Poradíte amatérovi?



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Poradíte amatérovi?

Odoslaťod Giftzahn » 06 Apr 2009 13:04 pm

hanny napísal:Dusík, fakt niekoľko mesiacov???! :twisted:
No a nemám vymieňať vodu? Teda časť, veď tie rastlinky mi zahynú, keď nevidia svetlo...teda len malé...nevadí im to?
Už tak ste mi písali, že mám poddimenzované osvetlenie :cry:


njn, hneda farba vody je super vec :mrgreen: ... mne sa v akva celkom pozdava .... ono pokial si korene kupovala niekde v akvaristike ... tak do pol roka / roka by mali prestat farbit vodu.... vodu mozes menit aj 3x do tyzdna :twisted: vzdy cca. 20 - 30% objemu akva ... a do troch - stryoch mesiacov uvidis ci ti korene budu este stale tak velmi vodu farbit :wink:

pokial mas vodu velmi do hneda...t.j. ze sati zda ze malo svetla sa dostava k rastlinkam....pridaj jednu,dve ziarivky :lol: a mas po probleme ...

aj ked vo svojom 200L akva mam korenov vyse 20ks ziaden som nevyvaral, neluhoval polroka v nejakom sude a usilovne filtrujem cez raselinu....a nato aby som mal skutocne "hnedu vodu" lejem do akva Torumin, Chelatin atd. :oops: :oops: nakolko po tyzdennej vymene 50L vody by trval aj dva tyzdne kym by som opticky spozoroval ze voda je skutocne hneda :evil:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Poradíte amatérovi?

Odoslaťod hanny » 10 Apr 2009 22:52 pm

Giftzahn, rada by som pridala žiarivky, alebo aspoň silnejšie, ale je to set a made in Poland, už teraz je celý ten vrchnák prehriaty, keď mám zapnuté osvetlenie 10-12 hodín, mám celkom obavy, keď odchádzam z bytu, či sa niečo nestane :shock:
Máte niekto skúsenosti s týmito poľskými výrobkami?
No a včera som dokúpila ďaľšiu rastlinku, aby som zamaskovala filter, lenže môj prísavník, taký celkom pekný macek, asi 12 cm, sa rozhodol, že tam žiadna rastlinka nebude a už 3x mi ju vyhodil :twisted:
Ostatné rastlinky nechá na pokoji, len táto jedna sa mu evidentne nepáči:(
Nemáte nejaký nápad, ako ju tam uchytiť?
hanny
 
Príspevky: 22
Založený: 23 Mar 2009 16:05 pm

Odoslaťod Schumi » 10 Apr 2009 23:04 pm

co je to za rastlinku? ja napr. limnophilu sessilifloru alebo egeriu densu iba zagumickujem o kamen a ten trochu zatlacim do strku :wink: ostatne, napr hygrophily zapichujem co najhlbsie pomocou peanu
Obrázok používateľa
Schumi
 
Príspevky: 44
Obrázky: 24
Založený: 31 Dec 2008 23:11 pm
Bydlisko: t.p:Prievidza, p.p:Bratislava

Re: Poradíte amatérovi?

Odoslaťod hanny » 11 Apr 2009 00:08 am

ach jo, ja fakt neviem, ako sa volá, na ceduľke chýbal názov, ale je to nejaká limnophila podľa mňa, sú to len také tri odrezky s pár slabučkými korienkami. Zahrabala som ich na dno, ale prísavník je ako divý, šľahne pár krát chvostom a už plávajú :twisted: Teraz ich pre zmenu ožužláva :mrgreen:
hanny
 
Príspevky: 22
Založený: 23 Mar 2009 16:05 pm

Re: Poradíte amatérovi?

