Gambusia holbrooki



Všetko okolo akvarijných rýb

Gambusia holbrooki

Odoslaťod vlada » 27 Dec 2009 20:18 pm

Uvažuji o chovu zlaté gambusie (Gambusia holbrooki, proto prosím chovatele o podrobnostech v chovu. Vím že potřebují,aby měla životaschopná mládata komáří larvy a že jsou kanibalové. Nevím, zda je nutné krmit jak doporučuje pan Norbert Dokoupil ovesnými vločkami s kapkou slunečnicového oleje? Dále čím krmit když nebudou komáří larvy, budou stačit buchanky,perloočky a koretry? Jaké velikosti dorůstají,zda se snášejí i s jinými druhy např.mečovkami ( ideální je jistě samostatný chov),dále jaké mají nejraději rozpětí teplot a jak velké akvárium potřebují? Děkuji všem chovatelům za jejich zkušenosti. Vláda
Obrázok používateľa
vlada
 
Príspevky: 121
Založený: 19 Nov 2009 22:49 pm
Bydlisko: Litovel u Olomouce

Reklama

Re: Gambusia holbrooki

Odoslaťod caloghero » 27 Dec 2009 23:05 pm

napis uzivatelovi neger501 on ich momentalne chova, urcite ti bude vediet dat viac info :)
vela stastia
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: Gambusia holbrooki

Odoslaťod ALEM8G » 28 Dec 2009 00:04 am

Ja uz niekolko rokov chovam Gambusie holbrooki. Nie sú nárocné, staci pre nich voda z vodovodu. Velmi dobre znasaju teplo. Vydrzia aj 30 stupnov, aj o dost menej. Ja momentalne chovam niekolko jedincov v pivniciach kde mame priblizne 15 stupnov. Mozno vydrzia aj nizsie teploty (literatúra pise o 4 stupnov, co este vydrzia). Je pravda, ze sú kanibálové, preto v spolocenskom akváriu je odchov velmi tazky. Ked chceme mat mládatá, tak najlepsie ked samicku premiestnime do malého 4-10 l akvária kam davame dost javského machu, alebo este lepsie ak dáme do akvária cibulove vrece. Najlepsia je ziva potrava, nemusia to vsak byt iba larvy komárov. Kludne ich mozme krmit inymi potravami, ako daphnia, cyclops, grindal atd. Dobra je aj mrazena potrava, a u mna konzumujú aj susenú potravu. Dosahuju velkost skoro ako gupka. Samicka 6 cm, samec 4 cm. Ja doporucujem aspon 40 litrove akvarium. Mozme ich chovat spolu s inymi rybami, ale len takymi, kroré nemajú velké plutvy, lebo velmi rád ich dobajú. Napríklad gupku nedoporucujem spolu s gambusiami. Mám skúsenosti chovat spolu holbrooki s rybmi z celadu Goodiade, bez problémov. Odporucal by som ich na leto premiestnit do vonkajsieho akvaria, resp. jazierka.
Obrázok používateľa
ALEM8G
 
Príspevky: 36
Založený: 21 Sep 2009 23:15 pm
Bydlisko: Jelka

Re: Gambusia holbrooki

Odoslaťod neger501 » 28 Dec 2009 00:58 am

ALEM8G to napisal dost presne niesu to narocne ryby ale maju radi cerstvu vodu nemusis ich krmit len s larvami komara prijimaju velmi dobre aj suchu potravu popripade patenku atd.S tym okusovanim bacha je to ich velka zaluba fakt neviem ake ryby by si mal k nim dat ale mozes skusit volil by som skor nezavojove aktivne ryby.Inak su to ryby velmi zaujmave.
Obrázok používateľa
neger501
 
