Nove akva - vela NO2



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Odoslaťod Mariok » 27 Dec 2008 00:09 am

P.S. Riešiť okamžite biely zákal v novozaloženom akva je tiež len hystéria začiatočníkov (aj ja som si tým prešiel), ale ver, že sa to dá rozvahou a obmenou vody ako bolo písané v predošlom taktiež zvládnuť aj bez aktívneho uhlia! Je to taktiež skôr estetický problém, ktorý odozneje za niekoľko dní. :wink:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Reklama

Odoslaťod Mariok » 27 Dec 2008 00:11 am

Teraz pozerám späť: Filter máš na 100l/h - NIČ na tom nemeň!!!
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod c@rlo » 27 Dec 2008 00:15 am

NO2 je dusitanovy aniont ktory vznika biologickym odburavanim NH3 alebo redukciou dusicnanou v anaerobnych procesoch. nitrifikacia ma dva stupne :
1. premena NH3 na NO2
2. premena NO2 na NO3
Cely proces vo filtry prebieha: NO3>NO2>NO>N2O>N2 na konci by mal vzniknut neskodny dusik

Tym ze krmivom podporis rozvoj bakterii, prebehne ti cely proces do konca. Ak tam mas NO2 prebieha ti Nitrifikacia teraz musis vytvorit podmienky pre Denitrifikaciu tz. ziskat kyslik z kyslicnika dusika a tym ti vznikne neskodny dusik.

Ked tam das trosku toho krmiva podporis cely tento proces, bakterie budu mat co papat a budu sa mnozit a ked sa budu mnozit budu odburavat dusicnany a dusitany. Normalne tento proces trva 6-8 tyzdnov, ty to budes mat do 14 dni - mam otestovane.
c@rlo
 
Príspevky: 10
Obrázky: 0
Založený: 24 Dec 2008 00:38 am
Bydlisko: Topoľčany

Odoslaťod IIvann » 27 Dec 2008 00:17 am

Mariok napísal:Že si zvedavý, to je prirodzené a dobré, ale skús pridať trpezlivosť a bude to O.K.!!! Ty nepotrebuješ kŕmiť kŕmiť baktérie, ty potrebuješ, aby sa ti v akva vytvorili kolónie baktérii v množstve, ktoré zodpovedá životu v tvojom akva a dokážu spracovať organické zbytky metabolizmu rýb až do podoby NO3 - BEZ vonkajšieho zásahu. Skús o tom porozmýšľať!


Aaano snazim sa tam vytvorit bakterie a preto ich doplnam tou vodickou (viem ze by sa aj same namnozili, ale tajne dufam ze toto trocha urychli proces). Krmit bakterie potravou do filtra chcel kolega. Aj na tom bude urcite nieco pravdy, ale az po zabehnuti predpokladam..

Ad filter, nebudem menit.. mal som chciet mikroskop od Jeziska :D, by som cekol ci tam uz nejake su ...
IIvann
 
Príspevky: 33
Obrázky: 2
Založený: 22 Dec 2008 23:12 pm
Bydlisko: Povazska Bystrica

Odoslaťod IIvann » 27 Dec 2008 00:23 am

c@rlo napísal:NO2 je dusitanovy aniont ktory vznika biologickym odburavanim NH3 alebo redukciou dusicnanou v anaerobnych procesoch. nitrifikacia ma dva stupne :
1. premena NH3 na NO2
2. premena NO2 na NO3
Cely proces vo filtry prebieha: NO3>NO2>NO>N2O>N2 na konci by mal vzniknut neskodny dusik

Tym ze krmivom podporis rozvoj bakterii, prebehne ti cely proces do konca. Ak tam mas NO2 prebieha ti Nitrifikacia teraz musis vytvorit podmienky pre Denitrifikaciu tz. ziskat kyslik z kyslicnika dusika a tym ti vznikne neskodny dusik.

Ked tam das trosku toho krmiva podporis cely tento proces, bakterie budu mat co papat a budu sa mnozit a ked sa budu mnozit budu odburavat dusicnany a dusitany. Normalne tento proces trva 6-8 tyzdnov, ty to budes mat do 14 dni - mam otestovane.


tak toto uz zavana denitrifikacnym procesom, o ktorom su tu tiez diskusie.. vraj to nie je take jednoduche, treba malo kysliku aby bol ziskavany z NO3 ci tak nejak, ach to ja nepotrebujem, teda zatial :wink:
IIvann
 
Príspevky: 33
Obrázky: 2
Založený: 22 Dec 2008 23:12 pm
Bydlisko: Povazska Bystrica

