Choré ancistrusy (vodnatielka?)



Všetko okolo akvarijných rýb

Choré ancistrusy (vodnatielka?)

Odoslaťod tonket » 11 Dec 2003 13:06 pm

Viete mi niekto poradit, ako vyliecit prisavnikov, ked niektore jedince maju az velmi nafuknutu brusnu dutinu... Moje podozrenie je na vodnatielku, akurat neviem, pomocou akeho lieciva ich liecit. Tie "chore kusy" mi pripadaju pasivnejsie ako obycajne. Ostatne ryby su uplne v pohode, nevidiet na nich ziadne zmeny.
Nechapem z coho to ochorenie mohlo vzniknut...
Obrázok používateľa
tonket
 
Príspevky: 165
Obrázky: 5
Založený: 20 Okt 2003 14:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Choré ancistrusy (vodnatielka?)

Odoslaťod bolek » 11 Dec 2003 13:33 pm

A nemôže sa jednať o vnútorných parazitov zavlečených napr. kúpov nových rýb, prípadne živou potravou..?
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Choré ancistrusy (vodnatielka?)

Odoslaťod barky » 11 Dec 2003 14:26 pm

Priznam, sa ze doteraz som este nepocul o tom, ze by mal prisavnik vodnatielku ale to nic nevylucuje. Prisavnici dost trpia tak ako povedal bolek na vnutornych parazitov. Este jedna otazka, nie su tie jedince s vacsimi bruskami samice (mohli by byt plne ikier)?
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Choré ancistrusy (vodnatielka?)

Odoslaťod tonket » 11 Dec 2003 15:17 pm

barky napísal:... Este jedna otazka, nie su tie jedince s vacsimi bruskami samice (mohli by byt plne ikier)?


nielen samice, aj mensie kusy, kde sa ese pohlavie neda jasne rozoznat. To o tych plnych samiciach vylucujem, lebo sa vytierali asi pred 2 tyzdnami... A plna samica vyzera podla mojich pozorovani uplne inac ako tieto... apotom su tam aj male jedince...
Ta brusna dutina je extremne zvacsena... :(
Obrázok používateľa
tonket
 
Príspevky: 165
Obrázky: 5
Založený: 20 Okt 2003 14:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Choré ancistrusy (vodnatielka?)

Odoslaťod tonket » 11 Dec 2003 15:20 pm

bolek napísal:A nemôže sa jednať o vnútorných parazitov zavlečených napr. kúpov nových rýb, prípadne živou potravou..?


Neviem cim to je, mozno ta "vodnatielka" su nejaki paraziti... Zivou potravou nekrmim a nove ryby som uz nekupoval ani nepamatam. Akurat naposledy nejake rastlinky...
Obrázok používateľa
tonket
 
Príspevky: 165
Obrázky: 5
Založený: 20 Okt 2003 14:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Choré ancistrusy (vodnatielka?)

Odoslaťod bolek » 11 Dec 2003 15:49 pm

Čo nám hovorí istý S..a rádce o vodnatieľke? COPY/PASTE (obľúbená to kombinácia) "Nemoc začíná bakteriální infekcí střeva, která se projeví tím, že výkaly jsou potaženy slizem. Ryby začínají přijímat méně potravy, v důsledku nemoci odumírají střevní sliznice. V řitního otvoru visí dlouhé, opalizujíci, vláknité výkaly, i když se ryby snaží přijímat potravu, nemohou ji strávit. Vnitřní orgány se zmenšují a neplní svou funkci, v tomto stádiu ryby pravděpodobně značně trpí. V konečném stádiu nemoci se tělní dutina naplní vodou v důsledku nefunkčnosti ledvin, infekce močových cest i ostatních orgánů. Přebytečné tekutiny nashromážděné v tělní dutině rybu nafouknou, šupiny odstávají a ryba má nafouklé oči. Při zjištění prvního příznaku této nemoci, okamžitě začněte léčbu přípravkem sera baktopur direct. v počátečním stádiu onemocnění mohou být ryby úspěšně vyléčeny. Ryby, které již mají nadmuté břicho nebo vypouklé oči, musí být přemístěny do odděleného akvária, kde mohou být léčeny dvojnásobnou dávkou sera baktopur direct. "

Pozeral som aj príznaky pri vnútorných parazitoch... ryba by mala naopak chudnúť ako som uviedol ja... :oops:

Pozriem ešte doma do literatúry a dám vedieť... sorry za zavádzajúcu info...