Príspevky: 314
Obrázky: 211
Založený: 07 Máj 2008 17:50 pm
Bydlisko: Nemsova

Re: Gambusia holbrooki

Odoslaťod vlada » 28 Dec 2009 19:11 pm

ALEM8G a neger501 děkuji za cenné rady, ryby z čeledi Goodiade gudee červenoocasé chovám tak vyzkouším na jaře k nim přidat zlaté gambusie. Ještě prosím 1 dotaz jakého věku se dožívají? Jak ostatní živorodky 2 roky( vím že záleží na teplotě, čím nižší tak delší věk,ale pomalejší růst), nebo jsou krátkověké jak heterandrie trpasličí? Děkuji Vláda
Obrázok používateľa
vlada
 
Príspevky: 121
Založený: 19 Nov 2009 22:49 pm
Bydlisko: Litovel u Olomouce

Re: Gambusia holbrooki

Odoslaťod neger501 » 28 Dec 2009 20:33 pm

Doziva sa tak 2 3 ale skor 2 a menej.
Obrázok používateľa
neger501
 
Príspevky: 314
Obrázky: 211
Založený: 07 Máj 2008 17:50 pm
Bydlisko: Nemsova

Re: Gambusia holbrooki

Odoslaťod ALEM8G » 28 Dec 2009 22:46 pm

Radsej 2 roky a menej.
Obrázok používateľa
ALEM8G
 
Príspevky: 36
Založený: 21 Sep 2009 23:15 pm
Bydlisko: Jelka

Re: Gambusia holbrooki

Odoslaťod vlada » 24 Jún 2010 05:10 am

Pořídil jsem si Ganbusie holbrooki a nyní kdy je plno komářch larev a perlooček je chov bez problémů. Živou potravou krmím převážně celý rok, v zimě vysekávám led,abych nalovil živou potravu,přesto se však stane že na nějaký čas např 1 měsíc v předjaří živá potrava není a já jsem nucen krmit sušenou. Nyní k dotazu,přežijí to gambusie bez úhony na zdravotním stavu? Nebo mám namrazit pro ně perloočky? Přiznám se že zatím mraženou potravu nepoužívám. Děkuji za odpověď. Vláďa
Obrázok používateľa
vlada
 
Príspevky: 121
Založený: 19 Nov 2009 22:49 pm
Bydlisko: Litovel u Olomouce

Re: Gambusia holbrooki

Odoslaťod SoRex » 24 Jún 2010 09:34 am

Přežijí naprosto bez problémů. Sušená potrava pouze snižuje jejich plodnost a životaschopnost mláďat (i když u holbrooki to není tak drastické, jako u affinis). O dospělé se bát nemusíš.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Gambusia holbrooki

Odoslaťod vlada » 22 Júl 2010 18:50 pm

Mám dotaz gambusie holbrooki,které jsem dostal byly mladé a doma mi rostly pomalu tak jsem je dal na letnění do sudu kde je mnohem větší teplota. Jedná se o 5 kusů. Sud je 150 litrový na dně mám jávský mech na hladině okřehek,piscii a tokozelku. Při odstraňování přebytečného okřehku jsem objevil mláďata. Jsou velmi drobná a velmi špatně se loví, myslíte že by nějaká mohla venku přežít když je gambusie silně kanibalská ? Vím že v přírodě normálně na mělčině, kde se nedostanou dospělí přežijí,ale já žádnou mělčinu nemám na druhou stranu zde mají plno živé potravy,( komáří larvy,perloočky ) a v sudu je dost rostlin. Děkuji za odpověď . Vláďa
Obrázok používateľa
vlada
 
Príspevky: 121
Založený: 19 Nov 2009 22:49 pm
Bydlisko: Litovel u Olomouce

Re: Gambusia holbrooki

Odoslaťod jozef1979 » 22 Júl 2010 22:31 pm

Určite áno.Mne v 60l akva s ricciou na hladine sa množia a mladé prežívajú veľmi dobre,že budem mať o chvíľu problém čo s nimi a to som mal na začiatku dva páry. :wink:
jozef1979
 
Príspevky: 90
Obrázky: 1
Založený: 30 Dec 2008 16:44 pm
Bydlisko: Trenčianská Teplá


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.