Odoslaťod Mariok » 27 Dec 2008 00:28 am

Aby nedošlo k omylu: c@rlo radí dobre,len pre ľahšie pochopenie - v akva treba dva druhy baktérii - jedny, čo rozložia odpad do podoby NO2 (tie ti už fungujú), druhé, čo premenia NO2 na NO3 (tie ti ešte zatiaľ nefungujú - stúpala by ti hodnota NO3 - a mal by si zabehnuté akva :) ) Ak chceš použiť c@rlo-vu metódu, komunikuj priamo sním a "poslúchaj ho" DO DETAILOV pokiaľ bude ochotný, lebo toto dokáže len skúsený akvarista a nie začiatočník, pretože ten ešte nedokáže podvedome sledovať všetky okolnosti, čo je pri tom potrebné). :roll: :wink:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod c@rlo » 27 Dec 2008 00:30 am

potrebujes toto vsetko a takto ma fungovat biologicky filter. Mal by si vidiet moj filter na konci, ako sa z neho uvolnuje dusik v podobe bublinek von... Ved casom uvidis... Hlavne okolo toho moc nespekuluj, do filra nesiahaj a ak to nemozes vydrzat, chod na 14 dni na dovolenku... :o
c@rlo
 
Príspevky: 10
Obrázky: 0
Založený: 24 Dec 2008 00:38 am
Bydlisko: Topoľčany

RE: Mariok

Odoslaťod c@rlo » 27 Dec 2008 00:34 am

Dakujem
c@rlo
 
Príspevky: 10
Obrázky: 0
Založený: 24 Dec 2008 00:38 am
Bydlisko: Topoľčany

Odoslaťod IIvann » 27 Dec 2008 00:39 am

c@rlo napísal:potrebujes toto vsetko a takto ma fungovat biologicky filter. Mal by si vidiet moj filter na konci, ako sa z neho uvolnuje dusik v podobe bublinek von... Ved casom uvidis... Hlavne okolo toho moc nespekuluj, do filra nesiahaj a ak to nemozes vydrzat, chod na 14 dni na dovolenku... :o


poprosim cislo tvojej kreditky, uctu a pin kody, potom splnim tvoje zelanie o mojej dovolenke :D + donesiem ti fotky z nej
:D

Teraz vazne, ked dokazes rozbit NO3 na dusik a zvysok pomocou krmenia fitra, tak klobuk dole. Az sa mi to zabehne a nebudem zvladat NO3, urcite ta budem otravovat :oops:
IIvann
 
Príspevky: 33
Obrázky: 2
Založený: 22 Dec 2008 23:12 pm
Bydlisko: Povazska Bystrica

Odoslaťod c@rlo » 27 Dec 2008 00:45 am

Neboj nabehne, ale toho krmiva tam daj len stipku a nechaj ho vo fitry hlavne rozkladat . Staci to dat tak raz za mesiac. O rozbijanie sa ti postaraju bakterie a nie ja. Toto je normalny proces ktory prebieha v prirode a tam to tiez nikto necisti.... Tak nechaj prirodu robit, ona sa o to postara sama.

otravovat mozes, som na nete skoro stale
c@rlo
 
Príspevky: 10
Obrázky: 0
Založený: 24 Dec 2008 00:38 am
Bydlisko: Topoľčany

Odoslaťod IIvann » 27 Dec 2008 01:00 am

c@rlo napísal:...O rozbijanie sa ti postaraju bakterie a nie ja...


:roll:
IIvann
 
Príspevky: 33
Obrázky: 2
Založený: 22 Dec 2008 23:12 pm
Bydlisko: Povazska Bystrica

Odoslaťod Raviolka » 28 Dec 2008 22:59 pm

IIVann, celé tohle téma je klasickou ukázkou netrpělivosti. Zabíhání akvária neošálíš, tak prostě počkej a měň vodu.
Mimochodem řasy a "povlaky" v akváriích byly odjakživa a očekávat, že tebe to mine, je trošku úsměvné :-) Děláš z toho moc velkou vědu :wink:
Pokoušet se o odbourání dusíku jak píše c@arlo je nebezpečné a osobně tomu nejen nevěřím, ale rozhodně bych to nikomu v tvojí situaci neradila zkoušet. Krmivo pro ryby jako krmivo pro denitrifikační baktérie není vhodné :roll:
A všimla jsem si těch tvých kamenů na fotkách - nemáš tam vápenec? Zkoušel jsi ocet?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod IIvann » 29 Dec 2008 00:30 am

Raviolka napísal:Mimochodem řasy a "povlaky" v akváriích byly odjakživa a očekávat, že tebe to mine, je trošku úsměvné :-)

Neocekavam :)

Raviolka napísal:Děláš z toho moc velkou vědu :wink:

Veda je supr "vec" :wink: .

