod salik » 22 Apr 2008 21:40 pm

jiri sajar napísal:či by nestálo za to na www.akva.sk vytvoriť register správných (aktuálnych) názvov rýb, ktorý by bol spojený aj s fotogaleriou týchto rýb... Každý účastník by potom mal možnosť si nájsť správne meno ryby, a už by vkladal fotku so správnym pomenovaním...

to ako pred vlozenim fotky by som ockom preletel 786 nazvov ryb a foto k nim, podla toho svoju fotku pomenoval a vlozil do albumu? tak?
sci-fi
15 z 20 fotiek vlozenych do albumu nema pomenovanie ziadne nieto este latinsky nazov, volakedy som to este opravoval ale teraz uz nie je sanca, je tu cez 13t. fotiek
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Odoslaťod rufus » 23 Apr 2008 20:49 pm

noooo to je pocet fotiek :shock:
rufus
 
Príspevky: 66
Obrázky: 21
Založený: 18 Dec 2005 16:59 pm
Bydlisko: Pristahovalec do Ga z Ba

Odoslaťod arowana » 24 Apr 2008 13:17 pm

Možno by nebolo od veci, stanoviť nejaké kritéria pre snímky do verejného fotoalba, mám na mysli, čo tam môže byť nahodené, veľkosť snímky, autorskú identitu a latinské pomenovanie živočíchov a rastlín.
Zbytok nech admini nekompromisne stiahnú, inak v tom poriadok nebude.

Rovnako by som sa prikláňal aj k tématom, nakoľko to v názvoch a obsahu témat často vyzerá, ako v materskej škôlke, alebo bez urážky, ako keby zadávateľ tématu mal vychodené tri triedy základky.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Odoslaťod xDodox » 24 Apr 2008 13:18 pm

arowana napísal:Možno by nebolo od veci, stanoviť nejaké kritéria pre snímky do verejného fotoalba, mám na mysli, čo tam môže byť nahodené.....

Pokiaľ viem, tak o to tu už snaha bola, ale sám vidíš ako to dopadlo. Vo verejnom mali byť naj fotky z naj.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod ASCARI » 24 Apr 2008 14:15 pm

Tie obrovské množstvá fotiek aj tak nikto neprezerá, nebolo by od veci keby sa v tom urobil poriadok. 80% fotiek by sa kludne mohlo zmazať nakoľko sa do verejného albumu nehodia.
Taktiež by bolo fajn keby bol vytvorený abecedný register rýb s fotkami. (príp. aj rastlín) Pridávať nové ryby a fotky by mohli len vyvolení, bežný užívateľ by poslal fotku adminovi a ten by ju pridal pokiaľ by bola vhodná.
Obrázok používateľa
ASCARI
 
Príspevky: 249
Obrázky: 51
Založený: 02 Nov 2006 12:18 pm
Bydlisko: Lučenec

Odoslaťod xDodox » 24 Apr 2008 14:24 pm

ASCARI napísal:Pridávať nové ryby a fotky by mohli len vyvolení, bežný užívateľ by poslal fotku adminovi a ten by ju pridal pokiaľ by bola vhodná.

To je pekné, lenže to by musel robiť iba "TO". Všetci admini a moderátori sa tomuto fóru venujú vo svojom voľnom čase, ale to už tu bolo zopár krát spomínané.

Keď niekto niečo potrebuje nájsť, nájde to - síce to nie je vždy jednoduché. Ja dosť často vyhľadávam tu. Je tam latinský, český a dokonca pri väčšine i slovenský názov a taktiež fotky.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Zosúladenia názvoslovia rýb s fotogaleriou

Odoslaťod ASCARI » 24 Apr 2008 15:13 pm

Ano, také niečo som mal na mysli. Viem že je to vela roboty, no bolo by dobré mať taký register aj tu.
Ak tu je nejaký šikovný programátor dobrovolník mohol by to skúsiť. :pivo:

Možno by sa teda uplatnil opačný postup že by mohol pridať fotku hocikto a ak by nebola dobrá tak by ju admin zmazal. Fotky by užívateľ pridal len k tým rybám kde by ešte nebola alebo ak by mal lepšiu než je nahraná.
Obrázok používateľa
ASCARI
 
Príspevky: 249
Obrázky: 51
Založený: 02 Nov 2006 12:18 pm
Bydlisko: Lučenec

Re: Zosúladenia názvoslovia rýb s fotogaleriou

Odoslaťod xDodox » 24 Apr 2008 21:43 pm

ASCARI napísal:...Možno by sa teda uplatnil opačný postup že by mohol pridať fotku hocikto a ak by nebola dobrá tak by ju admin zmazal.....