Odoslaťod Giftzahn » 12 Apr 2009 09:42 am

hanny napísal:Giftzahn, rada by som pridala žiarivky, alebo aspoň silnejšie, ale je to set a made in Poland, už teraz je celý ten vrchnák prehriaty, keď mám zapnuté osvetlenie 10-12 hodín, mám celkom obavy, keď odchádzam z bytu, či sa niečo nestane :shock:
Máte niekto skúsenosti s týmito poľskými výrobkami?
No a včera som dokúpila ďaľšiu rastlinku, aby som zamaskovala filter, lenže môj prísavník, taký celkom pekný macek, asi 12 cm, sa rozhodol, že tam žiadna rastlinka nebude a už 3x mi ju vyhodil :twisted:
Ostatné rastlinky nechá na pokoji, len táto jedna sa mu evidentne nepáči:(
Nemáte nejaký nápad, ako ju tam uchytiť?


njn, ja mam bezne cez spinacie hodiny zapojene 4 x 39W T5 12 hodin kazdy den...a zatial ziaden problem...ono u tych polskych vyrokov jeden nikdy nevie .... stat by sa nic nemalo ... cize odporucam vyskusat niekedy cezz weeken 12 hod. prevadzku.... a sama uvidis ci si to mozes pri tom produkte dovolit alebo nie :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Poradíte amatérovi?

Odoslaťod hanny » 16 Apr 2009 15:34 pm

Giftzahn,
svietim statočne 12 hodín denne, zatiaľ sa nič nestalo,(ťuk,ťuk,ťuk :roll: )len je ten kryt dosť teplý.
Inak už oslávime s rybičkami pomaly mesiac existencie v novom akva, tak premýšľam, že by som už mala dokúpiť nových obyvateľov, môžete mi poradiť nejaké vhodné rybičky? Myslím, aby sa mi znášali s mojimi dvomi prísavníkmi a tromi gupkáčmi. Tiež aby nepotrebovali moc zarastené akva, mám síce 5 rastliniek, ale sú ešte dosť malé :(
hanny
 
Príspevky: 22
Založený: 23 Mar 2009 16:05 pm

Re: Poradíte amatérovi?

Odoslaťod hanny » 28 Apr 2009 01:13 am

prosím, prosím, poraďte mi :cry:
Stalo sa to, čoho som sa obávala, z akvaristiky som si spolu s rastlinkami priniesla aj slimákov :twisted: až dnes som ich zaregistrovala, vidím asi 6 ks cca centimetrových mackov :shock:
Ja teda milujem všetko živé, ale slimákov v akva nechcem :(
Teda, nevadili by mi, keby sa tak veľmi nemnožili:(
Je mi ich ľúto ničiť nejak chemicky, čo mám s nimi robiť?
Vyťahovať ich a nosiť do potoka???
Dá sa ich vôbec takto mechanicky zbaviť?
hanny
 
Príspevky: 22
Založený: 23 Mar 2009 16:05 pm

Re: Poradíte amatérovi?

Odoslaťod Giftzahn » 28 Apr 2009 07:29 am

hanny napísal:prosím, prosím, poraďte mi :cry:
Stalo sa to, čoho som sa obávala, z akvaristiky som si spolu s rastlinkami priniesla aj slimákov :twisted: až dnes som ich zaregistrovala, vidím asi 6 ks cca centimetrových mackov :shock:
Ja teda milujem všetko živé, ale slimákov v akva nechcem :(
Teda, nevadili by mi, keby sa tak veľmi nemnožili:(
Je mi ich ľúto ničiť nejak chemicky, čo mám s nimi robiť?
Vyťahovať ich a nosiť do potoka???
Dá sa ich vôbec takto mechanicky zbaviť?


njn, slimaci su v pohode ... :twisted: ale ak ich nechces mas viacero moznosti ... samozrejme mozes sa ich zbavovat mechanicky ... co je rozhodne sranda na dlhe zimne vecery :lol: .... kupit nejak vhodnu "slimakolapku" .... alebo nasadit "drave" slimaky Anentome helena :wink:

Obrázok
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod hofi » 28 Apr 2009 08:00 am

No tých 6 ks by som vybral z akvária aj sám.Pokiaľ sa už stačili rozmnožiť,tak by som na ne nasadil nejaké Rajovce,alebo Botie,prípadne Tetraodony.Tie ťa zaručene zbavia slimákov,pokiaľ si ich v akváriu nepraješ. :wink:
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Odoslaťod hanny » 28 Apr 2009 08:35 am

Giftzahn, čo sa stane, keď ich nechám tak? Premnožia sa mi a čo potom?
Hofi, a tie rajovce, či tetraodony nebudú ohrozovať moje gupky a prísavníkov? :shock: :shock: :shock:
hanny
 
