Ako na nezmara?



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod Raviolka » 05 Nov 2008 13:50 pm

Kubo napísal:Nezmar vznika pri prekrmovani alebo ak je vela sajrajtu v akvariu (vykali , ohnite listy a pod.) :) Ak odstranis tieto priciny , tak odstranis aj nezmara.
Nezmar vzniká... :roll: Teorie o tom, že odkalováním nebo dokonce zatemněním akvária se nezmara zbavím jsou nesmysl. Pište tu svoje zkušenosti, to je fajn, ale nepodávejte to jako fakta :idea: Zbavit se nezmara není vůbec lehké, může se to povést úplnou náhodou - a představte si, že nezmar přežívá i bez světla a že se dokonce vyskytuje i v akváriích, kde je kvalita vody výborná, žádné výkaly nebo ohnité listy :!:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Reklama

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod Kubo » 05 Nov 2008 13:53 pm

No vidis , ja som pisal iba rozpravky zo svojej praxe :D :kiss: Nezmara som sa zbavil ked som odstranil spiny po polroku a prestal som prekrmovat. :wink: O odkalovani a zatemnovani som ja ani nepipol :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Odoslaťod SoRex » 05 Nov 2008 15:11 pm

Kubo, nezmar nevzniká překrmováním, to už by trochu zavánělo teorií samoplození :o
Jasně - může se do akvária zavléct s potravou. Živou nebo mraženou. Ale překrmování na jeho prvotní výskyt nemá vliv.
Bohužel, nelze jej zlikvidovat odstraněním "...sajrajtu v akvariu (vykali,..." . On se nejmenuje nezmar náhodou :(

Mimochodem, jak onen "sajrajt" a "výkaly" odstraňuješ, když ne odkalováním? (o kterém jsi ani nepipol)?
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Odoslaťod Kubo » 05 Nov 2008 15:29 pm

Ahoj Sorex , ak sa teda da nezmar zavliect mrazenou potravou , tak preco som ho dostal prave ja , co som doteraz mrazenym a zivim nekrmil ? Sajrajt odstranujem nielen odkalovanim.Zvyknem prechadzat hadicou popri dne a zbierat vykali. Ja osobne som nehodil rec o tom , ze by nezmar nevznikal pri inych javoch ako som popisal. Mozno som to zle napisal.Nemozem potvrdit , ze nezmar vznikol spinou v akva , ale mozem potvrdit , ze v znecistenom akva sa mu dari ovela lespsie.Mozno som si ho niecim dovliekol. Pisem iba zo svojich skusenosti.

Hmmmm tak , jo zasa ste ma dostali. :P :D
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Odoslaťod SoRex » 05 Nov 2008 16:15 pm

Možná si jenom nerozumíme terminologicky; Ty píšeš "Zvyknem prechadzat hadicou popri dne a zbierat vykali", to já označuji "odkalováním".
Pokud jsi zatím nikdy nekrmil ani živým, ani mraženým (což je u Tvých odchovů zarážející), potom se tam nezmaři museli dostat s rostlinami, plži (kotulkami), případně s akvarijní technikou - filtr, síťka... Jinou cestu nevidím. To je ostatně jedno.
Faktem zůstává, že ve znečištěném akváriu se jim opravdu daří lépe, protože je tam dostatek mikroplanktonu.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod Kubo » 05 Nov 2008 18:00 pm

Ano dajme tomu , ze prechadzanie hadicou popri dne je odkalovanie. :D Ja pod odkalovanim vidim zvon kt. vopcham do dna a dno z hlbky precitim. Je pravda , ze som mohol nezmara zavliect so sietkou z ineho akvarka alebo dovezenim novych rastlin. :wink:
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Odoslaťod Kubo » 05 Nov 2008 18:09 pm

