Základy Aquascapingu - Akvakrajinky



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Odoslaťod strbino » 12 Jan 2009 23:50 pm

to nie je parvda, musim ti oponovat
to khanhove akva urobilo sice aj rozmiestnenie kamenov, ale aj pouzite rastliny, rozmiestnenie rastlin, kondicia rastlin, TYP kamenov, farba substratu a pod.
ako povedal jeden kamarat, tie akvaria maju spolocne len tolko, ze su zo skla.
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Reklama

Odoslaťod pytel » 12 Jan 2009 23:58 pm

Stribrno, máš pravdu. Špatně jsem to formuloval.

líbí se vám rozmístění těhle kamenů
gallery/image_page.php?&image_id=25405
pytel
 
Príspevky: 177
Obrázky: 12
Založený: 14 Feb 2006 11:46 am
Bydlisko: Znojmo

Re: Aquascaping-rozmístění kamenů

Odoslaťod Khanh » 13 Jan 2009 00:18 am

Obrázok používateľa
Khanh
 
Príspevky: 251
Obrázky: 118
Založený: 21 Mar 2006 00:20 am
Bydlisko: Praha

Odoslaťod pytel » 13 Jan 2009 00:21 am

Souhlasím :D
pytel
 
Príspevky: 177
Obrázky: 12
Založený: 14 Feb 2006 11:46 am
Bydlisko: Znojmo

Re: Aquascaping-rozmístění kamenů

Odoslaťod xDodox » 13 Jan 2009 08:34 am

Osobne si myslím, že táto téma sa mala preberať v Aquascaping. Až ti išlo o rozmiestnenie kameňov, tak napríklad téma Iwagumi akvária.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Aquascaping-rozmístění kamenů

Odoslaťod salik » 02 Dec 2009 22:59 pm

Ozivim staru temu, ja viem, mame tu iwagumi temu, ale, nehadzme vsetky akvaria, kde su kamene len do jedneho vreca.
Ludia zakladaju 100% iwagumi akvaria, bez rastlin parada, ked sa to trosku rozrastie, 1/2 kamenov, ktore podla poucky tam musia byt, uz nie je vidiet..hlavne male "doprovodne" kamene

takze nasiel som akva, kamienky, zbytky ada amazonia
volna 3/4 hodinka, tu je hokuspokus, taka klasika, je toho plny net, ale doma som to este nemal
40x25x25
este jeden kamen na rozsekanie mam, ak ma niekto napad
Prílohy
P1170209.jpg
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Aquascaping-rozmístění kamenů

Odoslaťod Khanh » 02 Dec 2009 23:29 pm

To je problém v malých akva, že se podpůrné kameny ztratí. Takže buď vybrat větší podpůrné kameny a postavit je tak, jakoby tam bylo ješte 1-2cm neviditelného substrátu nebo je pak časem nahradit nebo vyndat a více zvednout.

Jinak si myslím, že i takhle je to ok. Časem můžeš měnit pozici kamenů. Třeba až to bude zarůstat. Ale pokud to chceš fakt vážně, tak podle mě tahle sestava není nejlepší nápad. V tak krátkém a poměrně vysokém akva je zapotřebí více podpůrných kamenů, na které už není místo nebo by musely být opravdu malé.

Já osobně bych zkusil něco takového.

http://www.adana-usa.com/images/gallery02/27.jpg

nebo

Obrázok

nebo

Obrázok
Obrázok používateľa
Khanh
 
Príspevky: 251
Obrázky: 118
Založený: 21 Mar 2006 00:20 am
Bydlisko: Praha

Re: Aquascaping-rozmístění kamenů

Odoslaťod salik » 02 Dec 2009 23:50 pm

v tom prvom pripade, tam nemam k tomu velkemu kamenu partnera
a tie dalsie stredovky, tam to chce tiez rovnocennu dvojicu/trojicu kamenov
ale skusim, pofotim
ono by to chcelo ine kamene, ale to mate tak, objednate 20kg na mensie akva, a pride mix, male aj balvany cez 5kg/kus, tak skusate, musel by som objednat 100kg, aby som si vyskladal zaklad aky sa mi paci
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Aquascaping-rozmístění kamenů