Príspevky: 22
Založený: 23 Mar 2009 16:05 pm

Odoslaťod Giftzahn » 28 Apr 2009 08:52 am

hanny napísal:Giftzahn, čo sa stane, keď ich nechám tak? Premnožia sa mi a čo potom?
Hofi, a tie rajovce, či tetraodony nebudú ohrozovať moje gupky a prísavníkov? :shock: :shock: :shock:


njn, heleny sa sice mnozia...ale nemusis mat obavu ak si kupis jednu, dve tak ti pekne akva "vycistia" ... a kym sa ti rozmnozia tak sa nacakas... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod mystka » 28 Apr 2009 09:12 am

Mam taku blbu otazku, keby som slimakov dajme tomu vyhodila do nejakeho strkoviska v BA, prezili by to? :roll:
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod hanny » 28 Apr 2009 13:08 pm

mystka napísal:Mam taku blbu otazku, keby som slimakov dajme tomu vyhodila do nejakeho strkoviska v BA, prezili by to? :roll:

tak toto zaujíma aj mňa, nerada by som ich v prípade premnoženia splachovala do WC a už vôbec nie pučila (bŕŕŕ :shock:) ako som sa dočítala, že poniektorí aj takto nakladajú s týmito malými stvoreniami :(
Pred naším barákom tečie potôčik, ak by bolo zle, plánujem ich tam "ubytovať".
Ale prelúskala som diskusiu o slimáčikoch a už mi toľko nevadia, v starom akva som mala tých miniatúrnych slimáčikov, títo sú väčší a zatiaľ ich nie je veľa. Neviem presne o aký druh sa jedná, myslím, že sú to kotúľky.
Sú tmavohnedí a vôbec by nebol problém ich odloviť, plávajú momentálne všetci hore bruchom na hladine.
Neviete, prečo to robia? :shock: Keď tam strčím ruku, zalezú na dno.
Akurát ma štve, že mám trochu zaneriadené akva, na tráve sa mi dokonca usadila nejaká tmavá riasa, má to súvislosť so slimákmi?
Aj anubiasy majú nejaký sajrajt po listoch...sú to výkaly?
hanny
 
Príspevky: 22
Založený: 23 Mar 2009 16:05 pm

Re: Poradíte amatérovi?

Odoslaťod hanny » 01 Máj 2009 01:52 am

Giftzahn napísal:
njn, slimaci su v pohode ... :twisted: ale ak ich nechces mas viacero moznosti ... samozrejme mozes sa ich zbavovat mechanicky ... co je rozhodne sranda na dlhe zimne vecery :lol: .... kupit nejak vhodnu "slimakolapku" .... alebo nasadit "drave" slimaky Anentome helena :wink:

Obrázok

tak dnes som bola v akvaristike a len tak na okraj som sa spýtala na tú helenu, ale predavač čumel na mňa ako na marťana :shock:
Pozná len nejakú Helenu bez plutvičiek :P
Vraj počuje prvý krát o tom, že nejaký slimák požiera slimáky 8)
Sranda :roll:
hanny
 
Príspevky: 22
Založený: 23 Mar 2009 16:05 pm

Odoslaťod hofi » 01 Máj 2009 08:56 am

No tak ten predavač asi pred tým ako sa dostal do akvaristiky predával zeleninu.čo sa týka vzdelanosti predávajúcich v akvaristikách je na slabej úrovni.Česť vínimkám.Keď som odchádzal s akvaristiky od RNDR Rovného z BA niekdajši BIOTOP,tak som bol nadmieru spokojný.Taktiež to bolo v akvaristike - Aqua-Canis.
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Odoslaťod msim » 09 Máj 2009 08:51 am

mystka napísal:Mam taku blbu otazku, keby som slimakov dajme tomu vyhodila do nejakeho strkoviska v BA, prezili by to? :roll:


To radšej nerob. Práveže problémom by bolo to, keby to prežili. Hlavne ak ide o náš nepôvodný druh a ak by náhodou dokázal prežiť zimu (predpokladám však, že väčšina v akváriách chovaných druhov nedokáže). Nie je vhodné šíriť do voľnej prírody cudzokrajné druhy, mohli by na to doplatiť naše pôvodné druhy. To platí aj o rastlinách.
Obrázok používateľa
msim
 
Príspevky: 42
Založený: 09 Jan 2009 20:49 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Poradíte amatérovi?

