Mám vysoké ph kh gh



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Mám vysoké ph kh gh

Odoslaťod majo7407 » 12 Dec 2009 20:46 pm

Zdravým som v tom nový a s manželkou sme si chceli založiť akvarko no rybičky a rastliny nám stále dochnú a neviem prečo skúsil som test od dajana pet sú to papieriky 3 v 1 a podla tohto testu mám PH 8,0 KH 20 GH 28 .Viete mi poradiť čo mám robiť aby sme to vedeli napraviť a rybkám aj rastlinkám sa darilo. Prosím poraďte nám. :cry:
majo7407
 
Príspevky: 3
Založený: 12 Dec 2009 20:17 pm

Reklama

Re: Mám vysoké ph kh gh

Odoslaťod Rick45 » 12 Dec 2009 22:04 pm

PH je trochu vyššie ako by malo byť malo by byť okolo 7 ale neni to az take hrozné.
A KH a GH ani neviem co je :D
Obrázok používateľa
Rick45
 
Príspevky: 52
Založený: 21 Júl 2009 11:40 am
Bydlisko: Levice

Re: Mám vysoké ph kh gh

Odoslaťod Dedo » 12 Dec 2009 22:10 pm

Aké je veľké akvárko?
Obrázok používateľa
Dedo
 
Príspevky: 336
Obrázky: 78
Založený: 27 Aug 2009 13:40 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Mám vysoké ph kh gh

Odoslaťod Volodus » 12 Dec 2009 22:38 pm

Raselina.
Znizi ti to pH, aj tvrdost a aj pekne zafarbi vodu. :)
Tiez prave teraz skusam granulat od sery, za nejake 3 ci 4 eura, je ho tam tak na 8x do 54l akva, tj na par mesiacov mam vystarane.
Ph mi kleslo zo 7 na 6.5 tvrdost tiez klesla o par stupnov, z cca 20 na cca 12, mozes skusit :)
(alebo to miesaj s deionizovanou vodou )
Volodus
 
Príspevky: 150
Založený: 25 Aug 2009 12:43 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mám vysoké ph kh gh

Odoslaťod Michal Riša » 12 Dec 2009 22:53 pm

a nepredavate tu niekto v okoli PB (TN, ZA) vodu z osmozy ? mal by som zaujem pravidelne kupovat nejakych 20l osmozovej vody, tak ak niekto mate reverznu osmozu, dajte mi prosim vediet. Pekny vecer : ) M.R.
Michal Riša
 
Príspevky: 45
Obrázky: 27
Založený: 09 Okt 2009 17:16 pm
Bydlisko: Považská Bystrica

Re: Mám vysoké ph kh gh

Odoslaťod martin_s » 12 Dec 2009 23:45 pm

majo7407 napísal:Zdravým som v tom nový a s manželkou sme si chceli založiť akvarko no rybičky a rastliny nám stále dochnú a neviem prečo skúsil som test od dajana pet sú to papieriky 3 v 1 a podla tohto testu mám PH 8,0 KH 20 GH 28 .Viete mi poradiť čo mám robiť aby sme to vedeli napraviť a rybkám aj rastlinkám sa darilo. Prosím poraďte nám. :cry:

vediet iba to ake mas pH, kH a gH je dost malo, na to aby sme ti vedeli poradit. V prvom rade napis ake velke je to akva, ako dlho je zalozene, po akom case ste tam dali ryby, ake ryby a kolko ste tam dali, kolko a akych rastlin tam je, aky mas filter (a ci ide 24 hodin denne), aku mas teplotu v akva, ako casto a akym sposobom robis udrzbu... Dobra by bola aj fotka a hodnoty inych testov ak si ich robil (NO2, NH4/NH3).
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Mám vysoké ph kh gh

Odoslaťod jankoo » 13 Dec 2009 00:23 am

No chcem sa poradiť čo sa týka znižovanie PH GH KH . Čítal som že vodu zo studni riediť destilovanou vodou čo sa kupuje v obchode.Ja som kúpil destilovanú vodu na technické účely čo je do žehličiek a do akumulátorov a dal som ju do akvária.po 24 hodinách všetko v poriadku aj keď je akvárium len v zábehu má 140 litrov a sú tam 6 gupiek a nejaké sa už narodili.
Obrázok používateľa
jankoo
 