Odoslaťod Raviolka » 03 Dec 2009 00:54 am

Já nevím, kam bych se měla podle "teorie" dívat - ale ve skutečnosti mi pohled přitahuje ta mezera mezi kameny, resp. pravá hrana největšího kamene. A to jednoznačně. A nejsem si jistá proč, ale nepřipadá mi to jako správné...
Asi bych tu mezeru zlikvidovala. (Jakýmkoliv způsobem. Až potom bych řešila, co vypadá líp nebo dokonce nejlíp.)
Zřejmě bych ty kameny dala do jedné skupiny a ne do dvou, jak je to teď. Ale to píšu jen svůj amatérský pohled, nejsem aquascaper a kamenné akvárium v tomhle stylu jsem nikdy nezkoušela ani nakreslit, natož založit.

P.S. Kdyby v té mezeře bylo něco, co by svou nápadností přebilo kameny, tak potom ok - ale to by musel být potápěč nebo něco na ten styl :lol:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Aquascaping-rozmístění kamenů

Odoslaťod tree » 03 Dec 2009 09:07 am

rav, dovolim si nesuhlasit :)
mne sa naopak ta sikma rovna hrana celkom na druhy a treti pohlad pozdava, mozno prave preto lebo je ten silny kamen dobre umiestneny a taha pohlad prave sem. Osobne by som posobenie toho kamena este posilnil tym, ze celkom lavy kamen (neviem ci je jeden alebo dva) by som natocil do podobneho uhla ako ten dominantny.
do tej medzere medzi kamenami by som skusil nejaky mensi (ak je este daco na sklade), uplne dozadu za vsetky ostatne. ono to vystupnovanie pohladu v tej diere nemusi skoncit na nejakej dalsej dominante typu potapac, kludne to moze skoncit prazdnym priestorom, ktory taha pohlad este dalej za akvarium. ten pridany kamen by mal robit takeho partnera tomu lavemu, a zaroven naznacovat ze tam niekde v dialke za dierou skalna roklina pokracuje dalej.....preto by som do tej diery ani nesadil nic vysoke, max tak HC....
pekne blaboly, vsak :lol: , jo, je to tazke
Prílohy
P1170209 editree 01.jpg
Obrázok používateľa
tree
 
Príspevky: 113
Obrázky: 35
Založený: 28 Júl 2007 13:36 pm
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Aquascaping-rozmístění kamenů

Odoslaťod tree » 03 Dec 2009 09:11 am

k poctu kamenov: osobne by som to nebral tak striktne. podobne pravidla su v bonsaistike styl lesik - pocet kmenov stromov. 2 a 3, 5 su v pohode, najvacsi pruser su 4 kusy :) a nad 7 uz je to v podstate jedno...
Obrázok používateľa
tree
 
Príspevky: 113
Obrázky: 35
Založený: 28 Júl 2007 13:36 pm
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Aquascaping-rozmístění kamenů

Odoslaťod milop » 03 Dec 2009 10:52 am

Ak môžem, tiež názor, možno aj trochu mimo
celkové mám pocit z toho čo som doteraz z akvascapingu videl, že v zásade ide o krajinu, alebo jej časť , niečo ako pri krajinomaľbe
pre "kamenné akva" akoby boli hlavné dva typy kompozicie:
- detail, napr "pod tým bralom", "pri vodopáde" ,alebo tieto 3 kamene mi trčia z krajiny
a druhy široka krajina- na spôsob- to pohorie tam vzadu, ku ktorému vedie cesta, alebo z neho vyteka rieka a vedľa cesty je starý strom, zvetrala skala
najmenej sa mi lubi otrepaný spôsob- dve skupiny k sebe naklonených velkých kamenov a medzi nimi udolie ( to čo na1. pokus nahodil salik) - nezdá sa mi to moc prirodzené, alebo ked už tak by to mala byť skalná súteska
nemate pocit, že tie naj akvaria sú ako jednotlivé typy krajiny? :
- savana, preria step- akvarka hlavne s koberčekom (eleochris,...) a hufom neoniek
- ivagumi- sponminané kamenné akvaria
- prales- koreňne s chumačmi machu, ...
Khanh pre mňa vie dokonale s citom vystihnuť atmosféru zvolenej časti krajiny a do detailu puntičkarsky použiť len to "naj" na znazornenie jednotlivých scenerii a detailov- myslim, že kompromisy moc nerobi
ked treba 100kg kamena aby si vybral 3-5 kuskov tak asi tých 100kg preberie a ked treba 5 košičkov Glossy, HC - tak buď 5 košičkov glosy, HC alebo nič. (s obdivom držim palce!)
a určite ako pri každom diele ide o umenie, pre ktore sa teoretici sanažia najsť pravidla, ale umelec sa riadí hlavne citom a vynimočné diela vznikajú porušovaním tých pravidiel