Odoslaťod astro » 09 Máj 2009 11:30 am

hanny:

helenky majú v ZOODOME v BA
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Odoslaťod hanny » 09 Máj 2009 13:30 pm

Astro, díky, zatiaľ moje kotúľky neriešim, ešte nie sú moc premnožené, minule som videla prísavku thajskú, ako sa na jednu prisala a potom ju vypľula, myslíte, že ich požiera? :shock:
hanny
 
Príspevky: 22
Založený: 23 Mar 2009 16:05 pm

Odoslaťod gombicek » 09 Máj 2009 13:52 pm

ahojte, som tu nova. Mame akvarko 3 tyzdne, 100l, mame v nom gupky, mecune, panciernickov panda, 22 rybiciek. Voda je krasna cira, vonia ako prirodzene jazierko, riasy zatial malinko, ale rastlinky so sirsimi listami maju hnede flaky, co by to mohlo byt? Rybkam sa dari...gupky su aj 4 tehotne, uz tak , ze im aj hranatie brusko. Jedna uz porodila a zostali 2 gubatka..chcela by som zachranit viac. Mam kupit porodnicku? Je to dobra volba? POtom v nej tie male mozu ako dlho zostat? Mala by som este jedno akvarko, le tam nemam nic, ani filter a nemozem teraz zase do toho vrazat....vzduchujem stale, iba obcas regulujem intenzitu, neviem nakolko intenzivne to ma byt,hm?
gombicek
 
Príspevky: 23
Založený: 06 Máj 2009 17:05 pm

Odoslaťod gombicek » 09 Máj 2009 14:50 pm

no prave i rodi jedna, vau to je pocit.....a pohlad...
gombicek
 
Príspevky: 23
Založený: 06 Máj 2009 17:05 pm

Re: Poradíte amatérovi?

Odoslaťod msim » 09 Máj 2009 15:41 pm

Gombicek: Gupky sú veľmi plodné, takže ak máš 4 samičky a od každej by sa zachránilo zo 5 malých, tak to je len tento mesiac 20, avšak o mesiac budú mať ďalší vrh, potom ďalší a možno ešte jeden. tak to je hneď 80 rybiek - máš ich kde odchovať? Ak zabezpečíš izoláciu mladých - z každého vrhu získaš aj vyše 20 malých, tzn. možno budeš mať 20x4x4=320 mladých! Takže ak neplánuješ odchovávať gupky (a nato by si potrebovala určite ešte jedno akva), nechaj ich tak. Ak máš akvárium dobre zarastené rastlinami, časť prežije aj tak. Ale ak chceš predsa viac rybiek, tak napusti to voľné akvárium, stačí ak tam dáš len vzduchovanie a gupky, ktoré idú rodiť odlov do "pôrodničky", ktorú si zostrojíš podľa nápadu v časopise Akvárium č. 1 str. 55. Ale potom kúp drobné krmivo pre ne.
Obrázok používateľa
msim
 
Príspevky: 42
Založený: 09 Jan 2009 20:49 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Poradíte amatérovi?

Odoslaťod hanny » 27 Máj 2009 20:07 pm

Tak som tu zas, mám problém s čiernou riasou (raducha?)
Napadla moje anubiasy aj hydrophillu, usídlila sa aj na koreň :cry:
Nemám čas snoriť na nete, môžete mi poradiť, ako sa jej čo najefektívnejšie zbaviť?
Vopred ďakujem.
hanny
 
Príspevky: 22
Založený: 23 Mar 2009 16:05 pm

Re: Poradíte amatérovi?

Odoslaťod martin_s » 27 Máj 2009 20:17 pm

hanny napísal:Tak som tu zas, mám problém s čiernou riasou (raducha?)
Napadla moje anubiasy aj hydrophillu, usídlila sa aj na koreň :cry:
Nemám čas snoriť na nete, môžete mi poradiť, ako sa jej čo najefektívnejšie zbaviť?
Vopred ďakujem.
Staci si najst cas pohladat tu na fore. O riasach je tu toho dost vela.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Poradíte amatérovi?

Odoslaťod hanny » 27 Máj 2009 23:23 pm

martin s. , písala som, že nemám práve čas na štúdium, ale neva, aj tak díky :wink:
hanny
 
Príspevky: 22
Založený: 23 Mar 2009 16:05 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.