Nove 112l - 80x35x40



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Nove 112l - 80x35x40

Odoslaťod dado23 » 16 Júl 2009 22:26 pm

Dobry den,

chcel by som si zalozit nove akvarium rozmerov 80x35x40 o objeme 112l a mam par otazok. Male akvarium som uz mal (ked som mal priblizne 6 rokov - nejaka ta rastlinka, molitanovy filter, farebny strk a samozrejme zlate rybky - zavojnatky, teraz sa normalne divim ze mi tie ryby vydrzali necele 4 roky), teraz mam 25l akvarium uz je to lepsie ale aj tak ked som objavil toto forum (zaciatok tohto roka) nemal som z neho najlepsi pocit. Teraz k veci. Akvaristike by som sa chcel zacat venovat aspon kus profesionalnejsie. Nakolko este nemam nic kupene tak sa chcem (radsej) poradit. Som student gymnazia takze financne prostriedky tiez nie su velmi dobre.

Ako by som chcel domov pre moje buduce rybky zariadit?
Osvetlenie: kryt, 80x35 ale v baleni su len 2x18W trubice. Existuju aj 30W trubice, 60cm? Hladal som na internete, no nenasiel som. Alebo do krytu budem musiet pridat trubice?
Substrat: Aquaclay Ground a Aquaclay Ground stare dno
Filter: AQUAEL FAN 3 Plus (casom lepsi)
Ohrievac: AQn 150W (s termostatom)
Dekoracia: koren (zrejme si zozeniem z ovocneho sadu na jesen prip. kupim), kamene (najdem - bridlica? - moze byt?)
hnojenie: nejake tablety ku korenom a sera florena, na CO2 sa este neodvazim
rastliny (ak tam bude tych 60W osvetlenia):
Acorus pusillus
Vallisneria rubra
Aglaonema simplex
Acorus decoratus
Anubias afzelii
Echinodorus ocelot red
Hemigraphis repanda
Limnophila sesiliflora
Ludwigia peruensis
Ak nie su tie rastliny vhodne (mali by byt lebo som si cital o nich na rybicky.net) prosim pomozte vybrat nejake rastliny a pripadne budem rad ak mi poradite nejake ine

A co sa tyka ryb by som chcel mecune, gupky a neonky.

Dakujem za vsetky napady, navrhy, upozornenia,...
Obrázok používateľa
dado23
 
Príspevky: 45
Obrázky: 15
Založený: 24 Mar 2009 21:43 pm
Bydlisko: Podbrezová

Reklama

Re: Nove 112l - 80x35x40

Odoslaťod Poly » 16 Júl 2009 23:49 pm

Trubice rovnakeho typu a dlzky maju vzdy len jeden vykon. Ak chces iny vykon, musis zvolit iny typ trubice a tym aj ine patice a iny predradnik. Najvyssi vykon pri podobnej dlzke maju trubice T5 HO - 24W, 55cm. Su tensie, takze by ti tam nepasovali, jedine po vymene vsetkych el. suciastok, navyse potrebuju elektronicky predradnik.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Nove 112l - 80x35x40

Odoslaťod Patrox » 17 Júl 2009 06:38 am

Osvetlenie: pokiaľ máš trochu zručnosti tak sa dá za celkom dobré peniaze spraviť aj po domácky, teraz sa to rozoberá napríklad tu:Osvetlenie.

Substrát: pokiaľ sa ti páči sfarbenie Aquaclay tak kľudne a staré dno nepotrebuješ (chceš dávať ku koreňom hnojivo..)

Filter: Jak je libo :wink: Lepšie sú vonkajšie nezaberajú miesto v akva a sú obsahovo väčšie. Tiež sa dá aj spraviť doma....

Ohrievač: pokiaľ v izbe ani v zime neklesne teplota pod 20 stupňov a nie je pod oknom ktorým sa v zime vetrá tak by som ho zatiaľ neriešil a kúpil skôr teplomer aby si mal prehľad. A v prípade potreby ho vieš dokúpiť hoci kedy.

Dekorácia: Koreň ak chceš z prírody tak je potrebná úprava (nájdeš na fóre), bridlica je OK. Treba pri iných kameňoch dať pozor na vápenec (kontrola s octom)

Rastliny: neviem odkiaľ vyberáš, ale moc vhodnú kombináciu si si nenašiel.
Acorus - je vo všeobecnosti skôr bahenná rastlina. a pod vodou skôr postupne chradne (aj keď niekomu rastie, ale väčšine nie)
Vallisneria rubra - je trošku náročnejšia oproti klasickým spiralis a asiatic
Aglaonema simplex - je tiež bahenná rastlina, takže dlhodobo pod vodou môže mať problém.
Anubias - je vpohode.
Echinodorus ocelot red - tiež
Hemigraphis repanda - tiež nie je moc vodná
Limnophila sesiliflora - toto je vodná rastlina
Ludwigia peruensis - táto je trošku náročnejšia na svetlo
Obrázok používateľa
Patrox
 