Príspevky: 330
Obrázky: 16
Založený: 03 Dec 2009 00:53 am
Bydlisko: Dubovec

Re: Mám vysoké ph kh gh

Odoslaťod martin_s » 13 Dec 2009 00:29 am

nemusis sa pytat na to iste v x temach.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Mám vysoké ph kh gh

Odoslaťod jankoo » 13 Dec 2009 00:44 am

No presne na toto či môžem liať do akvária destilovanú vodu aby som znížil PH GH KH som sa nikde nepýtal
Obrázok používateľa
jankoo
 
Príspevky: 330
Obrázky: 16
Založený: 03 Dec 2009 00:53 am
Bydlisko: Dubovec

Re: Mám vysoké ph kh gh

Odoslaťod martin_s » 13 Dec 2009 01:03 am

asi som to chcel napisat inde, kedze stale sa opakujes s rovnakymi problemami vo viacerych temach. Ale nic to nemeni na tom ze by si uz mohol aj zacat pouzivat vyhladavanie. O pouziti destilky je tu vo fore pisane. Aj o znizovani a zvysovani pH, znizovani tvrdosti... Treba sa trochu aj posnazit
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Mám vysoké ph kh gh

Odoslaťod majo7407 » 13 Dec 2009 07:51 am

Volodus napísal:Raselina.
Znizi ti to pH, aj tvrdost a aj pekne zafarbi vodu. :)
Tiez prave teraz skusam granulat od sery, za nejake 3 ci 4 eura, je ho tam tak na 8x do 54l akva, tj na par mesiacov mam vystarane.
Ph mi kleslo zo 7 na 6.5 tvrdost tiez klesla o par stupnov, z cca 20 na cca 12, mozes skusit :)
(alebo to miesaj s deionizovanou vodou )

Ja som si kúpil rašelinu od aqua exotic.Zatial som ju tam nedal. Ozaj mám 120l akvarko a mám v ňom na dne piesok na piesku štrk a na štrku trocha uhlia. Čítal som v knihe že je dobre dať na dno čierne uhlie.Čo sa tíka rastliniek tak tie mám jednu vallisneria a hygrohyla corymbosa no vizerajú tak že čoskoro aj tie zhinú. Neviem či by sa dali ešte zachrániť. Tiež mám elektircký vnútorný filter Hailea hl-bt700 aj s aktívným uhlím.Ďakujem skúsim to s tou rašelinou. Ja som z Pťešova a poviem že je tu dosť zlá voda si myslím. Pretože ked som býval v Detve tam som takéto problémy nemal tam mi stačilo napustiť akvarko nechal som ho deň postáť a ryby sa mali ako v raji.
majo7407
 
Príspevky: 3
Založený: 12 Dec 2009 20:17 pm

Re: Mám vysoké ph kh gh

Odoslaťod Richard Tokušev » 13 Dec 2009 18:06 pm

vo vidím, že ti tu nikto adekvátne neodpovedal. Rick s fotkou bublinkujúcej rastlinky (človek by čakal, že by o tom mohol niečo vedieť), ti vôbec neodpovedal. Ani ostatní nejdu veľmi k veci.
pH sa znižuje (najlepšie na úroveň 6,5):
-riedením s dažďovou vodou
-pridávaním kyseliny (pre lajkov sa neodporúča)
-použitím rašleliny a jej filráciou sa uvolňujú huminínové kyseliny. (vo veľkých akváriách a pri tak tvrdej vode je výsledok nepatrný.
-použitie prípravku na báze kyseliny:
napr.:Rataj Acidon - prístupná cena, ale v danej požiadavke je nepoužiteľný, nakoľko sa nesplňa požiadavka KH do 6,0
Sera pH mínus. Už na obale je podivná informácia hovoriaca o použití na presné množstvo vody.
Osobne sa mi najlepšie osvedčil prípravok poľskej značky Tropical Aquacid. Výborne znižuje pH vody aj v tvrdých vodách.

pH treba raz týždenne kontrolovať.

Ako znižiť celkovú tvrdosť vody? Jej znížením znížime aj uhličitanovú tvrdosť.
Pokial nie je k dispozícii tzv. osmóza, ktorá sa dá poľahky napojiť na ventil napr. práčky alebo nemáme ionto meniče, nezostáva nič iné ako použiť vodu prírodnú z lokality s nereagujúcim podložím tzn. bez vápenca Ca resp. horčíka Mg. Väčšinou sú lokality s mäkkou vodou v obciach a okolí medzi ľuďmi známe. Ak nie treba sa vybrať na výlet s testami v batohu a merať.