samozrejme je to len môj názor ako laika, čo má rad pekné akva , prírodu a trochu aj umenie
Naposledy upravil milop dňa 03 Dec 2009 11:03 am, celkovo upravené 1 krát.
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Aquascaping-rozmístění kamenů

Odoslaťod Ajven » 03 Dec 2009 10:58 am

Tree ta tvoja uprava dava zmysel, celkom sa mi pozdava.
U nas je problem s vyberom kamena, kedze v kamennych obchodoch takeho vychytavky nemaju. Spravidla sa daju najst v obchodoch iba kamene z riek - take okruhliaky. Cize ked clovek chce najst v 100kg kamena tych 4-5 spravnych kuskov, musi najprv tych 100kg kupit.
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Aquascaping-rozmístění kamenů

Odoslaťod Raviolka » 03 Dec 2009 11:27 am

tree napísal:rav, dovolim si nesuhlasit :)
No to si nedovoluj - psala jsem prece o tom, jak to pusobi na mne :mrgreen: Jinak ta Tvoje uprava je moc dobra, vypada to o hodne lip. Presto se mi ta rovna hrana nelibi...
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Aquascaping-rozmístění kamenů

Odoslaťod salik » 03 Dec 2009 11:55 am

dik za komentare

milop napísal:ked treba 100kg kamena aby si vybral 3-5 kuskov tak asi tých 100kg preberie

pozeras sa na kamene "minikrajina" aka "seiryu stone"
2.50 - 5e/kg
vybrat si kamene nemas kde, v polsku je par obchodov, v madarsku jeden, nemecko.. nikto ti nenafoti jednotlive kusky, proste cena za kg a hotovo
nedas predsa za kamene 300e, do akva pouzijes za 50e, a kamene za 250e das na skalku do zahrady..
treba najst zroj, kde to lamu :roll:
(a to do tej ceny za kamene si zarataj dopravu, ktora pri tej vahe je vacsia, ako samotne kamene :!: )
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Aquascaping-rozmístění kamenů

Odoslaťod tree » 03 Dec 2009 13:27 pm

a určite ako pri každom diele ide o umenie, pre ktore sa teoretici sanažia najsť pravidla, ale umelec sa riadí hlavne citom a vynimočné diela vznikajú porušovaním tých pravidiel


svata pravda:...majster je ten, kto si osvoji vsetky pravidla a potom ich moze kludne porusit...
je to o cite, ale nam amaterom pravidla o pocte kamenov, konkavnom vs konvexnom layoute, zlatom reze a podobnych teoriach iba pomahaju opisat nieco, co ma vacsina tych diel spolocne...je to ako ked sa ti to paci, ale nevies preco. a ked to zacnes skusat, zistis ze je to doost tazke, kdezto tie navody davaju ake-take zaruky na to, aby to bolo aspon trosku oku lahodiace :roll:
Obrázok používateľa
tree
 
Príspevky: 113
Obrázky: 35
Založený: 28 Júl 2007 13:36 pm
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Aquascaping-rozmístění kamenů

Odoslaťod fantuomas » 03 Dec 2009 15:04 pm

www.pbase.com/plantella/image/112930267

tu sú použité lávové kamene a myslím že sa hodia aj napriek tomu, že pri tomto type sa viac používajú napr. "seiryu stones"...moj osobný názor ;p ináč páči sa mi táto "debata" aj keď je to dosť o subjektívnych názoroch keďže ide o design. určite si človek ale može z názorov vziať to svoje.. fakt je že tí "šťastnejší" to majú proste v rukách..no vela sa dá isto aj naučiť..keď sa chce..p:
Obrázok používateľa
fantuomas
 