Kým ich pošleš na odpis, neboli náhodou prežraté... neuhynula nejaká ta rybka... hmm?
Naposledy upravil bolek dňa 11 Dec 2003 16:38 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Choré ancistrusy (vodnatielka?)

Odoslaťod denis » 11 Dec 2003 15:54 pm

tonket aj ja mam skusenost s tymto ochorenim. mali sme hole dno v akvariu a v kvetinaci bol zasadeny velky cryptocoryne. v celom akva bol len jediny velky prisavnik. uz ani neviem ci samec alebo samica. v piatok som odisiel na chatu a v nedelu ked som sa vratil som nasiel dno zenesene. bolo vidiet, ye prisavnik je nejaky cudny, stal len za filtrom a nehybal sa. dali sme mu nieco proti ani neviem comu a posiel.
preco mal vsak nafuknute brucho to nechapem. a zo dna na den.
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Choré ancistrusy (vodnatielka?)

Odoslaťod tonket » 12 Dec 2003 13:05 pm

Vcera som bol v obchode a kupil som liecivo - sera baktopur direct. Tak dufam, ze to pomoze. Vyzera to skutocne na nejaku vnutornu infekciu. Nechapem, kde sa to tam zobralo.... Ze vraj je to z nespravnej potravy a ja krmim prevazne serou :?
Akurat mam rtosku dilemu, co sa tyka preliecovania v pokrocilom stadiu:
- v tom "radce sera" je pisane osobitne akvarko a liecit dvojnasobnou davkou t.j. 1 tableta na 25 l vody
- priamo na sera baktopur direct je uvedene intenzivne liecenie 1/2 hod. v roztoku s intenzitou 1 tableta na 2l vody.

Normalne ide 1tab / 50l vody. Zatial som zvolil druhy sposob, tak uvidime ci zaberie....

too Bolek- to je v pohode....
Na odpis zatial nejdu, skusam liecenie a uvidime. Nie je to s nimi az take zle, lebo uz som videl aj viac nafuknute brucho...
Obrázok používateľa
tonket
 
Príspevky: 165
Obrázky: 5
Založený: 20 Okt 2003 14:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Choré ancistrusy (vodnatielka?)

Odoslaťod tonket » 12 Dec 2003 13:11 pm

denis napísal:... prisavnik je nejaky cudny, stal len za filtrom a nehybal sa....


Tuto chorobu som mal aj pred 3 rokmi, vtedy som nevedel aku ju liecit...
Postup choroby je ten, ze ryba zacne byt coraz viac pasivna a ma stasne velke brucho. V konecnom stadiu uz ani plavat velmi nevladze, len dycha, kym sa aj to neukonci... :cry:
Inac postup ochorenie je mozno individualny.. Co som mal moznost ja pozorovat, tak zhruba 10 dni. (asi tiez zalezi, kedy si to clovek vsimne )
Obrázok používateľa
tonket
 
Príspevky: 165
Obrázky: 5
Založený: 20 Okt 2003 14:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Choré ancistrusy (vodnatielka?)

Odoslaťod tonket » 17 Dec 2003 11:15 am

Vidim, ze mam samomluvu, ale to neva :lol: :lol: aspon niekomu pomozem, kto bude mat podobny problem....

Zda sa, ze to liecenie pomohlo. Rybky su akesi zivsie - mozno sa len raduju s cerstvej vody, ktoru som im tam vcera nalial... :lol:
Obrázok používateľa
tonket
 
Príspevky: 165
Obrázky: 5
Založený: 20 Okt 2003 14:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Choré ancistrusy (vodnatielka?)

Odoslaťod bolek » 17 Dec 2003 11:30 am

Ak to pomohlo potom si aplikoval liečivo včas, ale aj tak by som si asi nerobil predčsné závery... uvidíš cca. po 2 týždňoch... skús im ešte spestriť jedálniček o čerstvú zelenú stravu a po liečbe Sera odporúča pridať vitamíny pre ryby... možno na tom niečo bude...
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Choré ancistrusy (vodnatielka?)