Príspevky: 288
Obrázky: 50
Založený: 07 Feb 2005 15:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod ranko » 17 Júl 2009 07:59 am

az sa chystas kupovat set, pri ktorych naozaj byva problem s osvetlenim, vacsinou poddimenzovane, tak ja som tento problem tiez riesil, kompletne som vyhodil povodne zariadenie aj s s vnutornou castou krytu vykruzil dve diery na kazdej strane a osadil silnejsie ziarivky, foto som prihodil do svojho albumu.
jo na ten aquael tu niesu moc dobre ohlasy, ale ja ho mam asi rok a zatial frci, aj ked objemom by mohol byt aj lepsi.. tiezsom toho este nemal tolko nastudovane..
Obrázok používateľa
ranko
 
Príspevky: 325
Obrázky: 6
Založený: 03 Okt 2007 13:15 pm
Bydlisko: BA prievoz

Odoslaťod dado23 » 17 Júl 2009 09:29 am

Ten ohrievac mam prave pre to ze akva je pod oknom, ktorym sa vetra :( Osvetlenie budem musiet urobit asi to ako mast ty (ranko). Najskor som rozmyslal ze kupim samostatne set a akvarium ale ked budem musiet kryt upravit tak si zrejme kupim set. Dakujem aj za radu s rastlinkami a bol by som rad keby ste mi nejake poradili
Obrázok používateľa
dado23
 
Príspevky: 45
Obrázky: 15
Založený: 24 Mar 2009 21:43 pm
Bydlisko: Podbrezová

Odoslaťod eminence » 17 Júl 2009 09:48 am

co sa tyka filtra aqua el ... mam ho a zatial funguje ako ma. ale tiez by som volil externy.
eminence
 
Príspevky: 272
Obrázky: 14
Založený: 29 Máj 2009 19:44 pm

Odoslaťod dado23 » 17 Júl 2009 09:51 am

a teplomer si kupim urcite, a co este hovorite na Vesicularia dubyana, chcel by som mat aj nejaky mach v akva, popripade mi poradte este prosim nejaku machovitu rastlinku, casom bude externy filter ale az ked budu financie ;)

a co vravite na Sun-Glo 60cm/20W? Keby som do krytu zabudoval 2x tieto a 1x nejaku mensiu trubicu, napr. DAYLIGHTSTAR 45cm/15W. To sa da dodatocne zabudovat do krytu trubicu, nie? Asi som o tom cital aj tu na fore len teraz to uz neviem najst:(
Obrázok používateľa
dado23
 
Príspevky: 45
Obrázky: 15
Založený: 24 Mar 2009 21:43 pm
Bydlisko: Podbrezová

Re: Nove 112l - 80x35x40

Odoslaťod skaner » 17 Júl 2009 20:39 pm

vzhľadom na obmedzený rozpočet by som nekupoval aquaclay (okrem ceny má aj iné nevýhody). obyčajný štrk (1-3mm) nesklame.
nazdávam sa, že nakoľko plánuješ osvetlenie v kryte, zaobídeš sa aj bez ohrievača (kryt dosť hreje resp. bráni ochladzovaniu).
taktiež sa nazdávam (a pravdepodobne nie som sám), že rovnakú službu ako špeciálne trubice ti spravia aj bežné trubice s tým, že dosť ušetríš.
a k tej údajne nízkej watáži: mám skoro takú nádrž ako ty (má tretí rozmer menší o 5 cm) a v kryte miesto len pre 1 trubicu. rastliny rastú úplne v pohode, pekne nahusto, farby normálne a nič neskapína kvôli tme. kamarátom v rovnakých alebo horších svetelných podmienkach aj kvitnú. keď pridávam CO2, bujnejú. stačí nezatieniť hladinu a v pohode urobíš jednu pokojnú zarastenú nádrž
živorodky sú fajn, ale nie sú povinné pre začiatočníkov (ak nechceš množiť). napríklad dospelý mečúň je podľa mňa špatná nenažraná veľryba. kúp tam 10 neoniek a máš húfik krásnych tetier, ktoré nikdy neuvidíš srať. ako smetiarov červené krevety a budeš mať čo pozorovať.
Obrázok používateľa
skaner
 
Príspevky: 255
Obrázky: 11
Založený: 17 Máj 2008 08:28 am
Bydlisko: Bratislava - Rendez

Re: Nove 112l - 80x35x40

Odoslaťod Poly » 17 Júl 2009 21:07 pm

skaner napísal:napríklad dospelý mečúň je podľa mňa špatná nenažraná veľryba. kúp tam 10 neoniek a máš húfik krásnych tetier, ktoré nikdy neuvidíš srať.

