Filtračné médiá



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Filtračné médiá

Odoslaťod 2m » 28 Jún 2009 10:40 am

Čaute, mám záujem si zriadiť po 10-ich rokoch akvárium, konkrétne 160l. Pozerám, že sa za tú dobu dosť modernizovala technika, z ktorej ma oslovili hlavne vonkajšie filtre. Mám ale starosť o to, ako zasiahne prevádzka týchto filtrov do mojej "ekonomickej bilancie", preto by som rád vedel, ako sa správne používajú filtračné médiá, či sú drahé, aká je ich spotreba... Jednoducho, aké máte skúsenosti s nimi. Počiatočná cena, ktorú vyhodím za filter nie je podstatná, myslím že rozhodne hlavne cena prevádzky, viazanosť na originálne, ale drahé médiá, alebo možnosť "improvizácie" s nimi. Avšak v tomto potrebujem pomoc. Dík
2m
 
Príspevky: 2
Založený: 28 Jún 2009 10:32 am

Reklama

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod matus » 28 Jún 2009 10:53 am

2m napísal:Počiatočná cena, ktorú vyhodím za filter nie je podstatná, myslím že rozhodne hlavne cena prevádzky, viazanosť na originálne, ale drahé médiá, alebo možnosť "improvizácie" s nimi. Avšak v tomto potrebujem pomoc. Dík
... zaujimavy aspekt
kratko, aby v tom bolo jasno: ak nie je az tak rozhodujuca pociatocna cena, tak v tom vobec nevidim problem, totiz v kazdom baleni ext. filtra mas pribalene aj media a s nimi mozes spolahlivo ratat na niekolko rokov prevadzky filtra (aj viac), biomolitan je dlhodobo pouzitelny, v pripade potreby dokupis za par eciek nahradny a vyrezes v tvare aky potrebujes do filtra(originalne naplne su drahe), aj napr. velmi kvalitny eheim substrat pro tiez vydrzi dlhu dobu
ext. filter potrebuje len obcasnu udrzbu a precistenie mechanickych casti, hadic, ... osobne v nakladoch na prevadzku filtra s mediami nevidim absolutne ziaden problem, ked to prepocitas (sumu za dokupovane media) na mesiace prevadzky tak ti vyjde smiesna suma
na druhej strane si potom prihod zopar chechtakov naviac a kup radsej lepsi spolahlivy filter - tento problem je rozoberany v inych temach
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod 2m » 28 Jún 2009 12:58 pm

Ok, tak ďakujem, a mám jasno... Myslel som si, že médiá sa musia častejšie meniť, nemal som s nimi skúsenosti. Navyše, keď som si pozrel ich ceny nape. cez Eheim, Sera, Tetratec, bol som zhrozený. Ale teraz už chápem, ďakujem.
2m
 
Príspevky: 2
Založený: 28 Jún 2009 10:32 am

Odoslaťod matus » 28 Jún 2009 21:37 pm

najnakladnejsie medium bude ta posledna ultrajemna vrstva, ktora zachytava tie najjemnejsie necistoty, tu treba naozaj menit casto-teraz by mi zatlieskali vsetci predajcovia :lol:
moja dlhorocna prax: nikdy som nemal tuto poslednu vrstvu doteraz som si vzdy vystacil biomolitanom so zrnitostou 30 (pripadne 45)
pozri napr. sem http://www..akvariumonline.sk/index.php? ... cPath=5_24
... a teraz by ma predajcovia roztrhali v zuboch :twisted:
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod Ondrej_ds » 15 Sep 2009 21:56 pm

Ahojte,
potrebujem poradiť - mám JBL Cristal Profi 250. Potrebujem ho dať do prevádzky, ale zatiaľ v každom koši je len molitán (celkový objem košov:5,3 L). Aké média, koľko a v akom poradí by som tam mal dať. Chcel by som tam dať Siporax. Používa niekto filtračnú vatu, alebo tie guličky na mechanické čistenie?
Obrázok používateľa
Ondrej_ds
 
Príspevky: 19
Obrázky: 17
Založený: 27 Apr 2009 20:41 pm
Bydlisko: Dunajská Streda

Odoslaťod matus » 16 Sep 2009 12:26 pm

ok, vyriesime
mam este dve otazky:
aky je tam molitan - aka zrnitost?
kolko chces este obetovat penazi na vylepsenie toho filtra?
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod Ondrej_ds » 16 Sep 2009 21:05 pm

Molitán je takej hrubšej zrnitosti. Číslo neviem. Investovať do toho chcem samozrejme čo najmenej :D ( ak by som sa zmestil do 30 EUR tak by bolo super).
Obrázok používateľa
Ondrej_ds
 
