Prúdova ochrana



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Prúdova ochrana

Odoslaťod pakozdy » 04 Júl 2008 14:37 pm

zdravim ..

nema nahodou niekto tip, kde sa da na slovensku zohnat prudova ochrana do zasuvky ? pripadne aj zasuvky s integrovanou prudovou ochranou tzv bezpecnostne zasuvky

Vdaka.
na internete som hladal ale nic rozumne som nenasiel.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Reklama

Re: prudova ochrana

Odoslaťod xDodox » 04 Júl 2008 14:43 pm

Hľadáš toto?

Obrázok
Prepäťová ochrana chrániaca zariadenia v kancelárii aj domácnosti. 6 zásuviek 220V /1 z väčším priestorom pre objemnejšie adaptéry/, vstupné napätie max. 250 V, max prúd 6500A. Nehorľavé púzdro, zásuvky s detskou ochranou, vypínač, možnosť uchytenia na stenu alebo stôl, dĺžka kábla 1.5 m.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Miloš » 04 Júl 2008 14:58 pm

xdodox myslim ze ma na mysli prudovy chranic do zasuvky otazne je ci to nje je troch drahe riesenie a ci by nebolo vhodnejsie dat prudovy chranic na hlavny privod
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: prudova ochrana

Odoslaťod pa3ck » 04 Júl 2008 14:59 pm

www.verexelto.sk

maju tam viacej druhov prudovych chranicov - kamos tam kupoval taky co sa zastrkava do zasuvky ( cena do 500sk )
pa3ck
 
Príspevky: 1
Založený: 06 Feb 2008 09:32 am

Odoslaťod pakozdy » 04 Júl 2008 15:30 pm

Miloš napísal:xdodox myslim ze ma na mysli prudovy chranic do zasuvky otazne je ci to nje je troch drahe riesenie a ci by nebolo vhodnejsie dat prudovy chranic na hlavny privod

no riesenie by to bolo ale:
- mam dvojvodicovu instalaciu a to nezvladne chranic v rozvodnej skrini
- nemam miesto na neho miesto lebo je velkosti 2beznych isticov
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Re: prudova ochrana

Odoslaťod pakozdy » 04 Júl 2008 15:31 pm

pa3ck napísal:www.verexelto.sk

maju tam viacej druhov prudovych chranicov - kamos tam kupoval taky co sa zastrkava do zasuvky ( cena do 500sk )

vdaka za tip. skusim sa tam informovat.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod pakozdy » 04 Júl 2008 15:38 pm

uff - 1645 Sk tipujem ze bez DPH. ale zase lepsie ako elektiku do ruky :-)
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod Roman » 04 Júl 2008 23:30 pm

skus Hagard Hal, kupoval som ho tam, cena okolo 800sk.
typ si uz nepamatam
ma vsak jednu zasadnu nevyhodu oproti prudovym chranicom , ktore sa montuju do rozvadzaca na DIN listu, tie totiz po chvilkovom vypadnuti napatia na vstupe ostanu zapnute, tzn po chvilkovom vypadku zasa vsetko funguje ako predtym.
ten model co sa vklada do zasuvky sa vsak pri vypadku vstupneho napatia vypne a ostane vypnuty pokym ho niekto rucne nenahodi. Takze ak co i len na sekundu vypadne elektrina, akvarko ti ostane odpojene kym si to nevsimnes a nenahodis ho... z tohto dovodu uz ten prudovy chranic nepouzivam
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: prudova ochrana

Odoslaťod tienik » 05 Júl 2008 23:20 pm

Najlepsie riesenie je dat do skrinky pod akvarium malu elektrorozvodnicu, tam zmenit dvojvodicove vedenie na trojvodicove vedenie a nasadeniu klasickeho chranica uz nic nestoji v ceste. Samozrejme, nic nebrani potom tomu, urobit tam viac okruhov, pripadne pridat spinacie hodiny....atd.
A pre info, su aj prudove chranice zo sirkou jedneho modulu - www.bonega.cz
tienik
 
Príspevky: 55
Založený: 12 Máj 2005 09:43 am

Odoslaťod vaclav » 06 Júl 2008 11:39 am

Pozor jsou dva typy chráničů z vybavovacím proudem 300mA a 30mA ten první nemá cenu kupovat (je také podstatně lacinější) ten vás moc neochrání.
Obrázok používateľa
vaclav
 