Raviolka napísal:A všimla jsem si těch tvých kamenů na fotkách - nemáš tam vápenec? Zkoušel jsi ocet?


Zkousel, bez reakce, tak snad to kamenec neni..
IIvann
 
Príspevky: 33
Obrázky: 2
Založený: 22 Dec 2008 23:12 pm
Bydlisko: Povazska Bystrica

Odoslaťod majko » 29 Dec 2008 00:35 am

c@rlo napísal:Mal by si vidiet moj filter na konci, ako sa z neho uvolnuje dusik v podobe bublinek von...
Skade beries tu istotu, ze to bol dusik ? Pokial nedodavas do filtra zdroj organickho uhlika (ocot, alkohol) alebo siry, dovolim si pochybovat, ze mas funkcny denitrifikacny filter.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod IIvann » 29 Dec 2008 20:34 pm

IIvann napísal:Zkousel, bez reakce, tak snad to kamenec neni..


Vapecen, ne kamenec, sry.

Ta denitrifikacia sa mi tiez nezda, teda podla toho co som sa docital.. Ale bolo by fajn, keby je je to tak, ako pise carlo...
IIvann
 
Príspevky: 33
Obrázky: 2
Založený: 22 Dec 2008 23:12 pm
Bydlisko: Povazska Bystrica

Re: Nove akva - vela NO2

Odoslaťod IIvann » 02 Jan 2009 18:35 pm

Tak presiel nejaky cas, a stav mojho akva sa nezmenil (k lepsiemu). Zasielam par foto :( .

Obrázok
vlavo NO2- koncentraciu mimo stupnicu :wink: . vpravo NO3, do 20mg/l.
Obrázok
bez komentara..
Obrázok
hnede bodky sa rozsirili, na nich sa tvori riasa.
Obrázok
Obrázok
krmivo pre ryby vo fitry sa obalilo do nejakeho hnedeho povlaku
Obrázok
pre porovnanie z minula...

Vodu som zacal menit kazde 3 dni. Vstupna voda ma NO3-0 a NO2-0,vzdy den odstata. Po tomto tahu sa ta riasa zacala burit najviac.
Stale si myslite, ze je to normalne?
IIvann
 
Príspevky: 33
Obrázky: 2
Založený: 22 Dec 2008 23:12 pm
Bydlisko: Povazska Bystrica

Odoslaťod Raviolka » 02 Jan 2009 18:47 pm

A jaké množství vody měníš?
...
Psala jsem ti už předtím, ať vyndáš to dřevo - vážně bych to nepodceňovala jako možný zdroj problémů. A dávat krmivo do filtru... tvé baktérie momentálně mají co jíst, dokonce nestíhají. Takhle jim ubíráš kyslík (krmivo rozkládají úplně jiné skupiny baktérií než ty, které zpracovávají NO2-) a zatěžuješ prostředí dalším odpadem.
Řasama a povlakama bych se vůbec nezneklidňovala, možná bych začala víc svítit a přidala o hodně víc rostlin - jak teď vypadá celé akvárium? Nedáš fotku?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod IIvann » 02 Jan 2009 19:05 pm

Menim 22L.

To drevo se mi vyndat nechtelo, je to nejake Savanske drevo, nebo tak nejak (Hornbach). Ale udelam to, ted.
Krmivo jsem puvodne zkouset nechtel, ale kdyz nekdo tvrdi, ze mu to funguje, musel jsem to zkusit :oops: .

Rostliny jsem chtel taky pridat, ale kdyz vidim, jak se ta Valisnerie zacina mnozit (cca 8 vyhonku za 2 tydny), a nejen ta, rozhodl jsem se nechat to tak.

Svetla mam 18+18+17+12w (12w jen imituje vychod a zapad slunce :D ) Trubice jsou Ph TLD 90 de luxe pro.

Tady je kava
Obrázok

Edit:
koreny jsou venku. Nemylim li se a bylo mnozstvi NO2 zpusobeno prave temito, melo by jeho mnozstvi viditelne klesnout do dvou dnu :?:
IIvann
 
Príspevky: 33
Obrázky: 2
Založený: 22 Dec 2008 23:12 pm
Bydlisko: Povazska Bystrica

Odoslaťod Raviolka » 02 Jan 2009 20:49 pm

Mno... mám doma lepší monitor a tak vidím, že tam máš sinici. Ach jo :roll: K tomu si vyhledej příslušné téma a já jen držím palce, ať z toho není kalamita... teď v začátcích není menší výskyt sinice až tak neobvyklý. Zdá se, že je na těch nejsvětlejších místech - a nesvítíš zrovna málo... to je jen úvaha, u sinice raději nic neradím, cest je mnoho.