Možnosťou je aj použitie vody dažďovej, ktorú chytáme najskôr po 24 hodinách neustáleho pršania. Tzv. čistý dažď. Túto vodu riedime s vodovodnou podľa potreby.

a posledná možnosť je riedenie vodovodnej vody s vodou destilovanou, ktorá by mala byť zo skleneného destilačného prístroja. Väčšinou sa jedná o vodu vyrobenú v labolatóriách.

Postup. Najskôr ideme pripraviť vodu potrebnej tvrdosti a až potom upravujeme pH. Napísané je to možno všetko zložito, ale v praxi je to pomerne jednoduché a celkom ľahko sa dá všetko osvojiť.
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Mám vysoké ph kh gh

Odoslaťod Kubo » 14 Dec 2009 09:04 am

Ja by som nerobil ziadne harakiri , ale v tvojom pripade si kupil tu reverznu osmozu , bez ktorej sa aj tak nezaobides , pretoze ta prestane bavit stale kupovat destilovanu vodu , tak ako aj chytat dazdovu alebo hladat makku prirodnu . :) Potom by si uz svoju vodu s touto zriedil v pomere 3 ku 1 (destilovana : kohutik) a znizil Phcko klasicky bud co2 alebo raselina. Este jedna vec ak mate aj studnu aj klasicku uzitkovu vodu z kohutika , tak pomeraj hodnoty. Vacsinou co som pocul skusenosti ludi , tak voda zo studne bola uplne nevhodna. Malokedy ma niekto dobru vodu zo studne.
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Mám vysoké ph kh gh

Odoslaťod jankoo » 14 Dec 2009 19:42 pm

trocha som sliedil po dedine :lol: a našiel som studňu s ph okolo 6.8 až 7 a kh okolo 6 to bude asi dobrá do avária a potom ju trocha preriedim s destikou.

No čo sa týka gh to má stále okolo 14 ale meral som vodu z mestkého vodovodu Rimavská Sobota voda z rybníka z Klenovca a mala tiež gh okolo 14 takže na to gh serem :mrgreen:
Obrázok používateľa
jankoo
 
Príspevky: 330
Obrázky: 16
Založený: 03 Dec 2009 00:53 am
Bydlisko: Dubovec

Re: Mám vysoké ph kh gh

Odoslaťod jojto » 14 Dec 2009 19:53 pm

majo7407
Tie papieriky dajana shit 3v1 su totalne nepresne! Viem to, mam ich doma :x .
jojto
 
Príspevky: 70
Obrázky: 54
Založený: 27 Apr 2006 14:37 pm

Re: Mám vysoké ph kh gh

Odoslaťod arowana » 14 Dec 2009 21:36 pm

Lakmusové papieriky sú všeobecne o ničom a sú le na orientačné meranie hodnôt, teda či je reakcia pH kyslá - zásaditá a tvrdosť nízka - vysoká.
Na presnejšie meranie je nutné použiť buď kolorimetrickú titráciu, alebo ešte presnejšiu elektrometrickú analízu.

Na tému rašelina sa tu už popísalo mnoho, ale žial aj mnoho nepravdivých blábolov. V stručnosti nie je rašelina, ako rašelina a na akva účely je vhodná len rašelina / poväčšine z horských oblastí bez vápenitého podložia /, ktorá má kyslú reakciu / 3,5 - 5,5 pH /. Absolútne je nevhodná slatinná rašelina / nížinná /, ktorá má pH hodnotu nad 7.
Efektívne okysľuje len mäkkú vodu cca . do 8 DGh, nakoľko tvrdšia voda má vďaka vyššej karbonátovej tvrdosti aj vyššiu pufračnú schopnosť.
Rašelina vodu nezmäkčuje / max. o nejakú desatinu stupňa / a je to len laická latina. Efektívne sa na zmäkčovanie vody môže použiť len destilovaná, demi a RO voda. Dažďovú a ani snehovú vodu kôli znečisteniu ovzdušia neodporúčam.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Mám vysoké ph kh gh

Odoslaťod Miloš » 14 Dec 2009 22:26 pm

jankoo napísal:trocha som sliedil po dedine :lol: a našiel som studňu s ph okolo 6.8 až 7 a kh okolo 6 to bude asi dobrá do avária a potom ju trocha preriedim s destikou.