To si dobre vystihol, nezostava mi nic ine ako suhlasit :o Mecune vzdy zozeru potravu ostatnym rybam a potom za sebou vlacia metrovy sulec trusu po celom akvariu, ktory vie pekne zasvinit dno a nizke rastliny. Co je horsie, ze maju taky trus aj po niekolkych dnoch hladovania. :(
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod dado23 » 17 Júl 2009 22:20 pm

mám skoro takú nádrž ako ty (má tretí rozmer menší o 5 cm) a v kryte miesto len pre 1 trubicu


mozem sa spytat aku tam mas trubicu?

a je to take zle s tymi mecunmi? mal som isteho casu a nerobili problem a jeden znamy ich tiez chova spolocne s gupkami
Obrázok používateľa
dado23
 
Príspevky: 45
Obrázky: 15
Založený: 24 Mar 2009 21:43 pm
Bydlisko: Podbrezová

Re: Nove 112l - 80x35x40

Odoslaťod skaner » 19 Júl 2009 10:58 am

mozem sa spytat aku tam mas trubicu?
mám tam flora-glo, ale to som mal ku krytu. keby som mal sám vyberať, kúpim bežnú trubicu (warm white).

a je to take zle s tymi mecunmi?
nechcel som to písať ako prvý, ale vidím že Poly má podobné skúsenosti. ja už mečúne nechcem
Obrázok používateľa
skaner
 
Príspevky: 255
Obrázky: 11
Založený: 17 Máj 2008 08:28 am
Bydlisko: Bratislava - Rendez

Re: Nove 112l - 80x35x40

Odoslaťod Poly » 19 Júl 2009 15:18 pm

Tiez som myslel, ze to nemoze byt take zle, ale chcem mat rastlinne akva a vdaka nim je to riasove akva. :(
Behom tyzdna sa na dne spravi vrstva kalu, ktoru hned na to pokryju sinice, ich trus sa zachytava aj na rastlinach, a nasledne sa na nich vytvoria dalsie riasy. Nemam naladu na to, aby som niekolkokrat tyzdenne odkaloval. Mam ich 2 kusy na 50l. Mozno keby boli dvaja v 500l, tak je to bez problemov, ale jednoducho maju velmi tuhy odpad, ktory sa velmi lahko zachytava na vsetkom moznom a dlho zostava kompaktny.
Prave ich idem dat prec - darovat - takze ak by som sa mylil a situacia sa nezlepsi, dam vediet :D
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod dado23 » 21 Júl 2009 21:58 pm

tak by som si tam dal neonky, gupky a...(platy?)

rastlinky som sa rozhodol od rataja, ake by ste mi odporucali? najskor take nenarocne. dakujem
Obrázok používateľa
dado23
 
Príspevky: 45
Obrázky: 15
Založený: 24 Mar 2009 21:43 pm
Bydlisko: Podbrezová

Re: Nove 112l - 80x35x40

Odoslaťod Poly » 30 Júl 2009 21:10 pm

Ak si vyberies z Ratajovho e-shopu z kategorie "Nenarocne", nesliapnes vedla. Ak sa ti nechce spekulovat a hladat, aku kompoziciu rastlin vybrat, na Aqua-Daho sa da objednat set rastlin podla velkosti akvaria. Objednavkovy formular je tu: http://www.aqua-daho.cz/aqua-daho/OCA.htm :wink:
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod dado23 » 31 Júl 2009 13:02 pm

dakujem, a rozhodol som sa pre rataja lebo ked si objednam set rastlin podla velkosti akva, tak mi tam zabalia aj narocnejsie rastliny, nie?
Obrázok používateľa
dado23
 
Príspevky: 45
Obrázky: 15
Založený: 24 Mar 2009 21:43 pm
Bydlisko: Podbrezová

Odoslaťod dado23 » 10 Aug 2009 12:03 pm

uz som si nieco povyberal, co poviete moze byt (rataj-nenarocne):

Sagittaria weatherbyana
Vallisneria Torta
Ceratopteris siliquosa
Cryptocoryne axelrodii
Egeria densa
Hygrophila angustifolia
Hygrophila guyanensis
Hygrophila polysperma
Nymphaea Tiger Lotus
Eleocharis acicularis
Obrázok používateľa
dado23
 
Príspevky: 45
Obrázky: 15
Založený: 24 Mar 2009 21:43 pm
Bydlisko: Podbrezová

Odoslaťod pakozdy » 10 Aug 2009 12:26 pm

nekombinuj vela druhov rastlin ? napriklad tie hy7grophily - polysperma vie byt pekne velka a zabrat velku plochu, lotus ti zatieni hladinu, egeria vie byt riadna burina, ktoru budes vyhadzovat v kybloch.