Príspevky: 291
Obrázky: 83
Založený: 01 Aug 2006 23:52 pm
Bydlisko: TN

Re: Aquascaping-rozmístění kamenů

Odoslaťod salik » 03 Dec 2009 16:03 pm

tak som sa pohral..fotky ale hodne skresluju, hlavne tie predne doprovodne splyvaju, hoci v reale su ok
nieco si uz vyberem
ak budete niekto dalsi zariadovat nove akva, kde pouzijete kamene, pofotte to trochu a nieco sem pridajte
Prílohy
stone.jpg
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Aquascaping-rozmístění kamenů

Odoslaťod Kubo » 03 Dec 2009 17:21 pm

4 a 6 su celkom fajn :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Aquascaping-rozmístění kamenů

Odoslaťod pytel » 03 Dec 2009 17:35 pm

Souhlasím s Raviolkou. Ta rovná hrana se mi taky nelíbí. Mnohem lepší otočení největšího kamene je u dalších variant.
pytel
 
Príspevky: 177
Obrázky: 12
Založený: 14 Feb 2006 11:46 am
Bydlisko: Znojmo

Re: Aquascaping-rozmístění kamenů

Odoslaťod fantuomas » 03 Dec 2009 22:15 pm

..ja viem že bez substrátu a skla to vyzerá ináč, ale takto nejako zhruba premýšľam umiestniť kamene + budú do kopca mierne..mal by za nimi vzniknúť priestor, kde bude zeleň.., ak má niekto radu, pripomienku..berte do úvahy že je to moj prvý pokus ;)
Prílohy
nano demo.jpg
uplne prvé mini..
nano demo.jpg (137.78 KiB) Zobrazená 18381 krát
Obrázok používateľa
fantuomas
 
Príspevky: 291
Obrázky: 83
Založený: 01 Aug 2006 23:52 pm
Bydlisko: TN

Re: Aquascaping-rozmístění kamenů

Odoslaťod Caiman » 03 Dec 2009 23:03 pm

mna by zaujimalo ci sa v takychto akvariach mysli na nejaky ustredny bod a 1:1,618 a pod. podla www.akva.sk/clanky/aquascaping.php alebo je tu pravidlom len pocet kamenov? V nejakom mini to mozno nema zmysel ale ako riesit take 120-150cm dlhe akva?
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Aquascaping-rozmístění kamenů

Odoslaťod pytel » 03 Dec 2009 23:32 pm

pro fantuomas. Já bych kořeny směřoval na druhou stranu směrem do akvária.
pytel
 
Príspevky: 177
Obrázky: 12
Založený: 14 Feb 2006 11:46 am
Bydlisko: Znojmo

Re: Aquascaping-rozmístění kamenů

Odoslaťod Khanh » 03 Dec 2009 23:47 pm

salik: Z těch obrázků 6, 7 podlě asi nej.

Jinak souhlasím s Markétou s tou hranou. Tyhle 2 skupiny kamenů se používají v delších akvárií, kde můžeme udělat skupinky s větším množstvím kamenů. V takto malém akva to jde težko.

Jinak co se týče individuálně nafocených kamenů, znám jeden eshop v ČR. :lol:

milop: Pravda. Jo a pokud ses koukal na AGA soutěž, zjistil bys, že je ještě nový trend lítajících ostrovů a podobných kýčů. :|

fantuomas: Pokud je kámen + kořen, kořen by měl podlě mě být dominantní. Tudíž velký kořen a podpůrné kameny. Jinak to nevypadá moc přirozeně. Takže bych radil přidat víc kořenů nebo dát větší. Jen můj názor.

Caiman: Samozřejmě, že myslí. Je to zlatý řez. Nevím, zda někdo používá pravítko :lol:.

Já osobně využívám tuhle pomůcku.
Akvárium si opticky podle oka rozdělím na čtvrtiny tak, že nejdříve určím půlku, obě půlky opět na půl. Mám 4 stejné části.
A ústřední bod dávám v polovině druhé nebo třetí čtvrtiny.
Obrázok používateľa
Khanh
 
Príspevky: 251
Obrázky: 118
Založený: 21 Mar 2006 00:20 am
Bydlisko: Praha

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.