Príspevky: 19
Obrázky: 17
Založený: 27 Apr 2009 20:41 pm
Bydlisko: Dunajská Streda

Odoslaťod matus » 16 Sep 2009 21:39 pm

http://nicolas.lecorre.free.fr/aqua/JBL ... %20003.jpg ak su tie tvoje kose podobne, tak potom nemoze byt problem nieco vyrezat - kup si napr. najjemnejsi biomolitan http://www..akvariumonline.sk/index.php? ... cPath=5_24 nejaku 30 alebo lepsie 45 a ten daj do posledneho kosa, pred nu mozes do kosa nasypat bud siporax alebo eheim substrat pro no a na zaciatok daj ten povodny hrubozrnity molitan, neviem kolko to ma kosov, ked sa ti zabehne, musi to podla mna stacit, molitany a tie substraty ti vydrzia velmi dlho
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod Ondrej_ds » 16 Sep 2009 23:30 pm

Má to tri koše. Ak som dobre pochopil tak do spodného dám hrubozrnitý molitán do stredu Siporax a navrch jemný molitán.
Obrázok používateľa
Ondrej_ds
 
Príspevky: 19
Obrázky: 17
Založený: 27 Apr 2009 20:41 pm
Bydlisko: Dunajská Streda

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod rosin67 » 17 Sep 2009 01:43 am

Ondrej_ds napísal:Má to tri koše. Ak som dobre pochopil tak do spodného dám hrubozrnitý molitán do stredu Siporax a navrch jemný molitán.


http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index ... 25349_ehde
Obrázok používateľa
rosin67
 
Príspevky: 56
Založený: 13 Sep 2009 01:20 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod Giftzahn » 17 Sep 2009 06:51 am

rosin67 napísal:
Ondrej_ds napísal:Má to tri koše. Ak som dobre pochopil tak do spodného dám hrubozrnitý molitán do stredu Siporax a navrch jemný molitán.


http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index ... 25349_ehde


jj, aj tak sa da ... :wink: ale nic ti nebrani supnut do filtra napr. aj raselinu atd. inak ak sa budes riadit odporuc. vyrobcu filtrik ti bude dlho a spolahlivo fungovat ... s kazdym filtrom je dodany aj navod cize podla neho lakho zistis ktore filtracne medium kam .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod Ondrej_ds » 17 Sep 2009 09:39 am

Ďakujem. Dostal som filter bez návodu. Niečo som si našiel na internete, ale pre istotu sa pýtam. Ešte by som mal tri otázky (alebo aj viac :?: ):Niekde som čítal, že na mechanickú filtráciu sa používajú aj rôzne guličky (JBL), alebo rúrky. Akú majú výhodu oproti molitánu? Princíp filtrácie molitánu je mi jasná, ale pri tých guličkách, alebo rúrkách - ako to vôbec funguje.
Má niekto skúsenosti s filtráčnou vatou, alebo plsťou na jemnú filtráciu. Je to lepšie oproti molitanu?
Koše mám dosť veľké - dá sa v jednom koši kombinovať rozličné filtračné média (napr. pre jemnú filtráciu molitán a plsť, alebo vatu)?
Obrázok používateľa
Ondrej_ds
 
Príspevky: 19
Obrázky: 17
Založený: 27 Apr 2009 20:41 pm
Bydlisko: Dunajská Streda

Odoslaťod brano BA » 17 Sep 2009 12:02 pm

Chcel by som sa aj ja opytat na media. Chcem dat na ext. filter este predfilter, ktory dam priamo na nasvaciu trubicu. Rozmyslam nad biomolitanom, ale neviem aka by bola najvhodnejsia zrnitost. Teraz tam mam dovasne molitan z bublifuku, ale ten sa rychlo zanesie, musim ho cictit cca kazde 4-5 dni.
Obrázok používateľa
brano BA
 
Príspevky: 184
Obrázky: 36
Založený: 30 Nov 2008 21:26 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod rosin67 » 17 Sep 2009 13:55 pm

Ondrej_ds napísal:Ďakujem. Dostal som filter bez návodu. Niečo som si našiel na internete, ale pre istotu sa pýtam. Ešte by som mal tri otázky (alebo aj viac :?: ):Niekde som čítal, že na mechanickú filtráciu sa používajú aj rôzne guličky (JBL), alebo rúrky. Akú majú výhodu oproti molitánu? Princíp filtrácie molitánu je mi jasná, ale pri tých guličkách, alebo rúrkách - ako to vôbec funguje.
Má niekto skúsenosti s filtráčnou vatou, alebo plsťou na jemnú filtráciu. Je to lepšie oproti molitanu?
Koše mám dosť veľké - dá sa v jednom koši kombinovať rozličné filtračné média (napr. pre jemnú filtráciu molitán a plsť, alebo vatu)?