No čo sa týka gh to má stále okolo 14 ale meral som vodu z mestkého vodovodu Rimavská Sobota voda z rybníka z Klenovca a mala tiež gh okolo 14 takže na to gh serem :mrgreen:

pH, KH a GH su len zakladne parametre pri vode z neznameho zdroja co studna je by bol urcite zaujimavy aj obsah NH3, NO2, NO3 a Cu aby si nezistil ze ryby otravis
ak chces vodu naozaj upravovat tak si skus nastudovat clanky zo stranky Obrázok, ale jednoduchsie je
najst si ryby ktorym dana voda vyhovuje
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mám vysoké ph kh gh

Odoslaťod jankoo » 16 Dec 2009 09:49 am

Miloš napísal:ale jednoduchsie je
najst si ryby ktorym dana voda vyhovuje



už to mám :lol: :lol: budem kupovať ryby za radom a tie čo neskapú tým voda vyhovuje a tie budem ich chovať. :P a týmto budem mať merania vody na háku 8)
Obrázok používateľa
jankoo
 
Príspevky: 330
Obrázky: 16
Založený: 03 Dec 2009 00:53 am
Bydlisko: Dubovec

Re: Mám vysoké ph kh gh

Odoslaťod Miloš » 16 Dec 2009 22:41 pm

tak metoda pokuz omyl je tiez sposob ako sa s teba moze stat akvarista ale co tak predtym ako si akukolvek rybu kupis nastudovat aj nieco o jej potrebach
parametre vody pH 8 , KH 20 a GH 28 vyberam nenarocne druhy ryb
Poecilia reticulata pH 7.5 - 8 GH 15 - 30
Poecilia sphenops pH 7.5 - 8.2 GH 18 - 30
Xiphophorus helleri pH 7 -8.3 GH 12 - 30
netvrdim ze ryb znasajuce danu vodu je vela a uz vobec nie ze som vypisal vsetky nenarocne ryby ktorym dane podmienky vyhovuju ale da sa njast osadka aj do daneho akvarka
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mám vysoké ph kh gh

Odoslaťod jankoo » 17 Dec 2009 01:52 am

toho Xiphophorus helleri (mečúňa mexického) možem chovať s gupkami neónkami prísavníkmi a karasmi?
Obrázok používateľa
jankoo
 
Príspevky: 330
Obrázky: 16
Založený: 03 Dec 2009 00:53 am
Bydlisko: Dubovec

Re: Mám vysoké ph kh gh

Odoslaťod dusik » 17 Dec 2009 08:31 am

jankoo napísal:toho Xiphophorus helleri (mečúňa mexického) možem chovať s gupkami neónkami prísavníkmi a karasmi?

Bez Karasa. Karas je do jazierka!
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Mám vysoké ph kh gh

Odoslaťod Miloš » 17 Dec 2009 08:43 am

ja dodam ze neonky sa v tej vode nebudu citit dobre a prisavnik tiez nie je najlepsi napad
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mám vysoké ph kh gh

Odoslaťod jankoo » 17 Dec 2009 10:20 am

v obchode majú asi 15 karasou v maličkom akvarku tak hádam 2 karase sa v mojom 140 litrovom akvariu zmestia
Obrázok používateľa
jankoo
 
Príspevky: 330
Obrázky: 16
Založený: 03 Dec 2009 00:53 am
Bydlisko: Dubovec

Re: Mám vysoké ph kh gh

Odoslaťod dusik » 17 Dec 2009 10:48 am

jankoo napísal:v obchode majú asi 15 karasou v maličkom akvarku tak hádam 2 karase sa v mojom 140 litrovom akvariu zmestia

V obchode majú aj 30 neoniek v 20l. Myslíš, že je to vhodné. Ja ti píšem, čo je ideál. Karas je nevhodná akvaríjna ryba. Ak aj napriek tomu hu tam ideš dať, tak sa ubezpeč, že má dobru filtráciu. Rátaj s tým, že dorastá okolo 30cm a nie je spoločenská, čiže je možné, že ti môže ostatne ryby napádať. Mne ozobávali rastliny a robili mi s akvária stoku.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.