No neviem, neviem. Viem si živo predstaviť tie SS-ky. Viem z vlastnej skúsenosti, aké chodia od niektorých užívateľov, keď im zamknem tému kvôli duplicite. To aby som im vymazal fotku, lebo podľa mňa nie je dobrá. Môže sa to "zvrtnúť" na boj s "veternými mlynmi". Užívateľ fotku pridá, ja ju zmažem, on ju pridá nanovo a? Budeme sa tu "hrať", kto viac vydrží?

Osobne sa snažím, aby pri témach o rybkách, bol v názve slovenský a latinský názov, aby to uľahčilo hľadanie. Viem, že by bola vhodná i fotka na lepšiu "identifikáciu". Snáď časom sa tu niečo "vykryštalizuje".
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod skala » 24 Apr 2008 22:31 pm

a co keby sa cely verejny fotoalbum ZRAZU zmazal. Komplet cely. kacirska myslienka, vsak? alebo aspon do 1.1.2008.

beztak som presvedceny o tom, ze jeho racionalna hodnota je miziva.

na zvazenie - diskusia okolo fotoalbumu sa takmer vzdy toci okolo cerstvo pridanych fotografiach.

keby to fungovalo tak ako pri inzeratoch, bolo by zvladnutelnejsie. uzivatel by pridal fotku a po 100 dnoch by sa zmazala automaticky. v pripade, ze by sa tam objavilo nieco cennejsie, tak by moderator/admin fotku presunul na ine miesto, kde by sa nezmazala :)
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Odoslaťod marlo » 25 Apr 2008 09:41 am

skala napísal:a co keby sa cely verejny fotoalbum ZRAZU zmazal. Komplet cely. kacirska myslienka, vsak? alebo aspon do 1.1.2008.

....


no Skala ja osobne sa k tejto myslienke priklanam. ALE

Ak sa akva.sk bude prerabat co sa dufam bude tak bude aj ine forum a bude pravdepodobne aj iny fotoalbum do ktoreho neviem ci pojdu naimportovat vsetky fotky a komentare korektne.
A vtedy mozno bude treba "zmazat" fotoalbum.
Samozrejme ze ak by sa islo touto cestou uzivatelia by boli informovany a mohli by si fotky stiahnut k sebe na disk a potom nasledne nahrat.

je to ale zatial len teoria ,takze to neberte vobec este vazne :)
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zosúladenia názvoslovia rýb s fotogaleriou

Odoslaťod xDodox » 06 Okt 2008 23:02 pm

"Zasa" sa tu rozbieha "obdobná" debata s ktorou dosť súhlasím. Arowana má pravdu (až nie úplne vo všetkom tak v podstate veci určite).
arowana napísal:Keby ste sa konečne naučili všetci používať latinské mená živočíchov, nevznikali by podobné nezrozumiteľnosti.

Nedokážem pochopiť a žial ani akceptovať, že ste schopný naučiť sa po latinsky názvy rastlín a že napriek tomu používate tie nikomu nezrozumiteľné poslovenčené a počeštené skomoleniny.

Osobne som toho názoru, že keď je napr. jeleň karpatský zaužívané pomenovanie pre živočíšny druh Cervus elaphus, tak nech, ale keď niekto nasilu v rámci nejakého pseudojazykového zákona, potrebuje vymyslieť pre všetko živé, čo tu nie je v našej faune a flóre zaužívané a známe, poslovenčené pomenovanie, to akosi nedokážem stráviť.

Keď sa v rámci aquacsapingu a podobných tém dokážete naučiť latinské pomenovania a preberať kadejaké cudzojazyčné slangové výrazy, ktoré evidentne nikomu neprekážajú, tak to beriem ako vrchol lenivosti a zároveň pokrytectva, že nie ste schopný naučiť sa používať aj vedecké mená rýb a živočíchov.

Oponenti sa môžu teraz do mňa pustiť, čo im sily stačia.
:D

Je to môj osobný názor, za ktorým som si vždy stál a aj budem stáť.


Len by to chcelo dáko systematicky "prebehnúť" fórum a čo sa dá, tak to "napraviť". A nielen v galérii, ale i v témach.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Zosúladenia názvoslovia rýb s fotogaleriou

Odoslaťod D77 » 30 Máj 2009 15:19 pm

ADMINA asi nepotesim, no je to uzasna myslienka :idea: V kutiku duse som dufala ze pod nazvom tejto diskusie sa bude ukryvat cosi take... Mne ako laikovi by to uuuuuzasne pomohlo pri orientacii co sa tyka druhov ryb ale aj druhov rastliniek a brazdim to tu intenzivne a taaaapam v mnozstve tem a kde nieje fotka, netusim o com sa hovori :roll: .