Odoslaťod tonket » 17 Dec 2003 11:37 am

bolek napísal:Ak to pomohlo potom si aplikoval liečivo včas, ale aj tak by som si asi nerobil predčsné závery... uvidíš cca. po 2 týždňoch... skús im ešte spestriť jedálniček o čerstvú zelenú stravu a po liečbe Sera odporúča pridať vitamíny pre ryby... možno na tom niečo bude...


"travy" sa moje ancistrusy ani nedotknu :lol: Ale mozem ju tam dat aspon na zahnivanie... :roll:
Obrázok používateľa
tonket
 
Príspevky: 165
Obrázky: 5
Založený: 20 Okt 2003 14:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Choré ancistrusy (vodnatielka?)

Odoslaťod trimm » 17 Dec 2003 13:09 pm

Mal som podobný problém, tiež som to liečil so Sera Bactopur D., z troch Ancistrusov prežil len jeden, dvaja uhynuli. Je to určite nejaký vnútorný parazit. Neviem, čo je na tom pravdy: vraj to spôsobuje nevhodná strava.
Obrázok používateľa
trimm
 
Príspevky: 65
Obrázky: 7
Založený: 15 Mar 2003 20:34 pm
Bydlisko: KE

Re: Choré ancistrusy (vodnatielka?)

Odoslaťod tonket » 17 Dec 2003 13:30 pm

trimm napísal:Mal som podobný problém, tiež som to liečil so Sera Bactopur D., z troch Ancistrusov prežil len jeden, dvaja uhynuli. Je to určite nejaký vnútorný parazit. Neviem, čo je na tom pravdy: vraj to spôsobuje nevhodná strava.


Ze vraj ano... aj ked na zeleninu ich nie a nie naucit :?
Obrázok používateľa
tonket
 
Príspevky: 165
Obrázky: 5
Založený: 20 Okt 2003 14:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Choré ancistrusy (vodnatielka?)

Odoslaťod bolek » 17 Dec 2003 13:56 pm

Trimm: nie parazity, ale bakteriálny pôvod má táto choroba :-) :-)
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Choré ancistrusy (vodnatielka?)

Odoslaťod 3mm » 17 Dec 2003 23:18 pm

2 bolek: pojmom vodnatieľka sa označuje jej akútna aj chronická forma, spadá tam vsetko čo sa prejavuje aspoň jedným s príznakov: nafúknute brucho alebo oči, zježené šupiny. Môže byť prejavom baktérií(akútna f.) alebo parazitov popríp. nádorových ochorení(chronická f.). Pravdu určí jedine pitva, ale vo väčšine prípadov sú to baktérie (ak to má rýchly priebeh).
2 tonket: ja dávam ancistrusom uhorky a teraz chcem skúsiť plátky zemiakov (akvachipsy :P ), najviac sa mi však osvedčili zelené tablety,
ktoré kupujem ako kusový predaj v jednej akvaristike(preto neviem výrobcu) a občas Sera granule pre diskusy, ak si ich chytia skôr ako cichlidy. Odkedy sa na ne naučili, tak nechcú nič iné. Každopádne daj vedieť či zaberá liečba. Veľa zdravia :D
3mm
 
Príspevky: 1
Založený: 17 Dec 2003 23:00 pm
Bydlisko: KE

Re: Choré ancistrusy (vodnatielka?)

Odoslaťod bolek » 18 Dec 2003 08:54 am

TO 3mm: prezradíš mi aj zdroj odkiaľ si čerpal svoju odpoveď, rád sa dozviem aj niečo nové (možno nielen v tejto oblasti)
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Choré ancistrusy (vodnatielka?)

Odoslaťod tonket » 18 Dec 2003 09:28 am

3mm napísal:... Každopádne daj vedieť či zaberá liečba. Veľa zdravia :D


Vela zdravia hlavne rybickam, ale asi aj mne, lebo na mna tiez nieco lezie, aj ked vodnatielka to asi nebude :lol: :roll:

Nuz ta liecba....
Rybky su culejsie, aj ked ta jedna samicka ma aj tak stale akusi zvacsenu brusnu dutinu... Ta druha ma zaujem o vyter, a brucho ma ale o dost mensie ako ta prva... Tak neviem..
Daval som ich aj do velmi koncentrovaneho roztoku lieciva, ako som popisal vyssie a boli tam zhruba 3x 1/2 hodiny. Uvidim po sviatkoch. Ak ma skapat,... uz sa mi akosi nechce dalej liecit. Ale ak prezije, dam jej este nejaku tu aktivnu kuru....
Zatial zdar....