Pokiaľ ťa zaujíma teraz len mechanická filtrácia, tak rozdielov je niekoľko. Prvý je značný finančný rozdiel, druhý v rýchlejšom zanášaní sa molitanu nečistotami, tretí znížením prietoku a tým aj výkonu filtra a štvrtý spravidla menšia aktívna plocha. Koľko ľudí si tvoju otázku prečíta, toľko sa dozvieš názorov. Niekto na molitan nedá dopustiť a niekto ho v externom filtri nepoužíva vôbec. Filtračnú vatu používam aj ja a plne postačuje. Filtračné vložky na jemnú filtráciu od výrobcov sú síce pohodlnejšie na ich inštaláciu do filtra /asi o 30 sekúnd/, ale riadne drahé. Určite je to jemnejšie ako molitan, samozrejme, že ju dáš až v poslednej vrstve pred výstupom z filtra. Filtračné médiá môžeš kombinovať, ale zase to neprežeň aby si príliš neobmedzil prietok. Samozrejme, že čím bližšie k výstupu z filtra, tým jemnejšie. Ja používam na prvý kôš Eheim biomech, druhý koš naspodu molitan s hrubou zrnitosťou a eheim substrát pro, tretí kôš eheim substrát pro a navrch filtračná vata cca. 2 cm.
Obrázok používateľa
rosin67
 
Príspevky: 56
Založený: 13 Sep 2009 01:20 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Odoslaťod matus » 17 Sep 2009 20:59 pm

ok ondro, a to najdolezitejsie si nenapisal
ake velke mas akva ?
ake a kolko ryb planujes chovat?
kolko rastlin planujes vysadit - chces mat husto zarastene alebo to budes pravidelne preriedovat?
este mi napis tieto udaje a najdeme riesenie :wink:
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod Ondrej_ds » 17 Sep 2009 21:52 pm

Moje akvárium má 128 l (brutto). Mám ho rastlinami huste zarastené s 25 rýbami - ďalšie neplánujem. Filter som dostal takpovediac do daru a chcel by som sním nahradiť môj súčasný vnútorný filter.
Obrázok používateľa
Ondrej_ds
 
Príspevky: 19
Obrázky: 17
Založený: 27 Apr 2009 20:41 pm
Bydlisko: Dunajská Streda

Odoslaťod matus » 18 Sep 2009 12:59 pm

ok - takze navrhnem ti najlacnejsiu variantu, jasne, ze mozes v jednom kosi kombinovat media, postup v smere vody, cize odspodu:
1. kos - na uplny spodok staci dat vrstvu hrubsieho strku, zrnitost 6-8mm a na to das ten hrubsi molitan, co si mal k tomu filtru, ten hrubsi strk ti neprepusti hrube necistoty a splni svoju ulohu presne tak ako kadejake drahe tzv. znackove gulicky alebo keramicke valceky za drahe peniaze, toho strku daj tolko, aby ten molitan, ktory na neho polozis licoval s povrchom kosa (neviem aky hruby je ten pribaleny molitan a aku vysku ma kos), dopis este tieto udaje

2. kos - sem by som si prikupil eheim substrat pro (mozno stoji tolko co siporax, ale je podla mna lepsi), cize na spodok by som dal znovu jednu vrstvu toho pribaleneho hrubsieho molitanu a na to ten substrat pro, tiez aby licoval s vrchom kosa

3. sem by som dal po celej vrstve jemny molitan, maju to za par eciek, treba si nabrusit noz a vyrezat to v tvare kosa (mozes trosku vacsie rozmery aby tam dobre drzal a aby vyplnil vsetky mensie medzierky)

osobne si myslim, ze tato varianta nie je draha, pri pravidelnom cisteni ti to vydrzi velmi dlho a budes urcite spokojny
mozes sa este pohrat s poslednou vrstvou - nejaka filtracna vata alebo nieco podobne ak chces, ale osobne som to mal vzdy za kratku dobu poriadne zanesene a musel som to vymienat a to islo do penazi, niekolko rokov davam ako poslednu vrstvu ten najjemnejsi molitan a uplna pohoda, s vatou som skoncil uz davno
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod Ondrej_ds » 18 Sep 2009 21:15 pm

Díky Matúš - vyskúšam to. Ja som tiež rozmýšlal nad tým čo sa Braňo pýtal - či by nemalo zmysel na nasávací koš nasunúť molitán (hrubozrnitý). Eheim má podobné riešenie. Nevýhoda by bolo asi zníženie prietoku a asi pravidelné čistenie. Zatiaľ to asi vyskúšam bez toho a potom uvidím.
Obrázok používateľa
Ondrej_ds
 