SoRex napísal:Kubo, nezmar nevzniká překrmováním, to už by trochu zavánělo teorií samoplození :o
To je jasne , ze nezmar nevznika prekrmovanim.Lenze ak krmis casto ryby , tak aj viacej produkuju vykali , cize akvarium sa rychlejsie spini , co vedie k tomu , ze sa nezmarovi lepsie dari a tym sa aj rychlejsie rozmnozuje (rozsiruje) . :) Znova som to zle napisal , ale myslel som to takto. Pisem rychlo a velmi pri tom nerozmyslam :roll:
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod jose » 07 Apr 2010 12:18 pm

Oživím túto tému, máte niekto nové poznatky o zlikvidovaní tohto predátora? Mám ho v nádržiach s bezstavovcami a úspešne mi likviduje potomstvo.
jose
 
Príspevky: 388
Založený: 05 Jún 2009 12:53 pm
Bydlisko: LM

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod Kubo » 07 Apr 2010 12:45 pm

Vraj na nezmara velmi dobre posobi flubenol. Da sa zohnat cez veterinara. Staci stipka na noz a je do 2dni po nezmarovi.
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod jose » 07 Apr 2010 12:53 pm

to verím, len čo na to raky a slimáky ?
jose
 
Príspevky: 388
Založený: 05 Jún 2009 12:53 pm
Bydlisko: LM

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod SoRex » 07 Apr 2010 13:03 pm

Kotulky běžnou koncentraci Flubenolu vydrží, krevetky padnou. Skušenosti s raky nemám.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod jose » 07 Apr 2010 13:43 pm

Vďaka, a No planaria nepomôže?
jose
 
Príspevky: 388
Založený: 05 Jún 2009 12:53 pm
Bydlisko: LM

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod Gogi » 07 Apr 2010 13:44 pm

u mna krevetky tigre prezili
Obrázok používateľa
Gogi
 
Príspevky: 204
Obrázky: 46
Založený: 28 Júl 2009 16:30 pm
Bydlisko: TT

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod SoRex » 07 Apr 2010 14:14 pm

jose napísal:Vďaka, a No planaria nepomôže?

Pomůže

Gogi napísal:u mna krevetky tigre prezili

To máš kliku - použil jsi pravděpodobně nižší koncentraci. Rozhodně bych to ale raději neriskoval. Mně "Red Cherry" nepřežily. :x
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod jose » 07 Apr 2010 15:31 pm

Tak už len zlomiť Clarkiiho aby priniesol No planaria na Akvajar, ešte raz vďaka.
jose
 
Príspevky: 388
Založený: 05 Jún 2009 12:53 pm
Bydlisko: LM

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod Gogi » 08 Apr 2010 13:18 pm

prave citam temu o ploskuliach(alebo ake je ich meno), dovolim si citaciu odtial
Norman napísal:...
- Flubenol, je zaruceny a neskodny aj voci larvalnym stadiam bezstavovcov (napr. krevetiek), ale u nas nezohnatelny
...

je to starsii prispevok
no asi to opat risknem s flubenolom na ploskule, vcera som jednu zbadal, jedna sa o ine akva ako pred tym, su tam opat iba krevetky(tigre + jedna sakura)

ps: neviem co stoji no-planaria, ale mozem priniest flubenol na akva jar, v tej "striekacke" je ho viac ako dost
Obrázok používateľa
Gogi
 
Príspevky: 204
Obrázky: 46
Založený: 28 Júl 2009 16:30 pm
Bydlisko: TT

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod jiri sajar » 08 Apr 2010 15:29 pm