Tie uhorky davas len tak nastruhane, surove platky....?
Obrázok používateľa
tonket
 
Príspevky: 165
Obrázky: 5
Založený: 20 Okt 2003 14:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Choré ancistrusy (vodnatielka?)

Odoslaťod nino_q » 18 Dec 2003 12:29 pm

tonket napísal:Tie uhorky davas len tak nastruhane, surove platky....?
hrubka asi 5-10mm
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Choré ancistrusy (vodnatielka?)

Odoslaťod bolek » 18 Dec 2003 13:46 pm

Ja kŕmim prísavníkov hrubšími šupkami :twisted: (šupka + dužina) z domácich šalátových uhoriek o ktorých viem, že neboli striekané.... pekne to vyžerú až do šupky....... :wink:
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Choré ancistrusy (vodnatielka?)

Odoslaťod tonket » 19 Dec 2003 11:26 am

bolek napísal:Ja kŕmim prísavníkov hrubšími šupkami :twisted: (šupka + dužina) z domácich šalátových uhoriek o ktorých viem, že neboli striekané.... pekne to vyžerú až do šupky....... :wink:


mozu byt aj nakladane? :lol: :lol:
Obrázok používateľa
tonket
 
Príspevky: 165
Obrázky: 5
Založený: 20 Okt 2003 14:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Choré ancistrusy (vodnatielka?)

Odoslaťod tonket » 19 Dec 2003 11:33 am

Toto je tiez o prisavnikoch, ale nesuvisi asi s chorobou...
Pred dvoma dnami som dal do akvarka novy kokosovy orech, ale s ovela mensim otvorom ako ten povodny.
Ked som vcera dosiel domov, tak tam uviazol najvacsi samcek prisavnik... :cry: Chudacisko, zasekol sa tam a ani von, ani dnu...
Tak som musel rozlomit ten orech, aby som ho odtial vyslobodil...
Akurat ze sa pri tom rejme aj dost poranil, ako sa tam trepal, tak som zvedavy, ci to prezije...

Najhorsie je na tom asi samicka, lebo ona ho tam vlakala a teraz sa nebude mat s kym vytierat :lol: :roll:
Obrázok používateľa
tonket
 
Príspevky: 165
Obrázky: 5
Založený: 20 Okt 2003 14:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Choré ancistrusy (vodnatielka?)

Odoslaťod trimm » 19 Dec 2003 23:19 pm

2 bolek: zdroje: niečo je písané v knihe Dick Mills : Vaše Akvárium , myslím, že celkom slušne rozobral choroby rýb. Raz som mal nejakú českú (aspoň myslím) knihu s chorobami, tá bola veľmi podrobná, ale názov neviem. :cry:
mozu byt aj nakladane?

2 tonket: nakladane by som nedával. Čerstvé uhorky dávam priečne narezané na 3-4 mm plátky, ale oplatí sa skúsiť aj hrubšie ako píše nino_q. Keď sa na to naučia, tak by to mali "baštiť". Niekto vraj dáva Ancistrusom aj sparenú žihľavu, ale s tým nemám skúsenosti.
Obrázok používateľa
trimm
 
Príspevky: 65
Obrázky: 7
Založený: 15 Mar 2003 20:34 pm
Bydlisko: KE

Re: Choré ancistrusy (vodnatielka?)

Odoslaťod tonket » 12 Jan 2004 13:10 pm

trimm napísal: Čerstvé uhorky dávam priečne narezané na 3-4 mm plátky, ale oplatí sa skúsiť aj hrubšie ako píše nino_q. Keď sa na to naučia, tak by to mali "baštiť". Niekto vraj dáva Ancistrusom aj sparenú žihľavu, ale s tým nemám skúsenosti.


tie uhorky mi akosi plavaju po akvarku.... ako ich presvedcit, aby klesli ku dnu? Tebe klesnu?
Obrázok používateľa
tonket
 
Príspevky: 165
Obrázky: 5
Založený: 20 Okt 2003 14:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.