Co sa tyka orzanizacie niecoho takeho podla mna by bolo fajn to robit nejakou formou priameho odkazu - kto ma co povedat k nejakemu druhu - nech oslovi Admina s hotovym pripevkom a Admin to uz len "zavesi" ...... ako chapem ze je xy druhov ryb a xy druhov rastlin, no mylsim ze toto forum je uzasne uzasne :) a bolo by viac ako super urobit nejaku takuto kvazi foto-galeriu s popisom.

Alebo hovorim uplne od veci? 8) Ja osobne -a myslim ze vela zaciatocnikov- by som to veeeeeeelmi uvitala :) :!: :wink:
Obrázok používateľa
D77
 
Príspevky: 43
Obrázky: 14
Založený: 23 Máj 2009 09:51 am
Bydlisko: KE

Odoslaťod dusik » 30 Máj 2009 15:55 pm

Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Zosúladenia názvoslovia rýb s fotogaleriou

Odoslaťod arowana » 30 Máj 2009 17:03 pm

D77 napísal:Mne ako laikovi by to uuuuuzasne pomohlo pri orientacii co sa tyka druhov ryb ale aj druhov rastliniek a brazdim to tu intenzivne a taaaapam v mnozstve tem a kde nieje fotka, netusim o com sa hovori....

... a bolo by viac ako super urobit nejaku takuto kvazi foto-galeriu s popisom.



Prvá pomôcka je, že nakoľko si na webe, tak je tu k dispozícii najúžasnejšia galéria, akú kto kedy vymyslel a tou je niektorý z vyhľadávacích serverov, napr. google.
Stačí ti zadať akýkoľvek latinský názov a máš informácie z celého sveta a to nielen textovo, ale aj fotogalériou. Napr. neónka - Paracheirodon innesi, slovenské meno s textom a fotkami

http://www.google.sk/search?hl=sk&q=tet ... 3%A1&meta=

http://images.google.sk/images?hl=sk&q= ... a=N&tab=wi

prípadne latinské meno, opäť s textom a fotkami

http://www.google.sk/search?hl=sk&q=par ... cheirodon+

http://images.google.sk/images?hl=sk&q= ... a=N&tab=wi

Nie je teda potrebou, vytvárať ešte kdejaký lokálny pseudoatlas.

Na záver jedná dobrá rada, pokúste sa všetci, namiesto zavádzajúcich prekladových názvov, naučiť sa rovno vedecké pomenovanie. Určite sa nielen rýchlejšie zorientujete, ale hlavne aj v globálnej komunikácii vám každý hneď porozumie, o akej téme sa vlastne bavíte.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Odoslaťod D77 » 06 Jún 2009 00:05 am

dusik napísal:@d77
Ryby

Rastliny


DAKUJEM :)

AROWANA - no zas az tak blba niesom, aby som to neskusala najskor vseobecne cez google :wink: , no zorienuj sa ked pod pojmom napr. "anubias" si temer kazdy predstavuje cosi ine a laik nema sancu vyznat sa v latinskom pomenovani 8) . DUSIKOVA reakcia mi priniesla viac osohu :) aj pomoc v akej takej orientacii ..........

No mam sa este vela co ucit :roll: :roll: :roll:
Obrázok používateľa
D77
 
Príspevky: 43
Obrázky: 14
Založený: 23 Máj 2009 09:51 am
Bydlisko: KE

Odoslaťod martin_s » 06 Jún 2009 00:47 am

D77 napísal: ...no zorienuj sa ked pod pojmom napr. "anubias" si temer kazdy predstavuje cosi ine a laik nema sancu vyznat sa v latinskom pomenovani 8) ...
Ide o to ze "anubias" je iba rodovy nazov, preto si kazdy moze predstavit nieco ine. Ak uvedies aj druhovy (pripadne aj oznacenie variantu, resp. species) tak si kazdy predstavi to iste, napr. anubias barteri var. nana :wink: Ako uz naznacil arowana, pri slovenskych prekladoch nazvov sa stava ze 1 druh ma niekolko roznych nazvov a casto sa aj stava ze rovnake slovenske pomenovanie najdes u 2 roznych druhoch, kedze slovenske nazvoslovie nie je vzdy jednoznacne.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Odoslaťod Amadeus » 17 Jún 2009 19:21 pm

sak by sa tam dal vyhladavac nejakeho slova napriklad mas hore priklad ramirez a mas
Obrázok používateľa
Amadeus
 
Príspevky: 241
Obrázky: 5
Založený: 26 Apr 2009 14:37 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.