zober 2-3 druhy rastlin a urcite sa ti postupne podari ziskat dostatocne mnozstvo odrezkov aby si zvacsil osadenu plochu.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod dado23 » 10 Aug 2009 16:02 pm

a co by si mi poradil? + chcel by som daky "koberec" ako Eleocharis acicularis
Obrázok používateľa
dado23
 
Príspevky: 45
Obrázky: 15
Založený: 24 Mar 2009 21:43 pm
Bydlisko: Podbrezová

Odoslaťod dado23 » 18 Aug 2009 15:39 pm

takze niektore rastlinky som dal prec niektore som nahradil a ostalo mi toto:

Egeria densa
Anubias angustifolia
Vallisneria Torta
Sagittaria subulata
Cryptocoryne nevillii

+Eleocharis acicularis a iba jednu z dvoch - Anubias a Cryptocoryne nevilli, neviem ktoru tak mi prosim poradte
Obrázok používateľa
dado23
 
Príspevky: 45
Obrázky: 15
Založený: 24 Mar 2009 21:43 pm
Bydlisko: Podbrezová

Odoslaťod Giftzahn » 19 Aug 2009 08:05 am

njn, rozmerovo akva vyzera celkom fajn avsak radzej by som volil asi 90cm x 40cm x 45cm ... dlzku 90cm uz len koli osvetlniu ... napr. trubice T5 s dlzkou cca. 85 cm zozenies lahko :wink:

co sa tyka osvetlenia 2 x 18W .... njn, moze byt ..... ale tomu by si mal prisposobit vyber rastliniek ... ako sa pozeram na tvoj "vyber" rastliniek kolisa mezi 8 -10 rozlicnymi druhmi ... co si myslim ze je tak akurat zbytocne vela druhov :wink:

Samozrejme pri osvetleni 2x18W urcite nemozes ocakavat ze by rastlinky "kobercoveho typu" - glossa, hc atd. v akva prosperovali ...

ja by som na tvojom mieste pri osvetleni 2 x 18W na 112L vyberal asi nasledovne:

vallisineria
anubias
microsorium + nejaky ten mach

.... a bez velkych potiazi by mali v akva rast. Samozrejme vsetky v dostacnom mnozstve .... tak aby aspom 80% plochy akva bolo pokryte ... :wink:

co sa tyka toho filtra - ak sa AquaEL FAN 3 vobec da nazvat filtrom (heh, skor je to mizerny zrut elektriky) .... ak nexces externy filter ... tak si kup radses vzdochovaci motorcek a "bublifuk" a mas poriesene a usetrene :lol:

CO2 - pohodka ...mozes skusit biologicke CO2 - kvasnice + cukor a ides :lol: navod najdes aj tu na akva

co sa tyka rybiek ... daj aspon mesiac akvu cas na zabeh .. a zatial mozes rozmyslat o rybkach ....

cize celkom jednoducho si dokazes zariadit fesne "low-tech, low-maintanace" akva ... 8)
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod dado23 » 19 Aug 2009 10:24 am

no objednane mam uz 80x35x40, Eleocharis acicularis vynecham uplne, zbytocne peniaze kedze je narocna na svetlo, a tieto rastlinky su zle?

Egeria densa
Vallisneria Torta
Sagittaria subulata
Cryptocoryne nevillii
Vesicularia dubyana
Obrázok používateľa
dado23
 
Príspevky: 45
Obrázky: 15
Založený: 24 Mar 2009 21:43 pm
Bydlisko: Podbrezová

Odoslaťod dado23 » 23 Aug 2009 21:57 pm

chcem sa opytat na Co2 - výroba pomocou kvasníc:

cital som tu na akva.sk navod a ten prvy navod iba s jednou flasou cukru a drozdia moze byt ponoreny vzd kamen non stop? :shock:
Obrázok používateľa
dado23
 
Príspevky: 45
Obrázky: 15
Založený: 24 Mar 2009 21:43 pm
Bydlisko: Podbrezová

Odoslaťod pakozdy » 24 Aug 2009 09:26 am

moze aj nemusi.
zalezi od toho ako silno ide co2. v noci dojde k poklesu kysliku v akva a moze dojst k presyteniu co2 a naslednemu duseniu ryb.
pokial mas ale rozumne nastavene bublanie a v akva dost rastlin + nejake cerenie hladiny tak sa da prevadzkovat nonstop.
ja napriklad nevypinam
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod dado23 » 27 Aug 2009 23:26 pm

okolo hadicky koli uniku co2 mam co dat (ake lepidlo alebo co? :shock: )
Obrázok používateľa
dado23
 
Príspevky: 45
Obrázky: 15
Založený: 24 Mar 2009 21:43 pm
Bydlisko: Podbrezová

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.