Príspevky: 63
Obrázky: 0
Založený: 02 Mar 2007 21:01 pm
Bydlisko: Praha

Re: prudova ochrana

Odoslaťod pakozdy » 06 Júl 2008 16:57 pm

tienik napísal:Najlepsie riesenie je dat do skrinky pod akvarium malu elektrorozvodnicu, tam zmenit dvojvodicove vedenie na trojvodicove vedenie a nasadeniu klasickeho chranica uz nic nestoji v ceste. Samozrejme, nic nebrani potom tomu, urobit tam viac okruhov, pripadne pridat spinacie hodiny....atd.
A pre info, su aj prudove chranice zo sirkou jedneho modulu - www.bonega.cz

toto ma tiez napadlo. asi to takto skonci.

inak bol som vcera v lidlovi - a tam mali prudovy chranic do zasuvky 30ms za 200 Sk. ale samozrejme ze nefunguje - predpokladam ze je:
a. vadny
b. funguje len na 3zilovu sustavu - musim overit
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Re: prudova ochrana

Odoslaťod tienik » 07 Júl 2008 12:56 pm

No, prudovy chranic s Lidla, to je ako skuska odvahy. Ak sa da, vrat ho radsej spat a kup daku overenu znacku. Myslim, ze to je suciastka, kde nie je namieste setrit a to ze nepracuje celkom ako by mala sa uz potom mozno nikdy nedozvies.
tienik
 
Príspevky: 55
Založený: 12 Máj 2005 09:43 am

Re: prudova ochrana

Odoslaťod Roman » 07 Júl 2008 13:12 pm

tienik napísal:.... to ze nepracuje celkom ako by mala sa uz potom mozno nikdy nedozvies.


no on sa to dozvie takpovediac "z prvej ruky" akurat nam uz o tom nestihne napisat :lol:
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: prudova ochrana

Odoslaťod paolo » 07 Júl 2008 14:26 pm

tienik napísal:Najlepsie riesenie je dat do skrinky pod akvarium malu elektrorozvodnicu, tam zmenit dvojvodicove vedenie na trojvodicove vedenie a nasadeniu klasickeho chranica uz nic nestoji v ceste.


mozes mi prosim ta prezradit ako sa da z 2 vodicoveho vedenia urobit 3 vodicove ? ked v klasickom panelakovom vedeni mas nulak galvanicky spojeny so zemou.
Obrázok používateľa
paolo
 
Príspevky: 163
Obrázky: 94
Založený: 21 Jan 2008 22:42 pm
Bydlisko: bratislava

Re: prudova ochrana

Odoslaťod tienik » 07 Júl 2008 14:49 pm

Tak to je celkom jednoduche. Tak od zaciatku:
vezmeme si pripad jednofazoveho vedenia - pre zjednodusenie.
Z generatora s elektrarni idu von dva vodice, a este o tom nevedia ktory je ktory. Tu sa hned jeden z nich spoji natvrdo zo zemou. A tym padom mame uz jasno, jeden je vodic PEN - ten uzemneny, a ten druhy je faza L. V takomto stave to najdes aj na privode do ktorehokolvek domu. Rozvodna sustava nepozna trojvodicove vedenie, len dvojvodicove vedenie. Takto to moze zostat, az kym prierez PEN neklesne pod 10mm2 (pri medi) Tam v zaujme bezpecnosti je potrebne vodic PEN rozdelit na N a PE a ich bod rozdelenia uzemnit. (tak kaze norma) A hla, uz mame potrebnu trojvodicovu sustavu! To znamena, ze vodic PE a vodic N su vzdy galvanicky spojene - ina moznost nie je. Preco su potom dva a nie jeden, to je na dlhsiu debatu nad ramec tohoto fora.
Pre nas je podstatne prakticke riesenie:
Zo zasuvky v stene privedies do skrinky dva vodice, z lavej dutinky fazu L a z pravej + kolik vodic PEN. U seba v skrinke napojis L priamo na prudovy chranic a odtial na lavu zdierku zasuvky pre akva. Vodic PEN pripojis najskor k spolocnej svorkovnici (je to taky medeny pasik s otvormi a skrutkami) a z nej tahas modry vodic na svorku N prudoveho chranica a odtial na pravu zdierku zasuvky pre akva. A zaroven z tej istej svorkovnice tahas zelenozlty vodic PRIAMO na kolik zasuvky pre akva.
Bod rozdelenia sice nemas ako prizemnit (mozno ano, ale na 99% nie :-))
ale to nie je az taky problem, lebo samotny PEN na vstupe do objektu uzemneny je.
Ak by chcel niekto blizsie info ohladom tejto problematiky, kludne piste na tienik@gmail.com Casu sice nemam vela, ale ked ide o zivot akvaristu, tak si ho iste najdem :-)
tienik
 
Príspevky: 55
Založený: 12 Máj 2005 09:43 am

Odoslaťod paolo » 07 Júl 2008 15:03 pm

vies co...radsej mi prosim ta posli schemu, bude to jednoduchsie :wink:
Obrázok používateľa
paolo
 