Jestli dobře počítám, akvárium je teď založené 3 týdny. Takže ještě pořád může NO2- stoupat, to JE NORMÁLNÍ (a znovu odkážu na 4. číslo časopisu Akvárium :idea:). Nemělo by ale stoupat nijak dramaticky - ovšem měnit méně než čtvrtinu nic neřeší, to zředíš jen malinko a za 2-3 dny je to zpátky. Vyndat kořeny byla prevence, pokud se ti zdá, že tam těch dusitanů máš podezřele moc (mně se to zdá taky :wink:).

Myslím, že akváriu vůbec neprospívá, že je tam tak "blbá" voda (nemluvě o rybách). Měnila bych polovinu vody každé 3 dny - jestli se ti to zdá málo, tak podotýkám, že tohle bude nutné udělat tak 4-5krát a potom už by to mělo být ok.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod Mariok » 03 Jan 2009 02:52 am

Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod elwiss » 03 Jan 2009 04:24 am

ahoj uz som ti raz pisal, a teraz ti napisem znova toto co sa ti tam deje je normalne a napisali ti to aj ostatny. ano ja viem cloveka to hneva ale chce to trpezlivost!!! preto netreba robit s komara somara.
skus vynechat chemiu uplne pokial nemas vazny problem.
men vodu kazde 3 dni 50% a predtym ako ju pustis do akva nechaj ju odstat 30 min!!! vyprcha chlor.
co sa tyka tej sinice,ked sa ti da sviet menej to by zatial mohlo pomoct.
ale ako napisala raviolka citaj o tom nieco a nieco uz s tym urobis.
a za posledne mam pocit ze mas panicky strach z rias, aj ja som ich mal hrozzne moc a same po 2 mesiacoch zmizli, chce to trpezlivost.
vela zdaru
:wink:
Obrázok používateľa
elwiss
 
Príspevky: 151
Obrázky: 25
Založený: 28 Mar 2007 22:54 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Nove akva - vela NO2

Odoslaťod kal-el » 03 Jan 2009 13:33 pm

Zdravím, takže dnes ráno som sa zobudil, a zistil soom , že mi akosi zapácha voda. Pred 3 dňami mi merali v akvaristike vodu a zistili, že NO2 nulove aj ked sa mi to zda čudné na new akva, ale ok. jedine co tak ph som mal az 8 a tvrdost 24, je to dost ale zatial pockám kým sda mi zabehnú baktérie a potom použijem prípravok na zmäkčenie. Biuely povlak mám tiež ale teda nič si z toho nerobím. Začal som meniť vodu cca pol objemu každé 3 dni. Moja otázka znie či nebude vadiť keď idem na 7 dní na lyžiarsky a nebudem meniť vodu ale šak nemalo by.

Info: akva 98l
Svietenie: 2x20W
Filter:Shark 600 adv
Ryby: žiadne
Založene: cca už Mesiac
Rastliny: asi 6 kusov a o 4 dni mi dojde zasielka od Rataja daľšich 6.
Vypisovať nebudem až keď by bolo treba.

Myslím, že celkovo je to v poriadku až na ten zápach a ten povlak, a ešte nechápem ako je to možné ale každý deň musím loviť asi 3 vinne mušky z vody asi ich to pritahuje, len je čudné ze neviem kde sa ich tolko berie. :roll:
Obrázok používateľa
kal-el
 
Príspevky: 168
Obrázky: 6
Založený: 05 Dec 2008 18:41 pm
Bydlisko: trenčín

Odoslaťod Mariok » 03 Jan 2009 16:31 pm

... Ak voda páchne, a nie si len fajnovka, tak tam niečo hnije, čo v poriadku nieje. Ako čítam rybky sú už dead :oops: Kazdopádne sa "obávam", že tvojmu akva odchod na lyžiarsky len pomôže!
Ja osobne by som ešte pred odchodom prepral náplne filtra od toho krmiva v kybli v akváriovej vode, dolial čerstvú a išiel spokojne lyžovať. Ale je to tvoje akva, rob si ako myslíš.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod dusik » 03 Jan 2009 17:56 pm

Myslím si, že zápach spôsobuje amoniak a jeho kamoši, nie NO2.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.