Chlorohydra viridissima - takový je latinský názov nezmara zeleného - hydra .... netvor, ktorému ak useknete hlavu, narastú mu dve ďalšie. Tak sa správa aj nezmar, ak sa vám ho podarí rozkrájať na 100 kusov, každý jeden dorastie do nového kompletného nezmara.
Špekulácie o tom ako sa dostane do nádrže je možno vysvetliť jednoducho ... čímkoľvek čo do nádrže vložíte, či je to krmivo, rastliny, koreň z prírody, ,,, no najčastejšie v živom krmive (patentky, tubifexy, dafnie atď. a rastlinami.
Nezmar sa najčastejšie množí delením a mladý nezmar je niekoľko desatín milimetrov malý a takmer priesvitný, takže prakticky nemáte šancu zaregistrovať, že ste si do nádrže nezmara zavliekli.
a ako správny nezmar bez problému vydrží aj zmrazenie, takže oponovanie že "ja živou potravou nekrmím" je zbytočné....
ako sa ho zbaviť som popisoval v tejto téme v júni 2005 - druhý list -
no existuje aj biologická metoda - rajovec - ten nezmarov žerie - len ho treba prinútiť aby nedal prednosť bežnému krmivu... :angel:
no a ak máte istú ruku a v nádrži máte pár jedincov nezmarov, je možné nezmara opatrne zoškrabnúť z pokladu (ideálne je ak je prichytený na skle) a hadičkou ho aj s trochou vody ihneď odsiať z nádrže (na mieste je však otízka, či ste opravdu zoškrabli celého nezmara... ak je prichytený na liste odstrihnúť celý list a zlikvidovať...ak na kameni - opatrne vytiahnuť a prevariť vo vriacej vode...
ja som mal v minulosti pri zopár prípadoch zavlečenia 2-3 nezmarov s krmivom do nádrže absolútny úspech s metódou ktorú som popísal v minulosti (viď vyššie), pri nej je jediná istota, že zlikvidujete celého nezmara naraz, že nezostane jeho životaschopný kúsok aby opät dorástol....
Naposledy upravil jiri sajar dňa 08 Apr 2010 15:42 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod jose » 08 Apr 2010 15:42 pm

Hmmmm, škoda že začiatok tejto témy je január 2006.
jose
 
Príspevky: 388
Založený: 05 Jún 2009 12:53 pm
Bydlisko: LM

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod jiri sajar » 08 Apr 2010 15:43 pm

sorry - jún 2008 - preklep .... predchádzajúci príspevok sa už nedá opraviť
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod jose » 08 Apr 2010 16:17 pm

metóda sa mi páči, ale meď v akva nie :evil:
jose
 
Príspevky: 388
Založený: 05 Jún 2009 12:53 pm
Bydlisko: LM

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod Kubo » 08 Apr 2010 17:01 pm

Najprirodzenejsia cesta je neprekrmovat , mat poriadnu filtraciu aby potahala vsetok odpad a nezmar sam zahynie. Ziadne prevaranie kamenov a zbytocne prestrihavanie rastlin , ktore by asi aj tak trebalo odstranit vsetky kedze premnozeny nezmar je asi na kazdom liste v akvarku. :) Pripadne pouzit flubenol.
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod jiri sajar » 09 Apr 2010 07:59 am

ak si niekto myslí, že nezmar sa živí odpadom tak sa veľmi mýli, nezmar je predátor, ktorý sa živí živou potravou ....
a ak má niekto akvárium zamorené nezmarmi svedčí to o jeho stupni starostlivosti o nádrž, schopnosti denne akvárium kontrolovať a včas zaregistrovať skutočnosť, že sa mu nezmar do nádrže dostal....
je rozdiel zlikvidovať niekoľko jedincov nezmara v nádrži a rozdiel riešiť kompletné zamorenie nádrže nezmarom....
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod jose » 09 Apr 2010 11:25 am

No vďaka, urobil si zo mňa riadneho bordelára. Mám šesť rovnakých akvárok a akurát v jednom ho mám, paradoxne je tam asi najmenší bordel :(
jose
 
Príspevky: 388
Založený: 05 Jún 2009 12:53 pm
Bydlisko: LM

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod Poly » 09 Apr 2010 14:38 pm

Mam akvarium zamorene riasami, bolo 4 dni zakryte, po odkryti som objavil celkom slusny pocet nezmarov na skle. Odvtedy som nebol doma, teraz som sa vratil, a uz tam nie su. Asi ich zozrala ramirezka alebo ich oskrabal prisavnik. Udajne ziju len vo vode, ktora nie je znecistena, co sa o mojej nadrzi neda povedat :D
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.