Príspevky: 163
Obrázky: 94
Založený: 21 Jan 2008 22:42 pm
Bydlisko: bratislava

prudovy chranic + istic

Odoslaťod Marecek » 07 Júl 2008 15:26 pm

A je mozne prudovy chranic s isticom zapojit aj v dvojvodicovej sustave ?
S tym ze do chranica s isticom vleziem fazou a PEN a vyleziem zase fazou na lavu dierku a PEN rozdelim na pravu dierku + kolik ...
Obrázok používateľa
Marecek
 
Príspevky: 68
Obrázky: 11
Založený: 30 Aug 2004 16:21 pm
Bydlisko: BA

Odoslaťod paolo » 07 Júl 2008 15:28 pm

Obrázok používateľa
paolo
 
Príspevky: 163
Obrázky: 94
Založený: 21 Jan 2008 22:42 pm
Bydlisko: bratislava

Re: prudova ochrana

Odoslaťod tienik » 07 Júl 2008 15:28 pm

mas to v maily
tienik
 
Príspevky: 55
Založený: 12 Máj 2005 09:43 am

Odoslaťod paolo » 07 Júl 2008 15:30 pm

dik, ja uz som si to nacmaral sam :lol:
Obrázok používateľa
paolo
 
Príspevky: 163
Obrázky: 94
Založený: 21 Jan 2008 22:42 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod majko » 07 Júl 2008 15:49 pm

tienik naozaj si presvedceny ze na tom "super-duper" chranici je v nutri nieco ine ako v tom z lidla ? :D
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod pakozdy » 07 Júl 2008 16:46 pm

majko napísal:tienik naozaj si presvedceny ze na tom "super-duper" chranici je v nutri nieco ine ako v tom z lidla ? :D

tento z lidla nakoniec funguje, ale pokial raz vypne - musis ho vyiahnut zo zasuvky a chvilu nechat mimo prud inak neprebehne tzv. reset.

divne spravanie.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Re: prudova ochrana

Odoslaťod tienik » 08 Júl 2008 07:25 am

srdcom prudoveho chranica a je takzvane diferencialne rele. Je to malicka, zato najdrahsia suciastka chranica. Jeho ulohou je zaznamenat rozdiel medzi prudom tecucim oboma pracovnymi vodicmi. Ked si vezmeme, ze ten rozdiel smie byt max. 30mA a zaroven nesmie posobit do 15mA (tak hovori norma), ide o naozaj dolezitu a citlivu suciastku. Keby ste videli fotky z vyroby, takje to nieco podobne, ako ked sa vyrabaju procesory. Lacne chranice maju toto rele nahradene elektronickym obvodom neurcitej kvality a hlavne spolahlivosti. Pri tom Lidl chranici by bolo zaujmave zmerat jeho parametre, pretoze to ze vypne, este nic neznamena, on musi vypnut tak, aby cez teba nepretieklo viac ako 30 mA, ak pretecie, uz ti to je jedno. A hlavne by bolo zaujmave, ako by sa spraval po dlhsej dobe kludu, chcranic totiz neposobi kazdy den, mozno nikdy v zivote (okrem skusok) ale ked to raz dojde, patrilo by sa aby zaposobil. A tu nastava otazka, nebude prave ta elektronika napr. zamrznuta? (ako PC) alebo cosi podobne. Ja osobne by som nato nechcel hladat odpoved. To neberte ako nedoveru k lacnym veciam, ale su proste iste standardy za ktore by sa ist nemalo. A tu ide predsa o ochranu zivota. On sice dobry chranic urcite stoji okolo 1000 Sk, a mozno nikdy nebude potrebyny, tak isto ako ten za 300 Sk, ale ak len raz bude musiet vypnut, aj 100000 by bolo zan malo :-)
Fakt moja rada je, dajte v tomto pripade na kvalitu. Ja s elektrikou robim denne a viem co vsetko v tom plava.
Dufam, ze to nebude ako reklama, ale mrknite si najme vyrobky Moeller, Schrack a vyssie spominanu Bonegu. S tymito som problemy este nemal.
tienik
 
Príspevky: 55
Založený: 12 Máj 2005 09:43 am

Odoslaťod pakozdy » 08 Júl 2008 11:22 am

mohol by si dat nejaky presnejsi tip na vhodny prudovy chranic od menovanych vyrobcov ? na ich strankach je na vyber pomerne vela typov a ja bez bez elektrikarskeho vzdelania moc netusim, ktory je najvhodnejsi na aplikaciu k akva. teda okrem toho ze ma mat vybavovanie 10-30ms.
vdaka.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.