Príspevky: 19
Obrázky: 17
Založený: 27 Apr 2009 20:41 pm
Bydlisko: Dunajská Streda

Odoslaťod rosin67 » 18 Sep 2009 21:49 pm

Molitan na nasávací kôš radšej nedávaj, skúšal som to kvôli krevetám, ale rýchlo sa to zanáša. Teraz síce vyberám z filtra pri každom čistení okolo 100 ks krevetej omladiny, ale takto mi ich prežije určite viac, ako v spoločenskom akva :) Nápad so štrkom je fajn, fakt to najlacnejšie riešenie, ktorá mňa bohužiaľ nenapadlo, asi som bojovník proti kríze :o Vata je vec názoru, záleží od toho aké ryby chováš, u mňa mala lepší efekt ako jemný molitan.
Obrázok používateľa
rosin67
 
Príspevky: 56
Založený: 13 Sep 2009 01:20 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod matus » 18 Sep 2009 21:58 pm

Ondrej_ds napísal:či by nemalo zmysel na nasávací koš nasunúť molitán (hrubozrnitý)
jasne, ze treba hrubozrny, ale rozmyslaj ... 8)
ak das ten molitan do akvarka ako predfilter, tak ver tomu, ze ked ho budes chciet vybrat z akvarka a chytis ho do ruky, tak cely sajrat z neho sa vyplavi a ostane ti v akvarku, ovela elegantnejsie riesenie je ked na ext. filtri odstavis hadice a prenesies ho cely do kupelky, kde si ho v pohode vycistis :wink:
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod Ondrej_ds » 18 Sep 2009 22:03 pm

Nad vatou som tiež rozmýšlal. Videl som také veľké balenia v obchodoch. Je veľký rozdiel medzi vatami?
Obrázok používateľa
Ondrej_ds
 
Príspevky: 19
Obrázky: 17
Založený: 27 Apr 2009 20:41 pm
Bydlisko: Dunajská Streda

Re: Filtračné médiá

Odoslaťod Ondrej_ds » 18 Sep 2009 22:08 pm

matus napísal:
Ondrej_ds napísal:či by nemalo zmysel na nasávací koš nasunúť molitán (hrubozrnitý)
jasne, ze treba hrubozrny, ale rozmyslaj ... 8)
ak das ten molitan do akvarka ako predfilter, tak ver tomu, ze ked ho budes chciet vybrat z akvarka a chytis ho do ruky, tak cely sajrat z neho sa vyplavi a ostane ti v akvarku, ovela elegantnejsie riesenie je ked na ext. filtri odstavis hadice a prenesies ho cely do kupelky, kde si ho v pohode vycistis :wink:


:D máš pravdu - nápad zamietnutý...
Obrázok používateľa
Ondrej_ds
 
Príspevky: 19
Obrázky: 17
Založený: 27 Apr 2009 20:41 pm
Bydlisko: Dunajská Streda

Odoslaťod rosin67 » 18 Sep 2009 22:21 pm

Ja som zatiaľ používal len vatu od SERA. Na väčšom balení sa dá pár centov ušetriť. 250 gramové balenie mi v pohode pri 250 litrovom akvarku vydrží viac ako rok. Mením ju častejšie ako robím celkovú údržbu filtra. Jednoducho filter odstavím, zhodím hlavu filtra a vymením len vatu. Skúšal som aj obyčajnú lekárenskú vatu, tá je však jemnejšia a tlak vo filtri z nej urobí za krátky čas placku bez efektu.
Obrázok používateľa
rosin67
 
Príspevky: 56
Založený: 13 Sep 2009 01:20 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Odoslaťod matus » 19 Sep 2009 19:33 pm

s vatou ti neporadim ... :cry:
napadla ma este jedna moznost - velmi jemny je napr molitan co sa z neho robia tie sedatka pod zadok na stolicky, je tensi (moze byt od 1,5-2,5cm), keby si si z neho nieco vyrezal do filtra ako poslednu vrstvu, tak by to mohlo fungovat
len pozor !! - neviem ako chemicky je tento molitan osetreny, v kazdom pripade by som ho dal na niekolko hodin do vody s trochou octu, potom poriadne preplachol a vyzmykal a nakoniec ho ponoril do vedra s akvariovou vodou so sajrajtom z filtra aj na 2 tyzdne, podla mna by nitrifikacne bakterie poriadne vycistili cely molitan a bol bu pouzitelny ako posledna vrstva vo filtri
zaruku ti vsak na to nemozem dat
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.